Marsz Zwycięstwa Poznań 2012. W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim.
My pamiętamy. Władza nie.
Marsz Zwycięstwa w rocznicę zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (16.02.1919 roku), który przeszedł centralnymi ulicami Poznania po raz drugi zorganizowało stowarzyszenie Wiara Lecha.
Marsz wyruszył ze Starego Rynku tuz po godzinie 17-tej. W pochodzie w liczbie ponad 2 tysięcy osób dominowali kibice w klubowych barwach, ale nie brakowało też osób starszych czy całych rodzin z dziećmi. Kibice nieśli ze sobą biało-czerwone flagi, flagi z Powstania Wielkopolskiego z białym Orłem na czerwonym tle, pochodnie i portrety wybitnych Polaków związanych ze zwycięskim powstaniem, m.in. Ignacego Paderewskiego, Generała Józefa Dowbora-Muśnickiego czy Romana Dmowskiego. W czasie marszu skandowali hasła „Dzięki za wolność, Powstańcy, dzięki za wolność”, „Cześć i chwała bohaterom” i wiele innych.
Marsz zatrzymał się m.in. na Placu Wolności i Placu Adama Mickiewicza, gdzie przypomniano o znaczeniu tych miejsc w historii. Pod Poznańskimi Krzyżami kibice odpalili race i odśpiewali Rotę (najgłośnie zwrotkę: "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz i dzieci nam germanił.."). Zatrzymali się też przed siedzibą redakcji „Gazety Wyborczej”, gdzie przypomnieli, co o niej sądzą, krzycząc „Kłamstwa Michnika wyrzuć do śmietnika!”.
Punktem końcowym był oczywiście Pomnik Powstańców Wielkopolskich przy skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i Wierzbięcice, gdzie ponownie odpalono race, a także przypomniano, jak to się stało, że w 1919 r. Wielkopolska odzyskała wolność. Pod pomnikiem za inicjatywę zorganizowania marszu dziękował kibicom Pułkownik Jan Podhorski, powstaniec warszawski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, którego rodzice brali udział w Powstaniu Wielkopolskim.
"Ze wzruszeniem jestem tu z wami już po raz drugi ( mówił Pułkownik Podhorski)- W Poznaniu mamy kilka pomników – Czerwca 1956, Katynia, Pomnik Państwa Podziemnego – upamiętniają straty i tragedie, ale jest też ten jeden pomnik chwały, pod który przychodzę od czterdziestu kilku lat. Dzięki temu, że Wielkopolska ziemia od tysiąca lat wychowuje takich ludzi jak wy czy ja, możemy się tu spotkać i móc zaśpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła...”."
Po odśpiewaniu hymnu i zakończeniu Marszu wiele osób pozostało pod pomnikiem i złożyło kwiaty oraz zapaliło znicze ku czci Powstańców.
Nie czas i miejsce, aby tutaj opisywać przebieg samego Powstania Wielkopolskiego, chociaz warto, bo może nie wszyscy znają historię Powstania. Zaznaczę tylko końcowe krótkie fakty historyczne. Otóż:
Powstanie Wielkopolskie było to zbrojne wystąpienie polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.
Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego J. Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918. Było to jedno z trzech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku i powstania sejneńskiego w 1919 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski.
Warto dodać, że kiedy w styczniu 1919 r., jeszcze w trakcie Powstania, Polacy przejmowali władzę, rozpoczęło się stopniowe spolszczenie administracji. Ze stanowisk usunięci zostali najbardziej antypolscy urzędnicy (warto to pamiętać, bo może się wkrótce przydać).
18 stycznia 1919 roku rozpoczęły się obrady konferencji pokojowej. Jednym z reprezentantów Polaków był tam Roman Dmowski, który wygłosił słynne przemówienie, w którym poruszył m.in. kwestię ziem zaboru pruskiego. Dmowski mówił:
"W obecnej chwili Niemcy zachowują janusowe, podwójne oblicze: na zachodzie mówią o pokoju, a na wschodzie przygotowują wojnę. Wojsko na froncie zachodnim uznaje swoją porażkę, ale oddziały, które są skoncentrowane na froncie wschodnim, marzą jeszcze od podbojach; zdają sobie doskonale sprawę z tego, co utraciły na zachodzie, ale chcą utrzymać – jeśli to możliwe – pójść dalej na wschód, aby zabezpieczyć sobie penetrację Rosji". (Doskonale widać tutaj fałsz Niemców).
