Węgry to rywal Polski, ale z UE wylecą za przyjaźń z nami.

Obrazek użytkownika Krzysztof Wojczal
Świat

Czyli o tym, dlaczego Węgry to geopolityczny konkurent Polski i jej jednoczesny polityczny sojusznik w Unii Europejskiej. A także o tym:

-  Dlaczego tak naprawdę Bruksela uruchomiła art. 7 traktatu unijnego przeciwko Węgrom?

- Dlaczego Węgry i Polska wybierały historycznie przeciwne obozy konfliktów?

- Dlaczego współcześnie Budapeszt i Warszawa stają po przeciwnych stronach barykady (USA i Rosja)?

- Jaki plan mają Węgrzy, by przejąć rolę komunikacyjnego zwornika Nowego Jedwabnego Szlaku, kosztem interesów Polski?

- Dlaczego Węgrom opłaca się wojna na Ukrainie i jej porażka z Rosją?

- Dlaczego Viktor Orban wspiera projekt NORD STREAM II i jednocześnie buduje z Polską via CARPATIĘ?

I wiele innych :)

Zapraszam do obszernej, wielowątkowej analizy:

]]>http://www.krzysztofwojczal.pl/geopolityka/europa-centralna/wegry/hungout-dlaczego-przyjazn-z-polska-moze-kosztowac-wegry-wyrzuceniem-z-ue-analiza-geopolityczna-wegier/]]>

 

pozdrawiam

Krzysztof Wojczal

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (12 głosów)

Komentarze

Bez przesady. Węgry, leżące na południu, zawsze były w innej sytuacji geopolitycznej niż Polska i musiały najpierw konkurować z Czechami a potem zmagać się z ekspansją turecką i szukać sprzymierzeńców w krajach niemieckich. W efekcie utraty siły musiały stać się częścią Austro-Węgier.

Vote up!
6
Vote down!
0
#1572825

... w przyszłości . A rzeczywiście po brexicie ,to UE coraz bardziej może przypominać kolejną rzeszę niemiecką . Berlińskie centrum i mniej lub bardziej zadowolone peryferia . I pewnie możliwe ,że Węgry mogą być przeznaczane do widowiskowego wypchnięcia ,a Polska do "powrotu Tuska i Gersdorf z uchodźcta do "macierzy" , na "białym Timmermansie" " :-)  A jak zaczynamy domyślać się jakie są plany wobec nas ,to możemy próbować myśleć jak do takiej polityki "odnosić" . Czy nie lepiej jednak "dać się wypchnąć razem z Węgrami"

W każdym razie to lepiej żeby ci co chcą na nas naciskać (np. z UE)  nie wiedzieli ,czy chcemy zostać w tej unii ,czy nie . Przy takich "rozgrywkach" ,to "wszystkie opcje na stole" , pol-exit też .

 

Vote up!
8
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1572828

to Węgrom udało się wypędzić z kraju Krzyżaków, których następnie "zaprosił" do Polski Konrad Mazowiecki. Nam się już później takie wypędzenie nie udało.

A że Węgrzy podczas ostatniej wojny "wybierali" Niemców, nie Sowietów... Wybór był, zaiste, między dżumą a cholerą, wydawało się jednak, nie bez powodu, że utrzymanie węgierskiej tożsamości jest bardziej prawdopodobne "u boku" Niemiec, aniżeli Sowietów.

W dodatku Węgrzy dwakroć "płacili" za swoje sojusze - na byłej monarchii austro-węgierskiej "odwet" wzięli sąsiedzi - okrawując Węgry z terenów zamieszkałych w większości przez ludność węgierską; po II WŚ - Węgry znowu izolowano, obrabowano i okrojono - gdyż były sojusznikiem Niemiec.

Te same Węgry, które przeciwstawiły się, w 1920, zarówno "Europie", jak też Sowietom - śląc do walczącej z Moskalami Polski broń i amunicję. Praktycznie - dzięki Węgrom - mogliśmy wówczas walczyć i wygrać tę wojnę.

Historia tego kraju podobnie dramatyczna, jak nasza własna. I chyba tylko mniej mieli politycznego szczęścia, albo - mniej charyzmatycznych przywódców, niż miała Polska.

