To jeszcze sondaże, czy już może szantaże?

Obrazek użytkownika PiotrCybulski
Kraj

Powszechnie wiadomo, że w Polsce publikowane sondaże nie mają charakteru informacyjnego. Są to raczej wyniki ankiet o charakterze sugestywnym, mają wywrzeć wpływ na daną partię czy na daną grupę wyborców. Czasem sugestia jest ogólna, dotyczy wszystkich partii i wszystkich wyborców.

Ponieważ trwa kampania, to ostatnio sondaże wyrastają z tej ankietami pooranej ziemi, niczym grzyby po deszczu. Do tego dochodzi to zamieszanie w PiS, które nie jest na tyle duże, by zapychać nim czołówki gazet, ale na tyle niepokojące, by tego tematu nie omijać. Wyniki tych ostatnich sondaży były diametralnie różne. Poparcie dla PO malało, dla PiS wzrastało, by po 10 minutach, na zupełnie innym kanale, zamienić się rolami.

I bądź tu teraz mądry człowieku, który sondaż co i komu miałby zasugerować? Ktoś nieco bardziej rozhuśtany emocjonalnie, światopoglądowo całkowicie zapatrzony w sugestie płynące z migającego ekranu, dostał zapewne umysłowej zadyszki, bo różnorodność przekazu naraziła go na niestabilność decyzyjną. To co mam myśleć? To na kogo zagłosować? To winny ten Kaczyński czy ta Kluzik? A ten Poncyljusz dobrze robi czy szkodzi? Otworzę GW, włączę TVN, tam znajdę odpowiedź w jakimś sondażu.

Tak, tak, na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziemy w sondażach, z tym że odpowiedzi te, w zależności od źródła, różnią się od siebie nieco, co osłabia ogólny efekt. No np. w tym dzisiejszym sondażu od CBOS, to PiS-owi tak runęło poparcie, że zanotowały je nawet sejsmografy na Kamczatce. I już wyczytałem, że to poparcie jest najniższe od lutego, co skrzętnie obliczyli, statystycznie uzdolnieni sondażowo, dziennikarze TVN-u. Ależ nowość, naprawdę PiSowi spadło poparcie? A to kiedyś nie spadało?

Odkąd sięgam pamięcią, to spada i spada, wali o ziemię, zalicza glebę, obniża się, pikuje w dół i cały czas jest, o dziwo, na podobnym poziomie. Co to jakieś perpetuum mobile jest? Byłyby to pewnie przypadek jakiegoś cudu, gdyby nie pewien szczegół. Otóż eksponuje się spadki, natomiast wzrosty poparcia dla PiS podawane są do wiadomości raczej tonem oszczędnym. No chyba, że ktoś chce tym wzrostem wychłostać PO za jakieś zaniedbanie, to wtedy, owszem, jest o tym głośno.

I patrzę tak na ten spadek poparcia i myślę, czy to jest jeszcze w ogóle możliwe, żeby PiS-owi mogło cokolwiek opaść z tego poparcia, które jeszcze ma? Przecież został już tylko żelazny elektorat, który wykruszyć może tylko jego śmierć. Więc jak to możliwe jest, że tak spada, skoro nie powinno? Bo musi spaść, przynajmniej na papierze. Jakoś trzeba wiadomej części Narodu zasygnalizować, że na ten PiS to coraz mniej ludzi chce głosować, bo nie ma tam już ani Kluzik ani Jakubiak i ani się obejrzymy a nie będzie też Poncyljusza.

Naród musi wiedzieć, co ma myśleć, jak kształtują się trendy, jak trzeba głosować, by być pieszczochem salonu, prawdziwym europejczykiem, człowiekiem światowym, postępowym i światłym obywatelem. Po to zewsząd docierają do Narodu paski, słupki, liczby, procenty. Bo Naród ma wiedzieć, jak ma myśleć, tylko niech Naród nie myśli, że to on będzie o tym decydował. To słupki powiedzą czy Poncyljusz ma rację, to procenty podpowiedzą, że Kaczyński, to damski bokser, bo dwie niewiasty do narożnika zagonił i tam znokautował.