Na zakończenie swego wystąpienia, lider narodowej demokracji Roman Dmowski został zapytany o żądania rządu polskiego względem zaboru pruskiego. Odpowiedział, iż Polacy pragną jedynie uzyskać od Niemców zapewnienie wstrzymania wszelkich działań zbrojnych na terenie Wielkopolski.
W tym samym czasie niemiecki minister spraw zagranicznych, hrabia Ulrich von Brockdorff-Rantzau przedstawił na forum Zgromadzenia Narodowego Rzeszy w Weimarze cele polityczne polityki zagranicznej państwa niemieckiego. Ton jego wypowiedzi świadczył o tym, że stanowisko jego rządu pod naciskiem części państw alianckich, zmienia się:
"Oświadczyliśmy, że zgadzamy się, by wszystkie niewątpliwie polskie obszary naszej Rzeszy powiązały się z państwem polskim. Przyrzeczenia tego chcemy dotrzymać. Jednak to, które obszary podpadają pod 13 punkt programu Wilsona, jest sporne. Zdecydować o tym może czynnik bezstronny: dokąd to nie nastąpi, obszary te należą do Rzeszy."
16 lutego 1919 w Trewirze o godzinie 18.00 został podpisany układ przedłużający rozejm między państwami Ententy a Niemcami, który objął również front wielkopolski. Takie rozwiązanie postulował francuski marszałek Ferdinand Foch. Jednocześnie Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. Fragment układu:
"(...) Niemcy powinni niezwłocznie zaprzestać wszelkich działań ofensywnych przeciwko Polakom w Poznańskiem i we wszystkich innych okręgach. W tym celu zabrania się wojskom niemieckim przekraczania następującej linii: dawna granica Prus Wschodnich i Prus zachodnich z Rosją aż do Dąbrowy Biskupiej, następnie zaczynając od tego punktu linii na zachód od Dąbrowy Biskupiej, na zachód od Nowej Wsi Wielkiej, na południe od Brzozy, na północ od Szubina, na północ od Kcyni, na południe od Szamocina, na południe od Chodzieży, na północ od Czarnkowa, na zachód od Miał, na zachód od Międzychodu, na zachód od Zbąszynia, na zachód od Wolsztyna, na północ od Leszna, na północ od Rawicza, na południe od Krotoszyna, na zachód od Odolanowa, na zachód od Ostrzeszowa, na północ od Wieruszowa, a następnie aż do granicy śląskiej. "
Podpisanie rozejmu nie oznaczało automatycznego zaprzestania wszelkich działań zbrojnych. Nie zostało określone, kiedy układ wchodzi w życie, a Niemcy – wbrew postanowieniom rozejmu – zatrzymali tereny ciągnące się od Miałów na północy, poprzez Międzychód i Zbąszyń na południu. Walki i starcia na terenie Wielkopolski z winy Niemców trwały do czerwca 1919 roku.
Postanowienia traktatu wersalskiego z 28.06.1919 r. weszły w życie dopiero 10 stycznia 1920 roku. Na ich mocy oddziały z Wielkopolski przejęły pozostające w rękach niemieckich przyznane Polsce fragmenty Wielkopolski i Pomorza. Rozkaz o rozpoczęciu takich działań został wydany przez dowództwo Frontu Wielkopolskiego 13 stycznia, a cała akcja zaczęła się 17 stycznia 1920 r. Front Wielkopolski został ostatecznie zlikwidowany w marcu 1920 roku.
