..O Powstaniu 1830 roku

Obrazek użytkownika wilre
Idee

MOTTO.

PO STŁUMIENIU POWSTANIA LISTOPADOWEGO „( )CAR MIKOŁAJ HOJNIE ŁASKĄ SWOJĄ WSZYSTKICH ŻYDÓW OBSYPYWAŁ, SZCZEGÓLNIE ŻYDÓW W KRÓLESTWIE, KTÓRZY MU się NIEMAŁO na SZKODĘ POWSTAŃCÓW PRZYSŁUŻYLI” 

____________________________________________________
 

188 lat temu - rozpoczęło się Powstanie Listopadowe
 

(  )

Co się tyczy prawowiernych żydów, to zachowywali się oni podczas powstania listopadowego w stosunku do Polaków naogół nieprzyjaźnie. Lękali się oni bowiem, aby, po zaprowadzeniu w Królestwie nowego porządku, nie utracić tysięcznych korzyści, których, przy ogólnej, do najwyższego stopnia doprowadzonej demoralizacji urzędników, za moskiewskiego rządu używali. 
Faktorstwem, pochlebstwem, płaszczeniem się i złotem umieli żydzi pozyskać sobie najeźdźców. To też po wzięciu Warszawy, jak pisze Otton Spazier („Historja powstania narodu polskiego w 1830 i 1831 r. t. I. 305) „car Mikołaj hojnie łaską swoją wszystkich żydów obsypywał, szczególnie żydów w Królestwie, którzy mu się niemało na szkodę powstańców przysłużyli„.
Nie zachwycił się żydami polskimi, których współbracia paryscy wiedzieli wcześniej od rdzennych Polaków o wybuchu powstania (Sapieha: „Wspomnienia” str. 110) i ich zachowaniem się podczas wypadków 1831 r. - słynny rewolucjonista rosyjski Bakunin.
Jego zdaniem: „…żydzi polscy… w czasie ostatniego powstania chcieli służyć jednocześnie obydwom stronom walczącym, Polakom i Rosjanom, wobec czego jedni i drudzy ich wieszali” (J. Kucharzewski: „Od Białego Caratu do Czerwonego” t. II. 157). Uwiecznił też zachowanie się żydów, podczas wypadków 1831 r., mistrz Juljusz Kossak w akwareli p.t. „Zaaresztowanie szpiega”.

https://docs.google.com/document/d/1aLLYZWmKhYeI2c1WFtFTC_OVkOR67iTC3j1S57khHP8/edit?hl=pl&pli=1#

_____________________________________________________

Redakcja PMN

Listopad 26, 2013 

Czytelnicy tego tekstu koniecznie powinni zapoznać się z opracowaniem:
Powstanie Listopadowe (29.XI.1831) – kult błędów politycznych, fałszywych bohaterów i jego skutki,
-  które omawia wiele nieznanych kulis Powstania Listopadowego – oraz konsekwencje „insurekcyjnej” polityki historycznej dla współczesnej polskiej sceny politycznej.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:4)