Wszyscy byliśmy na pokładzie Tupolewa

Obrazek użytkownika Aleksander Rybczyński
Kraj

Wszyscy byliśmy na pokładzie Tupolewa i część naszej Polski spadła razem z nami bezpowrotnie w otchłań. Nad zawieszonym we mgle smoleńskim lasem rozpadły się podstawy wielu mitów, na których budowaliśmy wiarę w nasz świat, iluzje, z których tworzyliśmy obraz pięknej, wolnej Ojczyzny i szlachetną wizję bohaterów naszej młodości, tworzących kształt niepodległości i suwerenności Polski.

Jak niepewny i nieprawdziwy był to obraz, przekonaliśmy się dopiero po 10 kwietnia, kiedy okazało się, że mgła znad smoleńskiego lotniska była także rozpylona nad całym “pookrągłostołowym” pejzażem.

Napisał do mnie przyjaciel: “Palę w kominku stare “Tygodniki Powszechne”, jeszcze zostawiłem sobie “Tygodniki Solidarność” z okresu karnawału.” To nie tylko ulubione tygodniki spłonęły na pogorzelisku po wybuchu. Niewiele zostało też z archiwum dobrego samopoczucia. Okazało się, że politycy usiedli przy stołach prosektoryjnych, ramię w ramię z oprawcami. Legendarni przywódcy strajkowi na dobre zajęli się pisaniem donosów, a wielu poetom wieńce laurowe opadły ze skroni.

Wolność okazała się warunkowa, a kłamstwo obowiązującą walutą. Spłonęły europejskie złudzenia i kawiarniane ogródki, w których tak beztrosko rozmawialiśmy przy piwie. Z pozoru krajobraz się nie zmienił, bo medialni propagandyści gorliwie uczestniczą w malowaniu potiomkinowskich fasad.

Jak jest naprawdę? Czy płonie cała rzeczywistość? Ideały, wyobrażenia o boskim porządku świata, jednoznacznych prawdach, ocenianych według tradycyjnej, czarno – białej skali wartości? Nasze serca trawi martwy, zimny płomień, umiejętnie podsycany, byśmy już nigdy nie odtworzyli i nie otworzyli rozerwanych na strzępy skrzydeł.

W milczeniu i upokorzeniu nie odnajdziemy prawdziwej ojczyzny. Musimy odbudować wiarę, sens i odwagę wyobraźni. Może wtedy w popiele obojętności i konformizmu zabłysną znowu prawdziwe diamenty.

www.marszpolonia.com

Brak głosów

Komentarze

boldandcharm
Szkoda, że prawdziwe.

Vote up!
0
Vote down!
0

boldandcharm

#321727

Leopold

Vote up!
0
Vote down!
0

Leopold

#321733

 zgineli, nie wiemy jak. Reszta została w zakłamanym świecie, są tacy którzy mają przewagę i chcą ukryć własne świństwa. Tak to dziwnie jest że zło zawsze wygrywa dopiero potem powstają szlachetne książki filmy...

Vote up!
0
Vote down!
0
#321754

 I prawdę mówiąc brak słów tylko coś w sercu kłuje .

Może tylko te słowa które znam z dzieciństwa .

SĄ ŁZY KTÓRE JAK OGIEŃ PALĄ 

SĄ LUDZIE KTÓRZY NIGDY NIE KŁAMIĄ 

SĄ LUDZIE KTÓRZY NIE BOJĄ SIĘ NICZEGO 

WIĘC GDY KTOŚ PŁACZE - NIE PYTAJ DLACZEGO .

 

Pozdrawiam ( 10 ) 

Vote up!
0
Vote down!
0

Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!

#321761

są pańskie uwagi i refleksje. Mimo tego, podobnie jak pan, czekam z niecierpliwością na zmiany.Przecież taka stagnacja nie może wiecznie trwać! Wierzę, że ludzie, którym zależy na Polsce i podstawowych wartościach etycznych,w końcu przemówią czynem, protestem, obywatelskim nieposłuszeństwem etc. Stawiam na młodych, takich jak pan Robert Winnicki, któremu ciągle"  przyprawia się gębę ", czy protestujących pod sejmem w ostatni piątek.

Vote up!
0
Vote down!
0

mika54

#321814

Jeden z odcinków serii serii "Air Crash Investigation”, która opisuje lotnicze katastrofy z całego świata i próbuje dociec ich przyczyn będzie emitowany 27 stycznia. Początkowo odcinek poświęcony tragedii 10 kwietnia 2010 miał być nazwany "Following orders", czyli "Wykonując rozkazy".
Ogromne kontrowersje i lawina protestów, jaka spłynęła do twórców filmu od polskich widzów sprawiły, że tytuł został zmieniony na "Śmierć prezydenta" ("Death of the president"). Czy tylko zmieniono tytuł?
Premiera odcinka poświęconego katastrofie smoleńskiej odbędzie się 27 stycznia o godzinie 21:00.

Czy Discovery Channel także nie wierzy już w wersję przyczyn katastrofy podaną przez MAK i komisję Millera?
Warto przyjrzeć się temu programowi. W każdym z odcinków serialu wypowiadają się bowiem osoby bezpośrednio zaangażowane w wyjaśnianie przyczyn katastrofy, a autorzy próbują dociec, jak mogło do niej dojść. Czy wezmą w filmie udział naukowcy wspomagający komisję sejmową pod przewodnictwem posła Antoniego Macierewicza?

Emisja 27 stycznia o 21:00 na antenie National Geographic Channel. Powtórki programu odbędą się tego samego dnia o godz. 23:50 oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek, o 02:50.

[za:http://bombardier.nowyekran.pl/post/85449,27-stycznia-godz-21-00-national-geografic-channel]

**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
[ts@amsint.pl]

Vote up!
0
Vote down!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#321848