Jak Hitler i Stalin zrobili nowoczesną Polskę

Obrazek użytkownika Roman z USA
Kraj

]]>https://www.wsj.com/articles/how-hitler-and-stalin-made-modern-poland-11...]]>

Już na początku zaznaczam, że tytuł nie jest mój, jest tylko tłumaczeniem. Nie wiem dlaczego autor tego artykułu wybrał właśnie taki, a nie inny. Dodam, że artykuł uważam za bardzo obiektywny i napisany chyba przez przyjaciela Polaków. Zresztą oceńcie Państwo sami. Uważam, że nie zmarnowałem czasu na jego tłumaczenie.

W czwartek przypada 75-ta rocznica heroicznego, lecz przesądzonego Powstania Warszawskiego przeciwko niemieckim siłom okupacyjnym. Każdy 1-szy sierpień o godzinie 17.00 jest dla Polaków gorzką okazją dla uczczenia pamięci poległych chwilą ciszy. Alarm wyjących syren miał być wezwaniem do chwycenia za broń i okazaniem ducha oporu tego dumnego i bitnego narodu.

Niesamowite Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest jedną z niewielu turystycznych atrakcji w tym mieście ilustruje bolesną stronę jego oporu. Ta bitwa w 1944 r. nie pozostawiła po sobie prawie niczego ze starej Warszawy, co odwiedzający mogliby podziwiać. Męczennicy Armii Krajowej stracili nie tylko swoje życie, ale także miasto, które kochali. Los Warszawy, został zredukowany do ruin przez mściwego dyktatora. Hitler w niewypowiedzianej zmowie ze swoim sobowtórczym zbrodniarzem, Stalinem, streścił tę katastrofę drugiej Wojny Światowej lepiej niż jakiekolwiek inne wydarzenie.

Dlaczego w takim razie, ten wstrząsający epizod historii Europy został prawie zapomniany na Zachodzie? Może dlatego, że bitwa o Warszawę nie miała szczęśliwego zakończenia. Zwycięstwo nad Niemcami nie przyniosło Polakom wolności, lecz początek drugiej brutalnej okupacji przez komunistów. To burzy narrację drugiej Wojny Światowej jako „dobrej wojny” i kładzie się cieniem nad polską i europejską polityką po dzisiejszy dzień.

Wojna, która wybuchła we wrześniu 1939 roku, nie wybuchła o nic, wybuchła o Polskę. Niemiecki „blitzkrieg” przeciwko wschodniemu sąsiadowi, był dla Brytanii i Francji „casus belli” (powodem wypowiedzenia wojny). Jednak Niemcy nie były jedynym państwem, które napadło na Polskę tego miesiąca. Dopiero po tym jak Związek Sowiecki napadł na Polskę 17-go września polski rząd stracił nadzieję i uciekł do Rumunii. Alianci nie zrobili niczego by powstrzymać agresję Stalina, który w przeciągu roku napadł na kolejne pięć państw, podczas gdy w dziwny sposób w oczach Aliantów Związek Sowiecki pozostał „neutralny” podczas wojny- hipokryzja Aliantów.

Napad Hitlera na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 roku przekuł zdanie o Stalinie z rzeźnika, który połyka małe państwa, w Uncle Joe (wójek Józio) i stał się warty całkowitego poparcia Aliantów. Administracja Roosevelt’a obsypała Czerwoną Armię tuszonką, samolotami, stalą i aluminium.

Churchill i Roosevelt byli tak zdesperowani by uszczęśliwić Stalina, że poparli jego kłamstwa dotyczące masakry w Katyńskim Lesie, gdzie z premedytacją rozstrzelano 21,892 polskich jeńców wojennych. Roosvelt nawet przeprosił Stalina, kiedy Polski Rząd na uchodźctwie w Londynie domagał się, aby Czerwony Krzyż zbadał zbrodnię odkrytą przez Niemców w lutym 1943 roku.

