Leć nasz Orle w górnym pędzie

Obrazek użytkownika eska
Kraj

Obserwuje ostatnie, komentowane szeroko wydarzenia (Michnik, faszyzm) i robi mi się niedobrze, naprawdę! Dlatego dziś będzie „kazanie na niedzielę” i proszę, zastanówcie się nad nim spokojnie.

Znam co najmniej kilka osób pochodzenia żydowskiego, którzy uważają się za Polaków, mało tego – w pełni popierają Kaczyńskiego. Zazwyczaj są to ludzie niewierzący lub agnostycy. Znam Ślązaków, którzy uważają się za Polaków i nie znoszą RAŚ. Jedni są katolikami, inni też po prostu niewierzący. Znam.... itd.

Trzeba w końcu powiedzieć jasno i wyraźnie – wybór polskości jako swojej tożsamości jest sprawą szalenie dziwną. Wbrew pozorom (pisałam o tym) nie jest to kwestia etniczna ani religijna – dlatego nie lubię określenia „prawdziwy Polak”, albo twierdzenia, że Polak to musi być katolik – bo to nieprawda.

„Polska jest jak obwarzanek”, mówił Piłsudski, a moja babcia łagodziła dalszą część wypowiedzi, dodając, że „w środku mazury”, czyli Mazowsze. I coś w tym nadal jest, bo z Warszawy nadal nie widać rzeczywistości.

Pomyślmy spokojnie – zupełnie inną tradycją jest tradycja śląska czy kaszubska, a inną tradycja wileńska. Inne są obyczaje na ziemiach dawnych zaborców. Inaczej patrzy na polskość potomek szlachty, inaczej wolnych włościan, a inaczej chłopów pańszczyźnianych. Niemniej coś ich łączy – czym jest to, co ich pociąga, co sprawia, że chcą być Polakami? Że są dumni z polskości? Myślę, że to jest najważniejsze pytanie!

Mogę mówić tylko we własnym imieniu, ale mam wrażenie, że to jest to, co najlepiej oddają zwrotki Warszawianki:

Wy przynajmniej, coście legli,
W obcych krajach za kraj swój,
Bracia nasi, z grobów zbiegli,
Błogosławcie bratni bój.
Lub zwyciężem, lub gotowi,
Z trupów naszych tamę wznieść
By krok spóźnić olbrzymowi,
Co chce światu pęta nieść.
Grzmijcie bębny, ryczcie działa
Dalej dzieci w gęsty szyk
Wiedzie hufce wolność, chwała,
Tryumf błyska w ostrzu pik!
Leć nasz Orle w górnym pędzie,
Sławie, Polsce, światu służ!
Kto przeżyje wolnym będzie,
Kto umiera wolny już.

Hej, kto Polak na bagnety!
Żyj swobodo, Polsko Żyj!
Takim hasłem cnej podniety
Trąbo nasza wrogom grzmij
Trąbo nasza wrogom grzmij.

Tak sobie też myślę, że za tym wyborem Polski stoi Mieszko I, który wybrał chrześcijaństwo ( a nie został zmuszony), stoją Statuty Kazimierza Wielkiego i republikanizm I Rzeczpospolitej, stoją dawni panowie polscy i otwarte drzwi do stanu szlacheckiego dla każdego, kto w Ojczyzny obronie stanie. Ktoś zaraz powie, że to mit, legenda, że w rzeczywistości było inaczej. Ale to właśnie ten mit, polski republikanizm, niespotykany w nowożytnej Europie - to nasz mit założycielski. Otwarte drzwi dla każdego, kto chce być człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym za dobro wspólne, za Rzecz Pospolitą.

Dzisiaj robiłam wywiad z posłem Siedlaczkiem z PO (tak, tak – poseł jest historykiem i znawcą historii ziemi rudzkiej). Podczas rozmowy powiedział rzecz fantastyczną > my (Ślązacy) jesteśmy jak te Galapagos... I to jest prawda, oto część dawnej piastowskiej Polski, ludzie, którzy przechowali tradycje, które my już dawno zapomnieliśmy. I my ich zupełnie nie rozumiemy....

Każdy z nas jest skądinąd, z innej tradycji, z innego miejsca, często z innej religii – może czas szukać tego, co łączy? Co to jest? Ta Polska, która tak ciągle uwodzi?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

podyktowała tak oczywiste, tak naturalne słowa aktu Unii Lubelskiej "Jak wolni z wolnymi, jak równi z równymi...". Dwieście lat przed "We the people..."
----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#361115

 Po zamachu 10/04/ 2010 roku WSZYSCY poslowie PO glosowali przeciwko powolaniu miedzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy (slowo zamach bylo wtedy rzadko uzywane) nad Smolenskiem, czy mozna tych ludzi nazwac Polakami, jak ich nazwac, zdrajcami, czy jeszcze inaczej? Kazdy narod laczy historia, tradycja i jezyk. Historie zaklamuje sie, pisze na nowo, tradycje niszczy sie wprowdzajac jakies obce i powiedzialbym nawet debilne "swieta" jak n.p. "halloween". Z zachodu przemyca sie do Polski nie to co dobre ale to co najgorsze. Niszczy sie nawet polski jezyk, slyszalem niedawno znana patriotyczna dziennikarke, ktora uzyla zwrotu "on targetuje na ...", o O.K.-jach i ewentach slyszy sie w kazdej audyji. Po prostu rece opadaja gdy slucha sie tego wszystkiego. Wtykanie polskich flag w psie odchody uchodzi bezkarnie a sam prezydent profanuje polskie godlo. Czy Polacy dali sie w ostatnich latach tak zmanipulowac przez media oraz filmy, ze przestaja myslec i byc Polakami ?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#361137