Polski błogostan…

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb
Kraj

…czyli o ogłupiającym poczuciu bezpieczeństwa słów kilka.

W zeszłym tygodniu „Rzeczpospolita” opublikowała wyniki sondażu CBOS-u, z których wynika, że systematycznie maleje nasze poczucie zagrożenia. Można rzec, że czujemy się bezpiecznie, jak nigdy. Spójrzmy:

- zagrożenie ze strony Niemiec spadło w odczuciu Polaków z 88% w 1990r., do 14% obecnie;

- obawy co do Rosji z 67% w 2005 do 50% w dniu dzisiejszym;

- inne zagrożenia to jakieś śladowe procenty (zobacz - grafika);

- aż 20% Polaków uważa, że nie mamy żadnych wrogów (cztery lata temu uważało tak 13%).

Idylla.

Słowem, sielanka. No, może zerkamy jeszcze z pewnym niepokojem w kierunku Rosji, ale systematyczna polityka „rozmiękczania” społecznych lęków prowadzona przez rządowo - medialną propagandę i „marchewki” podsuwane nam umiejętnie przez Rosjan, jak zaproszenie premiera do Katynia, wizyta Putina na Westerplatte, czy odblokowanie żeglugi przez cieśninę Pilawską, pozwalają sądzić, że usypianie naszych obaw będzie postępowało. Zwróćmy uwagę, że uspokajającej tendencji nie zdołała odwrócić ani rosyjska agresja na Gruzję w 2008, ani niedawny kontrakt gazowy uzależniający nas od rosyjskich dostaw surowca do 2037 roku, ani rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad 2009”, rodem z czasów Układu Warszawskiego, urządzone tuż przy naszej granicy, w których trenowano „odpowiedź” na „prowokację” zachodniego sąsiada, czyli… no, właśnie – kogo, jak myślicie, drodzy rodacy?

Ale nic to. „Niech na całym świecie wojna / byle polska wieś zaciszna / byle polska wieś spokojna”.

Letarg.

A mnie, na widok wyników badań CBOS-u, włosy jeżą się na głowie.

Polska doświadczyła bowiem już w swej historii podobnie ogłupiającego błogostanu – było to XVIII wieku, za „króla Sasa”. Po co reformować państwo na wzór naszych sąsiadów, po co łożyć na armię, naprawiać skarb… My nikomu nie zagrażamy, więc nikt nie zechce zagrozić nam. Kochajmy się, jedzmy, pijmy i popuszczajmy pasa.

Błogostan ów zakończył się szokiem i narodową traumą rozbiorów.

Wracając do współczesności – złudne poczucie bezpieczeństwa przekłada się w praktyce chociażby na brak społecznej presji by modernizować i rozbudowywać nasze siły zbrojne. Najwyraźniej, polskiego społeczeństwa nie wzrusza systematyczne obcinanie budżetu MON, brak naboru do armii, czy chociażby niedoszkolenie naszych pilotów, bo wojska nie stać na loty ćwiczebne… albo ludziska nie kojarzą tych patologii z bezpieczeństwem kraju.

Innymi słowy, jeżeli nic nie zmieni się w społecznym postrzeganiu grożących Polsce potencjalnych niebezpieczeństw, będzie tak jak dziś: kilka tysięcy doborowych żołnierzy rozsianych na misjach w różnych zakątkach świata i ogołocone ze sprzętu i szeregowców „kadłubowe” jednostki w kraju, niezdolne do obrony naszych granic.

Systematycznie usypiany z roku na rok naród dał się pogrążyć w letargu. Jesteśmy w Unii Europejskiej, NATO… „Międzynarodowe struktury” są za nami, więc któż przeciw nam?

To, że „struktury” wypną się na nas w godzinie próby, a nawet gdyby chciały, to nie zdążą nam przyjść z pomocą, gdyż nie będziemy w stanie wystarczająco długo samodzielnie się bronić – tym, Brukselo broń, kłopotać społeczeństwa nie należy. I społeczeństwo się nie kłopocze, podobnie jak takimi kwiatkami, że armia do ochrony koszar i magazynów wynajmuje agencje ochrony, ostatnio zaś zaczęła wyprzedaż zapasów żywności i przeszła na catering.