Nie będąc ukaranym za masakrę w Katyniu, Stalin nie widział potrzeby aby zmieniać swój kurs pod Warszawą. Pomimo nadawania komunikatów radiowych i wzywania pod koniec lipca do powstania przeciwko niemieckim okupantom, wojska sowieckie nie udzieliły powstańcom wsparcia. Pomimo tego, że Armia Sowiecka była po drugiej stronie Wisły i mogła udzielić powstańcom pomocy, Stalin z przyjemnością przyglądał się jak Niemcy mordują Armię Krajową, rywala dla powojennych rządów komunistycznych. Niemcy zamordowali 16,000 powstańców i blisko 200,000 ludności cywilnej, zamienili Warszawę w pochodnię, oszczędzając Stalinowi kłopotów.

Podczas powstania, polscy, amerykańscy i brytyjscy piloci przerzucali paczki z amunicją, medycyną, lekami, papierosami i żywnością dla powstańców, lecz Stalin nie pozwolił na lądowanie samolotów w sowieckich bazach do połowy września, aby mogły tam tankować. Do tych samolotów Rosjanie nawet strzelali, setki alianckich pilotów zginęło. Dzisiaj ci piloci są  uważani w Polsce za bohaterów.

Niewielka ilość powstańców, która przeżyła powstanie była później oczerniana przez Związek Sowiecki aby usprawiedliwić nieudzielenie im pomocy i aby oczyścić sumienia Zachodu. Ci, którzy przeżyli byli wyłapywani i wysyłani do obozów pracy i rozstrzeliwani. Szesnastu polskich przywódców ruchu oporu zostało wezwanych do Moskwy na „rozmowy” w marcu 1945 roku, a następnie aresztowano ich i postawiono przed sądem pod absurdalnymi oskarżeniami współpracy z nazistami, pomimo protestów Waszyngtonu i Londynu.

Amerykanie i Brytyjczycy zapomnieli już tę nikczemną historię, Polacy nie zapomnieli. Bez poznania tej historii mieszkańcy zachodu nigdy nie zrozumieją jak Polacy, oraz inni Wschodnio-Europejczycy, którzy doświadczyli 45-cio letniej okupacji sowieckiej postrzegają dzisiejszy Świat. Dla Polski druga WŚ nie zakończyła się w 1945 roku paradą i paryskim pocałunkiem, ale ruinami Warszawy rządzonej przez wrogiego okupanta, który stał obok i przyglądał się jak płonie miasto. Polakom być może należy wybaczyć niedociągnięcia w dzieleniu upodobań Zachodu urodzonego w dekadach pokoju i dobrobytu uważanego za coś oczywistego.

Powstanie polskiej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość w czasie kryzysu emigracyjnego w 2015 roku nie powinno być zaskoczeniem dla tych, którzy znają historię 20-go wieku. Polacy przesiąknięci są do kości, wiedzą i uczuciem potworności, które niesie ze sobą upadek granic państwa, utrata niepodległości i przypominają o tym każdego 1-go sierpnia. Nie śpieszy im się, aby ponownie przeżyć taką nocną marę.

 

-Mr. McMeekin jest profesorem historii Europy na Bard Collage. Jego książka o Drugiej Wojnie Światowej ma być wydana w 2020-ym roku i będzie zatytułowana Wojna Stalina.

Powyższy artykuł ukazał się w wersji drukowanej w Wall Street Journal 1-08-2019 roku.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)

Komentarze

- ja jestem zwolennikiem posiadania broni palnej przez obywateli bo dziś znowu jesteśmy najbardziej rozzbrojonym Narodem w Europie a może i na świecie.

Właśnie My w szególności powinniśmy ją posiadać. Zabrakło jej zaraz po wybuchu wojny jak i w Powstanie Warszawskie. Wróg przemieszczając się w głąb kraju musiał by dla utrzymania kanałów dostaw broni,żywności i amunicji pozostawiać za sobą ogromne siły wojska na zapleczu ale i do utrzymania zajętego terenu i atak nie przebiegał by tak błyskawicznie a odcięcie atakujacych od wspomnianych dostaw to ich szybka klęska i śmierć.

