Polonia świata. Co trzeci Polak żyje w diasporze
Stan obecny
http://www.rodziny.muzhp.pl/?tekst=czas5
Integracja Polski ze strukturami Unii Europejskiej, otwarcie granic i szereg zmian natury prawno-instytucjonalnej wywołały masowe fale migracji zarobkowych na zachód Europy. Znaczna ich część to osoby młode ze średnim i wyższym wykształceniem. Głównym skupiskiem polonijnym stał się Londyn, gdzie wedle szacunków demografów przebywa obecnie ponad 1 milion Polaków. Ich wyjazdy mają najczęściej charakter sezonowy. Zmniejszyło się tempo migracji za ocean.
Obecnie co trzeci Polak mieszka za granicą. Liczebność Polonii w XXI stuleciu przekroczyła 20 milionów osób. Połowę stanowią mieszkańcy USA. Oto dane statystyczne o populacji polonijnej na poszczególnych kontynentach (brak jest jednej rzetelnej ewidencji migrantów, poniższe zestawienie powstało na podstawie monograficznych raportów demografów oraz danych ze strony www.wspolnota-polska.org.pl ):
Ameryka Północna – ok. 13 milionów
Europa (bez Polski) – ok. 5 milionów
Ameryka Południowa – ok. 2,5 miliona
Australia i Nowa Zelandia – ok.. 200 tysięcy
Azja (wraz z częścią byłych republik ZSRR) – ok. 120 tysięcy
Afryka – ok. 60 tysięcy
Największe skupiska polonijne to Chicago (ok. 1,2-1,5 miliona), Londyn (800 tysięcy-1 milion), Detroit (850 tysięcy), Nowy Jork (700 tysięcy). Drugą kategorię ośrodków polonijnych, w których - jak się szacuje – mieszka kilkaset tysięcy Polaków, stanowią: Paryż (ok. 300 tysięcy), Toronto (ok. 220 tysięcy), brazylijskie – Kurytyba (100-400 tysięcy), Santa Catarina (280 tysięcy) i Rio Grande da Sul (300 tysięcy), a także Berlin i Grodno (po ok. 150-180 tysięcy) oraz kilka miast amerykańskich.
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - Ł - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Z
AFRYKA POŁUDNIOWA
Wedle szacunków organizacji polonijnych, obecnie w RPA mieszka 10-40 tysięcy Polaków. Największe skupiska to: Johannesburg (6-10 tysięcy) i Kapsztad (2-3 tysiące). W Zimbabwe i Zambii mieszka po ok. 500-800 Polaków, z czego większość skupiona jest w stolicach. Znaczną część Polonii w tych dwóch krajach stanowią misjonarze i pracownicy organizacji pozarządowych.
AFRYKA WSCHODNIA
Obecnie w krajach Afryki Wschodniej mieszka na stałe ok. 600-800 Polaków. Do liczby tej możemy dodać ok. 2000 pracowników organizacji międzynarodowych (np. Banku Światowego, ONZ), organizacji pozarządowych oraz misjonarzy przebywających w krajach regionu przez kilka lat.
ALBANIA
Obecnie w Albanii mieszka ok. 50 Polaków. To głównie inwestorzy i pracownicy kontraktowi.
ARGENTYNA
Obecnie liczebność Polonii argentyńskiej szacuje się na 150-350 tysięcy. Skupiona jest ona w głównych miastach Argentyny, dokąd trafili jeszcze dziewiętnastowieczni emigranci zarobkowi z terenów Polski (Buenos Aires – 120-140 tysięcy, Misones – ok. 30 tysięcy, Cordoba, Rosario). Argentyna i Paragwaj są jedynymi krajami Ameryki Łacińskiej, gdzie przetrwały zwarte skupiska polonijne na terenie wiejskim.
AUSTRALIA
Obecnie w Australii mieszka ok. 200 tysięcy Polaków. Główne ośrodki polonijne, utworzone przez emigrację zarobkową w XIX stuleciu, to: Sydney i Melbourne – po 50 tysięcy, Adelaide, region Victoria.
