Dla kogo są więzienia?

Obrazek użytkownika elig
Kraj

Można by myśleć, że siedzą w nich zawodowi złodzieje, aferzyści, bandyci,gwałciciele i mordercy. Okazuje się, że stanowią oni mniejszość. Zamiast nich mamy tam takich, co popełnili drobne wykroczenia i których nie stać było na zapłacenie grzywny. Wczoraj w portalu Onet.pl / / http://wiadomosci.onet.pl/kraj/w-polsce-wiezienie-nawet-za-kradziez-bulki-nie-mialem-co-jesc/h6b7m / - jest tam wideo z TVP/ przeczytałam krótką informację zatytułowaną "W Polsce więzienie nawet za kradzież bułki. "Nie miałem co jeść"". Podam ją w całości:

"Aż 75 proc. osadzonych w polskich więzieniach wcale nie musiało trafić za kratki. Dostali małe wyroki, ale zostały one zmienione na kary pozbawienia wolności. W rezultacie dziś skazańcami są np. osoby, które ukradły rower, a nawet bułkę w sklepie. Więźniowie tłumaczą: "Kradłem, bo nie miałem co jeść. A później nie miałem z czego zapłacić grzywny". Albo: "Zanim trafiłem za kratki, nie uczestniczyłem w żadnej rozprawie".
Równocześnie na wolne miejsce w więzieniu czeka ok. 50 tys. groźnych przestępców...
(jsch)
Źródło: TVP".

Przytoczę teraz kilka typowych komentarzy pod tym tekstem:

~oburzony : Demokracja po polsku, demokracja dla bogatych złodziei, których stać na opłacenie najlepszych adwokatów, biednych ludzi skazuje się bez wzywania na rozprawę, gdyż nie stać ich na adwokata, a sądy nie zawsze przyznają w takich przypadkach adwokata z urzędu
~Rychu : Równowaga musi być. Skoro ludobójcy z rządu chodzą po wolności, a wszyscy znani przestępcy dostaja śmieszne wyroki, to dla równowagi trzeba powsadzać za kraty niewinnych. Polskie prawo jest bardzo surowe i skuteczne ale tylko dla nas, nie dla tych którzy powinni świecić przykładem.
~biedak : ile musi ukraść złodziej z PO, żeby poszedł siedzieć?"

W portalu Bankier.pl / http://www.biztok.pl/Ile-kosztuje-utrzymanie-wieznia-Prawie-30-tys-zl-rocznie-a5982 / znalazłam kilka danych na temat więziennictwa w Polsce. Okazuje się, że w pażdzieniku 2012 siedziało w ciupie ponad 84 tys. osób. Wynika stąd , że ponad 62 tysiące wieźniów wcale nie powinno tam przebywać. Nie siedzą oni może "za niewinność", ale za drobne wykroczenia. Ja osobiście nie mogę pojąć, jak zdrowy na umyśle sędzia może skazać na grzywnę kogoś, kto nie ma pieniędzy na chleb? Istnieją poza tym kary ograniczenia wolności.

Można nawet podejrzewać, że jest to efekt zamierzony. Zapycha się więzienia "drobnicą" by groźniejsi, a ustosunkowani przestępcy mogli w nieskończoność odwlekać odbycie kary. Być może jest to to też wygodne dla służby więziennej.
Z linkowanego wyzej artykułu w Bankier.pl dowiadujemy się także, ile to kosztuje:

"Polskie więziennictwo kosztuje miliardy złotych, a wydatki, szacowane na 2,5 mld zł, to koszty utrzymania osadzonych i funkcjonowania zakładów karnych i aresztów śledczych.
Według danych przytoczonych przez serwis dzienne utrzymanie jednego osadzonego to 80,50 zł. Miesięczny koszt wynosi 2,45 tys. zł, a roczny 29,4 tys. zł. ".
Wynika z tego, ze wydajemy rocznie prawie dwa miliardy złotych na osadzanie w więzieniach ludzi, którzy nie powinni tam przebywać. Co więcej jest to działalność wyjątkowo demoralizująca. Ci "przypadkowi" więźniowie mają wyjatkową okazję by zostać zawodowymi przestępcami. Wymiar sprawiedliwości działa tu na rzecz ZWIĘKSZENIA przestępczości w Polsce.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

