Interpelacja poseł Izabeli Kloc w sprawie zmiany opon letnich na zimowe

Obrazek użytkownika tomeks
Kraj

Szanowny Panie Ministrze,

Nowy projekt ustawy zakłada iż po dniu 1 listopada 2012 roku, będzie przymus zmienienia opon z letnich na zimowe, albo trzeba będzie zapłacić 500zł mandatu. Nowa ustawa, która może wejść w życie jeszcze tym roku nakłada obowiązek zakładania opon zimowych na okres od 1 listopada do 31 marca, co jest pomysłem nie tylko kontrowersyjnym, ale irracjonalnym patrząc na polskie warunki pogodowe. Zimy w Polsce są nieprzewidywalne.
Do produkcji opon zimowych stosuje się mieszanki gumy, które w sytuacjach gdy temperatura wzrasta powyżej 10 stopni Celsjusza powoduje ich zużywanie, zmniejsza się komfort jazdy i jest to niebezpieczne. Wprowadzenie sztywnych ram czasowych w naszych warunkach jest nieodpowiedzialnością. W ostatnich latach zdarzało się, że w listopadzie temperatura przekraczała ponad 20 stopni Celsjusza, zdarzało się to również często
w miesiącu marcu, a bywało nawet i w lutym.

W związku z powyższym chciałabym zadać Panu Ministrowi następujące pytania?
1. Wymiana opon na zimowe jest koniecznością, którą większość polskich kierowców przestrzega, jednak zimy w naszym kraju są nieprzewidywalne i narzucony przez ustawodawcę sztywny termin może się okazać zbyt wczesnym albo zbyt późnym. Czy Ministerstwo pozwoli na to, by karać mandatami kierowców za nieprzestrzeganie tak irracjonalnego przepisu?
2. Obowiązek wymiany opon na zimowe jest oczywiście kwestią bezdyskusyjną, ma ona ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Z badań przeprowadzonych przez OBOP w 2011 roku do tej konieczności zastosowało się aż 79% kierowców, dlaczego więc wprowadzać w Polsce przepisy, które nie dość, że ograniczają wolność obywateli, to nie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa, a tylko to bezpieczeństwo pogorszą? Czy Ministerstwo nie ma tego na uwadze? Czy tylko dba o wpływy do budżetu z tytułu wystawionych mandatów, gdyż za wprowadzeniem ustawy nie stoją żadne merytoryczne przesłanki.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Pan Bóg kiedy czynił z tych ludzi polityków, najpierw się 3 dni śmiał. A teraz czeka, co Naród z tymi cwaniakami zrobi. Przecież jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to oczywiście chodzi o kasę! Zastanawiam się, który z tych cwaniaków jest spowinowacony, bądź spokrewniony z producentem lub znaczącym w kraju hurtownikiem opon. 

Pamiętam, jaka przed wielu laty była akcja "Gaśnica w aucie". Wprowadzono wówczas obowiązkowe posiadanie gaśnicy w aucie. Okazało się, że producent gaśnic miał potężny zastój w zbywaniu ich, więc minister transportu (szwagier producenta) wniósł rozporządzeniem obowiązkowe posiadanie gaśnic z homologacją i z datą ważności obowiązkowo przedłużaną co 4 lata. Kiedyś miałem "starcie" z patrolem policji, bo gaśnica straciła ważność do użycia po dacie zapisanej na na etykiecie.

Panie Boże!... patrzysz i nie grzmisz???!!!

Pozdrawiam, Satyr

________________________ 

"I złe to czasy, gdy prawda i sprawiedliwość nabiera wody w usta".   (ks.J.Popiełuszko)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#291624

Ale Polak wie jak obejść przepisy. W sprzedaży nadal można znaleźć 100-watówki i to wysokiej jakości.. Jak to możliwe? Jest wiele sposobów, a papier wszystko zniesie ;-)

Smutna kontynuacja carskiej niby-rzeczywistości... papierki, papierki i jeszcze raz papierki... a życie sobie.

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#291653

Im więcej papieru tym d**a czystsza ; )

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#291813