AUSTRIA
Wedle danych władz austriackich, Polonia w Austrii liczy ok. 40-55 tysięcy osób, z czego ponad połowa przybyła w celach zarobkowych po 1989 roku. Większość skupiona jest w stolicy kraju. Mniejsze skupiska znajdują się w Styrii (Graz) i Górnej Austrii (Linz). Obywatelstwo polskie ma 25 tysięcy osób (w samym Wiedniu20 tysięcy). 1/3 tej grupy uzyskała obywatelstwo w okresie po wprowadzeniu stanu wojennego, 1/3 po 1989 roku.
AZERBEJDŻAN
Polonia w Azerbejdżanie to tysiąc Polaków w Baku i Zatakałach; większość stanowią osoby przybyłe na Kaukaz w okresie II wojny światowej.
BELGIA I HOLANDIA
Obecnie w Belgii i Holandii mieszka po ok. 70-120 tysięcy Polaków. Większość z nich to migranci zarobkowi przybyli po 1989 roku. Tempo migracji, głównie sezonowej, wzrosło po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Część stanowią potomkowie migrantów ekonomicznych z okresu dwudziestolecia oraz Polaków osiedlonych bezpośrednio po zakończeniu II wojny. W Belgii (ok. 60 tysięcy) Polonia skupiona jest wokół Brukseli, Antwerpii i okręgu Liège, w Holandii mieszka w Rotterdamie, Amsterdamie, Hadze, Utrechcie oraz w Limburgii i Brabancji. Polonia w Luksemburgu i liczy ok. 2,5-3 tysięcy osób.
BIAŁORUŚ
Na Białorusi mieszka od 400 tysięcy (dane władz kraju) do 1,2 miliona Polaków (szacunki podawane przez utworzony w 1990 roku Związek Polaków na Białorusi). ¾ Polonii mieszka w obwodzie grodzieńskim. Kolejne spisy ludności ujawniły stopniowe zwiększanie się Polonii: 1970 – 382 tysiące; 1979 – 403 tysiące; 1989 – 417 tysięcy.
BOŚNIA I HERCEGOWINA
Polonia w Bośni i Hercegowinie obecnie liczy 350 osób (Jazovec, Crnviec, Lipoviec).
BRAZYLIA
Brak dokładnych danych statystycznych, uniemożliwia dokładne określenie wielkości Polonii brazylijskiej. Historycy demografowie często przyjmują wskaźnik z dwudziestolecia, kiedy to Polonia stanowiła ok. 1% populacji całego kraju (ok. 1,5 miliona). Obecnie w Brazylii mieszka zatem ok. 1,5-1,8 miliona Polaków skupionych w stanach: Parana (2/3 Polonii), Rio Grande do Sul ze stolicą w Porto Alegre (1/6 Polonii), Santa Catarina z Florianópolis (1/6 Polonii). W São Paulo i Rio de Janeiro mieszka po kilkanaście tysięcy Polaków. Centrum polonijne od XIX wieku stanowi stolica stanu Parana – Kurytyba (różne źródła podają liczebność tamtejszej Polonii rzędu 100-400 tysięcy osób).
BUŁGARIA
Obecnie w Bułgarii mieszka ok. 2,6-3,5 tysiąca Polaków. Zdecydowaną większość stanowią kobiety (ok. 90%). Polonia skupia się w okręgu sofijskim.
CHINY
Obecnie w Chinach mieszka ok. 800 Polaków. Większość przebywa w Pekinie i Szanghaju. Nie tworzą oni zwartych skupisk polonijnych. W większości to pracownicy kontraktowi oraz członkowie korpusu dyplomatycznego.
CHORWACJA
Polonia w Chorwacji stanowi 250 osób, główne skupiska to Zagrzeb i Rijeka.
CZARNOGÓRA
W większości Polonia w Czarnogórze znajduje się w stolicy kraju Podgoricy i liczy ok. 100 osób.
