Ewa Kopacz modli się i śpiewa

Obrazek użytkownika wojcicki
Kraj

Zaczynam rozumieć niechętnych Kościołowi ateistów. Widziałem tę "trojkę": Lecha Wałęsę, Ewę Kopacz i Bogdana Borusewicza.

Msza św. i pogrzeb kardynała, prymasa Józefa Glempa, katedra św. Jana, Warszawa, Stare Miasto.

Zabrzmiała pieśń „Dobry Jezu, a nasz Panie”, a ja patrzę, dzięki operatorowi na długie (i niejedno tak długie) ujęcie trzech osób, żegnających wielkiego hierarchę polskiego Kościoła. Stoją obok siebie, jakby skupieni w tej „trojce” przez traf. Jak na potrójnym portrecie widziałem kolejno, od lewej ku prawej Lecha Wałęsę, Ewę Kopacz i Bogdana Borusewicza.

Piękna pieśń „Dobry Jezu...” wzmagała się w katedralnym wnętrzu, a trzy portretowane postacie gorliwie ja śpiewały. „Daj mu wieczne spoczywanie”. Widzę naburmuszoną powagę oblicza Wałęsy o ruchliwych wargach, wszak pieśń trwa. Przypomniałem sobie jak z tych samych ust wypływały słowa:

„Obejmując urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przysięgam uroczyście Narodowi Polskiemu, że postanowieniom Konstytucji wierności dochowam, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, suwerenności i bezpieczeństwa państwa. Przysięgam, że dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg” .

A ja byłem cały szczęśliwy, że Stan Tymiński z groźną teczką przepadł w wyborach. Teraz nawet w Wikipedii można wyczytać zupełnie inne słowa, mrożące krew:

„Akta SB dotyczące Lecha Wałęsy są niepełne. Wiadomo, że w latach 1992–1994 Wałęsa jako Prezydent RP wystąpił do UOP o ich udostępnienie. W 1996 r. stwierdzono brak części dokumentów i brak wypożyczonych mikrofilmów. Kilkadziesiąt ponumerowanych stron powyrywano”.

„Światłość wieczna niech mu świeci”, śpiewał dalej wysoko postawiony tercet. Śpiewała i Ewa Kopacz z licem poważnym, lekko zaróżowionym, z czystym spojrzeniem zza szkieł okularów. Myślała o tym, o czym śpiewa, a o czym śpiewała? O wzorowej współpracy Polaków i Rosjan zjednoczonych narodową tragedią? O przekopanej na metr w głąb ziemi lotniska? O szczerej prawdzie udziału polskich lekarzy w sekcjach i identyfikowaniu zwłok? I w ogóle o szczerej prawdzie jej pierwszego przekazu z wypełniania obowiązków ministra polskiego rządu na obcej ziemi? A może jak najszczerzej myślała o tym, aby wieczna światłość przyświecała św. p. Kardynałowi, Prymasowi z ulgą, że na okoliczność tej szczerości nikt jej nie będzie przepytywał i nikt nawet tego nie zauważy oprócz takiego zgreda jak ja?

„Gdzie królują Wszyscy Święci...”. Kończy pierwszą zwrotkę nasza wybrana trójka. Kończy pierwszą zwrotkę Bogdan Borusewicz. Porusza wargami, jak jego współ-chórzyści, ale chyba niemo nimi porusza. Może taki ma nawyk – niemej reakcji na rzeczywistość. A przecież, jak podają encyklopedie swojego czasu:

„został członkiem Komitetu Obrony Robotników. W latach 1977–1978 współorganizował Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, był również w zespole pisma „Robotnik”".

Doskonale pamięta to, o czym opowiada Krzysztof Wyszkowski poniewierany i włóczony po sądach za udokumentowaną prawdę, jak jakiś wredny zbój. Pamięta, wie, ale nie puści pary z gęby. W imię czego, dlaczego, Bogdan? Tłamsi to w sobie, tłamsi tak, że organizm się buntuje i dopada go dotkliwie na tyle, że musi ciężko zwisając z krzesła, pod opieką kierowcy czy ochroniarza, wpółprzytomny, z cierpiącą twarzą, z boleśnie przymkniętymi powiekami czekać na interwencje w dziennym oddziale ratunkowym na parterze Szpitala MSWiA na Wołoskiej. Dlaczego, do jasnej Anielki, przecież prawda uzdrawia?

