O Polsce i Polakach 75 lat później

Obrazek użytkownika Przemysław Mandela
Historia

Polska jest stale oskarżana w innych państwach. Jest w tym wyraźna i niedwuznaczna chęć posiadania w środku Europy państwa, którego kosztem można byłoby załatwić wszystkie porachunki europejskie. Podziwu godne jest stałe zjawisko, że te projekty międzynarodowe znajdują tak chętne ucho, no i języki, nie gdzie indziej jak w Polsce. 


Siła bez wolności i sprawiedliwości jest tylko przemocą i tyranią. Sprawiedliwość i wolność bez siły jest gadulstwem i dzieciństwem.


Ilekroć słyszę te głosy rozsądku i trzeźwości, ilekroć spotykałem się z tymi zarzutami romantyzmu, poezji… tylekroć chcę zawołać w odpowiedzi: a jednak ten romantyzm, ta poezja, to szaleństwo zwyciężyły!!!

 

Jeśli mogą być jakieś wahania w wyborze środków, kiedy się chce pozostać w ramach legalności, to nie ma ich tam, gdzie celem jest ocalenie Polski.

 

Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

 

Niegdyś spotykaliśmy w Polsce ludzi, twierdzących, że służba dla Rosji jest równoznaczna ze służbą Ojczyźnie.

 

Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.

 

Bezsilna wściekłość dusiła mnie nieraz, że w niczym zaszkodzić wrogom nie mogę, że muszę w milczeniu znosić deptanie mej godności i słuchać kłamliwych i pogardliwych słów o Polsce, Polakach i naszej historii.

 

Imperializm sprzeciwia się naszej naturze, a ci którzy przypisują nam dążności imperialistyczne nie znają Polski.

 

W Polsce wszyscy krzyczą, iż posiadają większość.

 

Polska to jeden wielki kołtun, trzeba przedtem dobrze grzebieniem ten kołtun rozczesać, aby każdy włos był z osobna, a wtedy może da sie kosę zapleść.

 

Myślałem, że wraz z odrodzeniem Polski materialnym i duchowym Polska odradzać się zacznie, że wyzbywać się zacznie tchórzostwa i wyzwalać się zacznie od pracy agentur, że przestanie pracę dla obcych uważać za najrozumniejszą pracę dla Polski.

 

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

 

Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli.

 

Powoływać się na Kościuszkę, posługiwać się jego imieniem, zachwycać się nim i solidaryzować się z jego ideałami może każdy bezkarnie, bez konsekwencji i kosztów. Bo Kościuszko nie żyje. Kto solidaryzuje się ze mną, musi płacić wysiłkiem, męką, trudem, ofiarą z wolności, z życia. Kiedyś, gdy mnie już nie będzie, będę miał także miliony równie zapalczywych i podobnie nieryzykujących wielbicieli.

 

Autorem wszystkich tych wypowiedzi jest oczywiście Marszałek Józef Piłsudski. Jakże niezwykłe mają one wydźwięk także dzisiaj, w 75 rocznicę Jego śmierci. Pokazują nam Polakom XXI wieku, że tak naprawdę wiele nie różnimy się od naszych rodaków żyjących ponad sto lat wcześniej. Także nasze problemy były doskonale znane Polakom, których pamiętał Piłsudski. Jesteśmy wciąż tym samym narodem. Warto zadać sobie pytanie na ile jest to powód do dumy, a na ile do wstydu.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Dzięki, dobry wybór cytatów, zwłaszcza tych początkowych. Jesteśmy wciąż tym samym narodem, nadal popełniamy te same błędy, nadal jesteśmy "nierozczesani", bez konsensusu co do podstawowej racji stanu. I tak samo brakuje nam Ziuka, który wziąłby za pysk i zrobił porządek, wychował naród. Odszedł przedwcześnie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#58985

Ziuk dzisiaj miałby jeszcze trudniejszee zadanie, kiedyś nie było politycznej poprawności i internetu ;)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#58988

Piłsudski był przede wszystkim Wielkim Polakiem. Takim niemalowanym, z krwi i kości patriotą. Potrafiącym pogodzić wielkość idei z praktycyzmem wymaganym w codziennej polityce. Brakuje zawsze takich ludzi, stąd i moja analogia określenia PISOWCZYCY z wyraźnym odniesieniem do obozu, a nie partii jako takiej.
Pisałem o tym w
http://niepoprawni.pl/blog/656/jak-pogasza-swiatla-bedzie-za-pozno
Zapraszam i pozdrawiam.

Idź wyprostowany wśród tych co kolanach..

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach..

#59000

Dokładnie tak. Z Piłsudskim można w wielu kwestiach się nie zgadzać, ale nie sposób Go nie doceniać. Poprzez ten wybór cytatów chciałem pokazać, że dzisiejsza Polska nie różni się zbytnio od tej współczesnej Jemu. Problemy są podobne, ludzie także. Oby tylko zakończenie okazało się inne.

"Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli"
- Józef Piłsudski

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli"
- Józef Piłsudski

#59004

Dziś przypomniałem sobie wywiad z o. Józefem Bartnikiem, przeprowadzony w 2008r. przez Piotra Czartoryskiego-
Szilera w Naszym Dzienniku. Warto pamiętać, że w sytuacji, w jakiej się obecnie znaleźliśmy, bez oddania się Bożej Opatrzności w sposób oficjalny, np. przez nowo wybranego Prezydenta- trudno będzie Polakom i Polsce wyjść na prostą. "- W 1920 roku pomimo przygnębiającej atmosfery, poczucia zbliżającej się nieuchronnie klęski, cały Naród, nie tylko Warszawa, solidarnie mobilizował siły duchowe. Ojczyzna została oficjalnie zawierzona Sercu Jezusowemu (19.06.1920 r.) z udziałem Naczelnika Państwa i najwyższych władz kościelnych i państwowych. Przed ostateczną konfrontacją z bolszewikami została podjęta Powszechna Krucjata Modlitewna. Biskupi inicjowali ogólnopolską nowennę za Ojczyznę, odprawianą od uroczystości Przemienienia Pańskiego (6.08) do święta Wniebowzięcia Matki Najświętszej (15.08). Ksiądz kardynał Aleksander Kakowski zarządził we wszystkich kościołach Warszawy całodzienną adorację Przenajświętszego Sakramentu, a generał Józef Haller - nowennę w intencji ocalenia Polski w stołecznym kościele pw. Świętego Zbawiciela."

Reszta tutaj:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=my&dat=20080814&id=my13.txt

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

rochadziug

#59028