Uroczystości beatyfikacyjne JPII w Katedrze Westminsterskiej

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

W Katedrze Westminsterskiej największym kościele katolickim w Anglii (nie mylić z Westminster Abbey gdzie był ślub Wiliama i Katy, to jest 500 metrów dalej) odbyły się wczoraj uroczystości w związku z beatyfikacją Jana Pawła II. Przybyło na nie ponad 1000 osób w większości Polaków, bo to właśnie Polacy je zorganizowali. Choć byli też Anglicy, obok mnie siedziały Azjatki a przede mną Murzynka. Prowadzono uroczystości w języku angielskim a na filmie udostępnionym przez Telewizję Polonia były angielskie napisy, tak więc nie było problemu. O tym wydarzeniu informowały wcześniej min BBC i The Times oraz większość polskich mediów w Wielkiej Brytanii.
Były trzy wielkie telebimy, na których można było zobaczyć film o JPII, retransmisję uroczystości z Rzymu, modlitwy obecnych w katedrze arcybiskupa Cardiff Georga Stacka i kanclerza Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii Krzysztofa Tyliszka, wypowiedź JE Vincenta Nicholsa arcybiskupa Westminster, występy chóru Coro Dell'Angelo. Uroczystość zakończyło je wspólne odśpiewanie „Barki”. Wydarzenie zorganizował, rozpropagował i zorganizował jego finansowanie społeczny komitet i wolontariusze, ja też:).
Nie było to pierwsze wydarzenie w Londynie zainicjowane przez „nową polonię” a związane z Janem Pawłem II. Pierwszy był przeprowadzony po jego śmierci „Marsz Papieski” w którym wzięło udział około 20 tysięcy Polaków. Przeszli oni wtedy do Trafalgar Squere od Katedry Westminsterskiej właśnie. Rok później przeprowadzono drugi Marsz Papieski.

To cytat z informacji o tym wydarzeniu:
“Przeżyjmy te chwile razem. Pokażmy światu jako katolicy i Polacy, że Jan Paweł II na zawsze będzie naszym wzorem i nigdy nie przestanie gościć w naszych sercach. Dziękujemy wszystkim, którzy już nas poparli – logistycznie i materialnie. Dziękujemy szczególnie Polskiej Misji Katolickiej, Zjednoczeniu Polskiemu w Wielkiej Brytanii i Westminster Cathedral”

www.jpii.org.uk

fotografia Artur Misztal

Ocena wpisu: 
Brak głosów