I śpiewają w trójgłosie:

Dobry Jezu, a nasz Panie,
Daj mu wieczne spoczywanie;
Światłość wieczna niech mu świeci,
Gdzie królują wszyscy Święci: ...

Słowa te wznoszone przez wiernych na pewno zostaną wysłuchane i św. pamięci Prymas dostąpi boskiej światłości.

Ale co z nasza trojką? Pewnie byli u spowiedzi, wyznali prawdę, całą prawdę i tylko prawdę, żałowali za grzechy,dostali rozgrzeszenie, odprawili pokutę. I co? - spytam ja, spytają inni, spytają patrzący na Kościół i religię wrogowie Kościoła i religii. I nic? No to co to wszystko jest warte, ty jęczący prawicowy oszołomie i katoliku na zbędny dodatek? Przecież widzisz, że oni modlą się w głos i śpiewają pobożne pieśni, jak gdyby nigdy nic się nie zdarzyło.

Ale niechętny mi rozmówca nie wie, że ich rozgrzeszenie nie zezwala na dalsze brnięcie w fałsz i kłamstwo, że to jest wciąż działanie w stanie grzechu permanentnego i do tego grzechu publicznego. I to jest najgorsze, co przytrafia się im i nam wszystkim.

Jednak mają szczęście w tym nieszczęściu. Pan Bóg jest nieskończenie miłosierny i na pewno im przebaczy. Ale ja jednak mam swój ziemski interes, a mianowicie wielką, błagalna prośbę do tych trzech modlących się i pobożnie śpiewających osób. Wejrzyjcie na krzywdę , która uczyniliście zupełnie niewinnym ludziom, zrozumcie ją i spróbujcie ja im wynagrodzić choćby w niedoskonały doczesny sposób.

Brak głosów

Komentarze

Miałem podobne odczucia, zastanawiałem się jak tacy ludzie, mogą być tak obłudni.
Jak taki Bolek, kłamca, bufon, zarozumialec a do tego mściwy i niszczący innych (jak p.Wyszkowskiego za mówienie prawdy) może przystąpić do sakramentów świętych, spowiedź i rozgrzeszenie to jednio, do tego trzeba się rozliczyć, przyznać i naprawić popełnione przewinienia.
U Bolka nic z tych rzeczy, cały czas idzie w zaparte bazując na tym że ukradł 'kwity' na siebie 'i nic mi nie zrobicie' co samo w sobie jest czynem godnym potępienia.
Obok Kopaczka-Kłamaczka, oszukująca i okłamująca społeczeństwo na każdym kroku.
Dalej Borusewicz , który 'nie pamięta' czy dostał jakieś materiały Solidarności i co z nimi zrobił
O "pierwszej parze" można nie wspominać bo wtedy trzeba by przywołać WSI i esbeckie pochodzenie a to dość szeroki temat.
Oni wszyscy zgodnym chórem śpiewają-"Ojczyznę wolną pobłogosław Panie
To ya.

Vote up!
0
Vote down!
0

To ya.

#327054

Czy mi się tylko przywidziało, czy Bulowa naprawdę przystąpiła do komunii?

Vote up!
0
Vote down!
0
#327055

 Większość z NICH to przechrzty. Oni obrażają naszą wiarę.

Vote up!
0
Vote down!
0
#327056

Też odebrałam to jako profanację, bo nie wierzę w jej pobożność, i to katolicką.
Ale nie jestem pewna, czy tak było bo to była migawka, że wracała na miejsce. Oglądałam to w Trwam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#327058

 Ja piszę ogólnie o ich cynizmie i braku wszelkich hamulców. O ich pederastii i innych zboczeniach, chciwości, zbrodniczych skłonnościach, oszustwach, lichwie i tak dalej. A wszystko to okryte płaszczykiem pobożności na widok publiczny. A pod płaszczykiem - wiadomo - wszy, gnidy, mendy, brud i smród. Nie zrobisz z chazara rzymskiego katolika, bo istnieje mentalna przeszkoda nie do pokonania dla azjatów, nawet w trzecim pokoleniu. ONI po prostu wyrośli z innych korzeni. Oni, to nie my. I tyle. Tylko i aż tyle.

