Czechy za Izraelem - brawo!

Obrazek użytkownika idź Pod Prąd
Świat

Czesi, pomimo dekapitacji elit w bitwie na Białej Górze w roku 1620, nie stracili politycznego rozsądku. Choć po kontrreformacji stracili swoją podmiotowość w rozgrywkach geopolitycznych (oprócz eksterminacji szlachty, Liga Katolicka zredukowała do ¼ liczbę mieszkańców, zrujnowała ekonomicznie i zlikwidowała niezależność Królestwa Czech), do dziś nasi południowi sąsiedzi podejmują rozsądne decyzje polityczne. Przykładem tego jest jednoznaczne poparcie Izraela na forum ONZ podczas piątkowego głosowania nad podniesieniem statusu Palestyny.

Czesi mają świadomość tego, że bez pomocy jakiegoś mocarstwa nie obronią swoich interesów narodowych. Nie wierzą Niemcom, którzy wysuwają wobec nich pretensje terytorialne i historyczne, nie wierzą Brytyjczykom, którzy zdradzili ich w Monachium. Nie przychodzi im też do głowy idiotyzm, któremu ulega część naszych neoendeków, by w Rosji szukać oparcia dla swoich interesów i „konserwatywnych wartości”. Wiedzą, że jedynie USA mogą realnie i przyjaźnie patrzeć na ich interesy. Ale USA są za oceanem, koncentrują się na Azji południowo-wschodniej i w rozgrywkach z Putinem mogą łatwo poświęcać niezbyt ważnych sojuszników z Europy Środkowej. W jaki więc sposób uczynić siebie ważkim w oczach Ameryki?

Sprytni Czesi nie mają trudności z odpowiedzią na to pytanie. Wiedzą, że w tej części świata kluczowym sojusznikiem USA jest Izrael. USA mogą poświecić w swojej polityce Czechów, Polaków, czy Węgrów, ale nie poświecą Izraela! Co więc zrobili Czesi? Ano postarali się, by Izrael miał interes w lobowaniu za nimi w USA. Z takim wsparciem ich pozycja w Waszyngtonie jest niezagrożona.

Czesi nie popierają Izraela tylko doraźnie, ale od czasów jego powstania w 1948 roku. Już wtedy, nie zważając na embargo ONZ, Czechosłowacja wysłała broń Izraelczykom (23 myśliwce Avia S-199 oraz szkolenie pilotów). W przeciwieństwie do nas, Czesi dobrze rozumieli, że rozbudzanie nastrojów antysemickich po wojnie sześciodniowej roku 1967 jest w interesie komunistycznej Rosji. Po odzyskaniu wpływu na swoją politykę zagraniczną w 1990 roku, wznowili stosunki dyplomatyczne z Izraelem i wspierają go na arenie międzynarodowej.

Jak widać z piątkowego głosowania w ONZ, Izrael nie ma wielu przyjaciół – za jego interesami głosowało tylko 9 państw (w tym USA, Kanada, Czechy), 138 było przeciw (w tym oczywiście Rosja i Chiny), a 41 (w tym Polska i Niemcy) wstrzymało się od głosu. W takiej sytuacji głos Czech jest ważki i z pewnością odnotowany w Jerozolimie. Nic dziwnego, że premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział niedawno:

„Izrael nie ma lepszego przyjaciela w Europie niż Republika Czeska”.

Patrząc na rozkład głosów w ONZ, można wyciągnąć proste, geopolityczne wnioski. Polityka amerykańska napotyka coraz to większe trudności (a w szczególności jej bezwarunkowe poparcie dla Izraela). Prezydent Obama będzie starał się dystansować od Jerozolimy i pozować na bezstronnego arbitra. Izrael będzie więc z czasem coraz bardziej osamotniony. Wsparcie nawet niewielkich Czech będzie mu bardzo na rękę i będzie starał się je utrzymać, z czego Czesi osiągną różnorakie korzyści. Państwa opowiadające się przeciw Izraelowi stawiają się w orbicie geopolitycznych interesów Eurazji. Podział UE na tym tle jest dowodem z jednej strony rosnącego wpływu elektoratu muzułmańskiego w części jej państw, a z drugiej tężejącej osi interesów Berlin-Moskwa-Pekin.

W tym kontekście widać dalekowzroczną mądrość polityki Lecha Kaczyńskiego, który nawiązując do Jagiellonów (a także ostatniego Piasta i I RP) od 2007 roku zapalał w oknach swego pałacu chanukowe świece.

