Cud nad Wisłą

Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

Onet na 1. miejscu zamieszcza informację o „przełomowej” wizycie Cyryla w Warszawie, o rocznicy wiktorii nad Rosjanami w roku 1920 ani słowa*.

Zywcięstwo – w przeciwieństwie do klęski – ma wielu ojców. Mniejsza o to. To Polska wygrała bitwę z Rosjanami, zdaniem Edgara D’Abernona 18. z przełomowych bitew w historii świata. Z Rosjanami – nie z bolszewikami. To prawosławnym Rosjanom, wrogom Polski, postawiono

pomnik

w Ossowie – jak się należy, z prawosławnym krzyżem*. Epopeja 1920 roku należy do dziedzictwa narodowego Nowej Rosji. To Putin powołuje się na rzekome zbrodnie polskie na „rosyjskich jeńcach wojennych”. Czy episkopat Polski 17. sierpnia błagać będzie Cyryla o wybaczenie? Czy

prymas

uzna rosyjską interpretację ludobójstwa rosyjskiego podczas II Wojny Światowej? O wojnie 1920 roku reżimowe media piszą obecnie tak, jak stalinowskie z lat 1944 – 1954. Ukazuje to prawdziwe oblicze pokolenia wnuków i dzieci stalinowców u władzy. Jak w państwie, tak i w Kościele.

* bolszewicy krzyże usuwali, podobnie jak potem w Warszawie, sprzed Pałacu Namiestnikowskiego.

http://www.youtube.com/watch?v=qlUKAJs7TFo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=xl0ZxiwSbQg

Post scriptum: wizyta Cyryla będzie jednoznacznie wykorzystana przez Rosję do rozbudowania władzy Kremla nad Polską. Kościół powinien sobie zdawać z tego sprawę. Tymczasem autodestrukcja Kościoła w Polsce, przybierającego wzorem prawosławia rolę kościoła państwowego, a nie rzymskiego, postępuje. Pamiętają Państwo, jak prezydent Komorowski zbeształ duchownego za nieprawomyślne kazanie?

Uczestnictwo w bitwie warszawskiej bywa powodem do dumy. Na pewno Ed Miliband, szef brytyjskiej Labour Party, dumny jest z tego, że jego dziad, kupiec warszawski Samuel Miliband, brał udział w bitwie po właściwej stronie. Jako żołnierz Armii Czerwonej.

Brak głosów

Komentarze

Mogli przecież, jako wiadomość number one podać info o kolorze nowych majtek Dody, lub że znów bez majtek ktoś zatańczył...

Vote up!
0
Vote down!
0
#282691

Oni wierzą tylko w materię! taka dobrze przetykana mamoną!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#282702

Wychowywanie czytelnika w oparciu o tradycyjne polskie wartości jest dla niemieckiego kapitału samobójstwem, dlatego chcąc przeżyć głoszą teorię o tym, że wszystkich nas matki znalazły w kapuście.
Całuję rączki, padam do nóg.

P.S. Link do:Ringier Axel Springer Media AG - kupiliśmy onet! http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wydarzenia/2012/23/onet-sprzedany!.aspx

Vote up!
0
Vote down!
0
#282749

gość z drogi

wiec wolą przywołać,to co im bliskie,a nie NAM

serd pozdrowienia z 10

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#282764

Machnąłem dziś przed śniadaniem, spacer motocyklem. Circa 150 kilometrów. Nie uwierzy Pan!. Jedyna flaga jaką widziałem, to ta, powiewająca na moim domu. A mijałem wsie i gminy, a nawet siedziby powiatów. Mamy cud Tuska?. Ano mamy w całej okazałości!... Ja to sobie tłumaczę także tym, że moje miejsce zamieszkania, jest też miejscem zsyłki Rusinów z akcji Wisła. Ale żeby tak nie znosić, swojej nowej Ojczyzny?...Historii, z nią związanej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#282765

Jan Bogatko

...pewnie grillują...

