PROTESTUJMY!

Obrazek użytkownika Roman z USA
Historia

Przedstawiciele ukraińskiego kościoła obrządku greckokatolickiego i organizacji ukraińskich wywierają od wielu lat naciski na Watykan i kolejnych papieży, aby beatyfikować ukraińskiego biskupa Andreja Szeptyckiego. Dlatego apeluję do patriotów o wysłanie do poniedziałku na adres księdza Tadeusza Isakiewicza-Zaleskiego swoje imię, nazwisko i miejsce zamieszkania, aby mógł on dołączyć nas do listu protestacyjnego do Watykanu. Jest to nasz obowiązek. Adres internetowy księdza Tadeusza jest następujący" : tadeusz@Isakowicz.pl

Roman z USA

 

Katarzyna Sokołowska shared a post.

Admin · 8 hrs

Proszę dołączyć do protestu!!!!!

Tadeusz Isakowicz-ZaleskiFollow

8 hrs

List protestacyjny do Stolicy Apostolskiej w sprawie beatyfikacji arcybiskupa greckokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego, hitlerowskiego kolaboranta.

Jeżeli ktoś z Państwa chce się dołączyć do sygnatariuszy, to proszę na e-mail tadeusz@Isakowicz.pl przesłać do południa w poniedziałek swoje imię i nazwisko oraz nazwę miejscowości (ewentualnie funkcję lub zawód)

Wrocław – Lublin – Kraków – Warszawa – Przemyśl – Zielona Góra, 18 lutego 2019 r.

Jego Ekscelencja
Arcybiskup Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Papieski w Polsce

Protest w sprawie beatyfikacji arcybiskupa greckokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego, hitlerowskiego kolaboranta

Ekscelencjo!
Przewielebny Księże Arcybiskupie!

W ostatnim czasie Stolica Apostolska podjęła kolejne kroki w celu ogłoszenia arcybiskupa greckokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego (ur. w 1865 r. – zm. w 1944 r.) błogosławionym Kościoła Katolickiego.

Przeciwko tym działaniom, jako wierni Kościoła rzymskokatolickiego oraz jako przedstawiciele środowisk i organizacji skupiających krewnych ofiar Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii i SS Galizien, jesteśmy zmuszeni stanowczo zaprotestować.
Na podstawie faktów historycznych uważamy, że arcybiskup Andrzej Szeptycki, metropolita lwowski obrządku greckokatolickiego (ur. w 1865 r. – zm. w 1944 r.), pomimo swoich zasług dla życia religijnego, nie godzien być wyniesionym do chwały ołtarzy. Zaangażowany w politykę i konflikty narodowościowe popełnił bowiem wiele błędów, krzywdząc tak naród polski, jak i wiernych Kościoła rzymskokatolickiego.

W 1918 roku arcybiskup opowiedział się przeciwko odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej. W latach następnych, w czasie swoich podróży zagranicznych szkodził sprawom polskim. Równocześnie był spolegliwy wobec budzącego się nacjonalizmu ukraińskiego, wzorowanego na niemieckim nazizmie. Przy jego milczącej akceptacji wielu duchownych z jego archidiecezji zaangażowało się w działania antypolskie i antysemickie.

Z kolei 30 czerwca 1941 r., po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lwowa, wydał on odezwę do narodu ukraińskiego, w której wezwał do wsparcia Adolfa Hitlera i Trzeciej Rzeszy. Nakazał też modlitwy w cerkwiach greckokatolickich za pomyślność Wehrmachtu oraz wysłał gratulacje do Hitlera z okazji zdobycia i okupacji Kijowa.

W 1943 roku poparł tworzenie się Dywizji SS „Galizien”. Wyraził zgodę na odprawienia mszy św. za jej pomyślność oraz oddelegował kapelanów do tej zbrodniczej formacji. Nie reagował też, gdy inny jego księża angażowali się czynnie w bandyckie napady na polskie wioski oraz w inne ludobójcze działania Ukraińskiej Powstańczej Armii. Żaden z tych księży-renegatów nie został przez niego suspendowany.
W 1944 roku wobec przegranej Niemiec arcybiskup Szeptycki poparł z kolei Józefa Stalina, krwawego przywódcę Związku Radzieckiego. Do końca swych dni był zawsze nastawiony wrogo do Polaków.

