Amerykanie chcą zacieśnić współpracę handlową z Polską

Obrazek użytkownika mukuzani
Blog

Amerykanie są entuzjastycznie nastawieni do inwestycji w Polsce - powiedział w środę podczas konferencji w PAIiIZ ambasador USA w Polsce Lee Feinstein. W Warszawie 20 czerwca odbędzie się polsko-amerykański szczyt gospodarczy.

Ambasador USA mówił m.in. o tym, że przyszłotygodniowy szczyt biznesu ma za zadanie wzmocnić bilateralną współpracę między naszymi krajami. "Cieszę się, że jesteśmy na dobrej drodze, aby zrealizować ten cel" - podkreślił Feinstein. Dodał, że wartość amerykańskich inwestycji w Polsce sięga 20 mld dolarów.

Feinstein powiedział też, że jednym z najważniejszych czynników, który przyciąga amerykańskich inwestorów do Polski, są wykwalifikowani pracownicy.

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman powiedział, że Stany Zjednoczone są szóstym inwestorem w Polsce. "W tej chwili PAIiIZ wśród 150 projektów, nad którymi pracuje, ma 34 projekty z USA. Jeżeli chodzi o ilość miejsc pracy, to jest to jakieś 18 proc. miejsc, jakie tworzą inwestorzy zagraniczni w Polsce. To, co w tej chwili mamy w naszym portfelu, to są miejsca pracy dla ponad 1300 polskich pracowników" - mówił.

Przywołując badania Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce powiedział, że 100 proc. biznesmenów z USA, którzy zainwestowali w naszym kraju jest zadowolonych ze swojej decyzji. "Oni taką decyzję podjęliby jeszcze raz (...), a 67 proc. tych inwestorów planuje rozszerzanie swoich inwestycji w Polsce" - podkreślił.

Z danych przedstawionych przez dyrektor departamentu inwestycji zagranicznych PAIiIZ Iwonę Chojnowską-Haponik wynika, że od początku 2012 roku PAIiIZ sfinalizowała cztery projekty amerykańskie o łącznej wartości 88,1 mln euro, które stworzyły 1466 miejsc pracy. W całym 2011 r. zrealizowano 14 projektów inwestorów z USA o łącznej wartości 190,9 mld euro, które dały 2130 miejsc pracy.

Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Józef Wancer powiedział, że w jego Izbie zarejestrowanych jest ponad 300 amerykańskich firm, a ich liczba rośnie. "Polska jest celem inwestycyjnym numer jeden dla Stanów Zjednoczonych. Od momentu transformacji widzimy, że amerykańskie inwestycje (w Polsce) rosną bardzo szybko - nie tylko w sensie zainwestowanych pieniędzy, ale też jeżeli chodzi o zatrudnienie" - mówił.

Wancer powiedział też, że jednym z głównych celów polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej jest energetyka. "Mówimy tu o całym spektrum energetyki - to nie jest tylko energetyka jądrowa czy gaz łupkowy, ale również (...) energia odnawialna" - stwierdził. Wymienił też inne sektory, m.in.: biotechnologię, przemysł lotniczy czy zbrojeniowy.

"Dużo jest do zrobienia, a te wszystkie tematy będą omawiane na szczycie biznesu" - powiedział.

Polsko-amerykański szczyt gospodarczy zapowiedział w maju 2011 r. podczas wizyty w Polsce prezydent USA Barack Obama. Spotkanie ma być poświęcone m.in. nowym możliwościom handlu między Polską a USA, promowaniu wspólnych działań rozwojowych i innowacji oraz identyfikowaniu wzajemnych barier handlowych.

W ramach szczytu odbędzie się także rządowa sesja dyskusyjna "U.S. Poland Economic and Commercial Dialog", w której wezmą udział przedstawiciele Departamentu Handlu USA i polskiego Ministerstwa Gospodarki. Sesja będzie dotyczyła współpracy rządów w promowaniu dwustronnego handlu i inwestycji.

Celem spotkania ma być także budowanie silniejszych więzi współpracy, np. pomiędzy amerykańską Doliną Krzemową a polską Doliną Lotniczą (stowarzyszeniem przedsiębiorców przemysłu lotniczego z południowo-wschodniej Polski).

