Zginęli za pomoc żydowskim sąsiadom

Obrazek użytkownika Dariusz Zalewski

7 grudnia 1942 roku do wsi Białka na Lubelszczyźnie wkroczyli hitlerowcy. Dzieci, kobiety i starców zapędzono do jednej ze stodół. Pozostałych mężczyzn przesłuchiwano, chcąc wydobyć z nich informacje:  kto pomagał pobliskim Żydom?
Nieopodal na bagnach znajdowało się bowiem do niedawna obozowisko żydowskie, zwane "Bazarem". Niemcy wymordowali Żydów, ale oczywiste było, że nie mogli oni przeżyć bez pomocy mieszkańców wsi Białka. Stąd brutalne przesłuchiwania. Jednak Niemcy nie uzyskali żadnych informacji.

Zresztą, trudno było wskazać konkretne osoby, gdyż w praktyce cała wieś wspomagała Żydów. Nie znajdując winnych Niemcy zaczęli rozstrzeliwać wszystkich mężczyzn. Zaprowadzili pierwszą grupę na łąkę, w pobliże pobliskiego jeziora (dzisiaj popularne miejsce odpoczynku mieszkańców Lublina i okolic), i tam dokonano egzekucji.

Pozostali mężczyźni, słysząc strzały, nie chcieli wykonać rozkazu, aby udać się w to samo miejsce co ich sąsiedzi. Hitlerowcy rozpoczęli więc masakrę w centrum wsi, przed szkołą.

Część mężczyzn ratowała się ucieczką. Rozpoczęło się "polowanie". Później przez dwie godziny ranni byli dobijani, deptano im twarze i dłonie, aby sprawdzić czy żyją.

Gdy po wszystkim wypuszczono kobiety ze stodoły, ich krzyk było słychać w pobliskiej Sosnowicy (ponad 10 km). Wedle opowieści krew zabitych spłynęła do jeziora. W sumie życie straciło 97 osób. Kilku mężczyzn cudem przeżyło, leżąc pod zwałami zakrwawionych ciał.

Ludzie ci oddali życie za pomoc żydowskim sąsiadom.
Warto o tym pamiętać, czytając prasowe relacje z kolejnej książki T. Grossa.

Na podstawie: C. Bartosiewicz, Okupacja niemiecka oraz relacji osoby pamiętającej tamte wydarzenia.
________________________
W oblężonej twierdzy

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

 Gwoli prawdzie powinno sie pisac nie hitlerowcy, tylko zolnierze niemieccy, albo zolnierze Wehrmachtu! Hitlerowiec, to nie jest okreslenie adekwatne, Hitler byl Austriakiem. Nie wszyscy Niemcy byli zwolennikami jego ideologii, ale wielu bylo zolnierzami niemieckimi walczacymi  w imie urzeczywistnienia tej ideologii.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#121014

nie niemieccy żołnierze,tylko okupanci,może to były inne narodowosci.Nie zginęli,a padli ofiarą.Nie za żydów ,a za pomoc partyzantom.Tak czytaj w wersji Grosa.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#121051