Spielverderber

Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

To słowo oznacza kogoś, kto psuje zabawę; dużo jest takich niemieckich słów, które zadomowiły się w polskim; jak np salonfähig, czy z aktualnej generacji gastarbajterów – szyberdach czy flizy. Kto psuł stosunki z Rosją Putina, „demokraty czystego jak brylant”? Kto uprawiał w Unii destrukcyjną politykę wobec Kremla?

 

No kto, no kto, wyrażał się tak o Rosji : „przywódcom rosyjskim  brakuje długoterminowej wizji przyszłości ich kraju; ograniczają się do patrzenia w perspektywie pół roku, i to wyłącznie w odniesieniu do swoich własnych interesów”* - we wrześniu, 2009 roku. No kto? Czyja ta

 

krytyka Rosji

 

naszego wschodniego sąsiada? Albo: „Rosja cofnęła się do czasów carskiej, imperialistycznej, brutalnej polityki zagranicznej”? (2007).Czy też: Rosja „jest państwem, które ma jedynie ornamenty demokracji, ale jest pozbawiona najmniejszych mechanizmów pozwalających

 

opinii publicznej

 

wpływać na podejmowanie decyzji” (2009). I dodał: „korzeniem problemów (w Rosji) to sam reżim“. Lub: „Rosjanie są ciężcy, gruboskórni i brutalni“* (2009), a „Siergiej Ławrow jest jednym z najbrutalniejszych, ale zarazem jednym z najbardziej sprytnych”?

 

http://www.youtube.com/watch?v=WvjMo2VRiLI

 

 

Post scriptum: rozwiązanie brzmi: *Damien Loras, doradca prezydenta Francji w rozmowie z amerykańskim dyplomatą, Philipem Gordonem. Kolejna wypowiedź: jeden z czołowych dyplomatów francuskich (nie wymieniony z imienia) w rozmowie z Wiliamem Burnsem; Jean-David Levitte, główny doradca dyplomatyczny prezydenta Sarkozy’ego narzekał na nieprzestrzeganie przez Moskwę  warunków rozejmu z Gruzją z sierpnia 2008 roku (jak wiemy, wymuszonego wskutek fiaska akcji Kaczyńskiego, zmuszonego do objazdu Tbilisi; z tego okresu pochodzi pierwsza przypowieść Nowego Oświecenia o tym, jakoby Kaczyński zmuszał pilotów do lądowania na jakoby ostrzeliwanym lotnisku w Tbilisi, gdzie – w tym samym czasie – lądował prezydent Sarkozy). Levitte trafnie: „Rosja testuje Europejczyków, fabrykując kryzysy”. *Bernard Kouchner, 5 lutego 2009,  w rozmowie z Hillary Clinton.

 

Na tle Francuzów wyważone wypowiedzi spielverderbera Kaczyńskiego pod adresem Kremla można poczytać za przyjacielskie przestrogi.
Brak głosów

Komentarze

A podesłać by mu Jaruzelskiego który na sprawach rosyjskich się zna doskonale :)

Vote up!
0
Vote down!
0

Remek

#113231

Jan Bogatko

...świetny pomysł,można mu dodać Kiszczaka,

pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#113239

A przynajmniej część z nich. Tak przy okazji jęz. niemieckiego i Rosji warto sobie poczytać w necie wypowiedzi dot. nowego filmu pupila Kremla - Michałkowa, "Spaleni słońcem 2" (popularne IMDb i in.). Bardzo ciekawe. Filmu jeszcze nie widziałem, ale wg. komentujących Rosjan film ten ośmiesza i kompromituje udział ZSRR w II wojnie światowej. Do tego momentu powinno nam się podobać, ale dalej jest lepiej. Wg. ruskich nacjonalistów, obraz ten wpisuje się w politykę Putina, kompromitującego i osłabiającego Rosję, jej ducha narodowego, na rzecz wybielania i umacniania Niemiec. Myślę, że coś może być na rzeczy.
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#113763

Jan Bogatko

...normalny Polak nie jest sobie w stanie wyobrazić rosyjskiego szowinizmu. Przy nim najzagorzalszy polski germano.ruso.żydofob może śmiało uchodzić za liberała,

pozdrawiam,

film znam, ale do takich wniosków raczej nie dochodzę.

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#113862