Dokąd zmierza rząd PO?

Obrazek użytkownika Firmus Piett
Kraj

Gdyby prześledzić doniesienia głównych mediów z ostatnich miesięcy (lat zresztą też), można by odnieść wrażenie, ze Platforma Obywatelska i jej środowisko cały czas triumfują. Rząd bez sondażowego uszczerbku przetrwał kryzys finansowy, katastrofę smoleńską, a teraz obronną ręką działacze PO wychodzą z łódzkiego zamachu na biuro PiS, mimo, że w każdym innym, demokratycznym kraju byliby o to - przynajmniej pośrednio z racji tego co wcześniej mówili - obwinieni. Z medialnego mainstreamu – wbrew oczywistym wskaźnikom i faktom - codziennie wyłania się coraz bardziej klarowny obraz partii rządzącej jako siły skutecznej, sprawnie zarządzającej krajem, opierającej się barbarzyńskim hordom antysystemowej opozycji. Czyli z punktu widzenia Donalda Tuska jest po prostu dobrze…

Tymczasem ja sobie nieustannie zadaję pytanie co tak naprawdę będzie dalej? Jakie długoterminowe cele stawia sobie obecnie formacja rządząca i co chce rzeczywiście w tym kraju zrobić? Skoro przy użyciu ciężkich armat praktycznie spacyfikowano jedyną realną opozycję – czyli PiS – władza powinna przystąpić do realizacji jakiegoś ambitnego planu, który sobie wcześniej wyznaczyła. Jeżeli tak ostro atakowano Kaczyńskiego, chcąc go zdyskredytować w oczach opinii publicznej, a tłumaczono to na przykład chęcią obrony „rozwoju” przed czynnikami nieodpowiedzialnymi, to jakiż to pomysł na ów „postęp” ma tak skoncentrowana na jego obronie grupa? Staram się, ale nie mogę tego dostrzec. Determinacja z jaką niszczy się w mediach PiS jest godna jakiejś większej sprawy. Siła ataków, odwracanie pojęć, jawne manipulacje i naciąganie faktów w zaprzyjaźnionych z PO rozgłośniach sugerowałyby, że istnieje jakiś większy program, w realizacji którego znienawidzony Kaczor mógłby przeszkodzić.

W tym momencie jest jednak tak, że mimo iż „przeszkoda” została niemal całkowicie, fizycznie wręcz pokonana (udało się nawet wmówić ludziom, że za zabójstwo działacza PiS odpowiada sam PiS), zamiast planu systemowych zmian, mamy dalsze zaostrzenie ataków na wszystkich myślących inaczej i ostateczne – jak to nazwał Rafał Ziemkiewicz – uszczelnianie systemu medialnego, polegające na likwidacji wszystkich nieprzychylnych ośrodków (zdjęcia programów w TV publicznej, atak na Rzeczpospolitą, radykalizacja języka w GW i TVN, zastosowanie jawnego, oczywistego kłamstwa w miejsce dotychczasowych przeinaczeń).

Skoro zatem Platforma Obywatelska nie chce reformować kraju, to do czego zmierza? Po co chce kontrolować wszystkie sfery życia obywateli, dlaczego niszczy pluralizm, kwestionuje prawo do funkcjonowania opozycji? Po co rządowi jednolity front medialny, skoro władzę i tak – patrząc na wyniki mocno propagowanych sondaży – i tak ma zapewnioną na długie lata?

Według mnie w tej chwili na to pytanie są dwie możliwe odpowiedzi (zresztą wcale nie wykluczające się). Albo oficjalne samozadowolenie jest tylko przykrywką dla w rzeczywistości topniejącego poparcia społecznego, i władza po prostu boi się utraty steru – a co się z tym wiąże ujawnienia jej nie do końca legalnych i uczciwych działań, albo PO po prostu nie zamierza w demokratyczny (a za prawdziwą demokrację uważam system, w którym ludzie mają dostęp do obiektywnych, rzeczowych informacji) oddawać władzy ani teraz, ani w najbliższej przyszłości. W głowach ekipy Tuska mógł się bowiem zrodzić plan utrzymania pełni rządów przez kilkanaście-kilkadziesiąt lat, na wzór tego z czym mieliśmy do czynienia na przykład w Meksyku. Czyli nie poprzez sukcesy własnych działań (Meksyk przez lata „sukcesów” PRI nie stawał się krajem bogatszym), ale poprzez masową, administracyjną marginalizację opozycji. Do realizacji takiego scenariusza jest potrzebna pełna fraternizacja władzy z mediami, które w takich warunkach mają się zajmować wszystkim, poza rozliczaniem rządów. W tym celu należało usunąć wszelkie niezależne i indywidualne dziennikarskie jednostki – i tak też się dzieje. Kto dziś robi kariery? Ludzie tacy jak redaktor naczelny Polityki, który tytuł dziennikarza XX-lecia uzyskał mimo iż w tym czasie nie napisał żadnego znaczącego tekstu. W obu scenariuszach mamy także do czynienia z polityką zagraniczną prowadzoną „na kolanach” wobec silniejszych (gazociąg północny) i krzykliwą wobec słabszych (vide ostatnie noty MSZ w sprawie Litwy). Efektem będzie oczywiście stopniowe pogarszanie się pozycji Polski na arenie międzynarodowej, spowolnienie rozwoju gospodarczego (bowiem nawet przy pełni władzy rząd PO będzie w tych sprawach całkowicie indolentny) i narastanie ekonomicznego oraz społecznego dystansu Polski do rozwiniętych państw Zachodu.

