Polonia świata. Co trzeci Polak żyje w diasporze

Obrazek użytkownika wilre
Świat

Stan obecny

]]>http://www.rodziny.muzhp.pl/?tekst=czas5]]>

 

Integracja Polski ze strukturami Unii Europejskiej, otwarcie granic i szereg zmian natury prawno-instytucjonalnej wywołały masowe fale migracji zarobkowych na zachód Europy. Znaczna ich część to osoby młode ze średnim i wyższym wykształceniem. Głównym skupiskiem polonijnym stał się Londyn, gdzie wedle szacunków demografów przebywa obecnie ponad 1 milion Polaków. Ich wyjazdy mają najczęściej charakter sezonowy. Zmniejszyło się tempo migracji za ocean.

 

Obecnie co trzeci Polak mieszka za granicą. Liczebność Polonii w XXI stuleciu przekroczyła 20 milionów osób. Połowę stanowią mieszkańcy USA. Oto dane statystyczne o populacji polonijnej na poszczególnych kontynentach (brak jest jednej rzetelnej ewidencji migrantów, poniższe zestawienie powstało na podstawie monograficznych raportów demografów oraz danych ze strony]]> www.wspolnota-polska.org.pl]]>):

 

Ameryka Północna – ok. 13 milionów
Europa (bez Polski) – ok. 5 milionów
Ameryka Południowa – ok. 2,5 miliona
Australia i Nowa Zelandia – ok.. 200 tysięcy
Azja (wraz z częścią byłych republik ZSRR) – ok. 120 tysięcy
Afryka – ok. 60 tysięcy
Największe skupiska polonijne to Chicago (ok. 1,2-1,5 miliona), Londyn (800 tysięcy-1 milion), Detroit (850 tysięcy), Nowy Jork (700 tysięcy). Drugą kategorię ośrodków polonijnych, w których - jak się szacuje – mieszka kilkaset tysięcy Polaków, stanowią: Paryż (ok. 300 tysięcy), Toronto (ok. 220 tysięcy), brazylijskie – Kurytyba (100-400 tysięcy), Santa Catarina (280 tysięcy) i Rio Grande da Sul (300 tysięcy), a także Berlin i Grodno (po ok. 150-180 tysięcy) oraz kilka miast amerykańskich.

 

]]>A]]> - ]]>B]]> - ]]>C]]> - ]]>D]]> - ]]>E]]> - ]]>F]]> - ]]>G]]> - ]]>H]]> - ]]>I]]> - J - ]]>K]]> - ]]>L]]> - ]]>Ł]]> - ]]>M]]> - ]]>N]]> - O - ]]>P]]> - ]]>R]]> - ]]>S]]> - ]]>T]]> - ]]>U]]> - ]]>W]]> - Z

 

]]>AFRYKA POŁUDNIOWA

Wedle szacunków organizacji polonijnych, obecnie w RPA mieszka 10-40 tysięcy Polaków. Największe skupiska to: Johannesburg (6-10 tysięcy) i Kapsztad (2-3 tysiące). W Zimbabwe i Zambii mieszka po ok. 500-800 Polaków, z czego większość skupiona jest w stolicach. Znaczną część Polonii w tych dwóch krajach stanowią misjonarze i pracownicy organizacji pozarządowych.

do góry...]]>

AFRYKA WSCHODNIA

Obecnie w krajach Afryki Wschodniej mieszka na stałe ok. 600-800 Polaków. Do liczby tej możemy dodać ok. 2000 pracowników organizacji międzynarodowych (np. Banku Światowego, ONZ), organizacji pozarządowych oraz misjonarzy przebywających w krajach regionu przez kilka lat.

]]>do góry...]]>

ALBANIA

Obecnie w Albanii mieszka ok. 50 Polaków. To głównie inwestorzy i pracownicy kontraktowi.

]]>do góry...]]>

ARGENTYNA

Obecnie liczebność Polonii argentyńskiej szacuje się na 150-350 tysięcy. Skupiona jest ona w głównych miastach Argentyny, dokąd trafili jeszcze dziewiętnastowieczni emigranci zarobkowi z terenów Polski (Buenos Aires – 120-140 tysięcy, Misones – ok. 30 tysięcy, Cordoba, Rosario). Argentyna i Paragwaj są jedynymi krajami Ameryki Łacińskiej, gdzie przetrwały zwarte skupiska polonijne na terenie wiejskim.