Możliwe że Polacy wywołaliby z zemsty na komunistach konflikt i wybili czerwone, zdradzieckie świnie przywleczone tu i zaszczepione przez sowietów.

Jak narazie tylko komuniści i Ub-ecy już jako cywile posiadają broń palną w domach, - czy to jest normalny stan ? - albo dać broń Polakom albo ją oderać czerwonym bandytom i ludobójcom.

Taki stan jest nie do przyjęcia.

My na wiele spraw patrzymy "dobrzeżyczeniowo" i zawsze myślimy że nie powinno się źle stać a często właśnie dzieje się na odwrót.

Ta nasza dziecięca naiwność to już legenda która poszła w świat.

Kto wie czy komuniści z platformy, nowoczesny-ubek .pl nie nawiezili tu po kryjomu od putina broni i amunicji dla "zielonych ludzików" i trzymają gdzieś na posesji w ukryciu dla komunistów których trzymają w Polsce "pod parą" aby miec broń szybko w razie ataku na Polskę od wewnątrz tak jak zrobili to na Ukrainie.

Polacy umieją walczyć co wielokrotnie udowodniliśmy tylko ciągle mamy gołe d**y zamiast broni.

Dla przypomnienia wydarzenia z września 1939 roku (równo za miesiąc rocznica) w formie teledysku zespołu "Sabaton". Proszę obejrzeć całość bo zostaną podane ważne liczby.

https://www.youtube.com/watch?v=ivgCD31iKyg

Polacy i dziś walczą najlepiej na świecie - patrz. niedawne wydarzenia w Karbali gdzie garstkę (chyba 30-tu) żołnierzy otoczyły 100-u krotnie większe siły nieprzyjaciela. Zginęło lub zostało rannych kilkuset atakujących ale po naszej stronie nikt nie zginął i pozycje zostały utrzymane do końca.

Vote up!
7
Vote down!
-3

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".
Konto zawieszam do czasu zmiany lub zgonu admina.

#1599127

Jesteśmy jednym z najbardziej rozbojonych narodów na Świecie, a przecież posiadanie broni przez Polaków gwarantowałoby bezpieczeństwo ich rodzin, a nawet nienaruszalność granic. Czyżby rządzący obawiali się, że gdy Polacy zauważą, że są oszukiwani przez władzę skierują broń przeciwko niej? W Serbii każdy posiadał broń i dlatego można ją było rzucić na kolana tylko bombardowaniami z powietrza. Całkowicie niezrozumiałe przeze mnie jest też stanowisko J. Kaczyńskiego w tej sprawie. Co to znaczy, że "Polacy jescze nie dorośli do prawa posiadania broni"? Co za bzdury!! Całe szczęście, że A. Macierewiczowi udało się stworzyć Wojska Obrony Terytorialnej, dobre i to. Totalnianym opozycjonistom przeszkadza nawet Polskie Wojsko, będąc wrogami Polski oddaliby Polskę naszym odwiecznym wrogom. Zastanawiam się jaka krew płynie w ich żyłach?

https://trybun.org.pl/2017/01/17/prezes-pis-w-gdansku-o-dostepie-do-broni-palnej-na-pytanie-dzialaczki-pis-natalii-nitek/

Vote up!
9
Vote down!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1599128

- dużo emocji i prawdopodobnie Polacy wystrzelali by komunistów co do sztuki za te zbrodnie i ludobójstwo których dokonali przez ponad 60 lat wespół z sowieckim okupantem.

Fakt że rudy zdrajca i antypolski bandyta nie rządził by te minione 8 lat przygotowywując Polskę do kolejnego rozbioru.