Mała, mobilna, profesjonalna…

Mądrzy ludzie prawią nam przy różnych okazjach, że współczesna wojna opiera się na wyposażonych w nowoczesny sprzęt niewielkich, mobilnych, profesjonalnych oddziałach, potrafiących atakować „punktowo”. Odnoszę wrażenie, że dla owych mędrców ideałem byłby stan, gdyby armia składała się z samych GROM-ów i, ewentualnie, z kawalerii powietrznej.

Wszystko pięknie, ale co jeżeli ma się pod bokiem anachronicznego sąsiada, który nowoczesnych taktyk i strategii nie wyznaje?

Taka Rosja weszła w Gruzję jak w masło, stosując z gruntu „niedzisiejszy”, typowo sowiecki modus operandi – koncentracja wojsk, nalot plus przygotowanie artyleryjskie, następnie zaś pchamy masy ludzi i sprzętu pancernego według wytyczonego kierunku. Jak za Rokossowskiego, Wasilewskiego, czy innego Żukowa.

I cóż począć przeciw tak obrzydliwie prymitywnemu pojmowaniu „współczesnego pola walki”, gdy samemu dysponuje się jedynie przystosowanymi do „punktowych uderzeń”, świetnie wyszkolonymi i mobilnymi, lecz nielicznymi jednostkami, a wszystko co poza tym jest w stanie rozsypki?

Zresztą, Rosjanie też mają swoje „doborowe” i bardzo „mobilne” jednostki. To Specnaz. A oprócz tego całą masę sił „tradycyjnych”. Polska zaś nie ma nawet warunków terenowych wymarzonych do obrony, jak to jest w przypadku krajów Kaukazu.

Strategia obronna.

Biorąc pod uwagę powyższe, zaproponowałbym następującą strategię obrony:

- wykopać wzdłuż północnej i wschodniej granicy kilka linii wodoszczelnych okopów;

- w razie zagrożenia atakiem napełnić okopy spirytusem;

- gdy wkraczające rosyjskie wojska schleją się do nieprzytomności, wyrżnąć ich, zanim się obudzą.

W obecnych warunkach naprawdę nie widzę innej szansy. Jeżeli zaś zarysowany tu plan się nie powiedzie, zostanie nam, jak zwykle, „zwycięstwo moralne”, niczym po rozbiorach, kiedy to na dworze tureckiego sułtana zadawano ceremonialne pytanie:

- Czy jest poseł z Błogo… to jest, z Lechistanu?

Gadający Grzyb

P.S. Darujcie ten smutny żart na koniec. To z poczucia bezsilności.

Link do „Rzepy”:

www.rp.pl/artykul/17,445403_Niestraszni_sasiedzi_ani_terrorysci.html

Źródło grafiki - "Rzeczpospolita".

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

bo Polak zarówno przed jak i po szkodzie głupi
pozdro

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#51534

ogolnie czujnosc europejczykow zostala uspiona, i taki stan jest nie tylko u nas. ue ma utopijna wizje bezpieczenstwa i predzej czy pozniej na tym sie wszyscy przejedziemy.

kolejna kwestia to kulawe nato, ktore de facto nie zmienilo swojej strategii obronnej od 1999 r. i dla nato swego rodzaju konkurencja jest ESVP - europejska polityka bezpieczenstwa i obrony, oraz wspolna polityka zagraniczna (kolejna utopia)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#51535

A my w te międzynarodowe utopie wierzymy jak dzieci. Zero nauki z własnej historii.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#51539

  skończy się jak zwykle u nas Polaków z ką w nocniku.Oby tylko był pusty.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#51553

Obawiam się, że nocnik pusty nie będzie...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#51563

Aż strach pomyśleć że i nasi wrogowie o tym doskonale wiedzą. Nie ma zatem adekwatnej kary w stosunku do popełnionych tego typu zbrodni na własnym Narodzie. Kara najwyższa to za mało , zasłużyli na wieczną infamię.

