NIECH TRWA POKOLENIE JPII

Obrazek użytkownika GosiaNowa
Idee

NIECH TRWA POKOLENIE JPII

Przypomnijmy sobie tłumy ludzi we wszystkich stronach świata, gdzie pojawial się Papież Polak. Przypomnijmy sobie jego szczególny kontakt z młodzieżą i spotkania pod oknem na Franciszkańskiej 3. A potem kwietniowe dni 2005 r., które były sceną niecodziennych zdarzeń związanych z przeżywaniem przez społeczeństwa choroby, śmierci Papieża Jana Pawła II. Niezwykłe było zaangażowanie młodzieży i ostatnie słowa Papieża skierowane do młodych ludzi zgormadzonych pod oknem umierającego Ojca Świętego. -„Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie.” To właśnie wtedy zawrotną medialną karierę zrobiło pojęcie - Pokolenie JPII, a publicyści i naukowcy zaczęli się zastanawiać nad mechanizmami obserwowanych zachowań.

Ale nazwa "Pokolenie JPII" powstała znacznie wcześniej, na długo przed kwietniem 2005 roku. Po raz pierwszy zwrot ten pojawił się po Światowych Dniach Młodzieży w 1997 roku w Paryżu, gdy zebrana tam młodzież krzyczała do Ojca Świętego: "JPII, we love You!".
Historyk papiestwa Philippe Levillain jednoznacznie stwierdza, że "we Francji Jan Paweł II powołał do życia swoje pokolenie".
Formalnie Stowarzyszenie "Pokolenie Jana Pawła II" powstało 6 stycznia 2001 przy bazylice Sacre Coeur na Montmartre, w dniu zamknięcia Roku Jubileuszowego, jako rezultat duchowej drogi i entuzjazmu większości młodych ludzi, którzy zapragnęli odpowiedzieć na apel Ojca Świętego kierowany do nich podczas wielu spotkań.
"Jeśli będziecie tym, czym macie być, zapalicie cały świat" - powiedział Ojciec Święty podczas spotkania z młodymi na Tor Vergata podczas Światowych Dni Młodzieży w 2000 roku.
Wybór nazwy "Pokolenie Jana Pawła II" związany jest z tym, że ci młodzi ludzie są osobami poruszonymi przez Jego przekaz, osobami, które chcą stosować w praktyce Jego nauczanie i które pragną podążać za Jego przykładem życia chrześcijańskiego.
W nazwie tej zawiera się "tak" dla wymagań Ewangelii i nauczania papieskiego, osobiste zaangażowanie w naśladowanie Chrystusa i odnajdywanie Jego woli wobec powołania i misji, jaką przygotował dla każdego z nas, oraz miłość wobec Maryi, jako Matki i Przykładu życia, a także obrona Kościoła, obrona osoby Papieża i rozpowszechnianie Jego nauczania.

Jednak dopiero po śmierci Papieża pojęcie "Pokolenie JPII" znalazło się w powszechnym użyciu i stało się niejako symbolem wydarzeń związanych z chorobą, zgonem Jana Pawła II i żałobą po nim. Popularność tego hasła każe jednak zastanowić się, na ile Pokolenie JPII to autentyczne doświadczenie, a na ile iluzoryczna medialna kreacja.

W dniu pogrzebu Ojca Świętego na stronie internetowej JPII pojawiła się taka oto modlitwa:

