Tygodniówka 30.01-5.02 2011

Obrazek użytkownika foros
Kraj

 W mijającym tygodniu sfinalizowana została tzw. debata smoleńska rozpoczęta opublikowaniem raportu MAK. Klub PiS złożył wniosek o odwołanie powszechnie dotąd i zgodnie obciążanego za katastrofę min. ON Klicha. Kluczowa dla głosowania była postawa PSL, który się wahał. 

PO posunęła się więc, nie pierwszy zresztą raz do szantażu. W mediach rozkolportowana została wiadomość o tajnej notatce ABW dot. kontaktów szefa PSL z FSB. Towarzyszyły temu naciski niegangstersikie typu plotka o wcześniejszych wyborach, przypominanie posłom PSL o ich słabości (Niesiołowski przypomniał słowa Witosa, o analfabetyźmie poslów PSL i nie zdradzaniu sojuszników). Zaowocowało to dyscypliną klubową PSL. 
Przy okazji tuż przed głosowaniem w rządowych mediach ukazały się pozytywne dla Klicha informacje, typu jego sukcesów w profesjonalizacji armii (przypomnijmy, że na dzień dzisiejszy w polskiej armii jest podobna liczba oficerów i szeregowych), czy twierdzenia, że dymisja będzie ale później. 
Najciekawsza była enuncjacja powłującego się na kręgi MON gen. Petelickiego, że Klich chciał powiadomić NATO zaraz po katastrofie, ale nie zgodził się na to premier po rozmowie "w cztery oczy" z Putinem.
Ostatecznie Klich pozostał. Kończąc ten wątek zacytujmy dwie odpowiedzi rządu na pytanie czy ABW przekazało notatkę o kontaktach Pawlaka z ABW:
 
Przed głosowaniem, odpowiedź udzielona Rz. przez KPRM:
Szanowny Panie Redaktorze,
wszelkie przekazywane Prezesowi Rady Ministrów informacje na temat działań operacyjnych ABW, prowadzonych w ramach osłony kontrwywiadowczej naczelnych organów administracji państwowej, są objęte klauzulą tajności. Z tego względu nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć istnieniu jakiejkolwiek notatki tego rodzaju ani też w żaden sposób odnieść się do pozostałych Pańskich pytań.(żrócło)
 
Po głosowaniu premier Tusk z Brukseli:
 "Jesteśmy świadkami od pewnego czasu dziwnego zamieszania i dziwnych pytań. Chcę z całą odpowiedzialnością i mocą powiedzieć, że nie otrzymałem od żadnej podległej mi służby żadnej informacji, notatki, żadnej sugestii, która podważyłaby w najmniejszym stopniu moje zaufanie do premiera Pawlaka" - powiedział dziennikarzom Tusk, który przebywa w piątek w Brukseli.(PAP)
 
Gospodarka
Powtarzające się sygnały o możliwości bankructwa państwa polskiego nie wzbudziły zainteresowania mediów. Do agencji ratingowych, prasy dołożył się głos Barclay Banku zalecającym swoim klientom obstawiać w zakadach bankructwo Polski. 
Na dużą konferencję prasową PiS prezentującą program gospodarczy tej partii, z wystąpieniem prezesa pofatygowała się jedna stacja telewizyjna (tvn24) i najczęściej prezentowanym materiałem było tutaj, jak zwykle w przypadku tej stacji i PiS,  przejęzyczenie prezesa Kaczyńskiego. 
 Konferencja gospodarcza była ostatnim akcentem wzmożonej ofensywy PiS. Jej celem było, najprawdopodobniej, zaistnienie, w chwili odmawiania tej partii miana opozycji i prezentacja poglądów w różnych obszarach (m.in. artykuł prezesa Kaczyńskiego w Rz na temat polityki Polski wobec Białorusi).
Dodajmy, że powstaje ZEN K. Rybińskiego, mający recenzować rząd. 
Pojawia się pytanie, czy powstanie, na bazie ekonomicznej krytyki rządu jakieś nowe ugrupowanie polityczne, czy parapolityczne. 
 
Sojusz PO z SLD
przybiera coraz wyraźniejsze kształty. Zauważyć można było to chyba w najważniejszym w tym tygodniu głosowaniu, czyli odebraniu partiom możliwości reklamy telewizyjnej podczas kampanii wyborczej. W ten sposób PO praktycznie zapewnia sobie zwycięstwo w nadchodzacych wyborach. SLD głosowało za projektem. Coraz częściej pojawiają się pytania o premierostwo Napieralskiego, tudzież Schetyny. Marszałka sejmu zdyscyplinował zaś sam premier na spotkaniu wewnętrznym PO. 
 
Jeśli chodzi o katastrofę smoleńską pojawiły się pierwsze plotki, w wypowiedziach publicznych polityków (m.in. z obozu prezydenckiego), o zawrtości raportu Millera. Ma on być obciążający dla polityków PiS poległych w Smoleńsku. Ważnym elementem mają być rozmowy w salonce prezydenckiej i rozmowa telefoniczna Jarosława Kaczyńskiego z bratem.   
 
Z ciekawostek:
wywiad posłanki Muchy, "pośpiesznie autoryzowany" negujący ekonomiczny sens dokonywania skomplikowanych zabiegów medycznych osobom starszym.
krótsze wakacje, ponoć rząd projektuje krótsze wakacje w nadchodzącym roku szkolnym, mają trwać do połowy sierpnia, aby w "dwa dwanaście" zakończyć rok szkolny w pierwszym tygodniu czerwca aby nie kolidował z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej
 
Z zagranicy: Trwa przewrót polityczny w Egipcie. Demonstracje, dochodzi do ulicznych bitew.
Nie mam pojęcia co o tym myśleć.  Skąd to się bierze? Po pomarańczowej rewolucji kilka już razy zdarzyły się podobne próby przewrotów politycznych, m.in. Białoruś, Gruzja, ale nie tylko.  Moje pierwsze przypuszczenie w tej sprawie, to zmiana w światowych sferach wpływu na skutek eunuchowatości administracji Obamy. 

 

Brak głosów

Komentarze

... drobny problem: co to takiego może być "nie zdradzanie"?

Ryb łowienie? Granie w piłkę? Nożną? Ręczną? Plażową? Oglądanie telewizji?

Dla mnie to zawsze było i bedzie co najwyżej "niezdradzanie"... No, ale Wy, światli i kształceni (jak 80% rówieśników) w tych wszystkich wspaniałych Akademiach i Almamatrach III RP, wiecie lepiej i wolicie nadążąć za Postępem Priwiślińskiej Mowy odmierzanym prikazami różnnych TW i innych Językowych Autorytetów z Kremlowskiego Nadania...

Co kto lubi! ;-)

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://triarius.pl - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#132818