Módlmy się o mądrość i przebudzenie ducha w narodzie by przy najbliższej nadarzającej się okazji zmiótł z horyzontu ową straszną w skutkach gorszą nawet od saskich kamratów ,juntę bezideowych "lodziarzy - krwiopijców" ..

ps.
/10+/

pozdrawiam

............................

"Pozwól mi Panie bym stał się narzędziem Twej sprawiedliwości"
http://andruch.blogspot.com/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

http://andruch.blogspot.com

#51568

Polska jest praktycznie bezbronna! Twoje, jakże ponuro prawdziwe, słowa utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że Łysiak ma niestety rację i "da Bóg prędzej czy później znów będziemy gubernią rosyjską". Po części oczywiście - zachodnia część będzie landem...

Od siebie dodam: "Niedźwiedź jest obecnie półprzytomny, bo dostał w łeb pałką kryzysu, ale jak się ocknie, to przypomni sobie, że kiedyś miał większy wybieg i wyciągnie łapy po sąsiednie zoo." - "Putiniada, czyli kółko się zamyka".

Pozdrawiam

-------------------------------

Samotny wilk w biegu

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#51578

Jeśli by miał się ziścić ten koszmar o którym wspomniałeś to bądź pewny że spotkamy się na barykadzie ...będę tam również stał może i nawet gdzieś w pobliżu ..

Byłem nie tak dawno pokłonić się naszym małym "orlętom Lwowskim" na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Im też było wówczas cholernie ciężko i w dodatku w większości to były dzieci..

Ale Nie ustąpili !

Kiedy na nas przyjdzie pora po prostu bądźmy gotowi .

pozdrawiam

............................

"Pozwól mi Panie bym stał się narzędziem Twej sprawiedliwości"
http://andruch.blogspot.com/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

http://andruch.blogspot.com

#51586

Uderzyliśmy dzisiaj w bohaterski dzwon. I dobrze, czasami trzeba. Pomaga to w odpowiedzi na pytanie kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Choć się nie znamy osobiście, to też jestem pewien, że się spotkamy. Może nie twarzą w twarz, ale się spotkamy. Choć wolałbym, by było to spotkanie czysto towarzyskie!

Pozdrawiam

-------------------------------

Samotny wilk w biegu

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#51589

Też to czuję i może mnie nazwiesz ostatnim naiwnym ale jestem i o tym w głębi duszy przekonany że pomimo wielu lat ogłupiania propagandą począwszy od Kuronia poprzez Geremka a zakończywszy na Michniku czy Owsiaku ..jak niegdyś Ojczyzna nie zawiodła się na "Orlętach" tak i w razie takiej potrzeby i nasza młodzież też nie zawiedzie ..

pozdrawiam

............................

"Pozwól mi Panie bym stał się narzędziem Twej sprawiedliwości"
http://andruch.blogspot.com/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

http://andruch.blogspot.com

#51593

A może spotkamy się nie tyle na barykadzie, co przy kopaniu okopów? Już teraz proponuję zacząć robić zapasy, by było je "w razie Ruska" czym napełnić ;). I ostrzyć noże, tudzież siekiery...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#51591

Gwoli ścisłości na ścierwo używam szpadla...

A swoją droga ten pomysł w "rowem" wypełnionym konfetti iście przedni..Proponowałbym dołączyć michy ze słoniną w czekoladzie ponoć to ich najlepszy z przysmaków ..prócz kawioru oczywiście .

pozdrawiam

............................

"Pozwól mi Panie bym stał się narzędziem Twej sprawiedliwości"
http://andruch.blogspot.com/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

http://andruch.blogspot.com

#51597

Co do szpadla - dobre narzędzie. Polecam przy eksterminacji schlanych sołdatów metodę skopywania ogródka: dobrze naostrzony szpadel przystawiamy do szyi, mocno wdeptujemy nogą - główka odskakuje... I tak po kolei...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#51609

Z tymi okopami to tylko pozornie dobry pomysł! Myślisz, że towarzysze upiją się w trupa? Ja myślę, że wypiją cały spirytus i suchą, zataczającą się lekko nogą przejdą w głąb kraju...