Naszemu kochanemu Tacie, Janowi Pawłowi II, dziękujemy!
Dziękujemy za dar całego Twojego życia,
dziękujemy za Twój przykład i za Twoją miłość do młodych, do Kościoła i całego świata,
dziękujemy za przewodzenie nam przez wszystkie te lata na drodze Życia i Prawdy,
dziękujemy za Twój przykład radości, odwagi, wiary i nadziei bez względu na wszelakie trudności,
dziękujemy za Twoje wypełnione zadania z miłości do Boga i każdego z nas,
dziękujemy za nauczenie nas kochania Eucharystii, Maryi i Kościoła,
dziękujemy za Twoje modlitwy, które nam towarzyszyły przez cały Twój pontyfikat i które będą trwały wiecznie,
dziękujemy za wszystko, co zrobiłeś dla nas młodych i za wszystko, co zrobisz z Nieba,
dziękujemy za Twoją nieustanną wiarę, żebyśmy byli budowniczymi cywilizacji miłości,

bądź pewny, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby odpowiedzieć na Twoje zaufanie i być, z naszej strony, strażnikami poranka nowej ewangelizacji, rozkochanymi adoratorami Jezusa w Eucharystii, obrońcami życia, rzemieślnikami pokoju..., prawdziwymi dziećmi Bożymi!

Dziękujemy Ojcze, Synu i Duchu Święty, za ogromny dar, którym był nasz Ojciec Święty Jan Paweł II dla każdego z nas i dla całego Kościoła! Z Matką Bożą módlmy się za Kościół!
Pokolenie Jana Pawła II

Papież był dla tej młodzieży nieodłącznym fragmentem ich świata, istotnym elementem świadomości społecznej, posiadanych wyobrażeń o rzeczywistości. Ci młodzi ludzie urodzili się, gdy pontyfikat Karola Wojtyły już trwał i nie znali innego papieża. Swoje uczucia po śmierci Jana Pawła II w większości młodzież opisywała w podobny sposób: szok, niedowierzanie, przykrość, smutek, pustka, żal, rozpacz. Dla nich skończyło się coś ważnego. Stracili mądrego przewodnikiem, pokazującego, co jest dobre, a co złe; jak należy postępować, a czego się wystrzegać. Pojawiły się także głosy, iż możliwe, że jest to ostatni takiego formatu autorytet, który pokazywał, jak ważne są wartości w życiu ludzi.
Mówiło się, że Pokolenie Jana Pawła II to generacja zwiastująca wiosnę Kościoła. Czy nadal młodzi ludzie kochają swojego Papieża? Myślę, ze, chociaż nie ma już tamtej euforii, to ta młodzież (teraz często ludzie około 30) chce nadal żyć naukami Jana Pawła II. Świadczą o tym organizowane po wiadomości o beatyfikacji liczne spotkania modlitewne i marsze. Nadal też istnieje strona internetowa, na której można dowiedzieć się czym żyje teraz młodzież z Pokolenia JPII.

Młodzi ludzie obudźcie się. Niech wartości głoszone przez naszego wielkiego rodaka znowu będą dla Was wartościami najważniejszymi. Przypomnijcie sobie słowa Papieża kierowane do Was:

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych.”

“Za tych wszystkich, którzy już odeszli od nas do wieczności, modlimy się gorąco i polecamy ich Miłosierdziu Bożemu.
Tak – ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujemy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.

„Musicie być mocni. Drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego! Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć... Musicie być mocni miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest...”

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.”

„Najbardziej twórczą ze wszystkich prac jest praca nad sobą, która pozwala odnajdywać urok młodości.”

„Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha, naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza i tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć”

Jan Paweł II

Pokażcie światu jak wspaniała potrafi być polska młodzież.

Brak głosów

Komentarze

Otóż nie tylko pokolenie JP II ma za co Panu Bogu dziękować. Wielu ludzi starszego pokolenia Ojciec Święty przyciągnął ponownie do Kościoła. Jego spisane dzieła stanowić będą materiał do studiowania przez następne lata i oby jak najwięcej z Jego nauki oraz duchowości zostało w naszych sercach - terka

Vote up!
0
Vote down!
0

 - terka

#125090

My wszyscy, którzy kochaliśmy i kochamy Jana Pawła II jesteśmy jego pokoleniem.
Postanowiłam też przybliżyć jego słowa. Od dzisiaj zaczełam publikować cykl Katechezy Jana Pawła II.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

GosiaNowa

#125384