]]>do góry...]]>

AUSTRALIA

Obecnie w Australii mieszka ok. 200 tysięcy Polaków. Główne ośrodki polonijne, utworzone przez emigrację zarobkową w XIX stuleciu, to: Sydney i Melbourne – po 50 tysięcy, Adelaide, region Victoria.

]]>do góry...]]>

AUSTRIA

Wedle danych władz austriackich, Polonia w Austrii liczy ok. 40-55 tysięcy osób, z czego ponad połowa przybyła w celach zarobkowych po 1989 roku. Większość skupiona jest w stolicy kraju. Mniejsze skupiska znajdują się w Styrii (Graz) i Górnej Austrii (Linz). Obywatelstwo polskie ma 25 tysięcy osób (w samym Wiedniu20 tysięcy). 1/3 tej grupy uzyskała obywatelstwo w okresie po wprowadzeniu stanu wojennego, 1/3 po 1989 roku.

]]>do góry...]]>

AZERBEJDŻAN

Polonia w Azerbejdżanie to tysiąc Polaków w Baku i Zatakałach; większość stanowią osoby przybyłe na Kaukaz w okresie II wojny światowej.

]]>do góry...]]>

]]>BELGIA I HOLANDIA

Obecnie w Belgii i Holandii mieszka po ok. 70-120 tysięcy Polaków. Większość z nich to migranci zarobkowi przybyli po 1989 roku. Tempo migracji, głównie sezonowej, wzrosło po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Część stanowią potomkowie migrantów ekonomicznych z okresu dwudziestolecia oraz Polaków osiedlonych bezpośrednio po zakończeniu II wojny. W Belgii (ok. 60 tysięcy) Polonia skupiona jest wokół Brukseli, Antwerpii i okręgu Liège, w Holandii mieszka w Rotterdamie, Amsterdamie, Hadze, Utrechcie oraz w Limburgii i Brabancji. Polonia w Luksemburgu i liczy ok. 2,5-3 tysięcy osób.

do góry...]]>

BIAŁORUŚ

Na Białorusi mieszka od 400 tysięcy (dane władz kraju) do 1,2 miliona Polaków (szacunki podawane przez utworzony w 1990 roku Związek Polaków na Białorusi). ¾ Polonii mieszka w obwodzie grodzieńskim. Kolejne spisy ludności ujawniły stopniowe zwiększanie się Polonii: 1970 – 382 tysiące; 1979 – 403 tysiące; 1989 – 417 tysięcy.

]]>do góry...]]>

BOŚNIA I HERCEGOWINA

Polonia w Bośni i Hercegowinie obecnie liczy 350 osób (Jazovec, Crnviec, Lipoviec).

]]>do góry...]]>

BRAZYLIA

Brak dokładnych danych statystycznych, uniemożliwia dokładne określenie wielkości Polonii brazylijskiej. Historycy demografowie często przyjmują wskaźnik z dwudziestolecia, kiedy to Polonia stanowiła ok. 1% populacji całego kraju (ok. 1,5 miliona). Obecnie w Brazylii mieszka zatem ok. 1,5-1,8 miliona Polaków skupionych w stanach: Parana (2/3 Polonii), Rio Grande do Sul ze stolicą w Porto Alegre (1/6 Polonii), Santa Catarina z Florianópolis (1/6 Polonii). W São Paulo i Rio de Janeiro mieszka po kilkanaście tysięcy Polaków. Centrum polonijne od XIX wieku stanowi stolica stanu Parana – Kurytyba (różne źródła podają liczebność tamtejszej Polonii rzędu 100-400 tysięcy osób).

]]>do góry...]]>

BUŁGARIA

Obecnie w Bułgarii mieszka ok. 2,6-3,5 tysiąca Polaków. Zdecydowaną większość stanowią kobiety (ok. 90%). Polonia skupia się w okręgu sofijskim.

]]>do góry...]]>

]]>CHINY

Obecnie w Chinach mieszka ok. 800 Polaków. Większość przebywa w Pekinie i Szanghaju. Nie tworzą oni zwartych skupisk polonijnych. W większości to pracownicy kontraktowi oraz członkowie korpusu dyplomatycznego.

do góry...]]>

CHORWACJA

Polonia w Chorwacji stanowi 250 osób, główne skupiska to Zagrzeb i Rijeka.

]]>do góry...]]>

CZARNOGÓRA

W większości Polonia w Czarnogórze znajduje się w stolicy kraju Podgoricy i liczy ok. 100 osób.

