Po co Tusk poleciał do Smoleńska?

Obrazek użytkownika foros
Kraj

 Po co premier pojechał do Smoleńska? Najpierw sądziłem, że głównym celem tej wizyty było spotkanie z premierem Putinem i powzięcie na najwyższym szczeblu ustaleń odnośnie śledztwa.

Jednak wypowiedź prezydenta Komorowskiego w wywiadzie dla M. Olejnik spowodowała, że realny zaczął byc inny scenariusz.
Co powiedział prezydent?
No to też, no to to była też obecność premiera, chodziło – nikt zresztą tego nie planował, po prostu sam tam poleciał, jest gospodarzem tego terenu, obecność premiera na miejscu pobojowiska w Smoleńsku, no nie można oceniać z punktu widzenia tego kto komu rękę podawał, a kto komu nie podawał, bo to jest poważniejszym problemem, tylko z punktu widzenia tego, co to znaczy, obecność premiera rosyjskiego na tym miejscu. 
Cóż by z tego wynikało? Ano to, że spotkanie Tuska z Putinem w Smoleńsku wogóle nie było planowane. Dlaczego więc premier pojechał do Smoleńska? Zapewne dlatego, ze leciał tam J. Kaczyński, a źle wypadłoby w mediach, gdyby Kaczyński wyjechał do Smoleńska, a Tusk siedział w Warszawie. Centrum kryzysowe w koszulach z zakasanymi rękawami to, po Leszku Millerze, już passe.
Czy są jakieś fakty które upawdapadobniały taką wizję? Prócz wypowiedzi prezydenta:
1. Tusk wyleciał z Polski po Kaczyńskim
2. Kolumna Kaczyńskiego została zatrzymana by umożliwić Tuskowi (a może i Putinowi) wcześniejsze dotarcie na miejsce katastrofy
3. W jaki sposób premier Polski przygotował się do rozmów z premierem Rosji w  kilka godzin? Prowadził wcześniej radę ministrów, rozmawiał przez telefon z Putinem, zapewne kosultował się z czołówką polityczną, gdzie czas na rozmowy z eksprtami? I skąd ich wziąć w sobotę, dzień wolny od pracy?
4. Wiemy, Tusk konsultował się z Kaczyńskim, chciał nawet uzgadniać działania, był też zapewne informowany o jego ruchach.
 
Niezbyt to może wiele, nie mniej kwestia wymaga, moim zdaniem, wyjaśnienia. Z tego co mówił p. Melak premier był też o to pytany na spotkaniu z rodzinami.
 
Jeszcze dwie kwestie:
1. Dlaczego Boni nie Miller?
Powracam do sprawozdania rządu przed sejemem z działań w Smoleńsku. Min. Kopacz twierdziła w nim, że wszystkimi sprawami zwiazanym z katastrofą zawiadywał na miejscu min. Boni. Dlaczego on, człowiek ds społecznych, bez związków z mundurówka i sprawami bezpieczeństwa, a nie min. Miller, który zwykle robi takie rzeczy? Poza tym występując w sejmie min. Boni mówił jedynie o pomocy dla ofiar.  
 
2. Po co do Rosji wyjechała polska misja?
Wiemy, że w misji uczestniczyło 3 ministrów: Arabski, Klich i Kopacz. Dlaczego Arabski i Klich? Sądzę,.że premier zastosował tutaj klucz podobny do tego, jaki zaproponował Mirowi podczas afery hazardowej: Jak się obronisz przed mediami, to i ja nie będę miał pretensji. A Kopacz? Albo zgłosiła się sama, albo ktoś ją poprosił.
Szefem misji był najprawdopodobniej B. Klich, tak przynajmniej twierdzi płk. E. Klich (nie mógł dostać tłumacza.) 
Co robiła polska misja w Rosji? Gdzie jest sprawozdanie z jej prac?
Dlaczego szef misji, min. Klich został wyłączony z procedowania sprawy smoleńskiej?
 
Na koniec kilka soczystych cytatów z p. Premiera:
Trzeba mieć wyjątkowo złą wolę, żeby zakładać, że np. premier polskiego rządu zna dokładną godzinę i sekundę katastrofy, ale jej nie podaje, a jeśli nie podaje, to znaczy, że chce coś ukryć.
Z dokumentu opublikowanego przez GP (narada prokuratorów) wynika, że prokuratura polska znała godzinę katastrofy już 10 kwietnia. Dlaczego nie znał jej premier? Czyżby uważał, że to nieistotne?
 
