ORLĘTA GRODZIEŃSKIE Z 13-LETNIM BOHATEREM TADZIEM JASIŃSKIM - ŻYWĄ TARCZĄ
ORLĘTA GRODZIEŃSKIE Z 13-LETNIM BOHATEREM TADZIEM JASIŃSKIM
ŻYWĄ TARCZĄ
Pod pretekstem ochrony mieszkających w II RP Ukraińców i Białorusinów, a naprawdę zgodnie z układem Ribbentrop-Mołotow, 17 września Armia Czerwona uderzyła na Polskę łamiąc pakt o nieagresji. Wiadomość o agresji była zaskoczeniem dla wszystkich.
Naczelny wódz Edward Rydz-Śmigły wydał dyrektywę: "Z bolszewikami nie walczyć, chyba że w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia".
Tak opisuje reakcję w Grodnie tamtejsza nauczycielka i działaczka społeczna Grażyna Lipińska:
"Napaść sowiecka na Polskę! Jestem na ulicy. Podniecenie dużo większe niż było 1 września. Ludzie wybiegli z domów nie tylko po to, żeby się czegoś dowiedzieć, żeby upewnić się o nowym nieszczęściu lecącym na kraj, ale przede wszystkim po to, aby słowami, gestami, krzykiem, płaczem bezsilnym wyładować gniotące piersi oburzenie, przeogromne, przerastające nasz hart i rozum. Przeradza się ono później u jednych w niepokój, pęd do ucieczki - u drugich w pragnienie czynu, żądzę mściwej walki".
BEZBRONNE MIASTO
Mieszkańcy Grodna w końcu sierpnia 1939 r. dowiedzieli się z prasy, że 23 tego miesiąca w Moskwie podpisany został pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim a Niemcami, zwany od nazwisk podpisujących go ministrów spraw zagranicznych paktem Ribbentrop-Mołotow, ale nie przewidywali, że wkrótce jego konsekwencje tak boleśnie w nich uderzą.
W ujawnionym tekście paktu było tylko stereotypowe stwierdzenie, że oba państwa nie mają wobec siebie agresywnych zamiarów, ale już to oznaczało nową jakość w polityce europejskiej - oto nastąpiło porozumienie pomiędzy państwami, które do tej pory stały po przeciwnych stronach rysującej się konfrontacji, które kierowały przeciwko sobie najcięższe armaty w propagandowej wojnie.
Prawdziwy sens układu zawarty był jednak w załączniku - tajnym protokole, w którym ZSRS i Niemcy dzieliły się strefami wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej. Już kilkadziesiąt godzin później treść tajnego protokołu znali Amerykanie, a także nasi sojusznicy Francuzi, ale nie uznali za stosowne, by poinformować o tym stronę polską.
Grodno, miasto w województwie białostockim, było dużym garnizonem wojskowym. Znajdowało się tam Dowództwo Okręgu Korpusu nr III (na czele którego w 1939 r. stał gen. bryg. Józef Olszyna-Wilczyński), dowództwo 29. DP, dwa pułki piechoty (76. i 81.), 29. pułk artylerii lekkiej i inne drobniejsze jednostki.
Już przed 1 września 29. DP została przetransportowana na zachód i wzięła udział w walkach z Niemcami w ramach armii "Prusy", 10 września resztę wojsk wysłano do Lwowa i wzięły one udział w obronie tego miasta. Poza bombardowaniami Grodno początkowo nie odczuwało bezpośredniego zagrożenia agresją. Dopiero po zajęciu przez Niemców Białegostoku (15 września) zaczęło to być realne. Ale i wówczas myślano wyłącznie o zagrożeniu ze strony Niemców. Szczególnie obserwowano szosę z Białegostoku do Grodna. Poszczególne kompanie, które osłaniały północno-zachodnie rubieże Grodna, ostrzeliwały patrole niemieckie, które zaczęły pojawiać się na motocyklach bądź w lekkich pojazdach.
