Amerykanie o Polsce i Polakach (1880-1922) - kwerenda

Obrazek użytkownika wojcicki
Historia

Oddaliłem się nieco od szumu i gwaru polityczno-społecznego i cofnąłem się do przełomu XIX i XX wieku.

Najskuteczniej koi mi nerwy porządna kwerenda w starych źródłach.

Znalazłem kopalnie (nie jedną) skarbów w archiwach amerykańskich. Mają oni zdigitalizowane archiwa znacznie lepsze niż ta ich domniemana tarcza antyrakietowa.

Zacząłem szukać w prasie amerykańskiej artykułów o sprawach polskich w ostatnich dziesięcioleciach zaborów i podczas niepodległościowego przełomu po I wojnie światowej. Wynik przerósł moje oczekiwania i wygląda to tak, że moje poszukiwania ukończę pewnie ok. roku 2050. Powinienem więc długo żyć, czego sobie i Wam życzę.

W odnalezionych artykułach znajdziemy prawie wszystko, co możemy sobie wyobrazić - od poważnych informacji politycznych do ckliwego opisu Wianków w noc świętojańską oraz piorunującej informacji, że prawdziwy następca tronu Odrodzonej Polski żyje w Kalifornii i zwie się John Sobieski. Prawdziwe cuda, fakty historyczne, opinie i fakty prasowe - do wyboru.

Wszystkich, którzy choć trochę orientują się w mowie naszych angielskich braci z Unii Europejskiej gorąco namawiam do przejrzenia tego, co znalazłem. Informuję równocześnie, że zostało mi już tylko ok. 2700 stron archiwum i będę fertig. Zaliczyłem ich 10, do tej pory.

Oto link do mojego folderu archiwalnego z dokumentami na Scribd.com:

www.scribd.com/people/documents/72482/folder/119615

Brak głosów

Komentarze

Krzysztof J. Wojtas
Piotrze
mam zatem jedną prośbę - abyś rozszerzył zakres swych poszukiwań. Mnie bardzo interesuje jedna kwestia - powstawanie i rozwój burdeli amerykańskich w okresie między 1860 a 1900 rokiem.
Pewnie kwestia wyda się absurdalna, ale ma istotne znaczenie także odnośnie naszej rzeczywistości.
Jeśli masz wątpliwości - daj znać - wyjaśnię prywatnie - forum nie jest po temu stosowne na tym etapie.
;-))))
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Krzysztof J. Wojtas

#31927

Obawiam się, że takie rozszerzenie zakresu kwerendy zmusi mnie do telepania się na tym łez padole do 2080 roku, a to wydaje mi się lekką przesadą. Tego światu chyba nie mogę zrobić.

Piotr W.

Vote up!
0
Vote down!
0

Piotr W.

]]>Długa Rozmowa]]>

]]>Foto-NETART]]>

#31932

Krzysztof J. Wojtas
Żyjemy, póki mamy coś do zrobienia.
Liczyłem (po cichu), że Cię to zmobilizuje. Choć wiem, że to życie jest ciężkie; sam już też przeglądam zaciszne miejsca, bez robaków i nasłonecznione.
;-))))
Pozdro

Vote up!
0
Vote down!
0

Krzysztof J. Wojtas

#31940

Świetna robota. Porządna kwerenda pokazuje starą prawdę,
że wszystko już było, że nie warto powielać błędów.

pzdr
Milton

Vote up!
0
Vote down!
0
#31953

Link zanotowałam, na wszelki wypadek, gdyby mi kurs angielskiego, który rozpoczynam od października, dobrze poszedł;)
Jak myślisz, zdążę przed śmiercią choć jeden taki artykuł samodzielnie przeczytać?

Póki co, czekam na Twoją pracę. Podzielisz się wynikami swojej lektury?
Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
0
Vote down!
0

Katarzyna

#31959

Ucz się angielskiego, bo to otwiera skarbnicę wiedzy. Żeby tak w Polsce były zdigitalizowane choć wybrane archiwa, z choćby jednego, jakiegokolwiek stulecia. Byłbym szczęśliwym człowiekiem. Amerykańskie archiwa są cudowne, a przede wszystkim udostępniają swe zbiory za darmo i zawierają też dokumenty polskie, jak np Diariusze Sejmowe z czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej itp.
Po roku nauki zalecam zastosowanie metody prof. Małowista, który zadawał studentom prace w oparciu o literaturę obcą np duńską, szwedzką czy jakąś taką. Nie znasz języka, siadasz i wczytujesz się w tekst, mając na wyposażeniu zupełnie podstawowy, najprostszy podręcznik gramatyki i słownik. To znakomity sposób. Tak przygotowałem referat nt. chorych w ikonografii średniowiecznej, obejmujący literaturę hiszpańską, włoską, i francuską nie znając tych języków ni ciut, ciut (i tak jest do tej pory). Tylko niemiecki stawił mi skuteczny opór i jest mi z tego powodu smutno, bowiem niemieckie źródła historyczne aż lśnią bogactwem.
Powodzenia.

Piotr W.

Vote up!
0
Vote down!
0

Piotr W.

]]>Długa Rozmowa]]>

]]>Foto-NETART]]>

#32018