Paweł Chojecki

***
 

Stolica Apostolska przyjmuje z zadowoleniem decyzję, na mocy której Palestyna stała się nieczłonkowskim państwem obserwatorem ONZ”

PS
Ludziom o małym rozumku, zaślepionych lewacką propagandą antyizraelską, dedykuję trafne wypowiedzi Józefa Darskiego:

"Potencjał jest i już zagospodarowuje go Opara i NE. Gdybym był płk KGB odpowiedzialnym za Priwislanski Kraj, zainwestowałbym mocno w obóz antystołowy-narodowy. Hasła:

- USA naszym wrogiem, bo instrumentem Izraela, który chce 60 mld dolarów i Judeopolonii, a tam morduje dzieci, naszym przyjacielem od czasu Andersa jest Iran

- Wrogiem katolickiej Polski jest zagniwajszczyj Zapad, dlatego Polacy powinni walczyć z libertynizmem, mają w tym pomoc Rusi - ostatniego prawdziwie chrześcijańskiego kraju

- Wrogiem Polski, który nas okrada i wyzyskuje jest UE, z której trzeba wystąpić, precz z UE i germanizacją

- Odwiecznymi wrogami Polaków, mordercami, ludobójcami są Ukraińcy, Litwini chcą tylko zniszczyć Polaków (na Litwie inne hasła dla Polaków i Litwinów) - jakakolwiek współpraca z tymi narodami morderców jest zdradą, najpierw mają ukorzyć się przed Polakami i przepraszać, że żyją.

- Precz z okrągłym stołem i jego twórcą Michnikiem (jednocześnie odwrotne rozkazy dla czerskich - pluć na wszystko co polskie, oskarżyć Polaków o holocaust itp. by sztucznie stworzyć falę antysemityzmu)

- Walka na śmierć i życie z polakożerczymi żydami, którzy gnębią Polskę - tu odpowiednie listy, tak głupie, by trafiły do każdego polskiego idioty

A następnie czekać jak polactwo pod wodzą nowej endecji jak dojrzały owoc samo spadnie w nasze, moskiewskie ręce. Będziemy mieli naszych przeciwników okrągłego stołu i wymienimy zużytą agenturę na świeżutką z poparciem polskich mas jak zawsze." 19.11.2012

"Myślę, że na poważnie zabrano się za hodowanie neoendencji, która znajdzie wspólny język z Rosją ku radości Niemiec. Antyamerykańska kampania połączona z kampanią przeciwko Izraelowi, którego nawet byt państwowy w Palestynie jest przedstawiany jako zagrożenie dla Polski (NE - ŁŁ), ma nas odizolować i uniemożliwić nie tylko racjonalną politykę, ale zniechęcić USA do interwencji z zewnątrz na korzyść Polski.

Owa interwencja z zewnątrz jest jedyną nadzieją dla społeczeństwa zbyt słabego by obalić system samemu, np. korzystając z walk wewnątrz obozu władzy. A zatem czeka nas, z powodu deprawacji i denacjonalizacji społeczeństwa, rok 1956. (…) Niestety, w tej chwili widzę w perspektywie jedynie Polskę wyizolowaną i na trwale przytroczoną do Rosji przez samych Polaków. Nie widzę siły politycznej, która przeciwstawiłaby się kampanii antyżydowskiej ze strony prawicy narodowej, tym bardziej, że potomkowie żydowskich komunistów robią wszystko, by rozpalić antysemityzm i dostarczyć argumentów do takiej kampanii właśnie. Gdyby nie było Wybiórczej, antysemityzm by już dawno w Polsce znikł. A tak sądzę, że okaże się skutecznym narzędziem kompromitowania wolnościowych aspiracji." 30.08.2012

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Popieranie lub izolacja IZRAELA jako panstwa SYJONISTYCZNEGO nijak sie ma do samych stosunkow Polsko-Zydowskich.

Wielu Zydow czulo sie Polakami,wielu przechrzciło się z milosci do swej ojczyzny.W Izraelu mieszka sporo Polakow zydowskiego pochodzenia i oni bardzo cenia Polske.

Jest tez druga grupa to Syjonisci i Ortodoksyjni Zydzi.Oni do swojego Zydostwa podchodza radykalnie i właśnie Goj to w jak w nomenklaturze Faszystów -podczłowiek.