Od początku wojny Niemcy naciskali na Związek Sowiecki, aby przystąpił do działań przeciwko Polsce. Stało się to jednak możliwe dopiero wtedy, kiedy Józef Stalin upewnił się, że Anglia i Francja nie dotrzymają w pełni zobowiązań sojuszniczych i nie przystąpią całością sił do wojny przeciwko Niemcom (tak postanowiono 12 września podczas narady we francuskim miasteczku Abbeville, ale nie poinformowano o tym strony polskiej).
AKTYWNI KOMUNIŚCI BIAŁORUSCY I ŻYDOWSCY
Równocześnie z agresją Armii Czerwonej podjęły działalność przygotowywane wcześniej przez Sowietów siatki dywersyjne, oparte na strukturach - formalnie rozwiązanej, ale utrzymującej stare kontakty - Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi, poparte przez sympatyków komunizmu wywodzących się w dużym stopniu spośród ludności białoruskiej, a w miastach - żydowskiej.
W najłagodniejszej formie przejawiało się to w budowaniu bram powitalnych i przyjmowaniu agresorów z radością, co budziło zgrozę i zdumienie miejscowych Polaków.
Były jednak także napady bandyckie na pojedynczych polskich żołnierzy i policjantów, ziemian, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej. Do prób dywersji komunistycznej doszło też w samym Grodnie już 17 września, jak wspomina jeden z młodych obrońców Grodna Jan Siemiński:
"Wracająca z frontu (przeciw niemieckiego) kompania z harcerzami ochotnikami została ostrzelana ogniem z broni ręcznej i krótką serią maszynowej. Jak zdołaliśmy zauważyć, strzelano ze strychów domów mieszkalnych położonych przy ulicy Indurskiej".Snajperami byli żydowscy i białoruscy kolaboranci.
Takich incydentów było więcej i powtarzały się w następnych dniach, ale sytuacja w samym mieście była opanowana. Natomiast do groźnej rebelii komunistycznej, i to na dużą skalę, doszło w pobliskim Skidlu.
Rebelia ta w historiografii sowieckiej uzyskała nawet miano powstania skidelskiego. Sytuacja w tym miasteczku powróciła do normy dopiero po interwencji karnej ekspedycji wysłanej z Grodna 19 września.
W DUCHU PATRIOTYCZNYM
W Grodnie, pomimo różnych incydentów ze strony dywersantów, dominowały nastroje patriotyczne. W mieście były dwa niepełne bataliony piechoty (z ośrodka zapasowego 29. DP) oraz batalion wartowniczy, różne grupy policjantów i żandarmerii, a przede wszystkim cywilni ochotnicy: harcerze, gimnazjaliści, urzędnicy - razem ponad 2 tys. ludzi, którzy mogli bronić miasta.
Dowódcą garnizonu był początkowo płk w stanie spoczynku Bronisław Adamowicz, ale wielką rolę w przygotowaniach do obrony i później odegrali komendant miejscowej Rejonowej Komendy Uzupełnień mjr Benedykt Władysław Serafin i wiceprezydent miasta Roman Sawicki.
Walki w Grodnie rozpoczęły się od rana 20 września, kiedy to grupa czołgów sowieckich z żydowskimi enkawudzistami pojawiła się niespodziewanie po zachodniej stronie Niemna i część z nich bez przeszkód, przez most, dotarła do centrum miasta.
Pierwszy dzień obrony to głównie walki z czołgami: w godzinach popołudniowych na obrzeżach i w centrum miasta było ich już kilkadziesiąt. Obrońcom brak było broni przeciwpancernej, ale zdeterminowani atakowali czołgi butelkami z benzyną. Wśród agresorów byli też młodzi białoruscy i żydowscy komuniści grodzieńscy, którzy przed wojną uciekli do ZSRS, a teraz we własnym mieście pełnili rolę przewodników:
"Na ziemi leżał jeden bolszewik zabity, a drugi ranny, jakiś cywil niósł karabin i chciał kolbą zabić tego rannego, lecz posterunkowy Maskaluk przeszkodził mu w tym, co wywołało niezadowolenie wśród tłumu. Ten zaś ranny wołał: "Nie ubiwajtie, ja prijechał was oswabodit".
