Król August II knuje rozbiór Polski

Obrazek użytkownika Jacyl
Historia

      Czytając materiały źródłowe do epoki która mnie interesuje, czyli okres tuż przedrozbiorowy do Powstania Listopadowego trafiłem na bardzo ciekawy list ministra pruskiego Grumbkowa do Cesarza Prus napisany po spotkaniu z królem Augustem II Mocnym Sasem w Krośnie na Śląsku w dniu 14 stycznia 1733r. A poniżej fragment tego listu:

      „Tymczasem dano nam znać, że Patron nadjeżdża… Wylądował i mogę upewnić W. Królewską Mość, że okazał prawdziwą radość na mój widok. Zanim wysiadł, wziął mię za głowę i rzekł: „Bardzo się cieszę, że cię widzę, Grumbkowie”. Pomogłem mu wysiąść; spytał przede wszystkim, jak się miewa król? Potem weszliśmy do jego pokoju i trzymał się na nogach tak źle, że upadł na mnie i gdybym się nie oparł o szafę, runęlibyśmy obaj. Posadziłem go na krześle, on podał mi dłoń: „No i cóż – pytał – co porabia kom patron? Jakże tam z podagrą? Kieliszek jeszcze ujdzie? Czy trzyma ciepło swe nogi?” – i tysiąc podobnych pytań. Spytałem, czy mam przystąpić do rzeczy; on na to, że chciałby najpierw pomówić z Bruhlem…

        Potem spytałem go, na czem polega plan, dla którego omówienia mię spowadził, i w jaki sposób myśli go wykonać. Powiedział, że ponieważ żąda odszkodowania (nie wiem już ilu milionów), a cesarz od tego się uchyla, więc zasmakował w projekcie Marschalla, aby rozebrać Polskę. Sam tylko cesarz może się do tego przyczynić, nie wyprowadzając w pole ani jednego żołnierza: niech tylko pozostawi swobodę działania trzem mocarstwom, a potem niech będzie arbitrem rozbioru. Jakoż dał hojnie Toruń i duży pas z miastami Prus Królewskich z wyjątkiem Gdańska; sobie zarezerwował Wielkopolskę, Małopolskę i Wilno, a reszta przypadłaby Rosji. W ten sposób, mówił, cesarz będzie miał wszystkich po swojej stronie i nic to go nie będzie kosztowało, a kiedy my będziemy razem, panowie Francuzi nie ruszą się. Zresztą, powiada, bez tego nie chcę sukcesji w Polsce, mój syn nie wytrzyma tego, co ja wytrzymywałem przez lat trzydzieści…

        Następnie przeszedł do Rosji i upewnił mnie, że jego plan z tej strony nie napotka trudności, bo Rosja nagli go do ugody z cesarzem; wobec tego kazał już przedłożyć (w Petersburgu) wielki plan, który tam się podoba, gdyż Biron ze względu na Kurlandię nie będzie mu przeciwny….”

(źródło: Droysen, Geschichte d. preuss. Politik, cz. IV, t. 4, str. 408)

     Czy nie przypomina to Wam dzisiejszych czasów, tyle że nie mamy jeszcze dostępu do takich listów.

Brak głosów

Komentarze

Jutro obiecuję na ten temat więcej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#135619

Wiem, o tym ja już pisałem 17 kwietnia 2010r.

-----------------------------------------------------------
"Jeżeli państwo jest zbudowane na występku i rządzone przez ludzi depczących sprawiedliwość, niema dlań ocalenia" PLATON "Państwo"

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------------------- "Polska Niepodległa to Polska niebezpieczna" Lenin

#135620

"rozbiór"nie oznacza rozbioru-jaki znamy z historii..dziś"rozbiór Polski"-kojarzy się.. z rzeżniczym rozbiorem ubitego,nieszczęsnego zwierzęcia..Tym..stała się dziś Polska..

Patria Opressa

Vote up!
0
Vote down!
0

Patria Opressa

#135675

My nie mamy, ale Amerykanie tak.
Dlatego dobre stosunki ze stanami sa gwarancja niepodleglosci Polski. Przyznam, ze prorosyjskosc srodowisk opiniotworczych jest dla mnie przerazajaca.
Strach ogarnia, gdy sie pomysli jakie skutki przyniesie ta krotkowzroczna polityka polskich politykierow!
Uklony.
"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

Vote up!
0
Vote down!
0

"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten będzie świnią na starość" Józef Piłsudski

#135645

następny rozbiór Polski już trwa.I to na naszych oczach.

Vote up!
0
Vote down!
0
#135670

Podales ciekawe fakty.
1) mozesz sprecyzowac dokladniej cytat z Platona?
2) co sadzisz o rozdzialach na temat Sasow z ksiazki
N. Davies'a "Boze Igrzysko" ("God's Playground")?
3) czy znasz jakies opracowania historyczne dotyczace polityki
Prus wobec Polski - szczegolnie rzekomy udzial zydowskiej finansjery w orkiestracji rozbiorow?

Vote up!
0
Vote down!
0
#135764

1) Cytat z Planota jest pod każdą moją wypowiedzia a chodzi po prostu o moje podejście do tego co się dzisiaj dzieje i przyczynach tego.
2. Powiem szczerze że do Davies'a zabieram się od dłuższego czasu ale nie miałem okazji przeczytać (pomimo że ją mam w prywatnym księgozbiorze). Zbyt mało czasu - rodzina, praca.
3. Jeżeli chodzi o politykę Prus wobec Polski z tego okresu to polecam Władysława Anczyca "Dziewięć projektów rozbiorów Polski" z 1888r. (chyba nawet jest teraz na Allegro). Jeżeli chodzi o rzekomy udział finansjery żydowskiej to bliżej tym się nie interesowałem ale może coś znajdziesz w "Raporty szpiega Mackrotta o wolnomularstwie polskim" St. Małachowskiego z lat 30-tych. Jeżeli jakiś udział osób narodowości żydowskiej w tym był to należy bardziej patrzyć pod kątem działalności masonerii w tamtym okresie.

-----------------------------------------------------------
"Jeżeli państwo jest zbudowane na występku i rządzone przez ludzi depczących sprawiedliwość, niema dlań ocalenia" PLATON "Państwo"

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------------------- "Polska Niepodległa to Polska niebezpieczna" Lenin

#135879

Warto sprawdzic ten link:
http://www.bibula.com/?p=35639

Co sadzicie o tej ksiazce?
prof. Wladyslaw Konopczynski "Fryderyk Wielki a Polska"

Vote up!
0
Vote down!
0
#149011