Napewno czas zacząć debatę publiczną na ten temat a to bardzo podminuje nastroje komunistów - będą się czuli jak na kruchym lodzie bo dziś czerwone świnie beszczelnie śmieją się Polakom w twarz mając popleczników w UE - choć fakt że jest słabnące.

PiS to prawdziwi patrioci i co do tego nie można mieć cienia wątpliwości. Za mało tylko działają na rzecz neutralizowania komunistów w Polsce.

Czas na wystąpienie do instytucji międzynarodowych o uznanie komunizmu na równi z faszyzmem za system ludobójczy. To otworzy drogę do konfiskaty mienia czerwonym mordercom i ich zbrodnie nigdy nie ulegną przedawnieniu.

Rozliczenie będzie trwało za to co zrobili po wojnie zabijając do 200 tys. Polaków w celu utrwalenia władzy sowieckiej.

PiS nawet jak by nie chciał odebrać czerwonym mordercom obywatelstwa polskiego za kolaborację z sowieckim okupantem (winna też się odbyc debata publiczna) - to powinni robić takie "wrzutki" do Sejmu. To osłabiało by wiarę w siebie komunistów i wiązało by ich siły i uwagę na sprawach podrzędnych- chodzi o to aby czerwonym świniom puszczać "sztucznego zająca" aby mieli się za czym uganiać. Oni zawsze nam robili wrzutkę z aborcją.

"Walcz bronią przeciwnika tylko lepiej od niego a zawszze go pokonasz".

Vote up!
8
Vote down!
-3

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".
Konto zawieszam do czasu zmiany lub zgonu admina.

#1599129

... na przetłumaczenie tego artykułu. Dzięki Tobie, - my tu nad Wisłą mamy obraz, jak amerykański historyk Europy postrzega II Wojnę Światową, a przede wszystkim Powstanie Warszawskie. Oby takich autorów było więcej na kontynencie amerykańskim.

A swoją drogą, - czuję niedosyt, ponieważ polskie publikacje tylko sporadycznie są tłumaczone na język angielski. Stąd przeciętny John i Izaak za oceanem jakże często utożsamiają Powstanie Warszawskie z Powstaniem w Gettcie Warszawskim.

Z pozdrowieniami,

Janek

Vote up!
9
Vote down!
-1

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1599146

Nazywanie PiS-u "nacjonalistycznym" nie wygląda na "bardzo obiektywne". Mi tam całość wygląda na lewicową próbę wytłumaczenia sytuacji z Polską. No i albo niedorobienie albo błędne tłumaczenie- przecież PiS nie powstał w 2005., jak stoi w tekście.

Vote up!
6
Vote down!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1599204

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Warszawa_Powstanie_1944-08-04.jpg

Vote up!
4
Vote down!
-1


,,żeby głosić kłamstwo, trzeba całego systemu, żeby głosić prawdę, wystarczy jeden człowiek”.

#1599232

Pod artykułem w Wall Street Journal jest sporo komentarzy czytelników, większość z nich jest napisana w bardzo przyjaznym dla nas tonie.

Vote up!
8
Vote down!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1599237

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika mrówka nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

PiS w moim odczuciu przestał jawić się patriotycznie, niestety...

Vote up!
2
Vote down!
-4

...

#1599247

... byłoby dowiedzieć się argumentów za ujemnymi ocenami mojego wpisu.

Wymieniajmy się argumentami lub uzasadnieniami swoich decyzji ocen, proszę.

Vote up!
2
Vote down!
0

...

#1599526

argumentów nie mają, więc minusy rozdają.

Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1599545

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika zwykły polak został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

- czy znasz jakieś niezależne fora w USA ? - może być z logowaniem bo i tak użyję innego komputera z nowymi, czystymi danymi tożsamości jak i nowej skrzynki e-meil.

Vote up!
2
Vote down!
-4

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".
Konto zawieszam do czasu zmiany lub zgonu admina.

#1599546