W szczycie wezmą udział przedsiębiorcy zrzeszeni m.in. w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce, Polskiej Radzie Biznesu, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Stowarzyszeniu Producentów Gazu Łupkowego w Polsce oraz innych organizacji sektora prywatnego.
http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/amerykanie-chca-zaciesnic-wspolprace-handlowa-z-polska

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Wypowiedz Pana Ambasadora potraktujmy zgodnie z bon motem jego Wielkiego Rodaka, który napisał, że wypowiedzi o jego śmierci okazały się przesadzone... ;-)

A inwestycje zawsze służą dobru inwestora. W ten, czy inny sposób. ;-)

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265454

Pozostając na stronie, z której ów materiał pobrałam, tak sobie z ciekawości zajrzałam do innych tematów, i już chciałam się ucieszyć, że tyle osób odsyła do blogerów na NP, gdyby nie coś, co mnie przygniotło...Otóż temat o wtorkowych bijatykach w Warszawie, a pod artykułem komentarze ! Wszelkie "pudelkowe" dyskusje siadają w pokorze, przed elokwencją naszych krewkich i temperamentnych rodaków za wielką wodą.

Kurczę, czy my wszędzie jesteśmy tacy sami ? I sama nie wiem : :)) czy raczej :((
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#265457

http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/rosja-wine-za-bojki-ponosza-polacy1

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#265459

Odpowiadam w duchu absolutnej, merytorycznej powagi. Czyli o amerykańskich inwestycjach w Polsce:

Otóż: proponuję Ci - oraz wszystkim zainteresowanym - wyguglanie nazwiska Barbra (Barbara) Lundbegg (Lundbergh). Swojego czasu znana postać w polskim biznesie i finansjerze. To o amerykańskich inwestycjach. ;-)

Pozdrawiam :-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265461

Barbara Lundberg. Chyba, że pamięć dziada zawiodła... :-)))
PS. Giełda Papierów Wartosciowych w Warszawie i takie tam sprawy...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265463

Czytam, i chyba mam zajęcie na parę godzin.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#265469

Hej ho, hej ho, do pracy by się szło...:-)))
Tak spiewały krasnoludki... :-)))
Krasnoludy są OK. Patrz: Tolkien.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265476

11-02-1999. Barbara Lundberg została prezesem Elektrimu. Czy firma kierowana przez Amerykankę odzyska wiarygodność akcjonariuszy i inwestorów?
Elektrim ogłosił, że ma nowego szefa wczoraj rano. Rada Nadzorcza wybrała Barbarę Lundberg we wtorek wieczorem. - Głosowanie było tajne, ale jednomyślne. Pani Lundberg wygrała w cuglach - powiedział przewodniczący Rady Nadzorczej Elektrimu Jan Kołodziejczak. - Ważne było dla nas, że ma świetną reputację na rynku i wywodzi się z firmy, która zarządza aktywami.

Lecę dalej

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#265478

A wcześniej? Nic? Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie??? ;-)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265482

albo napisz coś o tej "fazie", bo już zabawa z Elektrimem i cały ten gnój, to zagrożenie, że rodzinę zaniedbam ! :))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#265486

Zero linków, Mukuzani.
Primo: moja nie umieć linkować.
Secundo: linki być gówno warte. Warte być przyisy! :-)))
Tertio: leniwy jestem, Wy szukać,moja leżeć! :-)))

A poważnie: przeraża mnie, jak krótka jest pamięć. To nie do Ciebie. To tak w ogóle. :-(((

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265489

13.10.2000

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#265484

Wy mnie, Mukuzani, fotkami nie zbywajta! Wy mnie, Mukuzani, pogoglujta temat "Port Praski". :-)))) Ziemia, znaczy...:)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265487

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#265493

Otóż, ja Wam.Mukuzani, spokoju nie dam! :-). Wy, Mukuzani, oraz wasi Czytelnicy, Mukuzani, Wy się dowiedzta. Wy nie ferujta wyoków, Wy se fakty przypominijta...Oj. ta pamięć w tym narodzie...

Mukuzani. Pożatowałem i skończyłem. Szukajcie, a znajdziecie. Ja tylko podpowoadam tropy...