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#282863

To prawda, wygraliśmy z Rosjanami a nie z bolszewikami. Niemniej w dzisiejszym apelu poległych używano jedynie słów, przywołując rok 1920, że to polegli w wojnie z bolszewikami. Zupełnie tak samo, jak używa się określeń "naziści" zamiast Niemcy. Może za rok zmieni się optyka i okaże się, że to Polacy napadli na Rosję i dlatego bolszewicy znaleźli się na terenach Polski. Różne dziwolągi historyczne już się produkowało, to jeszcze jeden historycy inaczej też mogą wyprodukować.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#282766

Przecież to była obrona Europy i świata przed Czerwoną Zarazą. To nie była wojna z narodem rosyjskim a ze ZBRODNICZYM SYSTEMEM KOMUNISTYCZNYM.
Ale faktem jest, że ci bolszewicy, z którymi Polacy wygrali bitwę, byli głównie Rosjanami, co okryło ten naród hańbą na wiele pokoleń. Hańbie nie stawia się pomników. Sami Rosjanie powinni potępić ideę stawiania pomników bolszewikom z Armii Czerwonej, mimo że byli to ich przodkowie. Tylko odcinając się od tej zbrodniczej ideologii, mogą zmyć tę hańbę. I tylko na prawdzie może być oparte autentyczne pojednanie między narodem polskim i rosyjskim. I w związku z tym jest to pieśń przyszłości. A takie gesty jak dzisiejszy - nie przybliżają niestety tego momentu, bo usprawiedliwiają zbrodnię i zatwierdzają "status quo" czyli fałsz i manipulacje w sprawach katyńskiej i smoleńskiej. I tym się różni Michalikowa inicjatywa od tej Kominkowej (niektórzy próbują stawiać znak równości pomiędzy obecnym "pojednaniem" z Cerkwią a pojednaniem polsko-niemieckim z roku 1965).
W tej sytuacji Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński zawołałby: NON POSSUMUS!

Vote up!
0
Vote down!
0

"Nasze miejsce po stronie odwagi bezbronnej" - Jan Pietrzak

#282770

Nasze ogórki, kiszone zagranicą wg polskiego przepisu przekazywanego przez babcie i mamy pokoleniom, mają więcej patriotyzmu niż Tusk, Komorowski i ta cała platformerska swołocz razem wzięta !

Pozdrawiam.
contessa

_________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com/watch?v=Zssi

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#282791

Jan Bogatko

...tak, to prawda. Ale pojawia się groźna tendencja wybaczalska. Tera Rosji za 1920 rok - bo to byli bolszewicy, potem za rok 1939, bo to był Stalin, oraz za Katyń, bo to byli żydzi.

Rosjanie ofiarami.

A my pewnie sprawcami?!

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#282858

Jan Bogatko

...tak, to prawda. Ale pojawia się groźna tendencja wybaczalska. Teraz Rosji za 1920 rok - bo to byli bolszewicy, potem za rok 1939, bo to był Stalin, oraz za Katyń, bo to byli żydzi.

Rosjanie ofiarami.

A my pewnie sprawcami?!

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#282859

gość z drogi

fragment z "Przewodnika Katolickiego " nr 32...Poznań 10 sierpnia  1930 rok

    "W obronie Warszawy "

w dziesięciolecie "Cudu nad Wisłą"

piękny obraz kapłana z krzyżem w ręce prowadzącego żołnierzy na bój

Kapelanem 236 pułku piechoty armji ochotniczej,był Ks.Ignacy Skorupka.Dnia 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem w okolicy Radzymina  z krzyżem w ręku 

stanął na czele atakującej kolumny  ze słowami gorącej miłości Boga i Ojczyzny na ustach.Nie cofnął się ,gdy grad kul posypał się w kierunku jego oddziału .Szedł dalej,zagrzewając do czynu,aż trafiony kulą i przebity bagnetem upadł nieprzytomny .

Jego oddziałowi udało się odeprzeć napierającego wroga.Gdy ks.Skorupkę znależli sanitariusze ,tliła się w nim jeszcze iskierka życia.

Lecz już nie było w mocy ludzkiej ratować bohatera .Zmarł w szpitalu Ujazdowskim,w Warszawie.

 

z polecenia Naczelnego Wodza ozdobił gen.Haller w dzień pogrzebu dnia 17 sierpnia trumnę kapłana /bohatera 

zaszczytną odznaką wojskową "Virtuti Militari" /.../"

......dalej str 6

':zdumiony świat ujrzał ,iż Polska od pierwszego dnia bytu odrodzonego  ma już swoją armię  i bez niczyjej pomocy  wypędziła okupantów.."

i dalej str 7...

