WISŁAWA SZYMBORSKA DE DOMO ROTTERMUND - WSPÓLNICZKA KOMUNISTYCZNEJ ZBRODNI - ZABIĆ KSIĘŻY

Obrazek użytkownika Aleszumm
Kraj

                               ZABIĆ KSIĘŻY

W artykule prof. Stanisława Krajskiego o Wisławie Szymborskiej de domo Rottermund  "Szymborska, Stalin i Giordano Bruno", który ukazał się w "Naszym Dzienniku"  pojawiło się następujące zdanie:

"Szymborska z garstką podobnych jej krakowskich intelektualistów domagała się przyspieszenia wykonania wyroków śmierci na krakowskich księżach, których komuniści kłamliwie oskarżyli o pracę dla obcego wywiadu."

Zdanie to wywołało zainteresowanie wielu czytelników. Prosili o szczegóły.

W 1951 r. komuniści rozpoczęli bezpośrednią bezpardonową walkę z Kościołem. Zapoczątkowało ją aresztowanie pod zarzutem szpiegostwa biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Pod koniec tego roku aresztowano kilkunastu księży w diecezji krakowskiej. W styczniu 1953 r. odbył się ich "proces". Zarzucono im "szpiegostwo za amerykańskie pieniądze". Trzech księży skazano na śmierć, a pozostałych na wieloletnie więzienie.

W lutym 1953 roku gdy księża oczekiwali w celach śmierci na wykonanie wyroku grupa 53 literatów krakowskich, wśród których byli m.in. Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Adam Polewka, Witold Zechenter, Karol Szpalski, Marian Załucki, Bruno Miecugow, podpisała i przekazała władzom oraz ogłosiła "Rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego".

Czego domagali się krakowscy literaci?

Czas był taki, jak pokazała historia, że broniąc księży mogli uratować im życie. Władze komunistyczne wyraźnie się wahały. Potrzebowały „poparcia społecznego". Chciały podzielić się odpowiedzialnością.

Czyn komunistów był zbrodniczy i haniebny. Trzeba było być idiotą, by uwierzyć, że w kurii krakowskiej działa amerykański wywiad wykorzystując ją jako swoje narzędzie przeciwko komunistom. Nawet jednak jeśli ktoś, by w to uwierzył to i tak musiałby uznać, że stracenie księży to za wysoka kara.

Literaci podpisani pod rezolucją nie byli idiotami. Byli to przecież ludzie wykształceni, światli, zorientowani, dobrze poinformowani, rozumiejący charakter przemian jakie się odbywały w Polsce i ich kierunek. Byli to też, tak by się wydawało, humaniści stanowiący elity, a więc ludzie, których zadaniem było bronić uniwersalnych zasad, nie zgadzać się na takie działania władz, które by w sposób szczególnie drastyczny były barbarzyńskie, antyludzkie, niesprawiedliwe.

Literaci krakowscy mieli trzy wyjścia. Mogli ostro zaprotestować wybierając drogę podyktowaną przez ich ludzką godność i kulturę, którą reprezentowali, drogę heroiczną, drogę, która byłaby jakoś drogą męczeństwa. Gdyby wybrali tą drogę Bóg i historia nagrodziliby ich sowicie.

Za miesiąc umarł Stalin. Represje by się skończyły, a oni w glorii i chwale zostaliby obwołani bohaterami narodowymi.

Literaci ci mogli też postąpić uczciwie i pragmatycznie, dyplomatycznie. Mogli potępić księży, a zarazem domagać się w imię humanizmu darowania im życia. Mogliby, tak przy okazji zastosować parę kruczków, które mogłyby ułatwić władzom komunistycznym postępowanie.

Mogliby np. zaproponować następującą formułę: "Komunizm zwyciężył. Komunizm ma rację. Komunizm jest dobry. Komunizm jest silny i wielkoduszny. Jako taki potrafi wybaczać winy, darować. Zamieńcie księżom wyroki śmierci na dożywocie."

Literaci krakowscy mogli też milczeć choć z pewnością władze komunistyczne naciskały na nich, by potępili księży.

Gdyby literaci krakowscy nie zabrali głosu represje władz w stosunku do nich byłyby najmniejsze. Mogliby stracić swoje ciepłe posadki, otrzymać zakaz drukowania. Nie byłaby to jednak wcale za wysoka cena na honor i wierność podstawowym wymiarom człowieczeństwa, za to, że się nie upodlili, nie zostali wspólnikami zbrodni.

Ceny tej, to powinni już wtedy wiedzieć, nie płaciliby w nieskończoność. Zbrodniczy ustrój związany był z osobą Stalina. Ten zaś miał już swoje lata. Jego śmierć musiała pociągnąć za sobą przemiany - odwilż polityczną.