]]>do góry...]]>

CZECHY

Obecnie w Czechach mieszka ok. 52 tysięcy Polaków. 13,5 tysiąca to obywatele polscy: dawni mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego (kilkaset osób), migranci zarobkowi z okresu komunizmu (ok. 10 tysięcy osób; głównie kobiety, które przyjeżdżały do pracy w zakładach tekstylnych) oraz przybyli po 1989 roku (3-4 tysiące osób; głównie przedsiębiorcy, górnicy z Zagłębia Karwińskiego, księża). 38,6 tysięcy to obywatele czescy deklarujący narodowość polską: potomkowie Polaków przybyłych w okresie Austro-Węgier (ok. 100 osób), Zaolziacy (ok. 37 tysięcy), migranci przybyli z Polski po podziale Śląska (kilkaset osób).

]]>do góry...]]>

]]>DANIA

Polonia duńska liczy ok. 17 tysięcy osób. Ok. ¼ to osby przybyłe w okresie 1939-1989, reszta to potomkowie migrantów sprzed II wojny światowej oraz osoby, które napłynęły po 1989 roku. Polonia skupiona jest w stolicy Danii (ok. 60%) oraz w mieście położonym na wyspie Falster nad samymi Cieśninami Duńskimi – Nykøbing Falster (ok. 20%).

do góry...]]>

]]>EGIPT

Obecnie w Egipcie mieszka 800-900 Polaków, w 80% to kobiety, które poślubiły Egipcjan. Największe skupisko polonijne znajduje się w Kairze i Aleksandrii. Niektóre Polki i Polacy mieszkają również w: Ismaili, Beni Suef, Minii, Shibin-el-Kom. Większość z nich pracuje jako nauczyciele i drobni przedsiębiorcy.

do góry...]]>

ESTONIA

Polonię w Estonii stanowi 3-5 tysięcy osób, zamieszkałych głównie w Tallinie i w Tartu. Grupę tę tworzą: potomkowie migrantów z dwudziestolecia z Kresów Wschodnich, wyjeżdżający do Estonii w celu poszukiwania pracy w kopalniach łupków bitumicznych; potomkowie przesiedleńców i więźniów łagrów; ludność napływowa z Białorusi i Litwy; pracownicy kontraktowi, głównie z branży budowlanej, którzy osiedli w Estonii w latach osiemdziesiątych.

]]>do góry...]]>

]]>FINLANDIA

Obecnie w Finlandii mieszka ok. 2-5 tysięcy Polaków. Znaczna ich część to przybyli po 1989 roku migranci zarobkowi. Polonia skupiona jest w Helsinkach (ok. 1-1,5 tysiąca), Tampere, Turku.

do góry...]]>

FRANCJA

Według danych władz francuskich, Polonia we Francji to 1 milion 50 tysięcy ludzi, z czego większość stanowią potomkowie emigrantów zarobkowych z okresu dwudziestolecia. Skupia się w stolicy, Pas-de-Calais, Lille oraz Alzacji i Lotaryngii (w tych regionach liczebność Polonii stopniowo maleje).

]]>do góry...]]>

]]>GRECJA

Liczebność Polonii w Grecji szacuje się na 40-50 tysięcy osób. ¾ mieszka w Atenach. Większość przybyła po 1989 roku.

do góry...]]>

GRUZJA

Na obszarze Gruzji (Batumi, Tbilisi, Kutaisi) znajduje się 2-6 tysięcy Polaków. Są to potomkowie tych, którzy trafili do Gruzji po likwidacji przez ZSRR w latach 1936-1938 dwóch polskich okręgów narodowościowych, tzw. Marchlewszczyzny na Ukrainie i Dzierżyńszczyzny na Białorusi, po klęsce wrześniowej (ok. 10 tysięcy Polaków) i wskutek wywózek żołnierzy AK uczestniczących w operacji „Ostra Brama”. Polacy opuszczali Gruzję po utworzeniu Wojska Polskiego w ZSRR w latach 1943-1944 i w ramach „repatriacji” 1946-1948.