CZECHY
Obecnie w Czechach mieszka ok. 52 tysięcy Polaków. 13,5 tysiąca to obywatele polscy: dawni mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego (kilkaset osób), migranci zarobkowi z okresu komunizmu (ok. 10 tysięcy osób; głównie kobiety, które przyjeżdżały do pracy w zakładach tekstylnych) oraz przybyli po 1989 roku (3-4 tysiące osób; głównie przedsiębiorcy, górnicy z Zagłębia Karwińskiego, księża). 38,6 tysięcy to obywatele czescy deklarujący narodowość polską: potomkowie Polaków przybyłych w okresie Austro-Węgier (ok. 100 osób), Zaolziacy (ok. 37 tysięcy), migranci przybyli z Polski po podziale Śląska (kilkaset osób).
DANIA
Polonia duńska liczy ok. 17 tysięcy osób. Ok. ¼ to osby przybyłe w okresie 1939-1989, reszta to potomkowie migrantów sprzed II wojny światowej oraz osoby, które napłynęły po 1989 roku. Polonia skupiona jest w stolicy Danii (ok. 60%) oraz w mieście położonym na wyspie Falster nad samymi Cieśninami Duńskimi – Nykøbing Falster (ok. 20%).
EGIPT
Obecnie w Egipcie mieszka 800-900 Polaków, w 80% to kobiety, które poślubiły Egipcjan. Największe skupisko polonijne znajduje się w Kairze i Aleksandrii. Niektóre Polki i Polacy mieszkają również w: Ismaili, Beni Suef, Minii, Shibin-el-Kom. Większość z nich pracuje jako nauczyciele i drobni przedsiębiorcy.
ESTONIA
Polonię w Estonii stanowi 3-5 tysięcy osób, zamieszkałych głównie w Tallinie i w Tartu. Grupę tę tworzą: potomkowie migrantów z dwudziestolecia z Kresów Wschodnich, wyjeżdżający do Estonii w celu poszukiwania pracy w kopalniach łupków bitumicznych; potomkowie przesiedleńców i więźniów łagrów; ludność napływowa z Białorusi i Litwy; pracownicy kontraktowi, głównie z branży budowlanej, którzy osiedli w Estonii w latach osiemdziesiątych.
FINLANDIA
Obecnie w Finlandii mieszka ok. 2-5 tysięcy Polaków. Znaczna ich część to przybyli po 1989 roku migranci zarobkowi. Polonia skupiona jest w Helsinkach (ok. 1-1,5 tysiąca), Tampere, Turku.
FRANCJA
Według danych władz francuskich, Polonia we Francji to 1 milion 50 tysięcy ludzi, z czego większość stanowią potomkowie emigrantów zarobkowych z okresu dwudziestolecia. Skupia się w stolicy, Pas-de-Calais, Lille oraz Alzacji i Lotaryngii (w tych regionach liczebność Polonii stopniowo maleje).
GRECJA
Liczebność Polonii w Grecji szacuje się na 40-50 tysięcy osób. ¾ mieszka w Atenach. Większość przybyła po 1989 roku.
GRUZJA
Na obszarze Gruzji (Batumi, Tbilisi, Kutaisi) znajduje się 2-6 tysięcy Polaków. Są to potomkowie tych, którzy trafili do Gruzji po likwidacji przez ZSRR w latach 1936-1938 dwóch polskich okręgów narodowościowych, tzw. Marchlewszczyzny na Ukrainie i Dzierżyńszczyzny na Białorusi, po klęsce wrześniowej (ok. 10 tysięcy Polaków) i wskutek wywózek żołnierzy AK uczestniczących w operacji „Ostra Brama”. Polacy opuszczali Gruzję po utworzeniu Wojska Polskiego w ZSRR w latach 1943-1944 i w ramach „repatriacji” 1946-1948.
HISZPANIA
Po 1989 roku napłynęły duże grupy krótkoterminowych migrantów zarobkowych. Regiony madrycki, walencjański, Katalonia oraz nadmorski teren wokół Alicante skupiają niemal 75% wszystkich Polaków (główne ośrodki Madryt, Móstoles, Alcalá de Henares, Segovia, Barcelona, Malaga, Alicante, Walencja). Wedle szacunków organizacji polonijnych, obecnie w Hiszpanii mieszka ok. 45 tysięcy Polaków.