Pozdrawiam,

Vote up!
11
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1572830

Polacy  Węgrzy mają bardzo podobne kulturowe tradycje, które nas łączą i są istotniejsze niż przelotne interesy polityczne.

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1572852

I nie należy nijak zapominać o szczerej i nieprzemijającej przyjaźni.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_II_Rakoczy

Vote up!
0
Vote down!
0
#1573047

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Równa Babka nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

te pierdoły łajdackie i nadziwić się nie mogę, że starzy ludzie mają tak nawalone w głowach.

Jak to nazwać głupota, kretynizm, infantylizm,

Stara rura ze swędzącą piczą nie może usiedzieć na dupie i lata od jednego do drugiego mądrego, a inni w miarę możliwości doradzają. Po co szmaciarzom i cipien doradzać, przeciez to rynsztok. Wierzyć się nie chce, to jest poza moją percepcją upaść na samo dno.
Latawce, dmuchawce, wiatr czyli przypadek skrajnego debilizmu.

Człowiek normalny się tak nie zachowuje, nie o to chodzi, że seks to jakieś tabu, ale ludzie ograniczeni umysłowo nie powinni seksu uprawiać, bo uprzedmiotowione dawanie dupy zapalczywych półmózgów byle dokuczyć sobie na wzajem jest bez sensu.

Cyrk, różnych dodatkowych podniet ludzie szukają w łóżku, niektórym trójkąt już nie wystarcza, na siłę probują wmówić sobie i innym, że jest ktoś czwarty do kompletu. A spierdalajcie zwyrodnialcy, pośmiewisko blogosfery, nie mieszajcie mnie w ten syf.

Vote up!
3
Vote down!
-5

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1572831

Polityce , i to przez wielkie P  :-) ,a nie o Maryni i ... jej walorach :-) .

Miejmy nadzieję ,że te dziedziny są w dużym stopniu "ortogonalne" :-) ,chociaż podobno Aniela Merkel trzyma portret http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/sen-katarzyny-ii/ na swoim biurku . A patrząc na fotografie z powitań Honeckera ,czy Jaruzela z Lońką Breżniewem ,to ??? Tak okiem laika , jakaś chemia , nie mylić z Novichok(r) :-) .

 

Więc czy tu nie ma żadnych śladów "szyfru" https://www.youtube.com/watch?v=IAHN3tgwyKs ,to nie da się niestety wykluczyć ... :-)

To tak , po prawdzie ...

Vote up!
4
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1572833

W przestrzeni euklidesowej podobno dwie proste równoległe gdzieś w nieskończoności się przetną (1) . A do nieklasycznych geometrii to niestety mam za słabą głowę i się gubię (2). :-)

Tak szczerze mówiąc to w głębi serca jestem prostak i niestety nie łatwo z tym walczyć (3) . Ale podobno to ta "realna rzeczywistość" jednak nie jest płaska ... ,mam nadzieję ,że przynajmniej "lokalnie" można to przybliżać z dobrym skutkiem przez proste równania . A na krzywizny to zacznynam mieć alergię i może czasami reaguję zbyt mocno , więc przepraszam . Mea culpa ....

 

1) http://teksty.org/stanislaw-staszewski,bal-kreslarzy,tekst-piosenki

2) http://teksty.org/stanislaw-staszewski,kurwy-wedrowniczki,tekst-piosenki

3) http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/prosty-czlowiek/

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1572843

z EU (Eeurokołchozu), albowiem sami nie wyjdą gdyż są zbyt ubodzy aby ponieść koszty wyjścia i pozostawania poza EU, a wywalić ich nie ma jak.

To po pierwsze primo. W myśl zasady: "każdy orze jak może" Węgry tak właśnie postępują, gdyż jak sam zauważasz taki ich interes, zresztą nie oni jedni robią co chcą (choćby przytoczony przez Ciebie przykład Niemiec), wiec nie mogą być karani za niesubordynację. Jak mawiał w czasach historycznych Jan Pietrzak : "... a, że straszą nas największymi przyjaciółmi - to my się nie boimy!" Podobnie (moim zdaniem) w tym przypadku, Węgrom mogą skoczyć. Nie zgadzam się także z Twoja tezą, iz Polska zezwoli na zgilotynowanie Węgier. Przeciwnie, dlatego tak sobie pozwalają. Ale pożyjemy to zobaczymy.