]]>do góry...]]>

]]>HISZPANIA

Po 1989 roku napłynęły duże grupy krótkoterminowych migrantów zarobkowych. Regiony madrycki, walencjański, Katalonia oraz nadmorski teren wokół Alicante skupiają niemal 75% wszystkich Polaków (główne ośrodki Madryt, Móstoles, Alcalá de Henares, Segovia, Barcelona, Malaga, Alicante, Walencja). Wedle szacunków organizacji polonijnych, obecnie w Hiszpanii mieszka ok. 45 tysięcy Polaków.

do góry...]]>

]]>INDIE

Obecnie w Indiach mieszka ok. 100 Polaków, rozrzuceni są w głównych miastach kraju, Bombaju i Delhi.

do góry...]]>

IRAN

Obecnie w Iranie mieszka ok. 100 Polaków, większość w Teheranie.

]]>do góry...]]>

IRLANDIA

Od początku lat dziewięćdziesiątych do „Celtyckiego Tygrysa” zaczęli przybywać emigranci zarobkowi, początkowo głównie informatycy oraz technicy.

Obecnie Polonia w Irlandii liczy ok. 250 tysięcy osób (dane oficjalne zaniżają te liczbę o 1/3). Większość z nich przybyła w celach zarobkowych w okresie po integracji Polski z Unią Europejską. Polacy zatrudnieni są głównie w sektorze usług i w sektorze usług, gastronomii.

Polacy skupieni są w Dublinie, Cork i Galway.

]]>do góry...]]>

ISLANDIA

Polonia na Islandii liczy ok. 10 tysięcy osób. Większość z nich przybyła w celach zarobkowych w okresie po integracji Polski ze strukturami europejskimi.

Migranci to osoby związane z morzem, marynarze, pracownicy zatrudnieni w przetwórniach ryb oraz, napływający coraz liczniej, budowlańcy i hutnicy. Na Islandii mieszka także kilkadziesiąt karmelitanek bosych przybyłych z Elbląga.

Polacy skupieni są w w Reykjavíku, Keflavíku, Hafnarfjörður i Reydarjörður.

]]>do góry...]]>

IZRAEL

Po 1989 roku do Izraela napływały grupy migrantów zarobkowych – ich liczbę szacuje się na ok. 8 tysięcy. Obecnie w Izraelu przebywa 4 tysiące Polaków. Językiem polskim posługuje się ok. 350 tysięcy osób. Polonia rozsiana jest po głównych ośrodkach miejskich Izraela (Tel Awiw, Hajfa, Jerozolima).

]]>do góry...]]>

]]>KANADA

Według kanadyjskich spisów powszechnych z 1996 roku 265 930 osób podawało polskie pochodzenie jako pierwsze, zaś już w 2001 roku – 817 tysięcy. Obecnie w Kanadzie mieszka ok. 900 tysięcy Polaków, spośród których 1/3 podaje polskie pochodzenie jako pierwsze, zaś 2/3 wymienia korzenie polskie jako jedne z wielu. Wedle statystyk językowych, język polski uznaje za ojczysty ok. 130 tysięcy Kanadyjczyków. Największym skupiskiem Polaków jest Toronto (w prowincji Ontario mieszka 386 tysięcy Polaków, w samym Toronto 84 tysiące osób posiada polski rodowód, zaś 77 tysięcy przyznaje się do polskich korzeni; wedle statystyk niektórych organizacji polonijnych, w Toronto mieszka 220 tysięcy Polaków). Inne ważne ośrodki polonijne to Montreal (ponad 17 tysięcy osób identyfikuje się wyłącznie z polskim pochodzeniem, zaś 20 tysięcy wymienia je jako jedno z wielu; wedle statystyk niektórych organizacji polonijnych, w Montrealu mieszka ok. 50 tysięcy Polaków), Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej (odpowiednio: 16 tysięcy i 34 tysiące; wedle statystyk niektórych organizacji polonijnych, ok. 60 tysięcy), Winnipeg w Manitoba (odpowiednio: 14 tysięcy i 40 tysięcy).

do góry...]]>

KAZACHSTAN

W Kazachstanie przebywa ok. 100 tysięcy Polaków. Grupę tę tworzą potomkowie 50 tysięcy deportowanych w 1936 roku oraz ok. 80 tysięcy wywiezionych wiosną 1940 roku i osadzonych w radzieckich obozach. W 1944 roku z terenów Kazachstanu przewieziono na Ukrainę 10,2 tysiąca Polaków. Główne skupiska Polonii to: Kokczetaw, Astana, Ałma-Ata, Karaganda.