I tylko jedno w tym wszystkim mnie zastanawia: Czy to wszystko, to są jeszcze sondaże, czy to już są po prostu szantaże. Odpowiedź wydaje mi się znana, zatem póki co nie będę zwracał uwagi na te słupki, bo o ile „sondażować” mnie jeszcze można, to szantażować już niekoniecznie. Zresztą, i tak wiem, że w tym jutrzejszym szantażu PiS-owi też spadnie i spadać będzie aż do wyborów, po to tylko, by cały czas być na tym samym poziomie. Zaiste, perpetuum mobile. Niech żyje szantaż.

Piotr Cybulski

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Jan Bogatko

...bardzo trafna obserwacja. Istnieje pojęcie temperatury odczuwalnej, która różni się od faktycznej. Kiedy mamy plus dwa, a wieje wiatr, to nam się wydaje, że jest mróz, mimo, że jest chlapa.

To samo z naszymi kreatorami sondaży. Dobrze, nie wpadli na pomysł ujemnej wartości. Ale to nadejdzie pewnego dnia.

Pozdrawiam, tekst na "10",

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#104791

Wczoraj usiłowałem wpłacić pieniądze na fundusz wyborczy PIS za moje ulotki (kandyduję)- ale nie mogłem.
Kasjerka w PKO nie potrafiła podać przyczyny, dla której gotówka nie może wpłynąć na podane PRAWIDŁOWO konto. Powiedziała mi, że ma na monitorze komunikat "nieprawidłowy kod dostępu".
Pytałem kasjerkę, czy miała podobny przypadek w tej kampanii- mówiła, że "nie pamięta". Dzwoniła przy mnie
do zwierzchników ale oni też nie znaleźli odpowiedzi.
Co wy na to? Czy to tylko przypadek?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

rochadziug

#104792

Jan Bogatko

...to jest bardzo na temat - muszą to wyjaśnić, bo inaczej jest to sprawa KRYMINALNA. Wokół tego narobiłbym mnóstwo huku, zwłaszcza w toku kampanii wyborczej. Najpierw należy zapytać pisemnie dyrektora poczty, czy dostał jakieś instrukcje w celu utrudniania pracy opozycji. To skandal!

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#104795

Jeśli masz tylko możliwość operacji bankowych on-line sam możesz to zweryfikować.
A tłumaczenie o braku jakowegoś "klucza dostępu" do dokonania wpłaty to bujda na resorach. Choć nie wykluczam, że akurat ta pani nie mogła dokonać odpowiedniego zaksięgowania na swoim stanowisku ze wzmiankowanego przez Ciebie powodu. Z tym że skoro tak, to praktycznie nie byłaby wykonać w stanie żadnej operacji na swoim miejscu pracy - czyli przyjąć jakiejkolwiek płatności na jakiekolwiek konto. I wtedy można by zapytać co tak naprawdę ta kobieta tam miała robić ;)
Osobiście w swoim przypadku w takiej sytuacji rozpuściłbym "koparę" żądając na piśmie oświadczenia że firma nie może dokonać usługi ze stosownym podpisem i wówczas drążyłbym temat. Bo na mnie argumentacja "nie - bo nie" działa jak płachta na byka.
No, ale nie każdy jest równie upierdliwy i wredny jak ja ^^
W. red

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

W. red

#104802

może błędnie uaktywnił się jakiś moduł programu związany z praniem pieniędzy, (ktoś tworząc oprogramowanie przewidział potrzebę dodatkowych danych przy wpłatach na fundusze wyborcze bez których nie można wykonac operacji a pracownicy nie wiedza jak taki bug obejść). Niech pan złoży pisemną reklamację -ciekawe co odpowiedzą.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#104807

W dotychczasowej praktyce nie spotkałem się z tego typu "zabezpieczeniami".Było by to po prostu idiotyczne w sytuacji gdy zawsze jest możliwość uaktywnienia odpowiedniego "subkonta" co gwarantuje dostatecznie czytelny, jasny i rzeczywisty obraz przepływu środków. A przy tym jest proste i bezproblemowe dla wpłacającego.
W sytuacji natomiast kiedy chcemy by na konto wpływały jedynie środki od konkretnej osoby czy instytucji najprostszym rozwiązaniem jest podawanie jego numeru tylko zainteresowanemu (choć z tym także się nie spotkałem i na dobrą sprawę nie bardzo wiem czemu miałoby to służyć). Ale ponoć jest wiele rzeczy o których nie śniło się filozofom ;)
W. red

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

W. red

#104822

nie szukajacymi prawdy.

podrzucam znalezione: ITI powstało na zlecenie/zamówienie słuzb specjalnych.