Vote up!
0
Vote down!
0
#327062

Lepiej Pan sobie przypomnij wyjazdy do Watykanu, aby 'doladowac akumulatory', jak to wyglaszal nasz noblista.
Lech Walesa i Ewa Kopacz wyrosli z takich samych korzeni jak 99%, wiejskich, polskich i zglodnialych pieniedzy powojennych Polakow.
Pisanie o wydumanych 'zydowskich' korzeniach Lecha Walesy, kompromituje pana jako komentatora. Szkodzisz pan nie tylko sobie, ale innym, ktorzy tutaj komentuja.
Z takimi argumentami nadajesz sie pan do Tworek, a nie na ten portal.
"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

Vote up!
0
Vote down!
0

"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

#327097

 W moim wpisie odniosłem się do bulowej herbu dziadzia i jej współplemieńców, jeżeli Pan nie doczytał. Nie napisałem ani słowa nt wałęsy herbu bolek. Proszę nie inputować mi rzeczy, których nie popełniłem. Po drugie Pana napastliwy ton jest charakterystyczny właśnie dla NICH i jest na tym portalu nie na miejscu. Atak, taki paskudny ze wskazaniem na Tworki, obraża ludzi chorych, którzy tam się leczą i jest oznaką Pańskiej słabości. Poza tym, zarzuca mi Pan komentowanie na Nowym Ekranie, czego nie czynię, nie wiem więc, skąd ta insynuacja. Nie jestem ani trollem, ani obsesjonatem, ani antysemitą. Moja Rodzina ma 3 drzewa posadzone w Yad Vashem za wojenną pomoc Żydom. Właśnie dlatego potrafię odróżnić Żyda od chazara. I przechrztę od katolika. I prowokatora, jak Pan od ..... (tu proszę dopisać, co Pan chce - i tak wie Pan lepiej).

Vote up!
0
Vote down!
0
#327124

Niemozliwe. To sie pan przeczytaj z uwaga. Czy to tak niejednoznacznie mozna zrozumiec panski komentarz. Niestety, to nie pierwszy komentarz tego sortu.
Bede oflagowywal Panskie wpisy, jesli beda niezwiazane z meritum (gdzie tylko sie Pan pojawisz).
A ja mam 4 drzewka posadzone przed domem, dwie choinki, jedna brzozka i klon. I jest mi z tym dobrze.
Acha, polecam NowyEkran, zloto do zlota, tropiciele chazarow do tropicieli chazarow.
Wiem lepiej bo i stary jestem. :-)
Uklony.
"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

Vote up!
0
Vote down!
0

"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

#327129

Ja też zrozumiałam Alla inaczej niż Pan. Czytając jego komentarz nawet do głowy mi nie przyszło, że miał na myśli tę trójkę.

Vote up!
0
Vote down!
0
#327238

Panie kolego,to nie pan decyduje kto nadaje się do Tworek,każdy ma prawo wyrażać tu NP swobodnie,wie pan jaki by powstał chaos,gdyby każdy każdego obrażał,bo mu się nie spodobało co ktoś napisał,proszę szanować innych pole myślenia,ja też uważam że pejsaci niszczą Polskę,i co zaraz według pańskiego toku myślenia Żydom wolno opluwać Polskę i Polaków,a Polacy mają być cicho,to pan chyba pomylił portale,tu nie jest armia zbawienia dla Żydów ubeków czy POlszewików,tu mamy się łączyć,a nie jak pan chce wnieść rozdrapywanie ran,bo ten nielubi Rusków inny zaś Żydów,każdy jest dla nas wróg,kto chce zniszczyć i zniewolić Polskę

Vote up!
0
Vote down!
0
#327127

Panie Sawicki, Michnik i Urban moga byc dumni, bo pielegnowana przez nich obsesja antysemityzmu staje sie coraz bardziej realna. Tylko co z tego wynika? Dla mnie jako czytelnika tego portalu te obsesyjne tropienie 'chazarow' staje sie meczace, gorzej nic nie wnoszace wobec poruszanego meritum (mysli przewodniej autora tegoz bloga). I prosze mi nie zamykac ust, bo mam prawo do swojego zdania. Zachowajmy poziom na tym portalu, to bedziemy czytani jako blogerzy i komentatorzy, obsesyjne przypisywanie 'chazarstwa', 'zydowstwa' rozmydla glowny watek myslowy, wszak szanowny Pan Wojcicki pisal o Walesie, Kopaczowej i Borusewiczu, a nie o Zydkach?
Wiec po co te komplikacje slowne i meczaca dialektyka?
"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

Vote up!
0
Vote down!
0

"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

#327132

 Zaś proxenia wspomniała bulową, stąd ta dyskusja. Proszę dokładniej śledzić forum. I proszę mnie nie straszyć, bo nie boję się. EOT

Vote up!
0
Vote down!
0
#327136

Ja tez sie nie boje panskiej zlosliwosci, pan jestes obsesjonat na punkcie zydkow. I prosze nie zasmradzac powietrza panskimi zydkami w kazdym watku.
"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

Vote up!
0
Vote down!
0

"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

#327137

zacznie jazda bo się zarejestrował na NP.PL taki jeden "złotousty" kaznodzieja...
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#327147

 A mogę wiedzieć, kto zacz, ów "złotousty"? Bo już się boję...