]]>do góry...]]>

KIRGISTAN

Polania w Kirgistanie – 1500 osób – to w większości potomkowie 20 tysięcy wysiedlonych z Kresów do Osz, Frunze (dziś Biszkek) i Dżalalabadu. Część z nich zdołała wydostać się do Iranu w 1942 roku oraz do Polski w 1946 roku.

]]>do góry...]]>

]]>LIBAN

Obecnie w Libanie mieszka 700 Polaków, większość z nich w Bejrucie.

do góry...]]>

LITWA

Na Litwie żyje 220 tysięcy Polaków. Polonia skupiona jest w Wilnie – 160 tysięcy; inne ośrodki polonijne to: Soleczniki – 31 tysięcy, Troki – 12 tysięcy. Wedle spisów ludności przeprowadzanych przez władze litewskie, populacja polonijna stopniowo się zwiększa (1959 – 230 tysięcy, 1969 – 240 tysięcy, 1979 – 247 tysięcy, 1989 – 258 tysięcy). Taką sytuację można tłumaczyć zwiększeniem się grupy osób deklarujących polskie pochodzenie – w rzeczywistości populacja stopniowo maleje (proces ten najszybciej następuje na Kowieńszczyźnie, najwolniej na Wileńszczyźnie).

]]>do góry...]]>

]]>ŁOTWA

Po agresji ZSRR na Polskę na Łotwę przedostały się 3-4 tysiące polskich żołnierzy z Pułku Lotniczego z Lidy oraz 5-6 tysięcy cywilów z Wileńszczyzny. W sumie, pod koniec 1939 roku na Łotwie przebywało ok. 100 tysięcy Polaków. Po podpisaniu przez Łotwę paktu o nieagresji z Niemcami w 1939 roku Polaków przebywających na okres czasowy internowano; część spośród nich uciekła w 1940 roku do Szwecji. Polaków masowo zsyłano na Syberię podczas dwukrotnego zajmowania Łotwy przez wojska radzieckie w roku 1941 i 1944. Ostatnie zsyłki miały miejsce w 1948 roku.

Polonia na Łotwie liczy ok. 60-75 tysięcy. Większość, zamieszkałą w Rydze, Dynenburgu, Mitawie i Rzeżycy, stanowią potomkowie sezonowych robotników rolnych oraz drobnej inteligencji miejskiej przyjeżdżających tu w okresie dwudziestolecia. Wówczas na Łotwie mieszkało ok. 60 tysięcy Polaków. Co roku do tego kraju wybierało się ok. 40 tysięcy robotników sezonowych.

do góry...]]>

]]>MACEDONIA

Polonia macedońska licząca ok. 200 osób, skupiona jest głównie w stolicy państwa w Skopje.

do góry...]]>

MEKSYK

Obecnie w Meksyku przebywa ok. 2-3 tysięcy Polaków, większość mieszka w stolicy. Niektóre organizacje polonijne zawyżają wielkość populacji cztero-pięciokrotnie.

]]>do góry...]]>

MOŁDAWIA

Większość Polonii na terenie Mołdawii mieszka w okolicy Kiszyniowa, w Bielcach i Styrczy – 6-10 tysięcy; głównie są to potomkowie 13 tysięcy Polaków wysiedlonych przez ZSRR z Kresów podczas II wojny.

]]>do góry...]]>

]]>NIEMCY

W Niemczech mieszka ok. 3 milionów Polaków, z czego 2/3 używa języka polskiego w życiu codziennym. Około 1,8 miliona przedstawicieli Polonii ma podwójne obywatelstwo. Większość Polaków skupiona jest w dawnym RFN. W Zagłębiu Ruhry (Dortmund, Krefeld, Recklinghausen, Düsseldorf) mieszka ok. 700-800 tysięcy Polaków. W Berlinie żyje ok. 180 tysięcy Polaków, w Hamburgu – ok. 110 tysięcy.

do góry...]]>

NORWEGIA

Obecnie w Norwegii mieszka ok. 18 tysięcy Polaków. Większość z nich stanowią sezonowi migranci zarobkowi, którzy napłynęli do Skandynawii po 1989 roku. Mężczyźni w 80% znajdują pracę w branży budowlanej, zaś kobiety pracują w charakterze pomocy domowych. Główne skupiska polonijne to Oslo, Trondheim (znaczny wzrost liczby Polaków w XXI wieku), Moss, Halden.