_http://afront.salon24.pl/244830,iti-pows...da-sprawdz

i idąc za artykułem - w wikipedia mozna zneleźć ich "produkty". ________________________________________________________ „Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor”. Józef Beck

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi (J.Piłsudski)

#104801

 Jeszcze jedna nie mniej wazne funkcja sondazu jest mozliwosc uzasadnienie roznych niepopularnych posuniec, czy decyzji rzadu! W przypadku protestow media publikuja sondaze majace wzrostem poparcia dla partji rzadzacej potwierdzac prawidlowosc tychze decyzji. Na zasadzie: poparcie rosnie, znaczy wiekszosc spoleczenstwa rozumie koniecznosc takich rozwiazan.

Znaczy jak by sie za te tzw sondaze nie wzial, dochodzi sie do tego samego wniosku-czysta manipulacja! Tego rodzaju sondaze powinny byc opatrywane komentazem, na czyje zamowienie zostala zrobione, znaczy kto za nie zaplacil, , bo to by wyjasnialo ich wyniki!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#104798

Medialni zadymiarze 24/dobę szukaja pretekstów by oskarżac PiS o kolejne "straszne niewybaczalne błedy i zbrodnie", pretekst wałkuja conajmniej tydzień jak nie 2 tyg, słupki poparcia spadają cały czas o conajmniej 20-30% (niespotykane w świecie ale co tam, lud głupi wsio kupi), jak się wykreowana intryga "zuzyje" to następuje króciutka korekta (ważne by nie było zauważalnego trendu- stąd nagły cudowny wzrost np. o 23:30) często uzupełniana o jakies drobniutkie medialne wykroczenie PO (coś tam Paliknot wypuscił itp) i znowu j.w.

Czy to jakies szantaże są? nieee, to po prostu normalna bezpieczniacka robota funkcjonariuszy spełniajacych w reżimie promoskiewskim podstawki pod mikrofony itp "odpowiedzialne funkcje na odcinku propagandy" ("ałtorytety" socjologii, politologii i innych fizjologii i GWnologii)

"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości" O. Wild

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#104800

Toż wszak właśnie na "sondażach" ten "nierząd" stoi, na niczym więcej :)
W. red

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

W. red

#104803

Po przeczytaniu wpisu zajrzałem na TVPinfo. Faktycznie PiS 11% i pluralistyczna napierdalanka. Napierdalają na PiS wszyscy: PO, PSL,SLD, redaktorzy prowadzący, eksperci i rozłamowcy.
Dla tych którzy pamiętają jak ubolandia rozgrywała prawicę przez 10 lat wypączkowując co chwila partyjki kanapowe wartością nadrzędną jest jedność. Bez wątpienia mamy doczynienie z próbą zlikwidowania Prawa i Sprawiedliwości, ja jednak pozostanę niewzruszony na tą manipulację medialną i głos wyborczy dam PiS-owi. A jeśli droga otwarta do schizmy to tym co tajnie służyli PO.Ciekawe ile jeszcze wtyk mają?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#104839

"Nigdy nie ufaj statystykom, w spreparowaniu których nie brałeś udziału."

http://podwodni-lowcy.phorum.pl/
http://spearo.republika.pl/centre.htm

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

http://www.polskawalczaca.com/index.php

http://forum.wolna-polska.pl/

#104845

 Nie jest sztuką trzymać się w grupie razem gdy jest dobrze ale sztuką jest wspierać grupę gdy zrobiło się ciężko. Dobrze się stało że odkryli swoje karty teraz.Przynajmniej wiadomo na kogo można liczyć i komu zaufać.Chcą zabezpieczyć swoje du...py w razie klęski ale bardzo się mylą ,naród powstanie a wtedy zostaną zaliczeni do grona  zdrajców . Im nie było na sercu dobro Polski lecz własne korzyści

HAŃBA dla zdrajców i kretów.

   Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#104865

Świetny tekst. 10

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#104872