Ta grupa min Zydostwo-Amerykańskie-Zydokomuna sowiecka nienawidzi Polski i Polaków a sama rtelacje miedzy narodami widzi przez pryzmat roszczeniowy i ekonomicznie ekspansywny.

Czy Czesi popierajac Syjonistów z Izraela robią słusznie w oczach USA>?

Polacy wlasnie przez samych Amerykanów/vide slowa Brzezinskiego o przekierowaniu interesow geopolitycznych na Chiny/popychani sa w lapy .Kacapów

Na prawicy neoendecja jest tego goracym oredownikiem

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311717

Albo Izrael albo Moskwa. Rzygać mi sie juz chce na takie wywody.

cui bono

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

cui bono

#311729

ale trzeba być prawdziwym durniem, żeby na siłę robić sobie wroga z kraju, gdzie Polska i Polacy są darzeni dużą sympatią, czyli Iranu.
Jakoś nie słyszałem, żeby to w Iranie rozpowszechniano kłamstwa na temat roli Polaków w mordowaniu Żydów podczas II wojny.
Entuzjastyczne wypowiedzi redaktorów Nowego Państwa na temat ewentualnej wojny z Iranem, a także ich deklaracje udziału polskich w wojsk w tych operacjach są dla mnie przejawem ich potwornej głupoty.
Przyznaję, że rozmiarami tej głupoty byłem bardzo nieprzyjemnie zaskoczony.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311751

[quote=Traube]ale trzeba być prawdziwym durniem, żeby na siłę robić sobie wroga z kraju, gdzie Polska i Polacy są darzeni dużą sympatią, czyli Iranu.
Jakoś nie słyszałem, żeby to w Iranie rozpowszechniano kłamstwa na temat roli Polaków w mordowaniu Żydów podczas II wojny.

[/quote]

a to najważniejsze? W Iranie wieszają ludzi na latarniach, kamienują i obcinają ręce. Fanatycy rządzący Iranem dążą do zdobycia bomby atomowej. To ja akurat mam gdzieś, kiedy takie fajne hordy mówią o mnie dobrze. Nie muszą.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311830

Masz bardzo powierzchowną wiedzę o Iranie.
Fajnie by było, gdybyś podobną miarę, co do Iranu, zastosował do Izraela.
Bo tamtejsi fanatycy od dawna juź mają bomby atomowe i całkiem otwarcie rozważają ich użycie.
Mordowanie przeciwników politycznych też jest tam na porządku dziennym. Masz może fotki jakiś dzieciaków pomordowanych przez Iran? Nie gdzieś tam kiedyś w przyszłości, ale parę tygodni, miesięcy albo lat temu. Bo ja takie zdjęcia dzieci pozabijanych przez miłujący pokój Izrael mogę Ci bez trudu znaleźć.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311833

Ze Izrael to gówniane państwo, ma to jakoś poprawić wizerunek gównianego Iranu??? Człowieku, to jest taliban, który tylko troszkę się ucywilizował, ale dalej jest prymitywnym i religijnie opętanym krajem. Jeszcze niedawno mieli zakaz TV satelitarnej! Wieszają ludzi na latarniach! Czego nie rozumiesz? Chcesz powiedzieć, że to dobrze? No, nie dla mnie. Co innego cywilne ofiary walk, a co innego publiczne egzekucje. A może lubisz?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311834

Ani słowem nie broniłem reżimu rządzącego Iranem. Twoje pytanie o to, czy lubię wieszanie na latarniach jest niedorzeczne i głupie.
Napisałem tylko, że głupotą byłoby wplątywanie Polski w konflikt z krajem wobec nas życzliwym, w każdym razie z krajem, który nigdy nie był nam wrogi.
Do tego wplątywanie się po stronie rasistowskiego i agresywnego kraiku, co i rusz okazującego wrogość, wręcz nienawiść, do Polski i Polaków.

Nie rozumiem, musi Polska się w to angażować? Nie może zachować dystansu i neutralności? Dlaczego mam, jak Darski, cieszyć się i podniecać perpektywą wojny, czyli zamordowania setek tysięcy Bogu ducha winnych Irańczyków w imię interesów obcego mi pod każdym względem państwa Izrael?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311836

W Polsce też nie tak dawno, bo za PRL, było mnóstwo zakazów podobnych do zakazu posiadania anten satelitarnych.
Nie wiem, czy byłby to dobry argument do zrzucenia na nas bomby atomowej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311837

Tak się składa, że miałem okazję zaznajomić się z pewnymi rzeczami i pewnymi ludźmi "od kuchni". Powiem tyle: obiegowe opinie na temat strasznego fundamentalistycznego Iranu, gdzie ucinają ludziom ręce, nogi i nie ma anten telewizji satelitarnej są mniej wiecej tak samo prawdziwe, jak Polska = wódka, kiełbasa, Chopin i Wałęsa.