]]>do góry...]]>

NOWA ZELANDIA

Obecnie w Nowej Zelandii przebywa ok. 6 tysięcy Polaków. Większość z nich skupiona jest w kilku miastach: Wellington (1,2-1,5 tysiąca), Auckland, Christchurch, Palmerston North.

]]>do góry...]]>

]]>PARAGWAJ

Obecnie w Paragwaju mieszka ok. 2 tysięcy Polaków, którzy w większości są potomkami przedwojennych migrantów zarobkowych.

Pierwsza większa fala migrantów z Polski napłynęła w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, kiedy to rząd i Liga Morska chciały ustanowić polski ośrodek kolonialny na styku Paragwaju, Brazylii i Argentyny (blisko Foz de Iguacu). Wyjazd emigrantów do Paragwaju organizował Syndykat Emigracyjny podlegający Ministerstwu Opieki Społecznej na podstawie umów między władzami polskimi i paragwajskimi zawartymi w latach 1935-1936.

Główne skupiska Polaków to powstałe w okresie międzywojennym Encarnación, Asunción, Carmen del Paraná, Capitan Miranda.

Paragwaj i Argentyna są jedynymi krajami Ameryki Łacińskiej, gdzie przetrwały zwarte skupiska polonijne na terenie wiejskim.

do góry...]]>

PORTUGALIA

Wedle szacunków organizacji polonijnych, obecnie w Portugalii mieszka ok. 3 tysięcy Polaków. Znaczna ich część przybyła po 1989 roku, jako imigranci zarobkowi. Główne ośrodki polonijne to Lizbona i Porto.

]]>do góry...]]>

]]>ROSJA

Obecnie w Rosji mieszka ok. 300 tysięcy Polaków, w tym 30-70 tysięcy na Syberii, w obwodach irkuckim i czytyńskim oraz Kraju Krasnojarskim. Główne ośrodki polonijne to Moskwa i Petersburg.

do góry...]]>

RUMUNIA

Obecnie w Rumuni przebywa ok. 4 tysięcy Polaków, z czego 2/3 mieszka na Bukowinie, w Bukareszcie i Siedmiogrodzie. Enklawami Polonii są: Nowy Sołoniec, Plesza, Kaczyka i spacyfikowane przez Niemców podczas II wojny Pojana Mikuli.

]]>do góry...]]>

]]>SERBIA

Polonia w Serbii – ok. 100 osób – to głównie Polki w Belgradzie, ale także w Nowym Sadzie, Kraljevie i Niszu.

do góry...]]>

SŁOWACJA

Polonia na Słowacji liczy ok. 2 tysięcy osób. Główne skupiska Polaków są w Bratysławie – ok. 500 osób, Dolnym Kubinie – ok. 300 osób, Koszycach – ok. 250 osób i w Popradzie – ok. 200 osób.

]]>do góry...]]>

SŁOWENIA

Polonia słoweńska licząca ok. 200 osób, znajduje się głównie w Lublanie i Mariborze.

]]>do góry...]]>

SZWAJCARIA

Obecnie w Szwajcarii mieszka ok. 13-16 tysięcy Polaków, z czego 1/3 to potomkowie osób przybyłych w okresie wojny, ok. 60% to migranci zarobkowi i polityczni z lat 1939-1989 (szacunki władz szwajcarskich zaniżają wielkość Polonii czterokrotnie). Rozmieszczenie Polonii nie zmieniło się znacznie od zakończenia II wojny. Większość skupiona jest w miastach: Zurychu, Winterthur, Fryburgu, Genewie i Lozannie.

]]>do góry...]]>

SZWECJA

Obecnie w Szwecji mieszka ok. 80-100 tysięcy Polaków. Znaczna ich część napłynęła po 1989 roku jako sezonowi migranci zarobkowi. Główne skupiska polonijne to: Sztokholm (30-40 tysięcy osób), Malmö, Göteborg. Powojenna fala migracji przetrwała w południowoszwedzkich ośrodkach przemysłowych: Jönköping, Norrköping, Trollhättan, Västerås.

]]>do góry...]]>

]]>TADŻYKISTAN

W Tadżykistanie Polonia liczy 2 tysiące osób. Większość to potomkowie 5-12 tysięcy Polaków wywiezionych z Kresów w latach 1939-1941 do Leninabadu i Stalinabadu. W czasie wojny 1/3 wysiedlonych Polaków zmarła z powodu epidemii duru i malarii.

do góry...]]>

TURCJA

Polonia w Turcji, która liczy ok. 500 Polaków, nie tworzy zwartych grup. Głównymi skupiskami polonijnymi są Stambuł i Ankara.

