ZBIERAJĄC OKRUCHY ROZBITEGO ZWIERCIADŁA (2)

Obrazek użytkownika Michał Orzechowski
Kraj

'A co do programu 500 plus - jestem za. Trzeba tylko wprowadzić poprawkę, by nie byli stratni najbiedniejsi. Uważam, że koszt programu 500 plus można i warto ponieść.

Oczywiście pozostaje pytanie, jak to sfinansować. Może temu służyć np. podatek od banków albo podniesienie podatków. Uważam, że nie powinno się zwiększać zadłużenia państwa. Przyjaźnie patrzę także na inne proponowane rozwiązania.

Na przykład? 

- Zbudowaliśmy taką oświatę i zreformowaliśmy szkolnictwo wyższe tak, że skazuje nas na kolejne pokolenia pozbawione inwencji. System oceniania testowego to zaraza, z której trzeba jak najszybciej wyjść, bo zabija samodzielne myślenie. Mówię o czymś, na czym uważam, że się znam. Zapisy w programie PiS o odejściu od tego rozwiązania wzbudziły u mnie sympatię.

Podobnie jest w przypadku inicjatywy zniesienia systemu bolońskiego na uczelniach, podziału na studia licencjackie i magisterskie. Nie zagroziło to uczelniom o lichym poziomie, ale dramatycznie obniżyło poziom uczelni najlepszych. Wiem, że zrezygnowanie z tego systemu oznaczałoby opuszczenie programu Socrates i Erasmus, ale uważam, że korzyści z tych programów nie równoważą strat w samodzielnym myśleniu i inwencji.'

/.../

- Rozumiem, że zaczynamy dyskusję, dlaczego PiS wygrał wybory. Co zbudowało twardy elektorat PiS? Są to w dużej części ludzie oraz potomkowie ludzi, którzy stali się ofiarami zniszczenia wielkiego przemysłu socjalistycznego w okresie transformacji.

Okazało się, że ich degradacja jest trwała. Trzon tych ludzi to ci, których polska modernizacja pozostawiła za burtą i nie są w stanie ponownie wejść do łodzi. Syndrom zawiedzionego zaufania w tych środowiskach przechodzi z pokolenia na pokolenie
 
Ja jestem z tej modernizacji Polski dumny. 

- I tu jest różnica, bo ja się dumny nie czuję. Odbyła się ona wysokim kosztem społecznym i politycznym. Zwolennicy tej modernizacji bardzo długo nie chcieli dostrzec, że jej koszt zagraża demokracji. Tej "wolności", która porzuciła całkowicie "równość" i "braterstwo". Przepraszam, że mówię hasłami rewolucji francuskiej, ale mają konkretne polityczne znaczenie, powinny być pisane tłustym drukiem, ale razem. To było, owszem, budowanie wolności i demokracji, ale okazały się kulawe i teraz może się to wywrócić.

To było świetnie widać podczas wyborów prezydenckich i parlamentarnych, np. w zachowaniu młodych ludzi. Wśród nich 30-latków, którzy jeszcze kilka lat temu nawoływali się SMS-ami, by głosować na PO i powstrzymać PiS. Teraz głosowali na PiS czy Kukiza. To ludzie, których nasz turbokapitalizm postawił w stanie wielkiej niepewności życiowej. Oni wcześniej uwierzyli w liberalizm, i to ten liberalizm twardy. Teraz pracują na śmieciówkach. Wystawili rachunek za swoje rozczarowanie.

Czyli PiS w kampanii wyborczej i w obecnych działaniach odpowiada na autentyczne zapotrzebowanie polskiego społeczeństwa. Szczególnie tej części, która domagała się większej wrażliwości społecznej, i są to postulaty bliskie pańskiemu myśleniu. 

- PiS podjął tematykę porzuconą przez wszystkie poprzednie ekipy. Jeśli chce się wygrać wybory, to trzeba mówić o tym, o czym inni nie mówią. 
/.../
 Nie uważam tego za przypadek ani za dopust boży. To rachunek wystawiony wolnej Polsce za społeczne koszty modernizacji.

Gorzko brzmi. 

- A miało być słodko?

Z tego, co pan mówi, wynika, że to, czego Polsce zabrakło w ostatnich czasach, to demokratyczna lewica. Ale jakoś pan nie był zmartwiony wyborczą katastrofą SLD. 

- To prawda. Lewicy u nas nie ma, ale i nie było. Wzorem dla SLD była brytyjska Partia Pracy z czasów Tony'ego Blaira i niemiecka SPD z czasów Gerharda Schrödera, którym daleko było do lewicowości. SLD była partią liberalną, która starała się wykorzystywać nostalgię za PRL. Czasami czyniła koncesje na rzecz libertynizmu obyczajowego, który u nas, nie wiadomo dlaczego, kojarzy się z lewicą, choć to nie jest wyłączna osobliwość lewicy.'
 
 
 
'Dyktatura nie jest lekarstwem na niesprawiedliwość' - mówi Karol Modzelewski w rozmowie z 'Wyborczą' 
 
 
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)