Teraz o zaufaniu pana premiera do naszych przyjaciół zza wschodniej granicy i o wierze  w możliwości kierowanego przezeń państwa.
Padło pytanie pana posła Lipińskiego, które dotyczyło możliwości przejęcia śledztwa przez stronę polską. Nie róbmy sobie złudzeń co do przepisów
i zasad postępowania, które wynikają z konwencji chicagowskiej lub z innych przepisów, którymi strony polska i rosyjska mogą się posługiwać, bo one istnieją. Chcę przede wszystkim stwierdzić, że od początku staliśmy przed pewnym dylematem – i trzeba było go rozwiązać – tzn. czy chcemy zademonstrować od razu z definicji nieufność wobec państwa rosyjskiego i zażądać czegoś, czego np. nie otrzymamy, bo mamy prawo się o to ubiegać, a nie mamy w tych przepisach zapewnienia, że musimy to dostać; czy też chcemy założyć, że współpraca będzie możliwa i im będzie ona lepsza, tym szybciej dotrzemy do prawdy.

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

...i im będzie ona lepsza, tym szybciej dotrzemy do prawdy.

To są znamienne słowa w wypowiedzi Tuska.

Mówi on nie o dotarciu do faktów, ale do prawdy, bowiem ogólnie znana wersja MAK to ściema.

Wymsknęło mu się po prostu.

Odpowiedź na twoje pytanie zawarte w tytule jest trudna.

Nie sądzę, ażeby chodziło jedynie o prestiż, że oto premier prześcignął Jarosława Kaczyńskiego i był pierwszy na miejscu zamachu.

Jest w tym coś jeszcze, ale pewnie długo się nie dowiemy co.

Pzdr

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112163

moim zdaniem nie chodziło o prestiż lecz o wizerunek, po prostu wizerunkowo źle wyglądałoby, że Kaczyński sprawą się interesuje a Tusk nie.
Zresztą ile warte byłoby zdjęcie Tuska obejmującego załamanego/zmartwionego Kaczyńskiego?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112167

Zjawiskowe jest to, że J.Kaczyński jechał na miejsce śmierci osób najbliższych jemu.
Zginął brat bliźniak wraz z bratową.
Zginęło tak wielu przyjaciół.
Pamiętam, że najbliżsi współpracownicy Kaczyńskiego zorganizowali ten wyjazd, który był wyjazdem prywatnym.
Tusk posiadał całą machinę państwową do tego, aby oddać hołd poległemu w Smoleńsku Prezydentowi RP.

Byłoby śmieszne, gdyby nie zdążył przed JK.
Zresztą i tak nie zdążył, bowiem bez pomocy ruskich służb delegacja JK byłaby pierwsza.

Słynne już uściski z Putinem, pokazały, że już na samym wstępie Tusk wierzył, że za zamachem nie stoją ruskie, a wykluczenie takiej opcji, jest pozbawione logiki.
Kim więc jest ten łachudra?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112171

cóż, można myśleć tak jak Pan.

Można tak jak ja to przedstawiłem we wpisie, tzn., że względy PR były najważniejsze

Jest też inna hipoteza, o której nie pisałem, powiedzmy z szacunku dla państwa, a może z braku natchnienia.
Hipoteza ta brzmi następująco:
Otóż premier (zakładam, że to nie on stał za ew. zamachem) nie słynie z refleksu, przebojowości, tworzenia i energicznego wykonywania projektów. Jest raczej kunktatorem, chowającym się za zestawami gard. Człowiekiem bez większych ambicji, łasym na poklask, którego największa ambicja to przejście do historii jako "Donek Fajny Gość".

Co Donek Fajny Gość zrobił gdy usłyszał o katastrofie? Przede wszystkim pomyślał o własnym tyłku: Co by tu zrobić, aby nie stracić a może jeszcze zarobić.
W związku z tym najpierw próbował porozumieć się z Kaczyńskim, bo to Kaczyński zawsze wymyślał, Donek się tylko odnosił lub przejmował pomysły. Jak Kaczyński nie chciał rozmawiać, to Donek Fajny Gość, po pierwsze pomyślał o własnym tyłku, czyli pozlecał różne zadania tym co akurat byli na miejscu, a potem się zabunkrował śledząc Kaczyńskiego i kombinując coby tutaj zrobić, aby pozbyć się problemu.
Jak jego ludzie donieśli mu, że Kaczyński jedzie do Smoleńska, postanowił nie ryzykować tylko pojechać za Kaczorem, żeby zobaczyć co ten zrobi.
Stąd też musiał być pierwszy na miejscu, by kontrolować sytuację. Okazało się, że jest tam też brat Wołodia no i Donek Fajny Gość już o nic nie musiał się martwić.
Żeby wszystko było OK Wołodia przytrzymał Dużego Kaczora na miejscu, aby Donek mógł spokojnie, o nic się nie martwiąc wrócić do kraju i tam oczekiwać na rozwój wypadków kontrolując przy okazji wszystkie posunięcia Kaczyńskiego i przygotowując się do godnego przyjmowania trumien na lotnisku.