Wpis Twój bardzo dobry, ciekawy i dopracowany. Dziękuję i pozdrawiam.

Vote up!
6
Vote down!
0

Apoloniusz

#1572837

Obecne władze UE są już na wylocie, a demoliberalizm ewidentie dogorywa. Kraje Europy Środkowej tworzą Międzymorze, które może być planem B lub podstawą rekonstrukcji Unii w nowej formie.

Vote up!
5
Vote down!
0
#1572851

... i bez podbudowy jakąś "ekspercką" wiedzą geopolityczną ,ale tak "na czuja" . To zawsze zagraża nam porozumienie Rosja-Niemcy . Oba te państwa zazwyczaj solidarnie dążą by osłabić zlikwidować państwo polskie . A władze w Niemczech chyba mogą być tylko bardziej prorosyjskie . (Lepiej nie będzie) ,czy tam wygra AfD ,czy SPD ,to dla nas tylko gorzej ,a i tak nie jest dobrze . Stąd szukanie jakichś sojuszy mniej lub bardziej egzotycznych by się paktowi Ribbentrop-Mołotow , czy unii od Władywostoku do Lizbony , jak zwał tak zwał , przeciwstawić . No można także nie wtrącać się pozwolić na realizacje takich planów ,bo sami albo z niepewnymi sprzymierzeńcami nic  nie osiągnimy  .Natomiast oś niemiecko-rosyjska chyba nigdy nie jest stabilna ,bo ani Moskwa nie podporządkuje Berlinowi ,ani vice versa . Rywalizacja o dominację i wojna mniej lub bardziej gorąca i wtedy znowu jest czas dla Polski . A jakie w tym miejsce dla Węgier ... ??? ... Bo UE to chyba coraz bardziej zmierza w kierunku wydmuszki , przykrywki Berlina .

 

Vote up!
3
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1572870

Trudno jest nam się pokłócić.

Pozdrawiam.

Vote up!
6
Vote down!
-1
#1572871

  Witam! Moim skromnym zdaniem uważam, że przy mocnym wsparciu USA i Anglii kraje Trójmorza mają wielką szansę stworzyć Nową Unię państw narodowych i suwerennych niekoniecznie z Niemcami. Plan gazociągu z Norwegi, autostrada na południe Europy w tym szybka kolej, centralne lotnisko stwarza poważne perspektywy. Jak się kryzys spotęguje, to Niemcy niekoniecznie muszą korzystać z naszych autostrad przewożąc swoje towary do wschodnich państw Europy. Chyba Niemcy, czują pismo nosem, skoro chcą być obserwatorem poczynań tej koalicji. Albo Niemcy dostali polecenie z Moskwy. Nie może tak dalej być, aby Niemcy i Francja zbierały obfite profity z trwania obecnej twarzy UE, jednocześnie wspierając Rosję. Mam poważne obawy, że to Rosja swoją zainstalowaną na wielką skalę agenturą wpływu steruje Unią. Obecna UE jest tak zabagniona lewactwem, że obawiam się, że zmiany nastąpią, ale chyba pokoleniowe, a na to nie ma czasu. Chyba, że jednak  Europa się obudzi z letargu...Podejrzewam, że widzimy w parlamencie Brukseli naocznie podwaliny układu, a nawet struktur mafijnych układu, wręcz podobnych które niedawno hasały i dominowały w Polsce. Albo jestem przewrażliwiony..., a może jednak nie. Pozdrawiam!

Vote up!
4
Vote down!
0

ronin

#1572897

Wegry zachowuja sie wedlug madrego przyslowia: "Pokorne ciele dwie matki ssie" Dotad dobrze na tym wychodzily.

Jezeli chodzi o EU i Wegry  . mysle, ze Polska bedzie stala murem za Wegrami.

Vote up!
5
Vote down!
0

Gosia

#1572874

Cytacik: "ssie"

Tyle tylko, że jedna z tych "matek" to rozbrykany buhaj.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1573046