INDIE
Obecnie w Indiach mieszka ok. 100 Polaków, rozrzuceni są w głównych miastach kraju, Bombaju i Delhi.
IRAN
Obecnie w Iranie mieszka ok. 100 Polaków, większość w Teheranie.
IRLANDIA
Od początku lat dziewięćdziesiątych do „Celtyckiego Tygrysa” zaczęli przybywać emigranci zarobkowi, początkowo głównie informatycy oraz technicy.
Obecnie Polonia w Irlandii liczy ok. 250 tysięcy osób (dane oficjalne zaniżają te liczbę o 1/3). Większość z nich przybyła w celach zarobkowych w okresie po integracji Polski z Unią Europejską. Polacy zatrudnieni są głównie w sektorze usług i w sektorze usług, gastronomii.
Polacy skupieni są w Dublinie, Cork i Galway.
ISLANDIA
Polonia na Islandii liczy ok. 10 tysięcy osób. Większość z nich przybyła w celach zarobkowych w okresie po integracji Polski ze strukturami europejskimi.
Migranci to osoby związane z morzem, marynarze, pracownicy zatrudnieni w przetwórniach ryb oraz, napływający coraz liczniej, budowlańcy i hutnicy. Na Islandii mieszka także kilkadziesiąt karmelitanek bosych przybyłych z Elbląga.
Polacy skupieni są w w Reykjavíku, Keflavíku, Hafnarfjörður i Reydarjörður.
IZRAEL
Po 1989 roku do Izraela napływały grupy migrantów zarobkowych – ich liczbę szacuje się na ok. 8 tysięcy. Obecnie w Izraelu przebywa 4 tysiące Polaków. Językiem polskim posługuje się ok. 350 tysięcy osób. Polonia rozsiana jest po głównych ośrodkach miejskich Izraela (Tel Awiw, Hajfa, Jerozolima).
KANADA
Według kanadyjskich spisów powszechnych z 1996 roku 265 930 osób podawało polskie pochodzenie jako pierwsze, zaś już w 2001 roku – 817 tysięcy. Obecnie w Kanadzie mieszka ok. 900 tysięcy Polaków, spośród których 1/3 podaje polskie pochodzenie jako pierwsze, zaś 2/3 wymienia korzenie polskie jako jedne z wielu. Wedle statystyk językowych, język polski uznaje za ojczysty ok. 130 tysięcy Kanadyjczyków. Największym skupiskiem Polaków jest Toronto (w prowincji Ontario mieszka 386 tysięcy Polaków, w samym Toronto 84 tysiące osób posiada polski rodowód, zaś 77 tysięcy przyznaje się do polskich korzeni; wedle statystyk niektórych organizacji polonijnych, w Toronto mieszka 220 tysięcy Polaków). Inne ważne ośrodki polonijne to Montreal (ponad 17 tysięcy osób identyfikuje się wyłącznie z polskim pochodzeniem, zaś 20 tysięcy wymienia je jako jedno z wielu; wedle statystyk niektórych organizacji polonijnych, w Montrealu mieszka ok. 50 tysięcy Polaków), Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej (odpowiednio: 16 tysięcy i 34 tysiące; wedle statystyk niektórych organizacji polonijnych, ok. 60 tysięcy), Winnipeg w Manitoba (odpowiednio: 14 tysięcy i 40 tysięcy).
KAZACHSTAN
W Kazachstanie przebywa ok. 100 tysięcy Polaków. Grupę tę tworzą potomkowie 50 tysięcy deportowanych w 1936 roku oraz ok. 80 tysięcy wywiezionych wiosną 1940 roku i osadzonych w radzieckich obozach. W 1944 roku z terenów Kazachstanu przewieziono na Ukrainę 10,2 tysiąca Polaków. Główne skupiska Polonii to: Kokczetaw, Astana, Ałma-Ata, Karaganda.