]]>do góry...]]>

TURKMENISTAN

Polonia w Turkmenistanie liczy 5 tysięcy potomków osób wywiezionych przez ZSRR w okresie II wojny światowej.

]]>do góry...]]>

]]>UKRAINA

Na Ukrainie mieszka 150-900 tysięcy Polaków. Główne skupiska polonijne to Lwów, Kijów, Krzemieniec, Tarnopol, Winnica, Żytomierz.

do góry...]]>

URUGWAJ

Obecnie w Urugwaju mieszka ok. 2-3 tysięcy Polaków, z czego znaczna część to potomkowie przedwojennych migrantów zarobkowych. Główne skupiska Polaków to powstałe w okresie międzywojennym: Montevideo i Punta del Ester.

]]>do góry...]]>

USA

W USA mieszka obecnie 10,6 miliona Polaków, z czego ok. 700 tysięcy używa języka polskiego w życiu codziennym. Większość Polaków osiedliła się w pasie stanów wzdłuż Wielkich Jezior, między Atlantykiem a Missisipi w okręgach przemysłowych. Wytworzyły się dwa centra polonijne: subregion północno-środkowo-wschodni (40% Polonii w Ohio, Illinois, Michigan, Wisconsin) oraz subregion środkowo-atlantycki (40% w Nowym Jorku, New Jersey, Pensylwanii). Na południu USA mieszka ok. 20% Polonii.

Według najnowszych statystyk, najbardziej „spolonizowane” stany to: Nowy Jork (986 tysięcy Polaków), Illinois (933 tysięcy), Michigan (855 tysięcy) oraz Pensylwania (824 tysięcy). Głównymi skupiskami Polonii są: Chicago (ok. 1,3-1,5 miliona), Detroit (ok. 500-850 tysięcy, Nowy Jork (ok. 700 tysięcy).

]]>do góry...]]>

UZBEKISTAN

W Uzbekistanie żyje 5 tysięcy Polaków, głównie w Taszkiencie, Samarkandzie i Kokandzie. Uzbecka Polonia to potomkowie ok. 100 tysięcy wysiedleńców z Kresów w okresie II wojny światowej. Połowa z przesiedlonych wówczas Polaków opuściła Uzbekistan z Armią Andersa.

]]>do góry...]]>

]]>WĘGRY

Obecnie na Węgrzech przebywa ok. 10-12 tysięcy Polaków, z czego 30-40% mieszka w stolicy. Mniejsze skupiska znajdują się w Tatabányi, Komárom i Derenk (centrum polskości przed wybuchem II wojny). Organizacje polonijne współpracują ze sobą w ramach lokalnego systemu samorządowego.

do góry...]]>

WIELKA BRYTANIA

Lata dziewięćdziesiąte i początek XXI wieku zwielokrotniły liczebność emigrantów polskich na Wyspach Brytyjskich. Charakter migracji zarobkowej, półosiedleńczej, utrudnia podanie rzetelnych statystyk. Wedle władz, na Wyspach mieszka na stałe 100-200 tysięcy Polaków. Wedle niektórych organizacji polonijnych, Polaków, którzy zdecydowali się osiedlić w Wielkiej Brytanii, jest ponad 1 milion. Główne ośrodki polonijne to: Londyn, Edynburg, Southampton, Glasgow, Manchester.

]]>do góry...]]>

WŁOCHY

Polonię włoską szacuje się na 30-100 tysięcy osób (różnice dotyczą statystyk rządowych i polonijnych). Polacy rozproszeni są w kilku ośrodkach miejskich (Rzym, Katania, Palermo, Bolonia, Wenecja, Padwa, Mediolan). Sezonowi migranci zarobkowi przebywają na prowincji kraju, głównie w jego południowej części.

 

]]>A]]> - ]]>B]]> - ]]>C]]> - ]]>D]]> - ]]>E]]> - ]]>F]]> - ]]>G]]> - ]]>H]]> - ]]>I]]> - J - ]]>K]]> - ]]>L]]> - ]]>Ł]]> - ]]>M]]> - ]]>N]]> - O - ]]>P]]> - ]]>R]]> - ]]>S]]> - ]]>T]]> - ]]>U]]> - ]]>W]]> - Z

]]>do góry...]]>

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (4 głosy)