Literaci krakowscy wybrali czwartą drogę. Treść ich wystąpienia była taka, że między wierszami można było wyraźnie przeczytać:

"Wykonać wyrok, przyspieszyć go." Jednocześnie i to przy takiej okazji, złożyli, wręcz na kolanach, czołobitny hołd i przysięgę wierności zbrodniarzom i faktycznym zdrajcom Polski.

Oto tekst rezolucji:

"W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich powiązanych z krakowską Kurią Metropolitarną.

My zebrani w dniu 8 lutego 1953 r. członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wyrażamy bezwzględne potępienie dla ZDRAJCÓW OJCZYZNY  którzy wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływ na część młodzieży skupionej w KSM działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali - za amerykańskie pieniądze - szpiegostwo i dywersję.

Potępiamy tych dostojników z wyższej hierarchii kościelnej, którzy sprzyjali knowaniom antypolskim i okazywali zdrajcom pomoc, oraz niszczyli cenne zabytki kulturalne.

Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm i ostrzej piętnować wrogów narodu - dla dobra Polski silnej i sprawiedliwej."

Sławomir Mrożek ponadto był od pozostałych sygnatariuszy „precyzyjniejszy”.

Wyszedł oto „przed orkiestrę”, aby wyróżnić się w zapisie rezolucji:

„Nie ma zbrodni, której byśmy się po nich nie mogli spodziewać. Zaciekłość niedobitków będzie tym większa, tym bardziej będą się upodobniać do SS - manów, do „rycerzy płonącego krzyża” - Ku- Klux- Klanu, do brunatnych i czarnych koszul - występując w tym samym co SS-mani, krzyżowcy, koszule i inni falangiści interesie.”

Rezolucję podpisało swoimi nazwiskami i pierwszymi literami swoich imion 53 osoby. Wśród nich znaleźli się tak znani pisarze i krytycy literaccy jak: K. Bunsch, Wł. Dobrowolski, K. Filipowicz (późniejszy przyjaciel Szymborskiej), A. Kijowski, J. Kurek, Wł. Machejek, Wł Maciąg, S. Mrożek, T. Nowak, J. Przyboś, T. Śliwiak, M. Słomczyński (znany tłumacz Szekspira podpisujący kryminały swojego autorstwa pseudonimem Joe Alex), O. Terlecki, H. Vogler, A. Włodek (pierwszy mąż Szymborskiej).

Wśród sygnatariuszy tej rezolucji znalazł się również Jan Błoński, który kilkadziesiąt lat później zarzucał Polakom, równie kłamliwie, w "Tygodniku Powszechnym", "zbrodniczą obojętność wobec zagłady getta warszawskiego".

Rezolucję podpisali również: K. Barnaś, Wł. Błachut, J. Bober, Wł. Bodnicki, A. Brosz, B. Brzeziński, , B. M. Długoszewski, L. Flaszen, J. A. Frasik, Z. Groń, L. Herdegen, B. Husarski, J. Janowski, J. Jaźwiec, R. Kłyś, W. Krzemiński, J. Kurczab, T, Kwiatkowski, J. Lowell, J. Łabuz, H. Markiewicz, B. Miecugow, H. Mortkowicz- Loczakowa, S.Otwinowski, A. Polewka, M. Promiński, E. Rączkowski, E. Sicińska, St. Skoneczny, A. Świrszczyńska, K. Szpalski, J. Wiktor, J. Zagórski, M. Załucki, W. Zechenter, A. Zuzmierowski.

Rezolucja ta była  zbrodnicza i haniebna. Ci, którzy ją podpisali, podpisali się nie tylko pod wyrokami śmierci dla 3 księży i pod wyrokami wieloletniego więzienia dla pozostałych kapłanów, ale podpisali się również w ten sposób pod pozostałymi zbrodniami stalinizmu.

Oni przecież użyli swych nazwisk, swoich autorytetów, by wesprzeć stalinizm, by go wzmocnić, by go usprawiedliwić.

Jej moralnej wymowy nie osłabia fakt, że podpisało się pod nią wielu znanych literatów, że w tym samym czasie wielu innych obywateli polskich, w tym znanych ludzi takich choćby jak Gałczyński czy Tuwim, postępowało tak samo czy podobnie.

