W PZPN nadchodzi prawdziwe odmłodzenie !

Obrazek użytkownika FootballFanatic
Sport

Kolejna dobra wieść z Polskiego Związku Piłki Nożnej. Otóż najprawdopodobniej ze stanowiskiem dyrektora sportowego pożegna się Jerzy Engel. Były selekcjoner, a od 2006 roku dyrektor sportowy w PZPN, wybrany przez Michała Listkiewicza i zatrzymany na stanowisku przez Latę... To mi wystarczy aby ocenić tego człowieka. Zastąpić ma go Piotr Nowak. Osoba znana małemu gronu kibiców, znają go raczej tylko eksperci oraz zagłębieni w piłkę ludzie, którzy śledzą wydarzenia futbolowe codziennie.

Otóż wielu zapyta pewnie kto to jest ? Jest to 48 letni trener, były piłkarz ( 19-krotny reprezentant Polski ). Jego kariera trenerska nabrała rozpędu w USA. W 2004 roku został trener D.C. United, które wtedy występowało w Major Soccer League i prowadził ten klub do roku 2006. Za jego "kadencji" klub ten zdobył tytuł mistrza kraju. I to w pierwszym jego roku w tym klubie. Następnie został głównym trenerem reprezentacji USA do lat 23 i asystentem Boba Bradleya, pierwszego trenera reprezentacji USA. W 2009 roku został trenerem Philadelphi Union oraz jej wiceprezesem ds. operacyjnych. Zwolniony został 13 czerwca 2012 roku, po konflikcie z prezesem. Dodam, że w 2007 roku objął olimpijską reprezentację USA i wywalczył z nią awans do IO w Pekinie. O tym chyba marzy każdy kibic Polsce, aby Polska zakwalifikowała się do IO.

Tyle na temat jego sylwetki, bo zacząłem trochę jak Wikipedia. Jest to człowiek, który zgłaszał chęć objęcia reprezentacji Polski po Smudzie. Jednak leśne dziadki, czerwonoryjowce, go nie wybrali nawet do pierwszej trójki kandydatów. Jest to człowiek, który naprawdę zna się na szkoleniu młodzieży i nie tylko, co potwierdza jego kariera w USA. Ktoś powie, że USA jest bardzo słabym graczem w światowej piłce nożnej. Otóż kiedyś może tak... Teraz możemy zazdrościć im szkolenia młodzieży, gwiazd co raz częściej sprowadzanych przez kluby MLS ( co prawda są to gwiazdy kończące karierę, ale każdy na polskich boiskach chciałby zobaczyć Beckhama czy Henryego, co na tą chwilę jest tak realne jak to, że Tusk ustąpi z funkcji premiera ) oraz wyników seniorskiej reprezentacji.

Jest to człowiek, który nie raz krytykował stary układ w PZPN i wyrażał chęć do pomocy w przeprowadzeniu zmian. Według mnie jest on najbardziej odpowiednim kadydatem do tego aby zostać dyrektorem sportowym w PZPN. Dyrektor sportowy w PZPN odpowiada za jakość pracy z reprezentacjami młodzieżowymi. Także zająłby się problematyką Polskiej Szkoły Trenerów oraz edukacją szkoleniową w naszym kraju. Na pewno doświadczenie z USA w tym aspekcie by bardzo zaprocentowało.

W Philadelphi Union zarabiał 31 tysięcy dolarów miesięcznie. Jerzy Engel zarabia 20 tysięcy zł miesięcznie, a więc 6 tysięcy dolarów miesięcznie. Jednak, Nowak na pytanie czy zgodziłby się na tak drastycznie obniżenie zarobków odpowiada: "Oczywiście!". Tak więc widać jak ten człowiek jest zdeterminowany do tego aby pomóc polskiej piłce ! Tak jak Zbigniew Boniek, Roman Kosecki, Jan Tomaszewski ( deklaruje pomoc ) chce się odwdzięczyć polskiej piłce za to co dzięki niej osiągnął.

Dla poparcia kandydatury powiem, że kiedyś do Niemiec wrócił z USA Jurgen Klinsmann i przebudował niemiecki system szkolenia na bazie tego co zrobił w USA i teraz widzimy jak rozwijają się młodzi piłkarze w Niemczech. To samo miałby zrobić Piotr Nowak.

Podobno innym kandydatem jest Stefan Majewski, obecnie trener reprezentacji Polski U-23. Dla mnie jest to człowiek betonu i całkowicie nie zgadzam się z jego kandydaturą ! Czekam na spotkanie Bońka z Nowakiem ustalone na 5 grudnia.

Ocena wpisu: 
Brak głosów