"A wróg tymczasem zbliżał się do stolicy .Koscioły przepełniły się modlącymi do Królowej Polski - O CUD...

zNIKĄD NIE MIELIŚMY POMOCY ,WSZYSCY PRZYJACIELE ODSTAPILI 

OD NAS,skazując Polskę na zagładę...

Celem bolszewików było zawładniecie linją Wisły....."

i przegrali NAJEZDZCY,ale już czaił się 1939 rok....

i nowi Bohaterowie w sutannach...i walczący Zołnierze i Cywile

BO Wolność ,to RZECZ Święta....ale niewolnik ,nigdy tego nie zrozumie....

serdecznie pozdrawiam  :)

 

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#282795

Jan Bogatko

...tak, wolność to rzecz święta. Przy okazji - tendencja, by odpuścić Rosjanom winy za rok 1920, bo to było dzikie chłopstwo (bez narodowości?!) i żydzi jest niebezpieczna: a w 1939 roku? Też mamy wybaczyć? Katyń - też mamy wybaczyć? Innymi słowy, wyszytko co złe, nie jest dziełem Rosjan?!

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#282855

gość z drogi

a no nastał czas "wybaczeń" jaruzelowi ,bo ....

ruskim ,boooo

a tuskowi ,bo to,ze narobił długów na następne POkolenia,też wybaczymy,a co ?

jak wybaczać,to onemu ,też....

diabli biorą człeka i cisnienie idzie w górę....

pozdr i wybaczam :) ale co ?no nie wiem wybaczam i basta....bolszewikom,cyklistom 

vincentemu bez pesela.....o Nie ,tu nie wybaczam :(

jutrzejsze POjednanie tez mnie nie cieszy,bo nie ufam pułkownikowi KGB i nie wybaczam spotkania na moście w SoPOcie...nie i już....

serd pozdr :) z dychą wybaczającą...:)

pozdrowienia dla pozostałych ,a ogórki są super patriotyczne :))))

potwierdzam protokolarnie,chlebuś POLSKI tez....

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#282867

Jan Bogatko

...to nie była wojna z narodem rosyjskim, to była wojna Rosjan z narodem polskim.

Słusznie Pan pisze, że to hańba, iż Rosjanie stawiają krasnoarmiejcom pomniki. Ale to ich armia, ich historia, ich tradycja.

Zatem: nie uczmy Rosjan historii własnego kraju. Oni są dumni z Armii Czerwonej, czyli była to wojna polsko-rosyjska (ps: nie było wówczas ZSSR, tylko jeszcze Rosja).

pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#282866

w listopadzie 1917 r. przeprowadził Lenin przy pomocy zawodowych rewolucjonistów, w większości rosyjskich Żydów. Pierwszą siłą zbrojną bolszewii byli łotewscy i fińscy marynarze. Armia konna Budionnego operująca na froncie południowym (dowodzonym przez Gruzina) składała się w większości z Kozaków różnej proweniencji. Trzon armii bolszewickiej stanowili zdemoralizowani chłopi nie przyznający się do żadnej narodowości. Bez kombinacji proszę: nie można przemianować wojny polsko-bolszewickiej na wojnę polsko-rosyjską. A dla pouczającej rozrywki: -------------------------- Reszta nie jest milczeniem.
Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#282830

Wojna polsko-bolszewicka była kolejnym epizodem w historii wojen polsko-rosyjskich. Państwo rosyjskie było od XIX w. państwem wielonarodowym.

Pośród sześciu związków operacyjnych bolszewickiego Frontu Zachodniego czterema dowodzili b. starsi oficerowie armii carskiej. Jednym, b. chorąży tejże. Dowódcą Frontu był również b. młodszy oficer armii carskiej.

Frontem Południowo-Zachodnim wraz ze Stalinem dowodził b.płk armii carskiej, A.Jegorow.

Skąd przekonanie, że trzon armii bolszewickiej stanowili zdemoralizowani chłopi nie przyznający się do żadnej narodowości?

