Platforma przyznaje: politykę zagraniczną RP prowadzi Bruksela

Obrazek użytkownika portal.arcana
Kraj

Biała flaga wetknięta w gałę, czyli o polityce zagranicznej w programie wyborczym PO. Dr hab. Krzysztof Szczerski rozprawia się z programem Radka Sikorskiego.
Warto zaznajomić się z tegorocznym programem wyborczym Platformy Obywatelskiej, bo znajdują się tam rzeczy, których nie wymyśliłby nawet najbardziej złośliwy krytyk obozu rządzącego. Platforma przerosła samą siebie i tylko nie wiadomo, czy to powód do śmiechu czy do rozpaczy. Jeśli ktoś potrzebuje jeszcze wyjaśnienia, co oznacza pojęcie „białej flagi” wywieszonej przez premiera Tuska, to lektura przemyśleń wyborczych PO rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Szczegółowe fragmenty programu nie są natomiast zbyt pasjonujące, gdyż najwyraźniej zostały przygotowane przez gabinet polityczny ministra Sikorskiego z materiałów urzędników MSZ. Zawierają bowiem charakterystyczne dla slangu ministerialnego sformułowania w rodzaju: „znacząco poprawiliśmy relacje z…”, „rozwijamy kontakty bilateralne z…” itp., czyli tradycyjna wyliczanka przygotowana przez poszczególne departamenty z gmachu.

Wróćmy do spraw szokujących. Szczególnie o dwóch warto wspomnieć.

Po pierwsze – miejsce, w którym PO umieściła w swym programie kwestie polityki zagranicznej. Znajdują się one w jednym rozdziale m.in... ze sportem (oraz polityką rodzinną i zdrowiem). Polityka zagraniczna – stron 11, sport 8. Co mieli w głowie autorzy takiego zestawienia? Teza, że polityka zagraniczna wyrasta z problemów wewnętrznych jest prawdziwa, ale dlaczego jedną z najważniejszych przesłanek dla tej polityki ma być stan polskiego sportu? To już lepiej było połączyć te kwestie z infrastrukturą, gospodarką czy kulturą a nie z geostrategicznym wymiarem polskich lodowisk, orlików i wolontariuszy na imprezach sportowych. Chyba, że nie ma tematu ważniejszego niż piłka nożna…

Odpowiedź na tę wątpliwość może przynieść drugi element programu PO, który powoduje osłupienie. Otóż znalazły się w nim dwa zdania, które można uznać za definicję pojęcia „polityka białej flagi”: „większość naszej aktywności na polu polityki zagranicznej jest realizowana ZA POŚREDNICTWEM Unii Europejskiej. Skutecznie realizować naszą RACJĘ STANU można TYLKO POPRZEZ umiejętne WPISANIE NASZEGO INTERESU W SZERSZY INTERES EUROPEJSKI”.

To naprawdę tak brzmi. Jest to wprost zapisana deklaracja PORZUCENIA SAMODZIELNEJ POLSKIEJ POLITYKI ZAGRANICZNEJ i dowód na to, że PO w ogóle nic nie rozumie z tego co dzieje się w Unii. Otóż UNIA powinna być INSTRUMENTEM POLSKIEJ POLITYKI a nie polska polityka być podporządkowana głównemu nurtowi polityki europejskiej, a RACJA STANU każdego kraju członkowskiego UE jest realizowana poza Unią, bo Unia nie ma nic do racji stanu (czyli kwestii trwania wspólnoty państwowej).
PO GŁOSI PROGRAM KRESU NASZEJ NIEPODLEGŁOŚCI, a w programie wyborczym nie wstydzi się do tego przyznać.

Dalszych słów nie trzeba.

Krzysztof Szczerski

Dr hab. nauk o polityce, były wiceminister spraw zagranicznych, stały korespondent Portalu ARCANA, kandydat PiS w wyborach do Sejmu z okręgu nr 12: Chrzanów, Oświęcim, Wadowice, Sucha Beskidzka, Myślenice.

http://www.portal.arcana.pl/Platforma-przyznaje-polityke-zagraniczna-rp-prowadzimy-przez-bruksele,1576.html#post

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Rząd Tuska jest zdecydowanie najgorszym rządem  PRL-bis po 89 roku. To szczyt niekompetencji i zaprzaństwa. Tusk świetnie kopie piłkę i na meczach podwórkowych powinien się skupić. Polityka wschodnia nie jest prowadzona a jak próbują to wszystko partaczą. Kreml odbudowuje imperium i skłóca nas z sąsiadami. Pożytecznych idiotów w Polsce nie brakuje. Moskale zawsze byli mistrzami gry na emocjach.

Mam nadzieję, że zostanie Pan posłem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#182586

Pani Chmielowska ma całkowitą rację że  rząd Tuska jest najgorszym rządem po 89 roku i skłóca nas z sąsiadami.Jeszcze dodam że najbardziej skłócił Polaków .To co powiedział J.Kaczyński cyt.że D.Tusk wywiesił białą flagę"Cała Europa aż po Amerykę i daleką Sybęrię , widzi tę białą flagę .Zastanawia mnie czy zwykli posłowie PO widzą tę białą flagę ,czy dotknęła ich kurska ślepota .Opamiętajcie się posłowie!!! bo wasze wnuki mogą się już uczyc po Niemiecku lub Rosyjsku.Nie posłanka która widzi tą wielką białą flage.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jagoda

#182603

Po ostatnich wypowiedziach Pana Schroedera chyba nikt nie ma wątpliwości.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ixi band

#182598

Oto faktyczni doradcy Tuska i Spółki czyli PO i PSL.Tusk już tak daleko zszedł na manowce z Sikorskim jeśli chodzi o politykę zagraniczną Polski ,że strach pomyśleć co będzie dalej .Chyba że Polacy w wyborach powiedzą dość nienormalnej władzy PO.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#182627

Chaos myśli i niedowierzanie. Jawa czy sen. Czy teraz już zrozumią tępe lemingi że mają przechlapane? Ciekawe będą opinie, a może tekst już zniknął, albo jacyś piraci wrzutką się popisali. A może to jedna z zaplanowanych celowo prowokacji do wywołania ulicznej rewolty. Po coś te zabawki do ogłuszania demonstrantów zakupili. Niech to wszystko szlag trafi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Nasza Szkapa

#182629