KIRGISTAN
Polania w Kirgistanie – 1500 osób – to w większości potomkowie 20 tysięcy wysiedlonych z Kresów do Osz, Frunze (dziś Biszkek) i Dżalalabadu. Część z nich zdołała wydostać się do Iranu w 1942 roku oraz do Polski w 1946 roku.
LIBAN
Obecnie w Libanie mieszka 700 Polaków, większość z nich w Bejrucie.
LITWA
Na Litwie żyje 220 tysięcy Polaków. Polonia skupiona jest w Wilnie – 160 tysięcy; inne ośrodki polonijne to: Soleczniki – 31 tysięcy, Troki – 12 tysięcy. Wedle spisów ludności przeprowadzanych przez władze litewskie, populacja polonijna stopniowo się zwiększa (1959 – 230 tysięcy, 1969 – 240 tysięcy, 1979 – 247 tysięcy, 1989 – 258 tysięcy). Taką sytuację można tłumaczyć zwiększeniem się grupy osób deklarujących polskie pochodzenie – w rzeczywistości populacja stopniowo maleje (proces ten najszybciej następuje na Kowieńszczyźnie, najwolniej na Wileńszczyźnie).
ŁOTWA
Po agresji ZSRR na Polskę na Łotwę przedostały się 3-4 tysiące polskich żołnierzy z Pułku Lotniczego z Lidy oraz 5-6 tysięcy cywilów z Wileńszczyzny. W sumie, pod koniec 1939 roku na Łotwie przebywało ok. 100 tysięcy Polaków. Po podpisaniu przez Łotwę paktu o nieagresji z Niemcami w 1939 roku Polaków przebywających na okres czasowy internowano; część spośród nich uciekła w 1940 roku do Szwecji. Polaków masowo zsyłano na Syberię podczas dwukrotnego zajmowania Łotwy przez wojska radzieckie w roku 1941 i 1944. Ostatnie zsyłki miały miejsce w 1948 roku.
Polonia na Łotwie liczy ok. 60-75 tysięcy. Większość, zamieszkałą w Rydze, Dynenburgu, Mitawie i Rzeżycy, stanowią potomkowie sezonowych robotników rolnych oraz drobnej inteligencji miejskiej przyjeżdżających tu w okresie dwudziestolecia. Wówczas na Łotwie mieszkało ok. 60 tysięcy Polaków. Co roku do tego kraju wybierało się ok. 40 tysięcy robotników sezonowych.
MACEDONIA
Polonia macedońska licząca ok. 200 osób, skupiona jest głównie w stolicy państwa w Skopje.
MEKSYK
Obecnie w Meksyku przebywa ok. 2-3 tysięcy Polaków, większość mieszka w stolicy. Niektóre organizacje polonijne zawyżają wielkość populacji cztero-pięciokrotnie.
MOŁDAWIA
Większość Polonii na terenie Mołdawii mieszka w okolicy Kiszyniowa, w Bielcach i Styrczy – 6-10 tysięcy; głównie są to potomkowie 13 tysięcy Polaków wysiedlonych przez ZSRR z Kresów podczas II wojny.
NIEMCY
W Niemczech mieszka ok. 3 milionów Polaków, z czego 2/3 używa języka polskiego w życiu codziennym. Około 1,8 miliona przedstawicieli Polonii ma podwójne obywatelstwo. Większość Polaków skupiona jest w dawnym RFN. W Zagłębiu Ruhry (Dortmund, Krefeld, Recklinghausen, Düsseldorf) mieszka ok. 700-800 tysięcy Polaków. W Berlinie żyje ok. 180 tysięcy Polaków, w Hamburgu – ok. 110 tysięcy.
NORWEGIA
Obecnie w Norwegii mieszka ok. 18 tysięcy Polaków. Większość z nich stanowią sezonowi migranci zarobkowi, którzy napłynęli do Skandynawii po 1989 roku. Mężczyźni w 80% znajdują pracę w branży budowlanej, zaś kobiety pracują w charakterze pomocy domowych. Główne skupiska polonijne to Oslo, Trondheim (znaczny wzrost liczby Polaków w XXI wieku), Moss, Halden.
