Za Wolność - 1863” - hip-hopowe widowisko w 150. rocznicę Powstania Styczniowego

Obrazek użytkownika tomeks
Ogłoszenie

„Za Wolność - 1863” - hip-hopowe widowisko w 150. rocznicę Powstania Styczniowego
Niecodzienne widowisko poświęcone Powstaniu Styczniowemu z udziałem rapujących artystów: Tadka Firmy Solo, Hemp Gru, Pięć Dwa Dębiec i innych, a także Pawła Kukiza, Janusza „Yaniny” Iwańskiego i zespołu Luxtorpeda - zostanie zaprezentowane 1 lutego w Sosnowcu. Patronat nad koncertem objął prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście weźmie udział w obchodach rocznicowych w Sosnowcu.
Całość przygotowana została przez Stowarzyszenie Pokolenie. Autor scenariusza i reżyser Łukasz Kobiela zapowiada, że nowoczesna forma koncertu połączona z atrakcyjnymi wizualizacjami ma stanowić odejście od powszechnie produkowanych ”akademii ku czci”.
W kolejnych częściach koncertu, który rozpocznie się o godzinie 12.00 w hali Expo Silesia w Sosnowcu, zostanie „wyrapowana” historia Powstania począwszy od manifestacji patriotycznych z 1861 roku, branki do wojska carskiego, ogłoszenia manifestu Komitetu Centralnego Narodowego, walk, pierwszych sukcesów, a następnie porażek i represji. Finałowa sekwencja nawiązuje do odzyskania niepodległości w roku 1918, poszanowania i czci jaką II Rzeczpospolitą otaczała byłych powstańców jako ojców niepodległości.
Nie przypadkiem koncert ma miejsce w Sosnowcu. To właśnie tutaj 6 lutego 1863 roku doszło do potyczki, w wyniku której oddział powstańczy pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego odniósł zwycięstwo nad przeważającymi siłami rosyjskimi. Doprowadziło to do całkowitego wyzwolenia i proklamowania na tych terenach władzy Rządu Narodowego, co było nie tylko bardzo ważnym sukcesem militarnym, ale także propagandowym. Wolny przez dwa tygodnie skrawek Polski, był jedynym, tak dużym, wolnym obszarem, na którym władzę sprawował Rząd Narodowy.
Wykonawcom grającym wyłącznie "na żywo" będą towarzyszyć wizualizacje na które złożą się wyprodukowane z rozmachem sekwencje filmowe odtwarzające wydarzenia okresu powstania, a także materiały archiwalne: ryciny, fotografie i autentyczne dokumenty filmowe. Obrazy te, wyświetlane na olbrzymim ekranie za plecami artystów stanowić będą "żywą scenografię" oraz uzupełniać i wzmacniać przekaz słowno-muzyczny.
W widowisku wystąpią Tadeusz ”Tadek” Polkowski, Pięć Dwa Dębiec, DJ Haem, Hemp Gru, Bas Taipan, a także Paweł Kukiz i Luxtorpeda. Artyści zaprezentują pieśni pochodzące z okresu Powstania styczniowego w nowych współczesnych aranżacjach, a także utwory własne i specjalnie stworzone na potrzeby koncertu. Stworzą niecodzienne zestawienia, a towarzyszyć im będzie zespół kierowany przez instrumentalistę, aranżera i kompozytora Janusza „Yaninę” Iwańskiego. Całość zostanie zarejestrowana, a następnie wyemitowana przez TVP.

Widowisko jest skierowane do młodych ludzi i ma stanowić swoistą lekcję historii – mówi Przemysław Miśkiewicz Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie. Bardzo dobrze współpracuje się nam z władzami Sosnowca, które są współorganizatorami wydarzenia. Jesteśmy mile zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Na koncert wybierają się zarówno zorganizowane grupy z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, jak też Sławkowa, Katowic Jastrzębia i Wodzisławia Śląskiego - dodaje.

Koncert „Za Wolność - 1863”. Sosnowiec, Hala Expo Silesia, 1 luty godzina 12. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Organizator: Stowarzyszenie Pokolenie. Współorganizacja: Miasto Sosnowiec, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury. Partner: BZ WBK. Patron medialny: TVP 1.

Bezpłatne bilety (liczba miejsc ograniczona) dla grup niezorganizowanych dostępne od 23 stycznia m.in. w:

Sosnowiec:
Centrum Informacji Miejskiej (ul. Warszawska 3/20 „Patelnia”; tel. 32 265 60 04)
Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki (Zamkowa 2; tel 32 266 38 42)
Muzeum w Sosnowcu (ul. Chemiczna 12; tel. 032 363 16 70

Dąbrowa Górnicza:
Muzeum Miejskim Sztygarka (ul. Legionów Polskich 69; tel. 32 262 36 95)
Miejskim Centrum Informacji (CH Pogoria).

Brak głosów

Komentarze

Tadek Firma Solo Powstanie - superklip:

http://www.youtube.com/watch?v=GbWubkywjEc&feature=player_embedded

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#326948