Bo Rosja to stan umysłu....

Obrazek użytkownika Husky
Historia

Dzisiaj mijają dokładnie 34 lata po Czarnobylu. Radioaktywna chmura nadciągnęła nad Polskę. Wtedy pojawił się strach podsycany niewiedzą i niepewnością.Ocena skutków katastrofy oraz liczba ofiar do dzisiaj budzą kontrowersje.

26 kwietnia 1986 r. Doszło do awarii reaktora  w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w Rosji ,powodując najgorszą na świecie katastrofę nuklearną.

 Dobry wieczór, towarzysze. Jak wszyscy wiecie, niedawno spotkało nas nieszczęście. Awaria w czarnobylskiej elektrowni atomowej. Dotknęła ona boleśnie obywateli radzieckich. Poruszyła społeczność międzynarodową. Po raz pierwszy w praktyce zetknęliśmy się z tak niebezpieczną siłą, jaką jest energia nuklearna, która wymknęła się spod kontroli - mówił po katastrofie Michaił Gorbaczow.

Władze rosyjskie początkowo zaprzeczały katastrofie, a następnie podawały skąpe i niemożliwe do zweryfikowania dane. Wywołało to w Europie spekulacje o tysiącach ofiar i śmiertelnym zagrożeniu dla mieszkańców Europy.

- W Polsce już 28 kwietnia zanotowano wyraźny wzrost promieniowania radioaktywnego. W Polsce niesuwerennej, podprządkowanej rosyjskim interesom informację o katastrofie cenzura przetrzymała przez kilkadziesiat godzin. Choć poszkodowanych bezpośrednio w wyniku eksplozji było relatywnie niewielu, skutki tego wydarzenia dotknęły setek tysięcy ludzi, a data 26 kwietnia 1986 r. wyznacza początek globalnej traumy związanej z ryzykiem wykorzystywania źródeł energii jądrowej. Bezpośrednim skutkiem katastrofy w Czarnobylu była choroba popromienna. Wybuch miał wpływ także na choroby tarczycy. Pierwszy raport dotyczący skutków tragedii w Czarnobylu powstał kilka miesięcy po katastrofie i mówił o 31 ofiarach, którymi byli pracownicy elektrowni i strażacy gaszący pożar. Wśród nich 28 osób zmarło w wyniku przyjęcia bardzo dużych dawek promieniowania. 

Po wybuchu 18,5 miliona Polaków (95 proc. dzieci) otrzymało jod w postaci płynu Lugola. Pod przychodniami tworzyły się kolejki

Po katastrofie w Czarnobylu zniszczony reaktor niezwłocznie zalano betonowym sarkofagiem, a pozostałe sukcesywnie wyłączano - ostatni w 2000 roku. Na obszarze 2,5 tys. km kwadratowych wyznaczono zamkniętą strefę buforową. W promieniu 10 km od elektrowni utworzono strefę "szczególnego zagrożenia", która do dziś jest zamknięta.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:7)

Komentarze

Mam 52 lata i pamietam ten wstrętny płyn Lugola, ale i tak wladze polskie wtedy zareagowały dość szybko i mam nadzieję, że skutecznie. 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1627651

W Rosji dawali po pół litra samogonu.

Do dziś trzeźwieją

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1627652

- w samochodziku zadrapie się lakier - łup odszkodowanie za pomalowanie całego elementu plus prace przygotowawcze 1 tys. złotych się należy na kochane autko z AC.

Skażenie środowiska po wybuchu w Czarnobylu na ogromną skalę i setki zgonów od choroby popromiennej nic się nie należy.

To cała komunistyczna morda tego sowieckiego systemu. Następna sprawa to broń chemiczna którą sowiety zatopiły w Bałtyku. Co pewien czas morze wyrzuca na brzeg ryby z popalonymi ciałami fosforem z tej broni.

Kto to będzie po nich sprzątał ?

UE powinna zmusić sowiety do oczyszczenia Bałtyku na własny koszt a jak nie to nałozyć kolejne kary i sankcje.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Polko i Polaku zacznij działać dla Polski zanim znowu obudzisz się na Syberii albo nad dołem Katyńskim.

Konfederacja to bolszewicko-faszystowska agentura i zdrajcy.

#1627679