Nie ma jednak dowodów na taką tezę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112191

Raczej nie mógł nie polecieć, byłoby to źle widziane w oczach międzynarodowej opinii, na zdaniu której mu wyjątkowo zależy. Taka gra pozorów...

Chcę się jednak podzielić innym swoim spostrzeżeniem,ale to już tak na marginesie...
Od dawna mi towarzyszy przeczucie, że Tusk 7 kwietnia poleciał do Smoleńska by... uwiarygodnić swe czyste rączki w zamachu 10 kwietnia. Taka pokazówka... Nie wyszło mu, ale to już inna para kaloszy.
Pozdrawiam.
contessa

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#112198

Na sopockim molo Tusk spiskował z Wołodią; w czasie "premierowskich" uroczystości katyńskich dopieścił zamach, a 10 kwietnia musiał być przed Dużym Kaczorem by dopilnować, czy Wołodia na pewno Mniejszego uśmiercił. Podejrzewam, że miał w rękawie cyrkiel, by w razie niedokładności ubicia - dziabnąć bezlitośnie...

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112208

Faktem jest, że Donek Fajny Gość spotkał się z Wołodią w Sopocie,

faktem jest, że razem planowali konkurencyjną uroczystość mającą przyćmić wizytę prezydenta i razem to zorganizowali.

Faktem jest też, że kolumna Kaczyńskiego została wstrzymana na drodze, i że minął ją premier.

Faktem jest też desinteressement premiera dla wyjaśnienia smoleńskiej katastrofy, scedowanie tego na Rosję i liczenie przezeń na dobrą wolę tamtejszych kleptokratów.

Faktem jest też, że rząd robił co potrafił, by sprawą smoleńską nie zainteresowały się struktury międzynarodowe.

Kwestia cyrkla i dążenie Tuska do osobistego zabicia Kaczyńskiego to Pański wkład do naszej wiedzy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112219

był niewidzialny. Kto by się przejmował niewidzialnym cyrklem. :-))

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112224

no, no, aż tak zaawansowaną technologią dysponujemy?
bezzałogowe helikopterki CBA to przy tym zabaweczki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112237

są do nabycia w każdym supermarkecie. Co innego niewidzialne helikoptery zrzucające zawiesia (widzialne) i na szarpaka chwytające kokpity rozbitych samolotów. I znikające bilingi niewidzialnych BORowików.

Ciekawe to czasy.

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112247

apropo BORowików, nie pamięta Pan przypadkiem co oni robili w Smoleńsku po katastrofie, po tym jak przyjechali na lotnisko.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112254

bo mnie tam nie było.

Co robili?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112256

no właśnie,
niedawno czytałem, że siedzieli w jakimś pomieszczeniu, pilnowani przez Rosjan. Tylko co wcześniej?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112259

Żadnych informacji; za to masturbacja spiskowymi teoriami. Co to jest, kurwa, jakaś kolejna powieść Dana Browna?

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112262

więcej, póki nie uda się zbliżyć do podania jakiejś przyczyny tej katastrofy możliwej do zaakceptowania.
A tych teorii będzie, k..wa, (jak to ładnie ująłeś) coraz więcej, bo to nie była jednak kradzież roweru z garażu na Grochowie, tylko - jak uchwaliło Zgromadzenie Narodowe - największa tragedia w powojennej Polsce.
Więc musisz się pogodzić z myślą, że niezależnie od tego, jak wulgarnych słów będziesz używał - tematu nie uda się zamieść pod dywan.
A sformułowania "niedawno", "podobno", "w jakimś" pojawiają się dlatego, że nasz umiłowany rząd, wraz z umiłowaną, niezależną prokuraturą we współpracy z bratnim związkiem sowieckim nie zdołali wydusić z siebie jeszcze pół słowa (co dopiero mówić o teorii), które by było jakoś pewne i sprawdzalne.
Ja na dziś wiem, że 96 mich rodaków gdzieś wsiąkło, bo widziałam w TV 96 pogrzebów!
A! I wiem też, że 10 kwietnia w Smoleńsku przez jakąś godzinę panowała mgła!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112266

właśnie to był jeden z celów "bandy" - doskonale opisał to przecież i opisuje nadal Ścios. Stworzyć bałagan, szum, rozbić na tysiące kawałków - i składaj to później. To się tyczy tak pitolenia "ekspertów" telewizyjnych, jak i... innych "ekspertów". Poza tym - to jest naprawdę ciekawy, interesujący i nośny temat - wielu by się chciało na tym wybić. Smutne, acz prawdziwe.