Jej moralnej wymowy nie osłabia fakt, że Stalin umarł miesiąc później i wyroków śmierci nie zdążono wykonać. Szymborska mogła teraz po latach wyrazić żal i skruchę oraz potępienie dla stalinizmu w świetle jupiterów. Mogła przeprosić Kościół i Polaków. Mogła w obecności kamer telewizyjnych złożyć kwiaty na grobach księży, których życie skróciły cierpienia wywołane aktem, który wsparła osobiście. Mogła też, w ramach zadośćuczynienia przekazać niewielką choćby część swojego olbrzymiego majątku na rzecz Kościoła krakowskiego.

Ona zaś bez słowa, z uśmiechem przyjęła z rąk przedstawicieli krakowskich władz samorządowych tytuł honorowej obywatelki Krakowa, tytuł, który, w tym wypadku, był swego rodzaju kpiną i nową hańbą, już nie tylko dla niej, podobnie jak okrył się hańbą Komorowski dekorując Szymborską Orderem Orła Białego.

Patrz „Biały orzeł bez korony z Szymborską w tle” http://niepoprawni.pl/blog/2218/bialy-orzel-bez-korony-z-szymborska-w-tle

Szymborska została równie honorowym obywatelem Krakowa.

Wstyd mi, iż mieszkam w tym mieście !

Szymborska zapisała się w historii Polski i Krakowa nie tylko jako poetka, laureatka nagrody Nobla, ale również jako ktoś kto brał udział w zniewalaniu naszego kraju, eksterminacji polskiego narodu, w działaniach zmierzających do jego zastraszenia, upodlenia, demoralizacji, jako bezwzględny wróg Kościoła w Polsce.   Miejmy nadzieję, że tych jej czynów i słów nie powtórzy już nigdy żadna polska poetka.

Walka z Kościołem trwa, polecam wpisy „Solidarni 2010

]]>http://solidarni2010.pl/n,2335,8,operacja-zniszczyc-kosciol.html]]>

]]>http://solidarni2010.pl/n,2141,13,antypolonizm4-bwolniewicz-walka-z-kosciolem.html]]>

oraz Aleksander Szumański „Rozbić Kościół od środka”

http://niepoprawni.pl/blog/2218/rozbic-kosciol-od-srodka-cz-i

http://niepoprawni.pl/blog/2218/rozbic-kosciol-od-srodka-cz-ii

http://niepoprawni.pl/blog/2218/rozbic-kosciol-od-srodka-cz-iii

Wisławę Szymborską należy zaliczyć do bezwzględnych  wrogów Kościoła Katolickiego.

Waldemar Łysiak „Stulecie kłamców”:

„W całej tej (wciąż trwającej) kampanii trochę jest wprawy genetycznej (masoneria zawsze zwalczała katolicyzm) i dużo rutyny historycznej, albowiem ci sami lewaccy intelektualiści oraz "liberałowie", którzy trzymają prym nad Wisłą po roku 1989  za Stalina również klęli Kościół.

Exemplum T. Mazowiecki, który klakierował UB-kom, co zadręczyli kieleckiego biskupa Kaczmarka, i w konflikcie między prymasem Wyszyńskim a reżimem sowieckim wziął stronę reżimu.

Podczas sfingowanego procesu księży krakowskich (1953, trzy wyroki śmierci)  więcej niż pół setki literatów (m.in. Mrożek i późniejsza noblistka Szymborska) wysmażyło "rezolucję" potępiającą sądzonych "zdrajców Ojczyzny, amerykańskich dywersantów i szpiegów, powiązanych z Krakowską Kurią Metropolitalną". (...)

W. Szymborska, przezywała religię "wodą nieczystą". Dzisiaj tamto dziedzictwo owocuje warknięciami Michników ("Zagraża nam fundamentalizm religijny")(...)

Owocuje również profanacją medialną (...) czy pseudoartystyczną (ekskrementy wewnątrz tabernakulum, kopulacja z krzyżem jako "happening" itp.), bezczeszczeniem ołtarzy, cmentarzy i katolickich pomników(...)

Za co? Za wiele "klerykalnych" "grzechów", choćby za utrudnianie aborcji czyli bestialskiego mordu (dr B. Nathanson: "Zabijany płód doznaje takich samych cierpień jak torturowany człowiek"), za uszkolnienie religii, za propagowanie Dekalogu (bez którego obumiera wszelka przyzwoitość, a życie staje się praktykowaniem zła), itd.

Kościół polski przetrwa te ataki, są to bowiem "tylko" zagrożenia zewnętrzne. Dużo groźniejsza jest wewnętrzna "piąta kolumna" w nadwiślańskim Gmachu Bożym, silna frakcja dywersantów ("liberałów" vel "reformatorów") wśród książąt Kościoła, torpedująca hierarchię patriotyczną i mająca wielkie nagłośnienie medialne.