Vote up!
0
Vote down!
0
#327148

Ma pan prawo do komentowania,ale nie może pan wysyłać do Tworek,tylko dlatego że panu się komentarz tego czy tamtego nie spodobał,i tak właśnie powstają rozłamy,komentuje tu prawie dwa lata,i widziałem ile wspaniałych ludzi odeszło przez takie pisanie

Vote up!
0
Vote down!
0
#327139

Jeszcze raz zdecydowanie popieram Wolnego Strzelca. Wprowadzanie wątków antysemickich jest niegodne, niechrześcijańskie i absolutnie poza-merytoryczne. Pozwala też na zaatakowanie Niepoprawnych w sposób równie niemerytoryczny. Nie pozwalajmy na to.

Piotr W.

Vote up!
0
Vote down!
0

Piotr W.

]]>Długa Rozmowa]]>

]]>Foto-NETART]]>

#327210

Będę tępił wszystkich nie zależnie od nacji,którzy niszczą i zniewalają moją Ojczyznę Polskę,czy to będą Żydzi,kacapy,Niemiaszki,czy sprzedajne świnie polskie,a katolik ma stać na straży wiary,i bronić swojej ojczyzny,Jan Paweł 2,a widać że PO rzuciło pana i wolnego strzelca jako desant na NP

Vote up!
0
Vote down!
0
#327256

Napisał wolny strzelec:
"Zachowajmy poziom na tym portalu"

Cha, cha, cha!!! Dobre! I kto to mówi? Dawno nie czytałam tak chamskich komentarzy, jak pańskie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#327239

Seiko.Mądry tekst.Bo w obliczu śmierci tylko;marność nad marnościami i wszystko marność;.Pozdrawiam Autora.

Vote up!
0
Vote down!
0

Seiko

#327064

Panie all, zarowno Lech Walesa, Ewa Kopacz, jak i rowniez Borusewicz sa katolikami. I to jest w tym najtragiczniejsze.
Panski antysemityzm to obsesja, ktora bardziej szkodzi i kompromituje, niz pomaga.
"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

Vote up!
0
Vote down!
0

"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

#327095

Pełna zgoda, Wolny Strzelcze. Bardzo słuszna uwaga.

Piotr W.

Vote up!
0
Vote down!
0

Piotr W.

]]>Długa Rozmowa]]>

]]>Foto-NETART]]>

#327099

Ciesze sie, ze zauwazyl Pan niecne praktyki niejakiego pana all, to taki desant z Nowego Ekranu, wylegarni koncesjonowanego antysemityzmu.
The question is: sa to tylko trolle, czy tez bardziej obsecjonaci?
Uklony dla szanownego Pana.
"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

Vote up!
0
Vote down!
0

"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

#327101

A to wykonano w czasie nabożeństwa - fragment "Pie Jesu" z "Requiem" Gabriela Fauré. Piękne, wykonuje Barbara Bonney:

http://www.youtube.com/watch?v=PJanc3-a320

A to - wykonanie wg mnie jeszcze piękniejsze, głos nieziemski (mało znana Johannette Zomer), tyle że bez obrazków, same nuty:

http://www.youtube.com/watch?v=_VLY2bd5w8k

Miłego zasłuchania się :-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#327066

Athina

 a ingres Cappino nie był profanacją ? Wielki prymas ? sorry niech mu ziemia lekka będzie , ale Wielki to był Stefan Wyszyński , te przechrzty kpia sobie i drwia z naszej wiary oni są po to ,żeby ją profanować i obrzydzać ludziom Kościół Katolicki i jego naukę 

Vote up!
0
Vote down!
0

Athina

#327088

Też jakoś nie dostrzegam wielkosci śp. prymasa Glempa. A ciekawe, że zaprzyjaźnione telewizje relacjonują szczegółowo i transmitują uroczystości kościelne takie jak ingres Cappino. Wychwalanie zmarłego prymasa przez TW Zefira i TW Dąbrowskiego jakoś daje mi do myślenia.
oszołom z Ciemnogrodu

Vote up!
0
Vote down!
0

oszołom z Ciemnogrodu

#327116

Tak, dobrali się dzisiaj celebransi - taka myśl mi przychodziła do głowy, kiedy oglądałam transmisję.