Co jeszcze bardziej rozjuszyło tłum. Przy zabitym posterunkowy Moskaluk znalazł jego prawo jazdy, w którym czytaliśmy: "Tiechnik wtorogo ranga Aleksandrowicz (imienia nie pamiętam), miesto rożdzienia gorod Grodno". Okazało się, że policja znała rodzinę tych Żydów, ten właśnie był ścigany za działalność komunistyczną i zbiegł do Rosji" (por. K. Liszewski, Wojna polsko-sowiecka 1939 r., Londyn 1988, s. 63).
SYMBOL OBRONY GRODNA
Pod wieczór strona sowiecka rozpoczęła silny ostrzał artyleryjski miasta. Obrońcy Grodna w nocy z 20 na 21 września podejmowali próby przepraw przez Niemen i atakowania tam przeciwnika. Siły obrońców tej nocy wzmocniły się, bo przybyła Rezerwowa Brygada Kawalerii "Wołkowysk" z gen. bryg. w stanie spoczynku Wacławem Przeździeckim, który z racji starszeństwa objął na kilkanaście godzin dowództwo obrony.
Od rana 21 września trwały walki, przy czym strona sowiecka zmieniła taktykę: 80 czołgów (a wkrótce dołączyły dalsze) i 15 samochodów pancernych przydzielono pododdziałom piechoty, które atakowały z różnymi efektami w poszczególnych punktach miasta.
Symbolem obrony Grodna stał się 13-letni Tadzio Jasiński, którego Sowieci użyli jako żywej tarczy. Tak opisuje jego śmierć Grażyna Lipińska:
"Na łbie czołgu rozkrzyżowane dziecko, chłopczyk. Krew z jego ran płynie strużkami po żelazie. Zaczynamy z Danką uwalniać rozkrzyżowane, skrępowane gałganami ramiona chłopca.
Nie zdaję sobie sprawy, co się wokół dzieje. A z czołgu wyskakuje czarny tankista, w dłoni trzyma brauning, za nim drugi - grozi nam. Z podniesioną po bolszewicku do góry pięścią, wykrzywioną w złości twarzą, ochrypłym głosem krzyczy, o coś oskarża nas i chłopczyka.
Dla mnie oni nie istnieją, widzę tylko oczy dziecka pełne strachu i męki. I widzę, jak uwolnione z więzów ramionka wyciągają się do nas z bezgraniczną ufnością. Wysoka Danka jednym ruchem unosi dziecko z czołgu i składa na nosze. Ja już jestem przy jego głowie. Chwytamy nosze i pozostawiając oniemiałych naszym zuchwalstwem oprawców, uciekamy w stronę szpitala.
Chłopczyk ma pięć ran od kul karabinowych (wiem - to polskie kule siekają po wrogich czołgach) i silny upływ krwi, ale jest przytomny. W szpitalu otaczają go siostry, doktorzy, chorzy. - Chcę mamy - prosi dziecko.
Nazywa się Tadeusz Jasiński, ma 13 lat, jedyne dziecko Zofii Jasińskiej, służącej, nie ma ojca, wychowanek Zakładu Dobroczynności. Poszedł na bój, rzucił butelkę z benzyną na czołg, ale nie zapalił, nie umiał...
Wyskoczyli z czołgu, bili, chcieli zabić, a potem skrępowali na froncie czołgu. Danka sprowadza matkę. Nie pomaga transfuzja krwi. Chłopiec coraz słabszy, zaczyna konać. Ale kona w objęciach matki i na skrawku wolnej Polski, bo szpital wojskowy jest ciągle w naszych rękach (G. Lipińska, Jeśli zapomnę o nich..., s. 26).
Równocześnie w trakcie walki część obrońców ewakuowała się w kierunku na Litwę. Wieczorem w mieście pozostały już nieliczne punkty oporu, a nad ranem 22 września reszta obrońców Grodna, w tym wiceprezydent Roman Sawicki i mjr Serafin, opuściła Grodno lub rozproszyła się po domach. Tegoż dnia dochodziło jeszcze do wymiany ognia z małymi grupami obrońców. Straty Armii Czerwonej w czasie walk w Grodnie, według danych sowieckich, wyniosły: 53 zabitych, 161 rannych, 19 czołgów i 3 samochody pancerne wyeliminowane z walki.
