Adam Mickiewicz

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Historia

Wszystkich Świętych to echo wielkiego, traumatycznego dla wielu kultur wydarzenia o skali globalnej.

Kościół Katolicki 1 listopada uznał za Dzień Wszystkich Świętych. Wspominamy tutaj męczenników chrześcijańskich i generalnie wszystkich świętych – szczęśliwych, zbawionych, którzy są w niebie.

Często mówi się, że Kościół Katolicki zaadaptował tu barbarzyńskie święto poświęcone staroceltyckiemu...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika miarka
Idee

Bez prawdy nie ma sprawiedliwości. Dopiero prawda jest fundamentem dla sprawiedliwości, a także dla tych wartości ludzkich, którym sprawiedliwość służy. Od stanięcia w postawie prawdy zaczyna się w nas wszystko co ludzkie.

Błądzimy jednak, kiedy pomylimy fakty z prawdą, czy patrząc szerzej – literę prawa z prawem sprawiedliwym, czy literalnie rozumianą praworządność ze sprawiedliwością.

Z...

2.1
Twoja ocena: Brak Średnia: 2.1 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kultura

JEŚLI O NICH ZAPOMNĘ.......                             

 

Adamie! Narodowy wieszczu stań dziś do apelu!                                         

Oto potrzeba nam poezyji, melodyjnych dźwięków.                         

Wzbudź tęsknotę, potęgę ukrytą od wieków                                      

W historii dziejów, rodzie, na mogiłach tak wielu.                                       

 

Tchnij...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)
Obrazek użytkownika elig
Historia

   Chodzi tu o Adama Jerzego Czartoryskiego, twórcę Hotelu Lambert.  Profesor Andrzej Nowak mówił o tym, że bez niego nie byłoby Adama Mickiewicza i opisał osiągnięcia jego długiego życia /91 lat/.  Końcowa część wykładu dotyczyła patriotyzmu Mickiewicza i "Dziadów" drezdeńskich.  Prelekcja odbyła się 11.02.2014 w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Aleksander Rybczyński
Kraj

W 1955 roku, na polskim wiecu w Manchesterze do kilku tysięcy Polaków przemawiał pisarz Zygmunt Nowakowski. Zgromadzenie to było szczególną formą protestu przeciwko komunistycznym władzom powojennej Polski, prowadzącym propagandową akcję nakłaniania do repatriacji osiadłych na Zachodzie weteranów II wojny światowej i innych wybitnych emigrantów dla legitymizacji osadzonego w Warszawie reżimu.

...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)
Obrazek użytkownika Anonymous
Kraj

"Gęby za lud krzyczące sam lud w końcu znudzą,
I twarze lud bawiące na końcu lud znudzą.
Ręce za lud walczące sam lud poobcina.
Imion miłych ludowi lud pozapomina.
Wszystko przejdzie. Po huku, po szumie, po trudzie
Wezmą dziedzictwo cisi, ciemni, mali ludzie."
Adam Mickiewicz

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika wojcicki
Historia

Wyjątkowo boleśnie nielegalne było Powstanie Listopadowe.

Zmiotło z powierzchni ziemi Królestwo Polskie niezwykle interesujący twór państwowo-ustrojowy – prawdziwą i demokratyczną monarchię konstytucyjną, powstałą wskutek porozumień międzynarodowych na Kongresie Wiedeńskim.

Kajetan Koźmian, chyba najważniejszy nasz polityk i ideolog konserwatywny z XIX wieku nie posiadał się z wściekłości na tę...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika triarius
Blog

Historia nam się oczywiście wcale nie sfukujamowała - co zresztą Pan Tygrys od początku przewidział - a Spengler, jak niemal zawsze (a kiedy nie?), znowu miał rację. W tym sensie miał rację, że istotnie w "ogarniętym powszechnym pokojem imperium", w jakiejś, starej czy nowej, "pax Romana", wojny nadal sobie są, tylko że jako "wojny domowe", "konflikty klasowe", czy, jak dzisiaj "terroryzm".

Jest...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Nessun Dorma
Idee

Na marginesie umiarkowanego optymizmu, wynikającego z rezultatu PiS w wyborach samorządowych - kilka gorzkich słów. Przyjrzyjmy się samym wyborom: przy frekwencji poniżej 50% partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała zaledwie 23% głosów. To bardzo mało, biorąc pod uwagę sytuację Polski w dniu wyborów. Moje spojrzenie na Ojczyznę, jej niepodległość i stan świadomości narodowej zmieniło się...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika wojcicki
Historia

W pełni popieram przekonanie, iż zbrodnię katyńską należy traktować tak, jak się traktuje Holokaust. Zbrodnią taką była również rzeź Ormian, głód na Ukrainie i rzeź Polaków na Wołyniu. Absolutnie nie zgadzam się na pojmowanie Holokaustu jako ludobójstwa dotyczącego wyłącznie Żydów.

AJD - reżyser teatralny, zamieszkały w Nowym Jorku, publicysta tamtejszej prasy polonijnej i kolejny jego bardzo...

0
Brak głosów