Wnioski jakie z tego płyną nie są optymistyczne. Rządzący krajem nie mają pomysłu na jego rozwój, i mimo, że cynicznie zarzucają to samo opozycji, nic nie wskazuje na to, że taka wizja mogłaby się w ogóle pojawić. Jeszcze bardziej przygnębia stan intelektualny sporej części polskich elit, dla których nie ma nic złego w tym, że rządzący niszczą demokrację. Jeśli nie uda się tego przełamać, czeka nas dekada zastoju i zmarnowanych szans.

Brak głosów

Komentarze

Jan Bogatko

... o ile sobie przypominam, Rakowski też się zdziwił, jak musiał odejść.

Dramat autorytarnej władzy polega na tym, że wierzy własnej propagandzie,

pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#97506

niszczy opozycję nie tylko poprzez wytaczanie ciężkich dział. Istnieje frontalny atak na ludzi myślących po PiSowsku, o czym na dobre opinia społeczna nie jest nigdzie w mediach informowana. W zakładach pracy nie wolno pracownikowi przyznawać się do sympatii z PiSem bo to oznacza utratę pracy, a w najlepszym przypadku ograniczenie zarobków. Obiecuje się umowy o pracę na stałe w zamian za głosowanie na PO. A przecież trzeba pamiętać, że szefami firm są ludzie związani z PO lub lewicą, bo ci z PiSu nie mieli takiego kapitału aby ocierać się o wielkie biznesy. (Wystarczy przyjrzeć się oświadczeniom majątkowym lokalnych radnych w samorządach, czy sejmikach.)
Rządzący krajem oczywiście, że nie mają pomysłu na rozwój i podniesienia znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Wręcz przeciwnie, chodzi o marginalizowanie Polski. Dlatego nie prowadzi się żadnych reform usprawniających państwo, bo po co?

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#97623

http://spiritolibero.blog.interia.pl/

na stałe w zamian za głosowanie na PO."
"W zakładach pracy nie wolno pracownikowi przyznawać się do sympatii z PiSem bo to oznacza utratę pracy, a w najlepszym przypadku ograniczenie zarobków."

Czy mogłaby pani podać jakieś wiarygodne przykłady?
i jak w praktyce wygląda egzekwowanie tych wymuszonych obietnic wyborczych?
Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

SpiritoLibero

#97659

Pracuje tam bowiem ktoś z mojej rodziny. Mogę tylko na publicznym forum powiedzieć, że dotyczy to Płocka i Kwidzyna. Pan sobie nie wyobraża, jak ludzie są zastraszani a nikt pracy nie chce utracić. Nawet ktoś, kto zbierał podpisy poparcia na kandydowanie do samorządu z listy PiS miał trudności, bo chociaż ludzie go popierali to bali się swojego nazwiska umieścić na liście. Taka jest rzeczywistość, którą z Warszawy trudno dostrzec.

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#97671

ale Ty SL i tak nie uwierzysz - "popierać PiS" to nie znaczy tylko wrzucać kartkę do urny. Nie zawsze. I ludzie mają kłopoty. Szeregi - podkreślam. Stąd też moje spojrzenie na sprawę kreoli i tubylców :-)

Pozdrawiam.

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Vote up!
0
Vote down!
0

Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

#97673

Polska ma zostać całkowicie rozwalona przez ten rząd i to się teraz dokonuje. Działania Tuska wyznaczone są przez obce cele polityczne. Chodzi o gospodarcze i polityczne uzależnienie Polski od państw trzecich i zapewnienie pełnej kontroli nad naszym krajem Niemcom i Rosji. Informacje dotyczące najżywotniejszych dla Polski dziedzin są całkowicie zmanipulowane, czuwa nad tym centralna gazeta Michnika, telewizje i kanały radiowe. Rząd PO zmierza do dosłownej utylizacji Polski.   

Vote up!
0
Vote down!
0

miro

#97657

http://spiritolibero.blog.interia.pl/

Zgadzam się z panem całkowicie, użyłbym nawet mocniejszych słów.
Ale czy potrafiłby pan wskazać rząd po 89' który robił coś innego?
Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

SpiritoLibero

#97661