Życie codzienne w PRL 1951 i 1954 - trzy dokumenty

Obrazek użytkownika Tomasz A.S.
Historia

Dokument nr 3 formularz ze stycznia 1951
Mieszkańcy budynku mieli obowiązek złożyć do 15 stycznia każdego roku posiadaczowi nieruchomości wypełnione formularze pt.
„Wykaz osób zamieszkałych w lokalu nie wyłączając najemców lokalu i osób czasowo nieobecnych”
wg rubryk: rok urodzenia, od kiedy przybył, stosunek do najemcy lokalu, źródła przychodu np. (pracownik naukowy, robotnik) adres pracodawcy, wysokość czynszu, wysokość świadczeń za poprzedni rok.
Administracja przekazywała te dane do Wydziału Finansowego. Była to jedna z wielu metod inwigilacji politycznej i finansowej.

Dokument nr 4 z dnia 11 listopada 1951

„Lista pobranych przez Administrację Domu przy ul. Białobrzeskiej xx zaświadczeń na przyznanie bonów mięsno-tłuszczowych”.
rubryki: L.p. imię nazwisko nr zaśw. pokwitowanie.
Większość już nie pamięta tych kartek żywnościowych używanych jeszcze 6 lat po zakończeniu wojny co można było od biedy zrozumieć. Było to 25 lat przed pierwszymi kartkami na cukier w lecie 1976 roku, (mam zachowane jedne z pierwszych tzw. „półkilogramowe” z listopada 1976)
po których nastąpiły „kartki na kartki” na podstawie których można było pobrać właściwe, oficjalnie nazywane „biletami towarowymi” na mięso, oraz „karty benzynowe”. Używaliśmy ich po stan wojenny, wtedy doszły jeszcze bilety towarowe na proszek do prania, mydło, buty. Mam jeszcze kartki na mięso z sierpnia 1988 r.

Dokument nr 5 z dnia 14 stycznia 1954 r.
„Do Administracji domu Białobrzeska nr xx
W odpowiedzi na pismo z dn. 31.XII. 53r. komunikuję uprzejmie, że sumę 374 zł, przypadającą na mnie z tytułu dodatkowych należności za świadczenie 1953 r. jestem gotów wyrównać w ciągu 10 miesięcy, po 37 zł 45 gr. mies. zgodnie z zarządzeniem Min. Gosp. Kom. o równomiernym rozkładaniu sum świadczeń na wszystkie miesiące roku.
Jednocześnie, powołując się na to, że grzejnik c.o. w moim lokalu jest 50-60% zimniejszy, niż grzejniki w innych mieszkaniach (przeciętnie temperatura grzejnika +- 35 st c.), proszę o obniżenie opłaty za c.o. o 50%
/-/ Andrzej Miłosz”
polski dziennikarz, publicysta, tłumacz, reżyser filmów dokumentalnych, autor audycji i słuchowisk radiowych (1917-2002), młodszy brat Czesława.

Dlaczego spoglądając na datę tego (i innych) dokumentów myślę: „jeszcze przed śmiercią Stalina” lub „prawie rok po śmierci Stalina”.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Seiko.Ja mam tzw.wkładkę(niebieski,nieduży sztywny kartonik)do której wpisywane były,pobierane kartki żywnościowe.Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Seiko

#325529

"kartka na kartki", dokument potwierdzający pobranie kartek.
**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#325533

Seiko.Gdy będzie Pan przy temacie,podeślę:kartki na kartki:.Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Seiko

#325537

A co się tak naprawdę zmienilo w tych formularzach dla administracji? Teraz, żeby ustalić  np. opłaty za wodę, czy wywoz smieci tez trzeba podawać różnym instytucjom dane mieszkiańcow, a obowiazek meldunkowy jest też bez wiekszych zmian. Nie ma kartek, za to są tacy co nie mają na jedzenie.

Pozdrawiam

cui bono

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

cui bono

#325619

A co nas czeka z nowym systemem opłat za wywóz śmieci? Najpierw urządzą bezpłatne kursy wiedzy jak rozróżnić polipropylen od winylu, i jak myć słoiki i butelki, żeby nalepki dawały się zdjąć, potem zmuszą nas do ich segregacji za darmo, po to, żeby wziąć ekstra kasę za te posegregowane worki, a potem wyrzucić wszystkie razem na wysypisko. I wszystko odbywać się będzie pod szczytnymi hasłami ekologicznymi. Dotychczas płaciłem za wywóz i prywatna firma na tym zarabiała. Teraz będzie pośrednik samorządowy, przetargi, korupcja, i cena za wywóz, oczywiście, wyższa. PO rządzi!
**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#325639