Dyplomacja - łatwa nawigacja po polityce międzynarodowej

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Blog

Dyplomacja to coś więcej niż zwykły blog. Dyplomacja to także społeczność osób zainteresowanych polityką międzynarodową i sprawami globalnymi. Dzięki Dyplomacji na Facebooku społeczność Dyplomacji liczy już ponad 300 osób. Facebookowa tablica pozwala na polecanie ciekawych artykułów i publikacji, a także na swobodną wymianę myśli oraz dyskusję na wysokim poziomie.

Od dziś Dyplomacja to także pokaźny zbiór linków, które zadowolą najbardziej wybrednych Czytelników. Dyplomacja staje się centrum nawigacji po polityce międzynarodowej.  Moim celem jest stworzenie społeczności aktywnej, otwartej na świat i rozumiejącej ścierające się interesy państw na arenie międzynarodowej. Ideą posiadania bloga jest interakcja z Czytelnikami, możliwość skonfrontowania poglądów i samorozwoju. Każdy głos, w szczególności krytyczny, jest ważny. Dołączcie zatem do społeczności Dyplomacji na Facebooku oraz korzystajcie z bloga jako mapy wskazującej drogę do najbardziej wartościowych miejsc w sieci.

Znajdując się na Dyplomacji macie bezpośredni dostęp do ponad dwustu wartościowych źródeł informacji:  think-tanków, mediów elektronicznych, blogów i portali informacyjnych. Cały świat, najnowsze wydarzenia oraz najciekawsze komentarze, jest dostępny dzięki linkom umieszczonym w menu po prawej stronie, które jest rozwijalne i zwijalne. Pierwsze trzy grupy linków są domyślnie rozwinięte i pozwolą Wam:

  • śledzić Dyplomację w innych miejscach sieci,
  • zajrzeć na najciekawsze zagraniczne blogi (Stephena Walta, Juana Cole'a, Strategic Security Blog),
  • być na bieżąco z publikacjami ponad 40 najlepszych think-tanków (Carnegie Endowment for International Peace, Council on Foreign Relations, Heritage Foundation, Chatham House, International Institute for Strategic Studies, Jamestown Foundation, RAND Corporation).

Pozostałe grupy linków są domyślnie zwinięte. Kliknięcie na nazwę (np. Media zagraniczne) odkryje przed Wami starannie wyselekcjonowane linki. Wspomniana kategoria - Media zagraniczne - zawiera ponad 40 tytułów z ponad dziesięciu państw. Znajdziecie tutaj m.in. The Economist, New York Times, Jerusalem Post, Asia Times czy Foreign Policy, a także Radio Wolna Europa, telewizje: BBC, CNN, France24 oraz Russia Today.

Wśród polecanych blogerów z Polski znajdują się: Azrael, Andrzej Szczęśniak, Ben Franklin, Patryk Gorgol, Jan Barańczak, Michał Kolanko, Maciej Konarski i Michał Staniul. Wymienieni powyżej autorzy piszą o polityce wewnętrznej naszego kraju, polityce międzynarodowej oraz rynku paliw. Wśród spraw zagranicznych przedmiotem ich zainteresowania są stosunki z Rosją i polityka wschodnia, polityka zagraniczna Rzeczypospolitej Polskiej, problemy Trzeciego Świata, sprawy Ameryki Łacińskiej, problemy Bliskiego Wschodu, polityka Stanów Zjednoczonych. Celne analizy, ciekawe opinie i komentarze - wszystko na wyciągnięcie ręki, a w zasadzie - jedno kliknięcie!

Kolejna porcja linków to krajowe portale : Polityka Globalna, Portal Spraw Zagranicznych oraz Centrum Stosunków Polska-Azja. W dużym skrócie - publicystyka międzynarodowa na wysokim poziomie. Dodatkowo sekcja Militaria , w której znajdziecie genialne blogIi Information Dissemination, Steeljaw Scribe, Armchair Generalist.

Ostatnia pozycja zmodernizowanego blogrolla to Periodyki , gdzie przeczytacie dłuższe i bardziej obszerne artykuły, przygotowane przez specjalistów w swoich dziedzinach. Foreign Affairs, New York Review of Books, Chatham House World Today, Harvard International Review, Russia in Global Affairs, Turkish Policy Quarterly to tylko niektóre z polecanych tytułów.

Zachęcam do odkrywania świata i polityki międzynarodowej z Dyplomacją, czytając publikowane przeze mnie artykuły, korzystając z bogatej biblioteki linków w prawym menu bloga oraz aktywnie uczestnicząc w życiu społeczności Dyplomacji na Facebooku. Czekam także na Wasze propozycje do nowej listy linków, która będzie na bieżąco rozwijana i uaktualniana. Jeśli według Was czegoś na Dyplomacji brakuje, napiszcie o tym w komentarzach pod wpisem lub na Facebooku.

Piotr Wołejko

 

grafika: Tomasz Wojdała

Ocena wpisu: 
Brak głosów