Inny kraj, inna kultura, inna religia, inna obyczajowość. Wielu rzeczach, my, światli Europejczycy (aczkolwiek, wiadomo, Polacy taki gorszy sort, lepszy to ci z zachodu Europy:)), moglibyśmy się od nich nauczyć. Doświadczyłem na własnej skórze. :)

I nie ma to nic wspólnego z aktualnymi domniemanymi konfiguracjami geopolitycznymi. Jak określę Polskę mianem kraju postkomunistycznej ciemnoty i wasala Rosji - zaboli, prawda?
Czy tak daleko będę od rzeczywistości?
Ale nawet jeśli zgodzić się z taką opinią, to nie znaczy, że Polacy to ciemny, durny, nic nie wart naród.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311866

I to dla nas droga. Jak zaczniemy się opowiadać po którejś ze stron, tylko stracimy. Niech się tam wzajemnie pieszczą, nam ani 200 tysięcy uciekinierów z Izraela nie jest potrzebne, ani import islamskich wariactw.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311881

Wszyscy patrzmy na Islandie.Mala spolecznosc ,ktora jeszcze w latach 50 tych zyla w bardzo prymitywnych warunkach poprzez przemysl rybny i zloza ropy stala sie zamozna wyspa

Sen sie skonczyl gdy zachodnie banki doprowadzily Islandie do ruiny lecz ten dumny narod obronil sie dzieki SOLIDARNOSCI I DEMOKRACJI BEZPOSREDNIEJ

TO WZOR DO NASLADOWANIA

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311822

Jeśli Izraelowi tak bardzo są potrzebni sprzymierzeńcy, to niech o nich zabiega! Samo ma przyjść? A co MY jesteśmy?! Jakieś kompleksy? ;)
Być może Czesi coś za to mają, a przynajmniej nie wysłuchują rasitoswkich pierdół na temat swojej historii.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311826

Znak który mówi po której stronie żelaznej kurtyny jesteśmy.
Taki znak był też przy okazji wojny z Libią.

Bez wdawania się słuszność/niesłuszność tych zdarzeń, Polska jest po stronie Moskwy.
Remek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Remek

#311827

"Liga Katolicka zredukowała do ¼ liczbę mieszkańców"

A to ciekawe. A ja słyszałem, że to po rajdzie wojsk szwedzkich, protestanckich - zaznaczę, po bitwie pod Breitnfeld w 1631 roku Czechy jakoś tak się "wyludniły".

Drogi Autorze - rzetelnośc historyczna wymaga napisania, że Czechy zostały splądrowane, luidność zdziesiatkowana, przede wszystkim przez wojska protestanckie. Ponadto - pomijając kilka nieuchronnych w takich czasach epizodów i - wojska Ligi Katolickiej nie miały żadnego interesu w dewastowaniu ziem należących de facto do... Habsburgów.

Z taką jak pańska, "interpretacją", przyznaję, jeszcze się nie spotkałem...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#311869

Ano wlasnie na tym polega wolnosc slowa, ze kazdy moze sobie wypisywac jakiekolwiek bzdury mu przyjda do glowy, nawet takie, ze Polska powinna calowac Izrael w dupe z jakichkolwiek wzgledow (geo) politycznych aby sie rzekomo dobrze ustawic, bez wzgledu na fakt bestialskich zbrodni dokonywanych przez Izrael na narodzie palestynskim, ktore to zbrodnie sa bardzo dobrze udokumentowane, takze przez wiarygodne alternatywne media, a nie wydumane przez glowne scieki , jak to ma miejsce w przypadku Iranu. Iran byl nowoczesnym swieckim panstwem, dopoki USA nie obalily rzadu. Teraz chca zrobic znowu to samo, plus zagarnac kraj, tyle, ze Iran ma wielu sprzymierzenncow i nie jest osamotniony, jak byl Kadafi.

Wystarczy, ze Kanada, dzieki dyktaturze Harpera, schodzi na psy - wole sie wstydzic za jeden kraj niz za dwa.

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#311894