Ostatnio na facebooku  popularny stał się cytat: „Waldemar Łysiak o Wisławie Szymborskiej”

Szymborska jest antywzorem etycznym, a jej zachowanie było zawsze pełne nikczemnego serwilizmu wobec ludzi terroryzujących kraj. W erze stalinowskiej chwaliła swym piórem wszystko, co Stalin kazał apologetyzować, i piętnowała wszystko, co było antybolszewickie i patriotyczne.

Lenina wprost deifikowala, zwąc go "Adamem nowego człowieczeństwa";

Stalina hagiografowała, twierdząc, że "nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie";

partie mordującą akowców opiewała jako "to najpiękniejsze co może się zdarzyć";

religie katolicką opluwała jako "cichą truciznę" i "nieczystą wodę";

rewolucję bolszewicką sławiła jako "wodę źródlaną, z miłością podaną pragnącemu", etc., etc., etc.

Nota bene te prostalinowskie wierszydła Szymborskiej są (gdy się patrzy na ich stronę formalną) ekspozycją dobrej poezji, ujawniającą duży talent, zupełnie tak samo jak bolszewickie rymy W. Broniewskiego.

Marni ludzie często tworzyli arcydzieła; sztuka nie musi brać ślubu z przyzwoitością, żeby wykuwać jakość klasy olimpijskiej...." (W.Łysiak - "Rzeczpospolita kłamców Salon").

Cz. Miłosza stać było przynajmniej na słowa "Uprawiałem prostytucję", którymi skomentował swą służalczość wobec komunistów.

W. Szymborska - z tego, co wiem - nie zdobyła się nawet na takie absolutne minimum.

Dlaczego więc mam zapomnieć, a tym bardziej: wybaczyć, wszystkie jej - wymienione powyżej - antypolskie, antykatolickie, czy wręcz antycywilizacyjne nikczemności?”

Nikt nie jest tylko dobry, i nikt nie jest tylko zły ? to wiadomo. Niewiele natomiast wiadomo o przyczynach zła u ludzi, u których zło dominuje silnie nad dobrem.

Trzeba by znać cały życiorys takiego człowieka, wszystkie szczegóły, i wyłowić ten jeden kluczowy szczegół. Wtedy nawet zbrodnie człowieka ocenia się  nolens volens  inaczej.

Tyle, że prawie wszystkie media III RP robią wszystko, abyśmy życiorysu W. Szymborskiej (oraz wielu innych "autorytetów") nie poznali.

 

              Dla „Głosu Polskiego” Toronto opracował Aleksander Szumański lipiec 2014

 

 

 

 

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.4 (15 głosów)

Komentarze

Wiele takich pomyłek było w naszym kraju..Nominowali takich ludzi komuniści i odznaczali także ale już żydo komuniści..Te nagrody i odznaczenia trzeba kiedyś będzie zweryfikować..tak samo jak i NOBLA dla esbeckiego kapusia bolka..!

Vote up!
2
Vote down!
0

Marika

#1433414

Próbka "tfórczości" starej "komuszycy":

 

Za taką "tfórczość" dostała Nobla.

Vote up!
4
Vote down!
0

To ya.

#1433430

Miłosz przynajmniej napisał to Który skrzywdziłeś człowieka prostego Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, Gromadę błaznów koło siebie mając Na pomieszanie dobrego i złego.
Vote up!
2
Vote down!
0
#1433446

Że bycie zdrajcą świetnie się opłaciło.

A na wypadek gdyby jednak Bóg istniał, to się wyspowiadają przed śmiercią, jak zbrodniarz Wojtuś.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1433433

"Nie znasz dnia ani godziny" a co sie tyczy Wojtka , to mam watpliwosci czy sie wyspowiadal.

Vote up!
2
Vote down!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1433459

Miecugow Grzegorz (tak to ten ze tzw. szkła kontaktowego) o ojcu Bruno:

