Z KART HAŃBY. JAKUB "HANECKI" FURSTENBERG

Obrazek użytkownika wilre
Historia

W sierpniu 1914, po wybuchu Wlk Wojny w Europie, Uljanov - Lenin został "internowany" przez policję Austro-Węgier, umieszczony w więzieniu w Nowym Targu. Władze te następnie wypuściły przyszłego największego zbrodniarza, z poleceniem opuszczenia Galicji. Jedną z głównych ról sprawczych w tym uwolnieniu, odegrali polscy tzw intelektualiści z okolic Zakopanego - Jan Kasprowicz, Wł. Orkan, i in. - złożyli oni zbiorową petycję/ poręczenie w obronie Lenina.

Nóż się w kieszeni otwiera. No comments

-----------------

 Gł pomocnikiem uwięzionego L. był Jakub "Hanecki". O nim poniższy wpis.

 Eugen Stein

*****

14 wrzesień 2008


Z KART HAŃBY. JAKUB "HANECKI" FURSTENBERG

Jakub Hanecki
Z Wikipedii

Jakub Hanecki, ros. Якуб Станиславович Ганецкий, właśc. Jakub Fürstenberg, pseud. partyjne: Куба, Микола, Машинист (ur. 15 marca 1879 w Warszawie, zm. 26 listopada 1937 w Moskwie) – polski, rosyjski (a następnie radziecki) działacz komunistyczny, bliski współpracownik i skarbnik Lenina, wiceprzewodniczący Polrewkomu 1920), uczestnik negocjacji pokojowych w Rydze.
Pochodził ze spolonizowanej niemieckiej rodziny, jego ojciec Stanisław von Fürstenberg był producentem piwa. Od 1896 roku zaangażowany w działalność SDKPiL. Jeden z naczelnych działaczy socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy (1902 rok). Wspólnie ze swoim towarzyszem partyjnym Feliksem Dzierżyńskim aktywnie brał udział w pracach II, IV i V Zjazdu SDPRR reprezentując polskich marksistów; w 1907 wybrany do komitetu centralnego. W latach 1903-1909 był jednym z przywódców SDKPiL. Uczestnik rezolucji 1905 roku w Warszawie.
W młodości wyjechał by studiować w Europie Zachodniej (Berlin - Heidelberg - Zurych).
W latach 1912-14 przebywał w Galicji, gdzie pomógł w uwolnieniu Włodzimierza Lenina z więzienia w Nowym Targu, a w kwietniu 1917 roku uczestniczył wspólnie z Parvusem w operacji przewiezienia przyszłego wodza rewolucji ze Szwajcarii do Rosji, wspomagał finansowo SDPRR(b) prowadząc nielegalne interesy w Skandynawii i pośredniczył ( również wspólnie z Parvusem ) w transferze środków niemieckiego sztabu generalnego na działalność partii bolszewików w Rosji w roku 1917.
W 1918 roku otrzymał tekę ludowego wice-komisarza finansów, zarządzał Bankiem Ludowym RFSRR. W 1920 roku wszedł w skład Polrewkomu, parę miesięcy później uczestniczył w rokowaniach pokojowych w Mińsku i Rydze. następnie do roku 1923 był naczelnikiem wydziału zachodniego Ludowego Komisariatu Spraw Zagranicznych (Narkomindieł) RFSRR. W latach dwudziestych skutecznie pertraktował w Polsce o przekazanie ZSRR tzw. archiwum Lenina, czyli dokumentów z okresu pobytu Lenina w Polsce ( osobistych, skonfiskowanych przez Austriaków w 1914 i dotyczących działalności partii bolszewickiej).
Od 1932 do 1935 roku stał na czele Państwowego Zjednoczenia Muzyki, Estrady i Cyrku (Государственное объединение музыки, эстрады и цирка, Гoмэц), później szefował radzieckiemu Muzeum Rewolucji.
Oskarżony o szpiegostwo na rzecz Polski i III Rzeszy został jako niewygodny świadek rozstrzelany w 1937 roku. Dziewiętnaście lat później został rehabilitowany, przywrócono mu też członkostwo w KPZR.

--------------------------- http://lootos-neverlandd.blogspot.com/
Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

* to były warunki!"internowany"! kaszka z mlekiem!
** dla stalina nawet cyrkowcy i linoskoczki byli zagrożeniem. Więc tylko pozostawała... stenka!
A niejaka Renatka/rudecka/ przewodniczka stada lemingów z salon 24 do dzisiaj wędruje do Poronina i oddaje hołd bastardowi rewolucji.
pozdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#4285