Świdnica oddała hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

"Potomkowie pomordowanych nie kryli wzruszenia i nie szczędzili pochwał dla organizatorów. Członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich byli wśród uczestników obchodów 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. – Spotykamy się dzisiaj w tym miejscu po raz ósmy, spełniając tym samym wolę, zapisaną jednym słowem „Pamiętajcie!”, które jest testamentem zamordowanych strzałem w tył głowy w Katyniu, Charkowie, Bykowni i Miednoje – mówiła Teresa Gwara, córka kapitana Tadeusza Chołocińskiego.

W przeddzień oficjalnego święta w Świdnicy znicze pamięci na placu św. Małgorzaty zapalili przedstawiciele samorządów, związków kombatanckich, biskupi katolicki i ewangelicki, przedstawiciele służb mundurowych i biur poselskich min. dyrektor biura poselskiego ministra Michała Dworczyka, Janusz Maniecki oraz prezes Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego w Dzierżoniowie Ireneusz Wagnerowski.

Ta cząstka polskiej historii, która kryje się pod nazwą Zbrodnia Katyńska, powinna być zachowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie jako ostrzeżenie przed złem totalitaryzmu i nienawiści – podkreślała Teresa Gwara. Córka kpt. Chołocińskiego dziękowała świdniczanom za kultywowanie tej pamięci. O godną oprawę uroczystości zadbali: Tadeusz Grabowski, prezes Świdnickiego Towarzystwa Patriotycznego, kombatanci, harcerze ze świdnickiego Hufca ZHP im. Szarych Szeregów, nauczyciele i uczniowie III LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Na placu nie zabrakło pocztów sztandarowych szkół i reprezentacji placówek oświatowych, wśród uczestników pojawili się także najmłodsi – dzieci z przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Prezentek. Tadeusz Grabowski przypomniał, że przez wiele lat o tej zbrodni nie wolno było mówić prawdy: – Mam wielką nadzieję, że oddając dzisiaj, w 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej hołd pomordowanym, będziemy pamiętali i przekazywali prawdę o tym straszliwym ludobójstwie młodym pokoleniom, także ku przestrodze!". (źródło: www.swidnica24.pl).

Janusz Maniecki w swoim wystąpieniu powiedział: „Zbrodnia katyńska miała dwa elementy. Najpierw była nieludzka decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku zainicjowana wnioskiem Berii o „rozstrzelanie bez przewodu sądowego 22 tysięcy polskich jeńców wojennych oraz więźniów politycznych. A potem przez 50 lat trwało kłamstwo katyńskie, czyli celowe i systematyczne zakłamywanie i zamilczanie tego co wydarzyło się w kwietniu i maju 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie, Mińsku, Smoleńsku i Chersoniu. Nad mordem katyńskim zapadła kurtyna milczenia. Dopiero w 1990 roku Rosja przyznała się do tego czynu. Musimy pamiętać o ofiarach katyńskich, przypominać je i honorować bo - Ojczyzna to pamięć i groby”.

Podczas uroczystości przypomniałem sobie słowa Adama Mickiewicza "Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie...". Słowa tej z serca płynącej modlitwy odmawiały pokolenia Polaków. Powtarzały ją przez dziesięciolecia kobiety, których mężowie trafili do rosyjskiej niewoli we wrześniu 1939 roku, gdzie przepadli bez wieści. Dzisiaj na uroczystości widziałem dzieci, młodzież, dorosłych i weteranów – można powiedzieć sztafetę pokoleń, która przekazuje sobie wiedzę o naszej niełatwej historii, jednocześnie uczy patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. To również wyraźny sygnał na zmianę postrzegania naszej przeszłości, to gwarancja na przywrócenie i utrwalenie pamięci o pomordowanych przez Rosjan żołnierzach w Katyniu, pomordowanych przez komunistów Żołnierzach Wyklętych, ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach na Wołyniu, pomordowanych w stanie wojennym, tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej i innych ofiarach totalitarnych systemów.
Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie...

Kazimierz M. Janeczko

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)