NOWA ZELANDIA
Obecnie w Nowej Zelandii przebywa ok. 6 tysięcy Polaków. Większość z nich skupiona jest w kilku miastach: Wellington (1,2-1,5 tysiąca), Auckland, Christchurch, Palmerston North.
PARAGWAJ
Obecnie w Paragwaju mieszka ok. 2 tysięcy Polaków, którzy w większości są potomkami przedwojennych migrantów zarobkowych.
Pierwsza większa fala migrantów z Polski napłynęła w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, kiedy to rząd i Liga Morska chciały ustanowić polski ośrodek kolonialny na styku Paragwaju, Brazylii i Argentyny (blisko Foz de Iguacu). Wyjazd emigrantów do Paragwaju organizował Syndykat Emigracyjny podlegający Ministerstwu Opieki Społecznej na podstawie umów między władzami polskimi i paragwajskimi zawartymi w latach 1935-1936.
Główne skupiska Polaków to powstałe w okresie międzywojennym Encarnación, Asunción, Carmen del Paraná, Capitan Miranda.
Paragwaj i Argentyna są jedynymi krajami Ameryki Łacińskiej, gdzie przetrwały zwarte skupiska polonijne na terenie wiejskim.
PORTUGALIA
Wedle szacunków organizacji polonijnych, obecnie w Portugalii mieszka ok. 3 tysięcy Polaków. Znaczna ich część przybyła po 1989 roku, jako imigranci zarobkowi. Główne ośrodki polonijne to Lizbona i Porto.
ROSJA
Obecnie w Rosji mieszka ok. 300 tysięcy Polaków, w tym 30-70 tysięcy na Syberii, w obwodach irkuckim i czytyńskim oraz Kraju Krasnojarskim. Główne ośrodki polonijne to Moskwa i Petersburg.
RUMUNIA
Obecnie w Rumuni przebywa ok. 4 tysięcy Polaków, z czego 2/3 mieszka na Bukowinie, w Bukareszcie i Siedmiogrodzie. Enklawami Polonii są: Nowy Sołoniec, Plesza, Kaczyka i spacyfikowane przez Niemców podczas II wojny Pojana Mikuli.
SERBIA
Polonia w Serbii – ok. 100 osób – to głównie Polki w Belgradzie, ale także w Nowym Sadzie, Kraljevie i Niszu.
SŁOWACJA
Polonia na Słowacji liczy ok. 2 tysięcy osób. Główne skupiska Polaków są w Bratysławie – ok. 500 osób, Dolnym Kubinie – ok. 300 osób, Koszycach – ok. 250 osób i w Popradzie – ok. 200 osób.
SŁOWENIA
Polonia słoweńska licząca ok. 200 osób, znajduje się głównie w Lublanie i Mariborze.
SZWAJCARIA
Obecnie w Szwajcarii mieszka ok. 13-16 tysięcy Polaków, z czego 1/3 to potomkowie osób przybyłych w okresie wojny, ok. 60% to migranci zarobkowi i polityczni z lat 1939-1989 (szacunki władz szwajcarskich zaniżają wielkość Polonii czterokrotnie). Rozmieszczenie Polonii nie zmieniło się znacznie od zakończenia II wojny. Większość skupiona jest w miastach: Zurychu, Winterthur, Fryburgu, Genewie i Lozannie.
SZWECJA
Obecnie w Szwecji mieszka ok. 80-100 tysięcy Polaków. Znaczna ich część napłynęła po 1989 roku jako sezonowi migranci zarobkowi. Główne skupiska polonijne to: Sztokholm (30-40 tysięcy osób), Malmö, Göteborg. Powojenna fala migracji przetrwała w południowoszwedzkich ośrodkach przemysłowych: Jönköping, Norrköping, Trollhättan, Västerås.