Vote up!
0
Vote down!
0
#327122

"Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę".
Czy taka postawa miła miejsce tylko teraz ?
Cofnijmy się do niejednej kampanii wyborczej gdzie w spotach wyborczych kandydaci pokazywali się w towarzystwie księży, biskupów albo uczestniczyli we Mszach Świętych. Po co ?
Patrz wyżej.
Obłuda. Jednak na wielu to działa. Nie ważny sposób, ważny efekt. Słupki podskoczą bliżej koryta.
Jak myślicie ? Czy normalny człowiek z odrobiną honoru i ludzkiej przyzwoitości, po udowodnieniu tak bezczelnych kłamstw, mógł by jeszcze istnieć w przestrzeni publicznej ?
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#327086

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#327103

olik z niego.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#327145

gdyby dłużej był kawalerem może musiałby teraz ożenić się z Annem Grodzkim? Dla słupków, oczywiście, żeby wykazać wyborcom swój poprawny światopogląd.

Vote up!
0
Vote down!
0
#327154

piosenkę jak był pogrzeb Kaczyńskiego, no tego no, Lecha, podpalacza Polski. Śpiewali czy nie? Ciekawe czy Paweł Śpiewak zna te piosenkę...no takie, tam...Ale, ale czy wtedy śpiewali czy nie? Nie pamiętam? Aaaa...no przecież mnie tam nie było! Ha, ha, ha! Jak mogłem zapomnoąć!

HdeS

Vote up!
0
Vote down!
0

HdeS

#327090

w kilka godzin potem odrzucał masowo prośby o łaskę, skazując naszych patriotów, najczęściej ponad 20 latków ma karę śmierci1
A zachowanie Wałęsy TW Bolka, smoleńskiej kłamczuchy Kopacz czy zaprzedanego Borusewicza tylko przypomina to Bieruta!
Zero złudzeń! Nędzne, marne, zaprzedane i żałosne to postaci zdolne do najgorszych zachowań.
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#327102

Śpiewali, ale nie tańczyli!

Pozdrawiam

HdeS

Vote up!
0
Vote down!
0

HdeS

#327104

coś tam miauczeli pod nosem!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#327112

uciąć na klęczniku...
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#327144

pierwsza para.

Vote up!
0
Vote down!
0
#327196

 W pełni zgadzam się z Autorem, ze obecność takich ludzi jak Wałęsa, Tusk, Kopacz, Niesiołowski , Borusewicz  i inni w Kościele Rzymsko -Katolickim jest  odpychająca dla wielu ludzi, dla których Kościół to wspólnota wiernych akceptująca Biblię, Ewangelię i słowa Boga. Szczególnie jezeli zestawi się z ich postawą, wypowiedziami poza terenem Kościoła. To po prostu jedno wielkie zakłamanie i obłuda. Zresztą pani Kopacz przeciez oświadczyła, ze jej katolicyzm kończy się z chwilą przekroczenia progu sejmu. Pan Wałęsa afiszujący się swoją religijnością i przypiętym wizerunkiem Matki Boskiej, przy równoczesnym zakłamaniu i ziejący nienawiścią do nie odpowiadających mu ludzi to zwykłe drwiny z Ewangelii i Słów Chrystusa, głoszącego miłość nawet nieprzyjaciół. A Niesiołowski, Borusewicz itd głosujący wbrew biblijnym nakazom i drwiący ze słów Ewangelii ??! To prawda , ze Kościół jest dla grzeszników, a Chrystus  z grzesznikami obcował, ale jednocześnie stronił od faryzeuszy brzydząc się ich obłudą i zakłamaniem. Przeciez ta dwuznaczność postaw budzić musi zrozumiałe obrzydzenie, bowiem Bóg i Kościól traktowany jest instrumentalnie tzn posługuje się tym kiedy się to po prostu opłaca. Wstrętne! Nie dajmy się na to nabierać, bo jestem przekonany, ze Pan Bóg nabrać się nie da. Ale im na Panu Bogu nie zalezy. Zalezy im na poparciu w wyborach i tylko tyle. Śpiewając pobozne pieśni jednocześnie poprzemy aborcję, związki partnerskie, inwitro  i wszystko czego zaząda szatan itd

Vote up!
0
Vote down!
0
#327223