po PRLu ten sam styl myslenia i robienia biznesu.
Sprawiedliwosci to mozna oczekiwac w wolnym demokratycznym panstwie a nie w Polsce czyli PRLbis.
N duzych rybvach sie zarabia jak sa na wolnosci zas na plotkach sie pracownicy nie przemecza w zkladach karnych a tam jest ta sma wilopokoleniowa banda klawiszy slugusow systemu,kazdy klawisz to lapowkarz a zrazem przestepca w polskich wiezieniach.Bys kalwiszem to jest to tak jak byc dyrektorem malej firmy w ktorej wszyscy tylko musza sluchac i wykonywac polecaenia i przynosic dochod.
Klawisze to wielopokoleniowi zwyrodnialcy bez wyksztalcenai i kultury, a wlasciwie to oni maja wlasna kulture troglodytow.Miszkaja w tych samych od pokolen osiedlowych blokach zenia sie i mnoza miedzy soba i przekazuja sobie prace klawisza bo tam moga byc tylko swoi tak jak bylo w innych sluzbach.

Vote up!
1
Vote down!
0
#381641

Emeryt czy rencista,musi przeżyć za 800 zł,a skazany za 2,500.

Znam bezdomnego,który na zimę idzie do więzienia,bo wybija okno wystawowe i nie ucieka.

Tylko dla tego,że ma za darmo trzy posiłki,kąpiel ciepła,tv,wideo.

I mi opowiadał ko jest osadzony,ojciec bo syn nie płacił alimentów i gdzieś uciekł,dziadek bo jechał po pijaku na rowerze,chłopak bo podrobił legitymacje szkolną,by kupić tańszy bilet na PKP.

A bandziory,gwałciciele,pedofile,złodzieje bankowi,śmieją się w oczy z bezkarności.

Bo ryzy stworzył sobie elektorat,który będzie na niego głosował.

Żadna menda a sPOłeczna nie będzie głosowała na PIS,z prostych przyczyn,nikt nie będzie bata kręcił na siebie.

pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
0
#381648

elig: To prawda.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#381700

elig: Koło mojego domku letniskowego mieszka facet, który jest klawiszem w Białołęce, pochodzi z bardzo przyzwoitej chłopskiej rodziny i zupełnie nie odpowiada pańskiemu opisowi.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#381699

http://niepoprawni.pl/blog/2602/jak-krasc-miliony-jak-adorowac-ksiezniczki

Vote up!
0
Vote down!
0
#381657

elig: jak kochać to boginię, a jak hmmm tego..., to co się nawinie.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#381701

... napisanie tej notki jest ze wszech miar potrzebne społeczeństwu. I za to masz ode mnie 10. Kiedy piszesz z sensem i zawierasz prawdziwe informacje, oceniam je wysoko, bo nie mam do Ciebie uprzedzenia tylko dlatego, że masz nick Elig. To tak w nawiązaniu mojej oceny Twojego poprzedniego artykułu.

A teraz ad rem.
Otóz droga Elig, mało kto z osób tu piszących zna ten problem z autopsji. Więc Twoje wskazanie na grupy społeczne, które blokują w "pierdlu" miejsca rzeczywistym przestępcom stanowiącym zagrożenie dla ładu i porządku społecznego w Rzeczpospolitej wydaje się być uzasadnione.

Na pocieszenie dodam, że w szczegółowym programie PiS-u, - problem ten jest ujęty w sposób zadawalający społeczeństwo. Nie oznacza to, że wykroczenia i drobne przestępstwa będą pomijane przez Temidę, Będą natomiast traktowane zgodnie ze sprawiedliwością społeczną. Dzięki temu, zwolnią się miejsca dla wszelkiej maści aferzystów i przestępców kryminalnych, w myśl zasady: każdemu wegług jego... "zasług". Brane jest też pod uwagę stworzenie miejsc dla zastępów skazanych za... zdradę Ojczyzny. A tych "z górnej półki" są setki.  

Pozdrawiam z 10,
                           

__________________________
"Stan skrajnej niewiedzy czasem potrafi doprowadzić
do stanu skrajnego ogłupienia". (Satyr)

Vote up!
1
Vote down!
0
#381703

bo rozstrzelanie to śmierć honorowa z wyjątkiem wariantu białoruskiego - strzał w potylicę za prawym uchem

Vote up!
0
Vote down!
0
#381714