Dziwimy się ogromnie, że Stolica Apostolska, ogłaszając „heroiczność cnót” Andrzeja Szeptyckiego, nie zadała sobie trudu, aby wysłuchać świadków wydarzeń oraz rodzin ofiar UPA i SS Galizien. Nie zbadała także wszystkich dokumentów, przechowywanych w archiwach, oraz nie zapoznała się z opracowaniami naukowymi wybitnych specjalistów, w tym z pracami księży profesorów Józefa Wołczańskiego i Józefa Mareckiego z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, pani Ewy Siemaszko, Kustosza Pamięci Narodowej, oraz dr Lucyny Kulińskiej, prof. dr hab. Bogumiła Grotta i dr hab. Andrzeja Zięby z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Czesława Partacza, dr hab. Bogusława Pazia, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego i dr hab. Leszka Jazownika, profesora Uniwersytetu Zielonogórskiego.


Ekscelencjo! Przewielebny Księże Arcybiskupie!

Opisywana beatyfikacja jest przygotowywana pomimo sprzeciwu Sługi Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który protestował przeciwko niej w 1958 i 1962 roku. Także pomimo krytycznych opinii o działalności arcybiskupa Szeptyckiego, wyrażonych w dziele „Dwa królestwa” przez innego greckokatolickiego hierarchę, Błogosławionego Biskupa Grzegorza Chomyszyna ze Stanisławowa.
Beatyfikacja ta będzie niewątpliwie wielkim zgorszeniem oraz przyczyni się do rozłamu tak pomiędzy wiernymi dwóch obrządków katolickich, jak i pomiędzy Ukraińcami a Polakami oraz innymi narodami, które ucierpiały od nacjonalizmu ukraińskiego. Ukazały to już dwie kolejne manifestacje przeciwko umieszczeniu tablicy ku czci Szeptyckiego na Uniwersytecie Wrocławskim.

Ekscelencjo! Przewielebny Księże Arcybiskupie!

Gorąco apelujemy, aby Stolica Apostolska nie uległa prowokacji przygotowanej przez ukraińskie środowiska dążące do heroizacji zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz Dywizji SS „Galizien”.
Beatyfikacja duchowego patrona tych zbrodniczych organizacji stanie się narzędziem realizacji zapotrzebowania politycznego ukraińskich szowinistów na usprawiedliwianie ludobójstwa dokonanego w czasie II wojny światowej na Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych zamieszkujących ówczesne terytorium II Rzeczypospolitej Polskiej. Służyć także będzie legitymizowaniu działalności współczesnych apologetów Dmytra Doncowa, Stepana Bandery, Romana Szuchewycza czy Dmytra Klaczkiwskiego.

Kościół katolicki nie powinien wspierać odradzania się ideologii nazistowskiej na Ukrainie. Powinien stanąć po stronie ofiar, a nie katów.

Oczekujemy beatyfikacji około 200 katolickich księży, zakonników i zakonnic pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, a nie kolaboranta Hitlera.

Z wyrazami poważania. Szczęść Boże!

dr hab. Leszek Jazownik – Zielona Góra – profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego

dr Maria Jazownik, Zielona Góra – nauczyciel akademicki

Janina Kalinowska – Zamość – prezes Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu

dr Lucyna Kulińska - Kraków - pracownik naukowy

Małgorzata Gośniowska-Kola – Wschowa – prezes Stowarzyszenia Kresowego „Huta Pieniacka”

Witold Listowski - Kędzierzyn-Koźle – prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich

Andrzej Mosiejczyk - Prabuty - Prabuckie Stowarzyszenie Kresowiaków

Dr hab. Bogusław Paź – Wrocław – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego

Wojciech Popkiewicz – Wrocław – reżyser filmowy

Katarzyna Sokołowska - Opole - Fundacja "Wołyń Pamiętamy"

Piotr Szelągowski – Poznań – prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kresowego

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – Kraków – duszpasterz środowisk kresowych w archidiecezji krakowskiej

dr hab. Andrzej Zapałowski – Przemyśl – nauczyciel akademicki

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

Serwus Roman z USA. Wielkie dzięki za ten wpis i wielka piona. Ten protest trzeba koniecznie poprzeć, a da Bóg iż ta beatyfikacja nie dojdzie do skutku. Polecam to dzieło Kresowian b. gorąco wszystkim niepoprawnym blogerom, blogerkom i naszym sympatykom. My z żoną Marią właśnie przed chwilą dołączyliśmy do setek innych osób, wysyłając nasze zgłoszenie na wskazany powyżej adres ks. Tadeusza. Z Panem Bogiem

Wpis jest dostępny pod adresem: http://isakowicz.pl/list-protestacyjny-do-watykanu-w-sprawie-beatyfikacji-arcybiskupa-greckokatolickiego-andrzeja-szeptyckiego-hitlerowskiego-kolaboranta/

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1581079

Sławku za komentarz, widziałem Wasze podpisy.

Pozdrawiam Was.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1581099

podpisów przedłużone do końca miesiąca.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1581510