Kuglarze z zielonej wyspy

Obrazek użytkownika rosemann
Kraj

Nie oglądałem od początku konferencji Premiera Tuska, na której tłumaczył on czemu konieczne jest zwiększanie deficytu budżetowego. Nie znam więc pełnej wersji jego stanowiska. Oczywiście wedle mnie najprostsze wyjaśnienie jest takie, że szacunki dochodów i wydatków państwa były błędne i teraz trzeba te błędy naprawiać.
 
Rzecz jasna czegoś takiego Donald Tusk nie powiedział. Usłyszałem natomiast, że dotąd Europa nie może wyjść z podziwu jak to on, jego ekipa a z nimi my wszyscy przechodziliśmy przez kryzys suchą stopą i nie ma powodu tego, co właśnie się dzieje interpretować inaczej niż ciąg dalszy tych sukcesów i tej „suchej stopy”. Wprost powiedział, że dziś „zielona wyspa”, która była przez przeciwników tak wyszydzana, jest zieleńsza niż kiedykolwiek.
 
Miarą tej zieleni, fachowości tej ekipy i sytuacji, w jakiej są nasze finanse publiczne w większym stopniu niż samozadowolenie Tuska i Rostowskiego jest połączenie nowelizacji z planami zawieszenia (w zasadzie likwidacji bo albo one są albo ich nie ma) tak zwanych progów ostrożności, ograniczających możliwość nieograniczanego rozjeżdżania się w planie finansowym państwa dochodów i wydatków. Takie rozwiązanie, tłumaczone „większą elastycznością” budżetu i działań związanych z jego kształtowaniem, oznacza ni mniej ni więcej tylko danie finansowej „czarodziejskiej różdżki” obu „uczniom czarnoksiężnika”. I tu zauważę pewną okoliczność, której lekceważyć nie należy. Jak wiadomo powoli zbliżamy się do momentu, w którym społeczeństwo dokona kolejnej oceny obecnej władzy. To moment, którego bliskość bez wątpienia będzie coraz bardziej spędzać sen z oczu Tuska, Rostowskiego i całej reszty. W takiej sytuacji „większa elastyczność” to znakomite rozwiązanie. Które nie będzie, jak mogły to robić owe progi ostrożnościowe, przeszkadzać budżetowym „dobrym wujkom” w kupowaniu sobie przychylności społeczeństwa. Oczywiście jest to rozwiązanie dobre tylko dla wspomnianych „dobrych wujków”. Społeczeństwo prędzej czy później koszty owej „elastyczności” będzie i tak musiało ponieść. Rzecz jasna uświadomi to sobie z pewnym opóźnieniem. Które może „dobrym wujkom” przynieść znaczące profity.
 
W trakcie prezentowania kolejnego, jeszcze głębszego odcienia zieleni naszej wyspy, słowo „elastyczności” pojawiało się nie tylko w kontekście progów ostrożnościowych. Wśród niewielu pytań, jakie pozwolono zadać obecnym na konferencji dziennikarzom pojawiło się pytanie dotyczące nie przekazania z budżetu dotacji dla jednego z funduszy wypłacających świadczenia, zarządzanego przez ZUS. Pytanie zahaczyło też udzielonych równocześnie z budżetu pożyczek, sugerując, że obie te operacje stanowiły przykład kuglowania budżetem w celu kreatywnego obniżenia rzeczywistego zadłużenia. Oczywiście minister Rostowski stanowczo zaprzeczył jakiejkolwiek „kreatywnej księgowości” w swym wykonaniu potwierdzając równocześnie fakt zastąpienia dotacji (która, jak się domyślam, miałaby wpływ na poziom zadłużenia) „nieoprocentowanymi pożyczkami” (które długu najpewniej nie powiększają bo stanowią liczona in plus wierzytelność). Bez wątpienia na finansach nie znam się tak, jak zna się pan J.V. Rostowski. Niemniej jednak przekonany jestem, że nie znajdzie się w Polsce nikt, kto wierzyłby i zechciałby twierdzić, iż ZUS jest w stanie oddać do budżetu jakąkolwiek, choćby i nieoprocentowaną. Poza Rostowskim i Tuskiem rzecz jasna. Zakładając, że oni faktycznie wierzą…
 
Dalsza część wypowiedzi nie do końca była dla mnie zrozumiała. Tak przynajmniej mi się wydaje. Minister zaczął ubolewać, ze o czymś tam już dawno gazety pisały tylko niestety tego najczęściej już po kilku dniach się nie pamięta. Słowem, tak to wyglądało, ale mogę się mylić, jeśli ktoś chce wiedzieć cokolwiek o naszej sytuacji budżetowej, powinien czytać gazety.
 
Wróćmy jednak do kontemplowania tej naszej głębokiej zieleni. Wedle Rostowskiego zwiększenie deficytu o 16 mld czyli ok 1 % PKB to „solne działanie stymulacyjne” dla gospodarki. Ja się zgadzam, że 16 mld w budżecie piechotą nie chodzi i jakoś tam mogłoby dynamikę gospodarki zastymulować. Jednakże jako rzeczywisty zastrzyk a nie usankcjonowana korekta planów finansowych. To, ze się wymaże obecne zapisy planów a w to miejsce wprowadzi nowe niczego nie zdynamizuje ani nie zastymuluje. Tym bardziej, że tej „kreatywnej księgowości” maja towarzyszyć działania o charakterze budżetowych oszczędności. W takich warunkach nawet największe kuglarstwo rzeczywistości nie zaczaruje.
 
Nie mam wątpliwości, że chodzi o czarowanie czegoś zupełnie innego.

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Gdy bierze się do rządu dając mu stanowisk ministra finansów takiego pajaca jak niejaki-vincent-to tak teraz te finanse i gospodarka wygląda.Ten facet nie ma zielonego pojęcia o ekonomi tak jak rudy o rządzeniu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Marika

#370399

 realizują, my nieboraki psioczymy i nic, te kreatury śmieją się ,lub inaczej plują nam w twarz ja nie mówię że to deszcz poradzić nie mogę niestety!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#370407

o bankructwie Polski nie potrafi mówić jak Tusk z Rostowskim

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#370416

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#370423

danymi osobowymi naszego ministra finansów. Ja, na ten przykład, nie wiem jak faciu w rzeczywistości ma na imię. Jacek? Jan? Vincent? Wincenty? Czy ktoś widział jego dowód osobisty? Jest to ważne, gdyż źle sporządzony nakaz aresztowania może zostać doręczony nie tej osobie co potrzeba i omyłkowo zaaresztowany zostanie, powiedzmy poseł Godson (mężczyzna z PO, poseł na Sejm, też nie najlepiej mówiący po polsku), a rzeczony cwaniaczek będzie miał czas aby czmychnąć do Anglii albo hotelu Bilderberg. Bo rzeczą istotną jest również, czy rzeczony miglanc ma obywatelstwo polskie. Widział kto stosowny papier? Także jaka jurysdykcja jest właściwa aby hucpiarza stosownie i skutecznie ukarać. Nie mówię zaraz rozstrzelać, ale tak aby odczuł że nie warto było cwaniaczyć POnad miarę. Już czas się tym zająć i redagować listy gończe. Krajowe i zagraniczne.

HdeS

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

HdeS

#370443

 on jest Bezpesel Rostowski. Wynika z tego, że nie może mieć dowodu osobistego.
 

W ogóle roi się od obcokrajowców jakichś, a pono mniejszości u nas ze świecą szukać.  Czyżby wszyscy na najwyższych szczeblach się czaili?

Znóóóów?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#370454