Pozdrawiam.

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#112267

Zamachu nie dałoby się rozbić na splot zaniedbań.

Splot zaniedbań próbuje się skleić w zamach.

Masz rację, BWS. Wielu chce się na temacie wybić. A porządni ludzie tym, co chcą się wybić na tragedii - powinni wybić zęby.

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112271

jeśli ktoś próbuje sklecić historię o zamachu to jest to niestety rząd RP, nie dostarczający wszechstronnej i pełnej informacji o swoich działaniach.
Nie publikujący na przykład sprawozdania z misji zespołu ministra Klicha.
Nie publikując żadnej białej księgi w kwestii katastrofy.
Nie publikując informacji w jaki sposób organizowany był wylot. Nie trzeba do tego śledztwa prokuratorskiego. To była wszak standardowa wizyta, wg zestandaryzowanych procedur.

Ale po co? Skoro na temacie "można się wybić"?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112273

Jutro jadę do Warszawy "przywitać" cara Dmitra.
Generalnie, gołym okiem widać, że Moskwa współpracuje z Warszawą w najgorszym celu, jaki można sobie wyobrazić, a mianowicie w mataczeniu, mąceniu, dezinformacji, jakiś durnych przecieków.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112275

pytanie, czy Tusk jest mentalnie zdolny, do zabicia tylu ludzi na raz, w tym kolegów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112215

tusk pojechal tam by sie pokazac i zeby nikt potem nie zarzucil mu ze sie nie interesowal.on sie interesowal tylko tym czy dobrze wyjdzie jego gra w tak tragicznej sytuacji i czy wszystko zostalo dokonczone to co bylo zaplanowane juz w sopocie .

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112226

skończony.
Raz: podpatrywał Kaczyńskiego, dwa: konsultował się z tymi od wizerunku politycznego.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112246

nie sądzę, poleciałby w niedzielę, razem z wielką ekipą, reprezentując siłę i sprawność państwa, ale jeśli ma to być taka siła jaka pokazaliśmy w niedzielę, cóż...

A jak powinno być? Ponoć BOR był na miejscu w ciągu kilkunastu/kilkudziesięciu minut. Potem został wyproszony. Jak to możliwe? Kto się na to zgodził? Mówiąc szczerze, w Smoleńsku, po katastrofie polskiego Air Force 1, w ciągu kilku godzin powinna być wielka ekipa ze służb specjalnych, której zadaniem byłoby jedynie zabezpieczenie terenu. Do czasu przybycia grupy BOR-owcy nie mieli prawa ruszyć się stamtąd. Zresztą, może po to właśnie Putin dzwonił do Tuska?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112258

zadecydował Kreml.A odpowiedz na to że tak się stało zna Tusk.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112274

Nowe godło POlszewii zostało z wielkim uznaniem i z aprobatą zatwierdzone przez cara z KGB.
Cyrograf Tusk zawarł z lucyferem nad jeszcze nie ostygłymi polskimi zwłokami ofiar zamachu na pobojowisku smoleńskim.

Nowe godło POlszewii wygląda teraz tak:

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obibok na własny koszt

#112282

oddaje istotę POlszewii.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112283

Jak oni się biorą za nasze godło to i herby miast pozmieniają... Wyobrażacie sobie warszawską syrenkę z uzębieniem bufetowej??? Brrrrrrrr.....

Pozdrawiam.
contessa

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#112285

Alexola
WSZYSCY WIEMY PO CO POLECIAŁ........

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Alexola

#112289

Właśnie przed chwilą przeglądając TV wlazłem na ruskie gęby ale jedna jakoś znajoma:/
Tyle udało mi się nagrać bo coś mnie tknęło...jakoś to przeżyłem.
http://samuray2.wrzuta.pl/audio/5kKrfNzIKa7/komoruski_w_rassija_24.r

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112294

idiotyczny ? oglądałem to parę razy i ja w odróżnieniu od różnej maści znawców (np. znany aktor) odniosłem wrażenie ,ze putin na ten moment polował. nie wiem czy tusk wiedział ,ze się będą ściskać ale gadki o tym ,ze to było pod wpływem chwili mnie nie przekonują.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#112297

Ilustracja dobrze to polowanko przedstawia, no i te oczęta tuska. Takie były przerażone wtedy, a Put in taki ponoć szczery odruch miał. Bardzo mi sie ten obrazek podoba... Niedżwiedż trochę mocniej ściśnie i chruuuppppp..... Marzenie. :)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Niueste

#112345