A co do spotkania, to pisałem już: wolałbym towarzysko.

Pozdrawiam

-------------------------------

Samotny wilk w biegu

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#51599

Czyli - więcej okopów i spirytusu!

Tak szczerze, to zainspirował mnie Włodzimierz Bukowski:

Ostatnio tłumaczyłem to samo Ukraińcom. Wystąpiłem w ich telewizji, gdzie zapytano mnie, czy Ukraina „będzie następna”. Powiedziałem im, żeby się nie bali. Gdyby rosyjska armia wkroczyła na Ukrainę, natychmiast rozpierzchłaby się po wioskach i miasteczkach i zaczęła na masową skalę pić wódkę. Ukraina znana jest bowiem z wyrobu znakomitej domowej wódki. Dzięki niej już po kilku chwilach od przekroczenia granicy rosyjska armia by zniknęła. Generałowie nie mogliby znaleźć ani jednego żołnierza, któremu mogliby wydawać rozkazy. Pan się śmieje, ale ja mówię poważnie. Nie macie się czego bać.

Całość wywiadu: www.rp.pl/artykul/392884_Bukowski__Rosja_nie_wygralaby_wojny_z_Polska_.html

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#51605

okazji sołdaty zaczęliby strzelać do swoich oficerów!
Afganistan, Czeczenia, Gruzja ukazały jej degrengoladę, nieudolność!
A morale? to coś czego juz tam nie ma od dziesiątków lat!
Generałowie wiecznie przechlani, nie byliby nawet w stanie nimi pokierować!
Sprzęt rozkradziony, żle konserwowany!
Wielkie burdello!, co prawda grozne, jak każdy bałagan!
Już kiedyś pisałem na s 24 n/t sprawności tej armii!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#51608

Tak na poważnie - nie jestem aż tak optymistyczny, jak Bukowski. Podczas II wojny światowej, czy ataku na Gruzję, ruska armia była głodna, obdarta, z karabinami na sznurkach itd. W pierwszym przypadku doszli do Berlina; w drugim, gdyby nie eskapada prezydentów pod przewodnictwem Lecha Kaczyńskiego, zajęli by pewnie Tbilisi. Gdyby ruszyli wprost z manewrów "Zapad 2009" na Warszawę, to by doszli.
Ale, ani naszych współrodaków, ani rządzących to najwyraźniej nie martwi.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#51611

Choć Bukowski mówił poważnie, to ja jednak jestem sceptyczny. Nasza "wódzia" produkowana zgodnie z dyrektywami Brukseli to nie to samo co domowa ukraińska robota!

Pozdrawiam

-------------------------------

Samotny wilk w biegu

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#51610

Toteż nie mówię o "wódzi", tylko o spirytusie! Zresztą, nie zawadziłoby go trochę skazić...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#51612

Nie wiem tylko czy to ogłupienie przez uśpienie!?czy też uśpienie przez ogłupienie?!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#51598

"Ogłupienie" i "uśpienie" - oba składniki wzajemnie się napędzają, niestety. Im bardziej jesteśmy uśpieni, tym bardziej ogłupiali. Im bardziej ogłupiali, tym bardziej uśpieni. Ogłupiająco - usypiające perpetuum mobile.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#51607

Akurat myslę, że udział naszych wojsk w misjach zagranicznych wyjdzie nam na dobre, nie ma nic lepszego niż praktyka

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Wiara katolicka i Duma Narodowa to moja siła

#51659

i następna za

polski letarg...........mnie raczej to wszystko

przypomina

pewien fragment z filmu.......wszystkim dobrze znanego,

tonący TYTANIK,a orkiestra wciąz gra...i kelnerzy

roznosza szampana .......

LETARG

w jaki nas wprowadza niby rzą.d.......

jest po-razający

 

dycha

 

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#51754