Świadek brzoza

Obrazek użytkownika Kuki
Blog

Propaganda może łatwiej manipulować publicznością, która nie czyta, nie jest zaangażowana - T.C. Boyle

Posłużę się dwoma cytatami, które ostatnio zapamiętałem, a które dobrze ilustrują skutki oddziaływania propagandy totalitarnej.

Jeden z najgłośniejszych reżyserów młodego pokolenia Jan Klata (MWZDM?) posługuje się propagandą goebbelsowską sprzed 70 lat:
[quote]Iście polski jest też buntowniczy zryw Hamleta przeciw władzy. Książę pobrzękuje szabelką, podejmuje samotną szarżę przeciwko czołgom w myśl romantycznej idei, że walkę warto podjąć nawet jeśli z góry jest skazana na niepowodzenie.
http://www.teatry.art.pl/!recenzje/hamlet_kla/hamletz2.htm
[/quote]

Nie sądzę, żeby MWZDM był półgłówkiem, po co zatem kontynuuje robotę Goebbelsa? Widocznie to mu się opłaca - tak, jak władzy ludowej za PRL-u. A jak jest półgłówkiem, to na tym przykładzie widzimy, jak potężna jest propaganda totalitarna.

Bloger ndb2010 przypadkiem zwrócił moją uwagę na słowa opublikowane 10 stycznia br. w "The Times":
[quote]The Polish plane tried to land tree times at fogbound Smolensk but ended up smashing into the ground killing everyone on board.
http://www.ottawacitizen.com/news/Polish+crash+lawyer+survives+suicide/5970231/story.html
[/quote]

Zapewne większość Brytyjczyków jest święcie przekonana, że tak właśnie było - przecież media o tym trąbiły zaraz po katastrofie, czyli wbiły to do większości łbów na zawsze.

A świadek brzoza?
Problem w tym, że brakuje relacji ludzi, którzy potwierdzaliby elementy zaserwowanego światu biegu wypadków. Jako świadek uszkodzenia skrzydła ostatecznie występuje złamana brzoza - świadek tym bardziej wiarygodny dla opinii publicznej im wcześniej i głośniej ją przekonywano, że samolot w coś (obojętnie co) uderzył.

Innych świadków "Świat" nie mógł wysłuchać, zwłaszcza wtedy, gdy katastrofa go interesowała. Są ludzie, którzy albo nie chcą mówić, choć widzieli dużo, albo opowiadają rzeczy niezgodne z oficjalną narracją w mediach, czyli propagandą "smoleńską", a zbieżne z tzw. teorią spiskową wybuchów. Czy ci świadkowie są mniej wiarygodni od świadka brzozy?

-----------------------------
Zdjęcie pochodzi z bloga KaNo: http://lubczasopismo.salon24.pl/Smolensk.Raport.S.24/post/279068,korona-brzozy-i-dlugie-sekundy
Rosyjski film z kadrami brzozy, o których mowa w komentarzach, można obejrzeć tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=58YoWZu1OBU
Jak świadek pilot mógł aż tyle zobaczyć w gęstej mgle? Jasne, że on tego wszystkiego nie widział - to propaganda tak twierdzi.

Wesołego Alleluja!

Ocena wpisu: 
Brak głosów