BEZIMIENNE GROBY
Walki skończyły się, ale mieszkańcy Grodna nadal płacili cenę za obronę swojego miasta przed sowiecką agresją. W różnych punktach miasta i na jego obrzeżach: w lasku "Sekret", na Myśliwskiej Górce, w Nowej Kolonii (Poniemuń), pod wsią Pyszki i w innych miejscach, rozstrzelano około 300 obrońców Grodna.
W następnych tygodniach wyłapano i aresztowano następnych, jak np. por. rez. Piotra Boguckiego (w cywilu kierownik szkoły powszechnej im. Stefana Batorego), który dowodził harcerzami i innymi ochotnikami - został skazany na karę śmierci.
Kuriozalny proces odbył się w Grodnie w czerwcu 1940 r.: oskarżonym zarzucono udział w "antysemickim pogromie" we wrześniu 1939 r. - tak określono tłumienie komunistycznej rebelii w tym mieście po 17 września.
Część ofiar walk i mordów sowieckich dokonanych na obrońcach Grodna została przez tamtejszych mieszkańców pochowana, część pozostała w przypadkowych miejscach. W 1993 r. podczas prac budowlanych w Grodnie na terenie byłego majątku Druck dokonano ekshumacji szczątków ponad 90 obrońców, które przeniesiono na cmentarz wojskowy.
Leżą tam skromnie, pod bezimiennymi krzyżami, bez tablicy, bez informacji, że to oni stanęli w obronie miasta przed sowiecką agresją. Nadal nieznane jest miejsce pogrzebania pozostałych ofiar ludobójstwa dokonanego na obrońcach Grodna.
Nie wspomina się o nich w polskich podręcznikach do nauczania historii, tak jak np. o obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku. Warto tu jeszcze przytoczyć opinię historyka rosyjsko-białoruskiego Aleksandra Tatarenki ("Niedozwolona pamięć. Zachodnia Białoruś w dokumentach i faktach, 1921-1954, Sankt Petersburg 2006), który stwierdza, że jeden z pierwszych aktów masowej zagłady jeńców wojennych i ludności cywilnej, poprzedzających tragedię Katynia, miał miejsce w Grodnie we wrześniu 1939 roku.
POLSKI HOLOCAUST Z RĄK ŻYDÓW NA KRESACH II RP
KIEDY ŻYDZI PRZEPROSZĄ POLAKOW ZA GRODNO 1939
NIKT NIE PAMIĘTA O POLSKIM HOLOCAUŚCIE
Maria Antonowicz:
Za polski Holocaust nikt nas nawet nie przeprosił.
http://forum.gazeta.pl/forum/w,13,18439,18439,KIEDY_ZYDZI_PRZEPROSZA_POLAKOW_ZA_GRODNO.html GAZETA.PL FORUM
My, Kresowiacy, straciliśmy nie tylko swoich bliźnich, ale także domy, ziemie,
rodzinne pamiątki, cały dobytek i groby, które pokrywa niepamięć, żeby wszelki
ślad po nas zaginął.
Polacy znają Holocaust Żydów i „Akcję Wisła”, a nie znają „Akcji Syberia”.
Polacy znają mord kielecki, a nie znają liczby ofiar naszych dzieci, które zginęły na Syberii z głodu i zimna oraz hekatomby ofiar zsyłek, więzień i łagrów sowieckich. A przecież do tych ofiar przyczynili się w dużej mierze Żydzi, współpracujący z NKWD, a potem z UB.”
„Dlaczego dotąd oficjalne koła żydowskie nie potępiły jawnej zdrady
i innych zbrodni, jakich się wobec Polski i polskich obywateli Żydzi dopuszczali przez cały czas okupacji sowieckiej?”
Gen. Władysław SIKORSKI do Agencji Żydowskiej 11 czerwca 1942:
Od 62 lat Polacy daremnie oczekują zadośćuczynienia Żydów.
U d o k u m e n t o w a n e zeznania świadków:
„W pierwszych czołgach, atakujących Grodno znajdowali się grodzieńscy Żydzi,
którzy uciekli do Rosji Radzieckiej przed wybuchem drugiej wojny światowej.
Widziano: Aleksandrowicza, Lipszyca, Margulisa i innych. Wskazywali oni załogom czołgów strategiczne punkty w mieście.