Vote up!
0
Vote down!
0
#282844

Jan Bogatko

...trafna uwaga. Jest taki Obóz Wielkiej Polski, prorosyjska formacja na rzecz odbudowy Przywiślańskiego Kraju, która również twierdzi, że to żydzi winni, a nie Rosja.

To bardzo wygodne.

Zydzi są winni na swój sposób, Rosjanie na swój.

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#282853

W wyniku bolszewickiego zamachu stanu - w którym znaczący udział mieli Żydzi - nie powstało wszak bolszewickie imperium żydowskie, ale bolszewickie imperium rosyjskie... ;-)))

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#282860

Jan Bogatko

...dokładnie,

pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#282874

zapomnij o Łotyszach! :)
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#282882

Jan Bogatko

Skoro Rosjanie dumni są z Armii Czerwonej, drogi Smoku, to ja nie będę ich pouczał, kogo mają kochać.

Jak nie obchodzą z nami 15 Sierpnia, to znaczy, że są przeciw nam.

To znaczy, że to gadanie o bolszewikach to tak , jak gadanie o nazistach.

Czyli bez sensu.

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#282944

Tu arbitralnie się wypowiem
I wałka wałkiem zdzielę w pięty
Boś Tomasz wałek jest albowiem
Żeś nieistotny i podrzędny.

SWD40

Vote up!
0
Vote down!
0

SWD40

#282918

Dragunowie, jak już miałem Ci okazję powiedzieć poprzednio - schamiałeś. I przykro, i smutno. Nie nudz. Nie zamierzam poświęcać Ci więcej uwagi.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#282919

Jan Bogatko

Drogi Smoku, nie tylko można, ale i trzeba.

Zamach zamachem, chłopstwo chłopstwem, Rosja Rosją.

A skoro płk Putin domaga się pamięci - jako szef Rosji - o Armii Czerwonej, to nie możemy mówić raz bolszewicy, raz Rosjanie. Dla Putina i Rosjan Armia Czerwona to Rosja. Rosja nie odcięła się od Armii Czerwonej, nie potępiła tej barbarzyńskiej siły. Dlaczego ja mam to robić w ich imieniu?

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#282849

bo jesteś publicystą. Ja nie mogę - bo jestem historykiem. Wiem, historia jest nudniejsza niż publicystyka, ale to dlatego, że za nic nie powinna być chwytliwą propagandą. Jeśli się nia staje - mamy współczesną polską szkołę z nauczaniem bzdetów.
Pozdrawiam
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#282881

Jan Bogatko

... i jeszcze jedno: dopóki Rosjanie nie świętują razem z nami Cudu nad Wisłą, uskarżając się na jakieś rzekomo zagłodzone ofiary,to są winni.

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#282875

myśmy własnymi rękoma pokonali bolszewików, jak powiedział pewien stary robotnik-komunista w Lublinie :)
"Cud nad Wisłą" jest konstrukcją endecką: wiele w tym prawdy, ale zamysł propagandowy.
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#282883

Jan Bogatko

...nie zupełnie endecką; mój Ojciec nie był endekiem i używał tego określenia.

Cud oczywiście jest poetycką przenośnią.

Pozdrawiam,

ps nie wierzę w polskich komunistów, walczących z bolszewikami (Rosjanami pod rządami tej partii).

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#282948

bardzo precyzyjnie zostało ustalone, kto kiedy i na łamach jakiej gazety używał tego pojęcia. Oczywiście się przyjęło i posługiwali się nim nie tylko endecy. Można być piłsudczykiem i wierzyć, że Bóg nas wsparł widząc naszą jedność, solidarność i umiłowanie Ojczyzny. Dokładnie odwrotnie niż obecnie. Plagi Tuska to pojęcie ekwiwalentne Cudowi nad Wisłą.
Co do Rosjan: oczywiście, że Krasną Armię czczą i batiuszkę Feliksa w FSB na ścianach też uświadczysz. Ale wojna była polsko-bolszewicka. Czy będziesz pisał o wielkiej wojnie polsko-niemieckiej 1409-1411? Albo powiesz, że pod Beresteczkiem walczyli Szwedzi z Ukraińcami - zamiast Polacy i Litwini z Wazą na czele z Kozakami? Mam nadzieję, że nie.
Pozdrawiam
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#282982