Koniec marzeń i kasy

Obrazek użytkownika seawolf
Blog

Dzisiejsze upokorzenie i utrata 3.5 mld to już nie jest jakieś przekomarzanie się opozycji i rządu, po prostu nie ma pieniędzy i już. Na razie do marca, jak się przekomarzają rządowi oficjele. Można sobie gadać ile się chce, ale fundusze są ucięte i koniec. Wiadomości TV zdaje się podawały wczoraj, że ABW w sprawie afery drogowej pierwsze taśmy nagrało już cztery lata temu. Przed wyborami?

Jeśli to prawda, to czy nie jest to skandal?

Wygląda jednak na to, że takie okazje mają przykryć większe afery. Ubiegłotygodniowe zamieszanie wywołane odrzuceniem projektów o związkach partnerskich, okazało się doskonałą okazją aby ukryć przed opinią publiczną informację o sprzedaży 11,75% akcji banku PKO BP S.A. My, biedne żuczki zwyczajnie się nie znamy na tych zawiłościach.

Transakcji dokonano konstruując w ciągu kilku dni przyśpieszoną księgę popytu. Skarb Państwa sprzedał 1,5% akcji banku bezpośrednio, a pośrednio także 10,25% akcji, którymi dysponował Bank Gospodarstwa Krajowego.

Transakcja przyniosła 5 mld zł przychodów, które zasiliły budżet, mający na początku roku poważne kłopoty z gromadzeniem dochodów podatkowych, szczególnie z podatku VAT.
W ten sposób Skarb Państwa zmniejszył wyraźnie swoje udziały w banku PKO BP S.A. do 31,89% akcji i tylko dzięki wcześniej umieszczonym w statucie specjalnym zapisom, zachował pakiet kontrolny.
To ostatni duży bank, będący w rękach Skarbu Państwa, który przetrwał wcześniejsze szaleństwa prywatyzacyjne w sektorze bankowym ale rząd Tuska konsekwentnie wyprzedaje kolejne partie jego akcji. Więcej sreber rodowych nie ma.

Takie ekspresowe sprzedaże akcji spółek zaliczanych do kategorii sreber rodowych mają niestety miejsce co jakiś czas kiedy to minister finansów nagle w związku z kłopotami budżetowymi żąda od ministra skarbu szybkiego dopływu gotówki.

Ponad rok temu z kolei w ten sam sposób sprzedano 10% akcji PZU za 3 mld zł, a gdyby resort skarbu poczekał z tym jeszcze kilka tygodni to budżet państwa otrzymałby 220 mln zł dywidendy z tych akcji za 2010 rok. Nabywcy za dwa miesiące otrzymali premię za ten zakup, przejmując tę kwotę dywidendy. Nie można powiedzieć, dobry wujek zadbał, żeby nie było strat, a w każdym razie nie bolesnych. Bolesnych, zależy dla kogo. Może nie aż takich bolesnych.

Do podobnej wyprzedaży dojdzie zapewne w przypadku będących ciągle w rękach Skarbu Państwa 53% akcji gdańskiej spółki Lotos. S.A.

Wiadomo od dawna, że wokół tej firmy krążą wielkie rosyjskie koncerny naftowe i służby specjalne tego kraju i podejmują różne działania, które pozwoliłyby nabyć w tej firmie pakiet kontrolny. A polski rząd nie ma nic przeciwko temu.

Bogactwo = praca + kapitał. My Polacy nie mamy kapitału. Sprzedaż wszystkich Banków w obce ręce nie przysporzy nam kapitału - dostaniemy jedynie marną gotówkę, którą on razu można zdewaluować, tak że nic nie będzie warta. Sprzedaż banków w latach '90, podczas galopującej inflacji właśnie tego dokonała. Straciliśmy kapitał nie otrzymując nic w zamian. Teraz dalej jesteśmy biedni, a w dodatku nabraliśmy gigantycznych kredytów na wysoki procent.

P.S. Zachęcam do czytania felietonów w „Gazecie Polskiej Codziennie”, „Warszawskiej Gazecie” i w Freepl.info. Jest też już nowa książka, „Alfabet Seawolfa”!

http://multibook.pl/pl/p/Tomasz-Seawolf-Mierzwinski-Alfabet-Seawolfa/2408

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

A od 2016 roku dojdzie jeszcze prawo nieograniczonego zakupu ziemi przez obcokrajowców. I to będzie ten złoty strzał na który czeka cała żydomasoneria.

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#328158

Zasłyszałem na Szlalomie, że istnieje jeden dobry aspekt nie przyznania tych 4 miliardów. Nie będzie gdzie postawić tych wszystkich fotoradarów.

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

#328163

JEŚLI WOLICIE DORNA ZAMIAST GRODZKIEJ DZWOŃCIE DO BIUR, PISZCIE SMS-Y I MAILE DO POSŁÓW PIS, ABY POPARLI JEGO KANDYDATURĘ - WTEDY BĘDZIE SZANSA NA JEGO SUKCES I UNIKNIĘCIE KOMPROMITACJI POLSKI. GRODZKA NIE ZDOBĘDZIE POPARCIA, ALE GDY DORN NIE WYGRA TO RUCH PALIKOTA ZGŁOSI INNĄ KANDYDATURĘ, KTÓRA ZYSKA POPARCIE PO I PSL!!!

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw" - Tacyt

#328212

Przeciwnie. Niech Grodzka wygra z Dornem. Syf w polskiej polityce musi osiągnąć swoje dno.
Tylko od dna można się odbić.
NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#328221

Xenia
że dla przechodzących na emerytury w od stycznia 2014 r, będzie mniej o 700 zł na ich kontach.
Mam tylko nadzieję, że to już jest początek końca Ober Ryżego Matoła i jego bandy.
Nowy rząd będzie miał co robić, a i ludzie dostaną pracę, zmniejszy się bezrobocie. Trzeba będzie całą zgraje rozliczyć i budować duuużo więzień, bo tych co są, braknie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Xenia

#328234

Jakie więzienia ? Namioty proszę Pani lub ziemianki i to własnoręcznie zrobione.
Zero kosztów.
Pozdrawiam
NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#328240

Obozy pracy, nie więzienia. Nie będziemy szmat utrzymywać z własnych pieniędzy, które przez lata nam wydzierali... Niech pracują albo lepiej, zapi*rdalają 16h dziennie na swoje utrzymanie i spłatę zaciągniętych długów. Suchy chleb, zgniła woda i sól na rany, tyle im się należy. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#328285

Ja już dawno przyjęłam taką zasadę, że jak o czymś głośno medialnie to znaczy, że pod dywanem przetacza się jakaś wyprzedaż majątku lub "ciekawa" ustawa.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#328291

A co do budowy mostów "dla Pana Starosty" to właśnie dziś ministru Nowaku wspólnie z ministrą Bieńkowską jedzie do Brukseli błagać na kolanach o odmrożenie transzy 3.3mld na drogi i mosty, które to unia zamroziła za bezczelne przekręty przy ich budowie.
Ministru Nowaku wyprosi oczywiście tę transzę ale co da w zamian biurokratom z Unii ? Ziemię Panie, polską ziemię. Da zapewnienie o nieratyfikowaniu przepisów o prawie nieograniczonego kupna polskiej ziemi przez cudzoziemców po 2016 r.

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#328450