"Naszym problemem jest to, że coś drożeje. Ale co to za problemy. Prawdziwe mieli moi rodzice, a nasi dziadkowie, którzy przeżyli wojnę" - mówił dziś na Przystanku Woodstock dziennikarz TVN Grzegorz Miecugow. Jego ojciec w czasach stalinowskich podpisał apel popierający komunistyczne władze, które skazały na karę śmierci niepokornych katolickich księży.
W 1953 r. Bruno Miecugow był jednym z 53 stalinowskich "intelektualistów", którzy wyrazili poparcie dla stalinowskich władz PRL po aresztowaniu pod sfabrykowanymi zarzutami duchownych katolickich, skazanych na karę śmierci w sfingowanym procesie pokazowym.
Rezolucja została podpisana po zakończeniu procesu krakowskich księży, w okresie gdy trzech skazanych oczekiwało na wykonanie wyroków śmierci. Stanowiła element propagandowej nagonki na Kościół Katolicki i dawała stalinowskim władzom PRL pretekst do dalszego zaostrzenia represji wobec ludzi wierzących.
Ale Bruno Miecugow miał też inne "prawdziwe problemy". W latach 1950-1956 współpracował z czasopismem „Budujemy socjalizm”, wydawanym przez Komitet Powiatowy PZPR. A w 1963 r. otrzymał wyróżnienie na festiwalu w Opolu za... teksty piosenek wojskowych.
W 2002 r. Grzegorz Miecugow wyznał w rozmowie z "Dziennikiem Polskim": - Zawsze podziwiałem ojca.
Dziś - na Przystanku Woodstocku - dowiedzieliśmy się od Grzegorza Miecugowa, że dzisiejsze problemy młodych ludzi to błahostka w porównaniu z tym, co musiał przeżywać jego tata-stalinista, hołubiony przez władze PRL. Dziennikarz TVN wyznał też zgromadzonej młodzieży, że jego ulubionym słowem jest przyzwoitość.(sic!)

http://niezalezna.pl/44427-miecugow-na-woodstocku-o-swoim-ojcu-staliniscie-mial-prawdziwe-problemy

Grzegorz twierdzi, ze ma pochodzenie ormiańsko-gruzińskie, jest przy tym ateistą.

Może to i dziwne, ale Ormianie to w 96% szyici (islam) a Gruzini to w 90% chrześcijanie, 10% wyznawcy islamu. Obie religie monoteistyczne. 

Chyba że miał na mysli położenie geograficzne 

http://www.gala.pl/wywiady-i-sylwetki/grzegorz-miecugow-nie-pojde-do-raju-3450

 

Vote up!
3
Vote down!
0
#1433460

ja malutki człowieczek, ośmielę się tutaj zamiast komentarza,

na blogu Naszego Wielkiego Wspaniałego Aleszuma, podwiesić mój wierszyk, który popełniłem kiedyś z "okazji" zejścia raczej mocno nienobliwej noblistki.

Gwoli przypomnienia no i przecież na temat:

 

 

NIE NAPISZĘ....
poeta - 1 luty, 2012 - 20:04

" Nie napiszę ".....

Nie napiszę epitafium dla Wisławy !
Nie napiszę dla Niej żadnych trenów !
Dla mnie wiersze Jej zbyt blisko złej sławy....
socjalizmu, chorych wizji, PeeReLu....

Nie napiszę epitafium dla Wisławy !
Tematy krasne to nie jest moja działka.
Nie mój idol był batiuszka Stalin.
To nie jest ! To nie będzie moja bajka !

Nie napiszę epitafium dla Wisławy !
Ja nie czuję się dobrze w jej klimatach.
W tych Jej wierszach socjalizmu są opary,
Są pomniki dla Stalina - kata.....

Jaka była ta ludowa, to MY wiemy.
W niej poeci to był kwiatek do kożucha.
Dziś POETĄ JEST MAREK RYMKIEWICZ.
Bo poezja to jest siła ducha.....

Bo poeta to nie ten, co kadzi władzy.
To nie ten, co ordery ma Lenina.
To nie ten, co propagandą czadzi.
Co na bazie i po linii Kremlina....

Nie napiszę epitafium dla Wisławy !
Nie potrafię nic o klasie robotniczej....
Chociaż byłem robol brudny spod Warszawy.
Lecz nie byłem nigdy towarzyszem !

Nie napiszę epitafium..... Nie napiszę !

Ona ma już Swoje miejsce w historii.
Ozdobiła Ją kiedyś Nobla korona....
I Jej wiersze jako znak dla potomnych:
JAK POEZJA BYWA ZNIEWOLONA.

Śpij W Pokoju.... Wisławo Szymborska de domo Rottermund

Adam Szeluga 1 Lutego 2012

Pani Wisława podobno wymyślała tzw. " lepieje ". Zaczynała w przeszłości od gastronomicznych. Jako akcent po tym moim skrobniętym wyżej wierszyku umieszczę dwa
"lepieje ". Ten pierwszy jest autorstwa Noblistki,
ten drugi, niegastronomiczny jest tylko mój :

1. Lepiej mieć horyzont wąski niż zamawiać tu zakąski...

i mój:

2.Lepiej kartę mieć TU czystą niż szymborskim być noblistą

 

 

 

 http://www.rodaknet.com/rp_szumanski_87.htm

Vote up!
4
Vote down!
0
#1433461