TADŻYKISTAN
W Tadżykistanie Polonia liczy 2 tysiące osób. Większość to potomkowie 5-12 tysięcy Polaków wywiezionych z Kresów w latach 1939-1941 do Leninabadu i Stalinabadu. W czasie wojny 1/3 wysiedlonych Polaków zmarła z powodu epidemii duru i malarii.
TURCJA
Polonia w Turcji, która liczy ok. 500 Polaków, nie tworzy zwartych grup. Głównymi skupiskami polonijnymi są Stambuł i Ankara.
TURKMENISTAN
Polonia w Turkmenistanie liczy 5 tysięcy potomków osób wywiezionych przez ZSRR w okresie II wojny światowej.
UKRAINA
Na Ukrainie mieszka 150-900 tysięcy Polaków. Główne skupiska polonijne to Lwów, Kijów, Krzemieniec, Tarnopol, Winnica, Żytomierz.
URUGWAJ
Obecnie w Urugwaju mieszka ok. 2-3 tysięcy Polaków, z czego znaczna część to potomkowie przedwojennych migrantów zarobkowych. Główne skupiska Polaków to powstałe w okresie międzywojennym: Montevideo i Punta del Ester.
USA
W USA mieszka obecnie 10,6 miliona Polaków, z czego ok. 700 tysięcy używa języka polskiego w życiu codziennym. Większość Polaków osiedliła się w pasie stanów wzdłuż Wielkich Jezior, między Atlantykiem a Missisipi w okręgach przemysłowych. Wytworzyły się dwa centra polonijne: subregion północno-środkowo-wschodni (40% Polonii w Ohio, Illinois, Michigan, Wisconsin) oraz subregion środkowo-atlantycki (40% w Nowym Jorku, New Jersey, Pensylwanii). Na południu USA mieszka ok. 20% Polonii.
Według najnowszych statystyk, najbardziej „spolonizowane” stany to: Nowy Jork (986 tysięcy Polaków), Illinois (933 tysięcy), Michigan (855 tysięcy) oraz Pensylwania (824 tysięcy). Głównymi skupiskami Polonii są: Chicago (ok. 1,3-1,5 miliona), Detroit (ok. 500-850 tysięcy, Nowy Jork (ok. 700 tysięcy).
UZBEKISTAN
W Uzbekistanie żyje 5 tysięcy Polaków, głównie w Taszkiencie, Samarkandzie i Kokandzie. Uzbecka Polonia to potomkowie ok. 100 tysięcy wysiedleńców z Kresów w okresie II wojny światowej. Połowa z przesiedlonych wówczas Polaków opuściła Uzbekistan z Armią Andersa.
WĘGRY
Obecnie na Węgrzech przebywa ok. 10-12 tysięcy Polaków, z czego 30-40% mieszka w stolicy. Mniejsze skupiska znajdują się w Tatabányi, Komárom i Derenk (centrum polskości przed wybuchem II wojny). Organizacje polonijne współpracują ze sobą w ramach lokalnego systemu samorządowego.
WIELKA BRYTANIA
Lata dziewięćdziesiąte i początek XXI wieku zwielokrotniły liczebność emigrantów polskich na Wyspach Brytyjskich. Charakter migracji zarobkowej, półosiedleńczej, utrudnia podanie rzetelnych statystyk. Wedle władz, na Wyspach mieszka na stałe 100-200 tysięcy Polaków. Wedle niektórych organizacji polonijnych, Polaków, którzy zdecydowali się osiedlić w Wielkiej Brytanii, jest ponad 1 milion. Główne ośrodki polonijne to: Londyn, Edynburg, Southampton, Glasgow, Manchester.
WŁOCHY
Polonię włoską szacuje się na 30-100 tysięcy osób (różnice dotyczą statystyk rządowych i polonijnych). Polacy rozproszeni są w kilku ośrodkach miejskich (Rzym, Katania, Palermo, Bolonia, Wenecja, Padwa, Mediolan). Sezonowi migranci zarobkowi przebywają na prowincji kraju, głównie w jego południowej części.
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - Ł - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Z
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2974 odsłony