Zawsze będę pamiętał o Bohaterach z Powstania Wielkopolskiego.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1999 odsłon
Komentarze
Re: Marsz Zwycięstwa Poznań 2012. W hołdzie Powstańcom Wielkopol
19 Lutego, 2012 - 22:34
W telewizji nie pokazywali tego marszu. Cisza. Mnie to nie dziwi - komuna jest wszechobecna!
pzdr
Re: Re: Marsz Zwycięstwa Poznań 2012. W hołdzie Powstańcom Wielk
19 Lutego, 2012 - 23:35
W mediach jest cisza w tej sprawie, dlatego, że Powstanie Wielkopolskie było zwycięstwem Narodu Polskiego nad naszym odwiecznym agresywnym wrogiem - Niemcami. Istnieje wśród funkcjonariuszy tych mediów obawa i strach, że pokazywanie Polakom zwycięstwa Powstania może zaszkodzić obecnym okupantom naszej Ojczyzny np. obudzić i uświadomić Polakom swoją wartość, wiarę, patriotyzm i niepodległość.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.
Co tam Powstanie Wielkopolskie!
20 Lutego, 2012 - 13:41
wobec tak "ważnego" wydarzenia jakim była feta na Zamku! "Profesor" bydłoszeski urodziny przecież w tym dniu obchodził!!!
******************************************************
Jeszcze Polska nie zginęła /Isten, áldd meg a magyart
Re: Co tam Powstanie Wielkopolskie!
20 Lutego, 2012 - 17:40
Nie wiem. Nie oglądałem tego typa spod ciemnej gwiazdy.
Pozdrawiam.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.
Re: Re: Marsz Zwycięstwa Poznań 2012. W hołdzie Powstańcom Wielk
19 Lutego, 2012 - 23:08
@arlekin! w jakim żyjesz kraju? Jasne - komuna wszechobecna! to ja Ci powiem, że komuna to pikuś, teraz jest większa komuna niż za komuny.
Tak, masz rację. Teraz pod
19 Lutego, 2012 - 23:40
Tak, masz rację. Teraz pod pozorną fasadą "demokracji"od 1989 roku komuniści bez pardonu rozwalili Polskę i uPOdlili Polaków.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.
Re : Poznań 2012 w hołdzie Powstańcom Wielkopo;skim
20 Lutego, 2012 - 00:26
Dziękuję, że nie zapomnieliście. ______________________________________________________________ Sukces nigdy nie jest ostateczny,porażka nigdy nie jest totalna.Liczy się tylko odwaga./W.Churchill/
Re: Re : Poznań 2012 w hołdzie Powstańcom Wielkopo;skim
20 Lutego, 2012 - 01:03
Powstańcy Wielkopolscy, to nasza duma. I wieczna pamięć.
Pozdrawiam.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.
@ do edward (cześć i chwała bohaterom powstania i kibicom )
20 Lutego, 2012 - 09:09
Witam serdecznie! Dziękuję za wspaniałą lekcję historii i za sprawozdanie z tej pięknej rocznicy.Trzeba o tym pisać,niech młodzi nie zapominają.
Może w końcu do lemingów dotrze,że kibice to wspaniali patrioci,dlatego matołowi nie po drodze z nimi.Nie udało się tych ludzi zdeprawować i chwała za to Najwyższemu.Nie udało się zrobić z nich bandziorów,chociaż prawie im się to udało.Latami nastawiali Polaków na Polaków.Ale my daliśmy radę.
BÓG,HONOR,OJCZYZNA !!!
LEGES.
20 Lutego, 2012 - 11:26
Dziękuję i pozdrawiam.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.
Marsylianka Wielkopolska
20 Lutego, 2012 - 18:40
http://youtu.be/t_RvFPFb_J0
z dedykacją dla tych, co pamiętają i tę pamięć kultywują.
******************************************************
Jeszcze Polska nie zginęła /Isten, áldd meg a magyart
>Sybilla
20 Lutego, 2012 - 19:37
To ja uzupełnię Twój link - Marsyliankę Wielkopolską - czymś nie mniej pięknym
www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bEwww.youtube.com/watch?
Pozdrawiam.
DUCH ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA....
20 Lutego, 2012 - 21:24
Poeto...
22 Lutego, 2012 - 21:36
Dziękuję za Twój wpis...
Franowo jest blisko mojego domu...
Przesyłam pozdrowienia z Poznania.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.
edward
"Pan miłuje prawo i sprawiedliwość".
Psalm nr 33,5.