Dzisiaj jest Świętego Mikołaja krótki życiorys i obyczaje z tym dniem zwiazane

Obrazek użytkownika Jacyl
Blog

Dzisiaj obchodzimy święto Świętego Mikołaja zwane dzisiaj mikołajkami. Chciałbym po krótce przypomnieć, kim był naprawdę Święty Mikołaj.

Święty Mikołaj z Miry - biskup Miry w dzisiejszej Turcji, urodzony około 270 roku w Patarze, zmarł około roku 345 lub 352. Jeden z najbardziej czczonych świętych prawosławnych (nazywany zawsze św. Mikołajem Cudotwórcą), Święty prawosławny, a także Święty katolicki.
Zasłynął jako cudotwórca, ratował żeglarzy i uratował miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich.
Według podań po bogatych rodzicach otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Po życiu gorliwym i pełnym dobrych czynów, zmarł w połowie IV w., spontanicznie czczony przez wiernych. Gdy Mirę opanowali Arabowie, kupcom włoskim udało się zabrać jego relikwie i przewieźć do Bari w południowych Włoszech. Znana jest historia o trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem; opowieść o trzech ubogich pannach wydanym za mąż dzięki posagom, których Święty dyskretnie im dostarczył; o trzech młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci; o żeglarzach wybawionych z katastrofy morskiej. Jeden z utopców statku wiozącego świętego na pielgrzymkę do Jerozolimy miał podobno zostać przez niego wskrzeszonym. Święty Mikołaj wskrzesił też trzech młodzieńców zabitych za nieuregulowanie rachunku za nocleg w gospodzie. Święty Mikołaj brał udział w soborze w Nicei, gdzie miał spoliczkować heretyka Ariusza.

A teraz trochę o tradycji:
W Polsce św. Mikołaj jest patronem bydła, koni i owiec. Jego święto przyda w okresie kiedy w niedawnej przeszłości zaczynały się gromadzić w watahy wilki. W moich rodzinnych stronach (Kurpie) ludzie tego dnia zachowywali post, aby uprosić od świętego Mikołaja obronę przed napaścią wilków. W okolicach rzeki Raba mieszkańcy zanosili do Kościoła drób, len i konopie składając za ołtarzem ofiarę z tych podarków. Na wschodzie Polski zaczyna się sanna, stąd przysłowie: "Na świętego Mikołaja zdejmij koła, zdejmij wóz a zaprzęż sanie, takie jego przykazanie".
W krakowskim obchodzono "wigilię Świętego Mikołaja" w czasie której mężczyzna przebrany za biskupa w wysokiej czapce (przypominającą infułę), ubrany w długi płaszcz i trzymający wysoki kij (pastorał) obchodził chaty przepytując dzieci z pacierza, czy były grzeczne czy niegrzeczne. Niegrzecznym groził kijem a grzeczne chwalił. Na koniec rozdawał z kosza jabłka, pierniki i obrazki. Stąd wiersz ludowy o tym obrzędzie:
"Na świętego Mikołaja
Czeka dzieci cała zgraja,
Da posłusznym ciasteczko,
Złe przekropi rózeczką".

Źródło: 1. "Dawne obyczaje i zwyczaje w Polsce", Warszawa, 1860r.
2. "Rok Boży w liturgii i tradycji Kościoła świętego", Katowice, 1932r.

Ocena wpisu: 
1
Twoja ocena: Brak Średnio: 1 (1 głos)