Pozdr! :-)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265505

zatem coś optymistycznego:

Podczas badania zasobów gazu łupkowego w Polsce Państwowy Instytut Geologiczny natrafił na ślady istnienia złóż metali ziem rzadkich na Mazurach. Według ekspertów, gdyby okazało się, że rzeczywiście posiadamy takie zasoby, byłoby to większą rewolucją surowcową niż w przypadku gazu łupkowego.

http://biznes.interia.pl/biznes.interia.pl/news/polska-jedna-noga-w-mongolii-po-metale-ziem-rzadkich,1809450

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#265509

Moje tropy nie przygniębiają. Wskazują...jak sądzę...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265513

Widze, ze dzisiaj humory Wam dopisuja...

I to po ciezkich, nocnych palowaniach na ulicach Warszawy.

Z tej interesownej, telewizyjnej  propagandowki najbardziej podobala mi sie perspektywa ogladania tego terenu z kolejki linowej z gondolami.

I pomyslec,

ze o tym wszystkim spiewala juz Irena Jarocka w piosence o Jerzym Gondolu ;)

http://www.youtube.com/watch?v=WFLM1i99DE4

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#265515

Baco! Moja kochać Baca, ale...merytorycznie. O B.Lundberg...
:-) Tylko,uśmich

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265525

jak 'Moja kochac Baca./  ;) to prosze przekazac jej serdeczne uklony z hal ;)

A merytorycznie... 

przeciez ten szwindelek swietnie widac z... daleka ;)

nie bedzie tu zadnych komentarzy !

Koncern Michnika w czasach rzadu msciwych kaczystow przekazal wszystkie aktywa do bankow amerykanskich. 

Dlatego, ze za oceanem i bezpieczniejsze.

Dzis jest juz bezpieczniej i napasione slimaki wychodza ze skorupek.

(wybacz mi za ten wredny komentarz, ale tak to widzi prymityw z hal ;)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#265531

Baco! Z hal to Ty masz widok ogólnie prawidłowy. :-). Czasem tylko szczegóły Ci umykają. ;-). Z nizin (mazowieckich) czasem widać lepiej. A tak w ogóle, to problem polega na tym, że ludziska widzą (widzieli) i zapominają (zapomnieli).
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265696

"...Barbara Lundnerg . Mająca doświadczenia w kierowaniu tak zwanym Polsko Amerykańskim Funduszu Przedsiębiorczości. Lundberg nie tylko zasłynęła z tego ze w Elektrimie wykupiła akcje BRE banku ( Olechowski-Opara-także bank handlowy ) akcje Warty oraz akcje Kulczyka ale zaczęła zakupy na całego jak określają Lundberg znawcy Elektrimu, skupowała wszystko jak leci nie gardząc nawet małymi interesikami czy nieruchomościami. Wszystkie drobne lewe interesy bandy Goldberg Opara zostały wtedy własnością Elektrimu. Po pierwsze pozwalało to wyczyścić i polikwidować setki spółek krzaków po drugie była okazja na tym wszystkim jeszcze zarobić. Wykorzystując zainteresowanie zarówno Francuzów jak i Niemców Elektrimem a w szczególności Era gsm . Powstała Elektrim Telekomunikacja –ET- . Elektrim wyłoży na spółkę 615 milionów. Francuzki koncern Vivendi który już od dłuższego czasu walczyl z Niemcami o wpływy wyłożył 1.2 miliarda dolarów na 49% akcji. Francuzi którzy dowiedziawszy się o tym ze kupili tylko akcje a nie wpływy nad Elektrimem dostali szalu ale kogo to interesowało.Akcjonariusze grupy Goldberg Rolat a także zarządzający Elektromontarzem północ czyli Opara pękali ze śmiechu, wcześniej wykupiona przez panią Lundberg drobnica bandziorów Rolat Goldberg miała teraz wartość giełdowa i to było najważniejsze....."

Całość http://rprl.blogspot.com/2012/03/casus-opara-t-u-s-q-n-e-u-m-n-y.html

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#265550

No to PT Czytelnicy czegoś konkretnego się dowiedzieli ;-)
Kawa na ława nie być smaczna. Smaczne być poszukać kawy oraz ławy.
Pozdrawiam :-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#265695