Jest taki kraj

Obrazek użytkownika Andrzej.A
Świat

Podobno w dodatku demokratyczny.
Od 5 kwietnia 1933 roku nie wolno było obywatelom tego kraju posiadać złota za wyjątkiem biżuterii i drobnych monet.
Za posiadanie złota w sztabach groziły surowe sankcje. Był przymus sprzedaży złota w sztabach do banku po odgórnie wyznaczonej cenie.
Niepodporządkowanie się temu prawu groziło wyrokiem 10 lat więzienia i srogą grzywną.
Dopowiedzmy, że nie były to Niemcy Hitlera, ani Rosja Stalina.
Rozporządzenie to obowiązywało przez 4o lat i zostało zniesione w 1974 roku.
Ten kraj to USA. Grzywna jaką można było zapłacić za posiadanie złota w sztabach wynosiła 250 tysięcy dolarów.
W momencie wprowadzenia tego prawa ustalono cenę zakupu przez banki złota od osób indywidualnych w wysokości 20.67 dolara za uncję, podczas gdy w tym samym czasie cena uncji złota na giełdzie w Londynie wynosiła około 35 dolarów za uncję.

Cofnijmy się trochę w czasie.
2 lipca 1881 prezydent James Abram Garfield zostaje postrzelony przez niezrównoważonego osobnika, przeżywa jednak, ale i tak umiera w dniu 19 września 1881.
Prezydent Garfield był przeciwnikiem utworzenia prywatnego banku centralnego. Znanego obecnie jako FED.

Opiszę jeszcze jeden wcześniejszy przypadek. Prezydent USA, były wojskowy, krzepki pięćdziesięciolatek. Podczas mowy inauguracyjnej przeziębił się. Zmarł w miesiąc później. Gdy po 150 latach dokonano ekshumacji jedyny komunikat jaki ujrzał światło dzienne brzmiał: "wykryto nieznaczące ślady arszeniku we włosach i paznokciach".
No więc nie ma czegoś takiego jak nieznaczące ślady arszeniku we włosach i paznokciach. Włosy i paznokcie mogą rosnąć dosyć długo po śmierci danej osoby - różnie to wygląda. Ale skumulowanie się arszeniku we włosach i paznokciach świadczy o jednym - ten człowiek był truty przez czas dłuższy.

Takich "ciekawostek przyrodniczych" znajdziemy więcej w pewnej książce.
Autor: Song Hongbing
Tytuł: Wojna o pieniądz
(są dwa tomy, ja opisałem parę ciekawostek z tomu I)
Książkę można nabyć przez internet w merlinie, również zamówić przez internet w sieci empik, ale na półkach empiku jej nie widziałem.

Venenosi bufones pellem non mutant
Andrzej.A

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

To wtedy przecież nasz dobrodziej FDRoosevelt, dzieki ktoremu pozbyliśmy się nreszcie Wilna i Lwowa wprowadził Nowy Ład (New Deal), w ktorym zlikwidował parytet złota. Ale karę śmierci za posiadanie złota to u nas wymyślili po 1944r.

Pozdrawiam

cui bono

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

cui bono

#302777

Nie 1933, tylko 20 lat wcześniej. Wtedy ustanowiono FED.
FDR był takim przyzwoitym człowiekiem, profesorek z uniwerka. Nic nie kumał co się wokół niego dzieje.
Przeczytaj tę książkę - serdecznie polecam i zalecam.

Venenosi bufones pellem non mutant
Andrzej.A

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#302816

ooone:

Stany Zjednoczone Ameryki sa wspanialym krajem ktory rozwinal cywilizacje i kulture ludzkosci.

Podczas gdy to co powyzej jest absolutna prawda, USA ma swoja obrzydliwa strone. Tu oczywiscie nalezy instytucja niewolnictwa dla sila sprowadzonych Afrykanow, ktora trwala do drugiej polowy XIX w., do konca wojny domowej miedzy polnocnymi a poludniowymi stanami. Potem jeszcze byl dlugi okres - na poludniu - segregacji rasowej, znany jako Jim Crow, pozwalajacy bialym na wyzyskiwanie i gnebienie i ponizanie Murzynow i to w swietle prawa. Ktore to prawo obowiazywalo do roku 1965!

Druga czarna plama na historii Ameryki jest systematyczna eksterminacja jej pierwotnych mieszkancow. Prowadzona byla przez rzad federalny przy uzyciu specjalnych oddzialow wojska, w tym m. in. czarnych zolnierzy, znanych jako "Buffalo Soldiers", ale rowniez przez cywilnych ochotnikow organizowanych w celu przeprowadzenia akcji przeciw danej wsi albo calemu plemieniu. Uklady zawierane miedzy rzadem USA a danym plemieniem, byly zawsze lamane.
Jeszcze w drugiej polowie XIX w. rzad federalny wyplacal "odszkodowania" dla ochotnikow, ktorzy poniesli wydatki albo straty w wyniku akcji przeciw Indianom. Placono prawdziwym bialym lowcom glow za dostarczone skalpy indianskie!

Napisawszy to, dodam ze mieszkam w Stanach juz ponad cwierc wieku. I musze stwierdzic, ze wcale niezle sie tu mieszka.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ooone

#302827

To nie jest książka o USA, ale o pieniądzu i finansistach.
Skoro mieszkasz w USA to tym bardziej powinieneś się z tą pozycją zapoznać - nie wiem czy jest wydanie angielskojęzyczne.

Venenosi bufones pellem non mutant
Andrzej.A

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#302869

ooone:

Tej akurat ksiazki nie czytalem, ale historia prohibicji zlota, ktorej dotyczy, jest mi znana z innych zrodel. Sprawdzilem na Amazon.com, jest tam dostepna, niestety w chinskim jezyku, to pewnie oryginal.

Jak probowalem to przedstawic, Ameryka rajem nie jest, ale daje sie tu zyc, czasem wcale niezle. I, jak powiedzial mi pewien stary Polonus: "Jeszcze tu na Sybir nie wysylaja".

*******************

God, bless America!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ooone

#303101