Jak (za jaką cenę) sprzedawać spółki?

Obrazek użytkownika Andrzej.A
Gospodarka

W związku z pomysłami sprzedaży KGHM i innych spółek giełdowych pojawia się problem za jaką cenę sprzedawać akcje tychże przedsiębiorstw.
Rozwiązanie no. 1 najprostsze, rzekłbym najbardziej prymitywne: sprzedajemy za aktualną cenę giełdową. Ktoś mądry policzył, że jeżeli cena giełdowa nie ulegnie zmianie to po okresie trzech lat suma uzyskana ze sprzedaży teraz będzie równa sumie dywidendy za omawiany okres.
Wniosek oczywisty, ta wersja jest bezsensowna.
Zasadniczo rząd nie przedstawił alternatywnej ceny sprzedaży, która mogłaby równoważyć wyżej wspomniany błąd w wycenie.
Dla tego typu firm jak KGHM zwykło się przyjmować, że sprzedaż pakietu kontrolnego może zaistnieć wtedy i tylko wtedy, gdy oferent zapłaci więcej niż wynosi dziesięcioletnia dywidenda za akcję.
Przechodząc do konkretów, jeżeli obecna cena za akcję wynosi 85 zł i aktualna dywidenda na akcję wynosi 15 zł to potencjalny oferent żeby być poważnym powinien zaoferować 85+(10*15)=235 za akcję, żeby móc przejąć pakiet kontrolny.
ponadto w przypadku takich przedsiębiorstw, ważnych strategicznie dla państwa, istnieje takie pojęcie jak "złota akcja". Czyli, że skarb państwa dysponuje jedną akcją, ale o specjalnych prawach. Zakres praw związanych ze "złotą akcją" w każdym przypadku reguluje odpowiednia ustawa.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Na stronie http://www.gpw.pl/zrodla/gpw/spws/spws1/wskznapl.html jest podana stopa dywidendy chyba wypłaconej w zeszłym roku - wynosi ona 14,3% więc gdyby się ta stopa utrzymała to dochody z dywidendy wyniosą tyle co cena aktualna cena akcji po 7 latach. To wskazuje, że cena akcji KGHM jest mocno zaniżona - typowo cena ta kształtuje się tak, że dywidenda wynosi tylko kilka procent ceny akcji.
Na niską wycenę akcji na pewno wpływa świadomość inwestorów siły związków zawodowych, które mogą w pewnym momencie zażądać takich podwyżek, że po zysku KGHM pozostanie tylko wspomnienie, a ponadto jak rząd ogłosił, że będzie akcje sprzedawał to część inwestorów wychodzi teraz z akcji, to powoduje spadek cen, a oni sobie odkupią akcje od rządu taniej.
Jak spółka jest na giełdzie to kto kupi akcje w pakiecie drożej niż może je sobie kupić w detalu? Sprzedając w pakiecie można co najwyżej sprzedać je szybciej ale nie drożej.

Bacz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam. Bacz

#28102

Moim zdaniem takiego molocha jak KGHM nie należy prywatyzować jako jedną firmę. To przydałoby się podzielić na kilka mniejszych, które zostałyby następnie sprywatyzowane. (A jeszcze wcześniej w ogóle należałoby dokonać demonopolizacji i wpuścić na rynek jakąś inną spółkę miedziową).

Gdyby tak zrobiono byłyby większe wpływy do budżetu z prywatyzacji.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#28190