Dlaczego Putin jest zły na Polskę

Obrazek użytkownika Husky
Świat

Tak , Polska jest winna II wojny światowej bo pokonała ZSRR  w 1920 roku i komunizm nie poszedł dalej.

Tak patrząc ,to rzeczywiście pułkownik KGB ma rację

Dla ustalenia uwagi: to co mówił Putin to nie jest żadna "stalinowska wersja historii" tylko antypolska sowiecka propaganda szerzona przez sowiety od 100 lat. Już przy okazji walki z sowieckimi bandami wkraczającymi w granice Polski w l. 20 były wrzaski o "polskim faszyzmie"

Niektórzy, także po patriotycznej stronie, myślą, że nastąpił "koniec historii" i nie jest możliwa powtórka tragedii znanych z XX w. Słowa Putina to dowód, że żadnego "końca historii" nie było. Polska jest państwem frontowym NATO i to musi determinować myślenie Polaków.A ponieważ "końca historii" nie było to Polska musi wyciągnąć z niej wnioski takie jak Izrael: mieć najsilniejszą armię w regionie o takiej sile, by Sowieci wiedzieli że atak na Polske w jakiejkolwiek formie będzie się wiązał z dotkliwymi i bolesnymi stratami w ich własnych aktywach.

Myślę, że musimy być gotowi na przeciwdziałanie jakiegoś rodzaju antysemickim prowokacjom, które miałyby uzasadnić słowa Putina i osłabić pozycję Polski w NATO - Trump ma wystarczająco dużo kłopotów, żeby tłumaczyć się ze wsparcia dla Polski w tym akurat momencie 

 

 

 

BBC analizuje

Także brytyjski nadawca zastanawia się, z czego wynika ostatnia wypowiedź prezydenta Rosji. Jak wskazuje BBC, zwycięstwo ZSRR w II wojnie światowej jest jednym z najbardziej "czczonych filarów ideologii państwowej".


 

Why Vladimir Putin is angry at Poland

Gdy najlepsi rosyjscy urzędnicy podsumowują wyniki 2019 r. to w  wypowiedziach Putina wyróżniał się jeden temat:

Polska i jej rola w drugiej wojnie światowej.

W ciągu ostatnich siedmiu dni wspominał o tym nie mniej niż pięć razy podczas kluczowych spotkań - niektóre z nich miały niewiele wspólnego z historią, a nawet polityką zagraniczną.

W niecodziennym wybuchu nienawiści na forum Ministerstwa Obrony 24 grudnia opisał polskiego ambasadora w nazistowskich Niemczech jako „szumowiny i antysemicką świnię”.

Dwie godziny później ponownie poruszył ten temat na spotkaniu z liderami parlamentów. Mówca Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin podziękował Putinowi i zażądał przeprosin od Polski.

Następnego dnia  Putin odbył swoje tradycyjne spotkanie pod koniec roku z kluczowymi biznesmenami Rosji. Według rosyjskiego wydania magazynu Forbes również tam „zaskoczył wszystkich, jak głęboko był zanurzony w materiałach historycznych dotyczących rozpoczęcia II wojny światowej i pozycji Polski” .

Planuje także napisać artykuł na ten temat. Ale skąd to nagłe zainteresowanie?

Krytyka Władimira Putina wobec Polski wynika z rezolucji Parlamentu Europejskiego, która obwinia zarówno Związek Radziecki, jak i nazistowskie Niemcy o wybuch drugiej wojny światowej.

Dla rosyjskiego prezydenta zrównanie tych dwóch „jest szczytem cynizmu” i po raz kolejny uciekł się do praktyki, którą jego krytycy z pogardą nazywają „whataboutism” - w której próbował obrócić stoły, wyrównując zarzut na kogoś innego, a mianowicie na Polskę .

Związek Radziecki był często oskarżany o rozbior Polski wraz z nazistowskimi Niemcami w wyniku paktu o nieagresji z Hitlerem (znany jako pakt Ribbentrop-Mołotow).

We wrześniu 1939 r. Rzeczpospolita została najpierw zaatakowana przez Hitlera, a dwa tygodnie później przez Stalina, a Niemcy i Związek Radziecki zaanektowały cały kraj między soba

Ale dlaczego Putina rozgniewały oskarżenia przeciwko krajowi - Związkowi Radzieckiemu - który już nie istnieje?

Zwycięstwo ZSRR w drugiej wojnie światowej jest jednym z najbardziej czczonych filarów ideologii państwowej. Od ponad 70 lat wciąż jest ono obchodzone z wielką fanfarą każdego roku. Jest to także kluczowy sposób dla prezydenta Putina, aby legitymować siebie i swoją ekspansjonistyczną politykę zagraniczną jako następca imperium sowieckiego. Tak więc Kreml postrzega krytykę tego, co znane jest w Rosji jako Wielkie Zwycięstwo, jako atak na siebie.

Żaden z nich nie jest oczywiście wystarczającym powodem, aby Polska zaakceptowała oskarżenia, które określiła jako „fałszywe narracje” .

Są bardzo wrażliwym tematem w Polsce, który zakazał sugestii współudziału w nazistowskich zbrodniach wojennych w 2018 roku. Po oburzeniu czesci lewackiej strony politycznej w Polsce prawo zostało złagodzone, aby uczynić z nich przestępstwo cywilne, a nie kryminalne .

na podstawie:

]]>https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-50918434]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (10 głosów)