Mówi Jan Siemiński, harcerz, wspominający inwazję na Grodno późnym wieczorem z 18/19 września 1939 roku:
“Nim jeszcze nastąpiła obrona Grodna przed wojskami sowieckimi, wybuchła w
mieście zakrojona na szeroką skalę dywersja komunistycznej V Kolumny. Złożona
byla ona prawie wyłącznie z miejscowych Żydów, którzy stanowili w 1939 roku
połowę ludności miasta.”
„Od 17 września 1939 część ludności żydowskiej na Kresach entuzjastycznie
witała wojska sowieckie, masowo zapełniła szeregi tworzonej przez
okupantów „milicji ludowej”, denuncjowała i aresztowała licznych Polaków.
Istnieją na ten temat setki czy wręcz tysiące świadectw. Najbardziej „bojowy”
okazał się jednak ów odłam komunistyczny w Grodnie, który doprowadził tam do
jakiegoś na małą skalę powstania.”
„Żydzi w Kołomyi pomogli załogom trzech czołgów sowieckich rozbroić tamtejszą
kompanię policji i Straży Granicznej w dniu 19 września 1939.”
(Z monografii prof. Ryszarda Szawłowskiego.)
„...żydowscy dywersanci częściowo opanowali miasto i „rozprawiali” się z miejscową państwową policją – niemiłosiernie mordując.”
„...kiedy na chwilę zatrzymał się samochód, w którym jechało dwóch oficerów i kierowca, z pobliskich domów wybiegła grupa uzbrojonych Żydów, wyciągnęli żołnierzy i zakatowali ich, a później ciała ich porąbali siekierą i poukładali na ulicy.”
DYWERSJA ŻYDOWSKIEJ KOMUNISTYCZNEJ V KOLUMNY
„. Złożona była ona prawie wyłącznie z miejscowych Żydów, którzy stanowili w 1939 roku połowę ludności miasta.”
„Miejscowi Żydzi garnęli się tłumnie do szeregów sowieckiej milicji i NKWD, i
wraz ze swymi zwolennikami brali udział w wyłapywaniu polskich żołnierzy,
działaczy i studentów, którzy się zgłosili do obrony miasta.
Były serie egzekucji w całym Grodnie. Żydzi wrzeszcząc wskazywali Sowietom uciekających Polaków.”
„Na mieście porozwieszali czerwone sztandary, nawet na dzwonnicy kościelnej niedaleko rynku...rozbrajali polskich żołnierzy...”
„Żydowscy milicjanci pomagali... Między innymi poprzez pilnowanie i eskortowanie wziętych do niewoli polskich żołnierzy.”
ZAMORDOWANIE POLAKÓW W OKOLICACH BRAŃSKA
Historyk Zbigniew Romaniuk, znany z niefortunnego wystąpienia w polakożerczym „Shtetl-u” reżyserii niewdzięcznego Żyda Marzyńskiego, stwierdził, że „Główna Komisja Badań Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu bada obecnie sprawę szokującego mordu na 40 osobach z Ciechanowca, Brańska otaczających je terenów.
W czerwcu 1941 roku, dosłownie na godziny przed wejściem Niemców do Brańska, sowieckie NKWD w towarzystwie dwóch żydowskich policjantów z Brańska eskortowało wyżej wspomnianą grupę do więzienia w Białymstoku. Po drodze natrafili oni na działania wojenne i musieli zrobić odwrót. Blisko wioski Folwarki Tylwickie, niektórych więźniów rozstrzelano, innych z braku kul zabito bagnetami i kolbami karabinów.”
Ponadto – że wśród zamordowanych 23 czerwca 1941 roku w Folwarkach Tylwickich
były nauczycielki Helena Zaziemska i Szlezinger (z domu Klukowska?), oraz przedsiębiorca, Ignacy Płoński.
Morderca Szechter http://forum.gazeta.pl/forum/w,13,18439,18439,KIEDY_ZYDZI_PRZEPROSZA_POLAKOW_ZA_GRODNO.html GAZETA.PL FORUM
„Współwłaściciel kamienicy (przy ulicy św. Kingi 10 we Lwowie) Szechter (młody, żonaty] wraz ze swym bratem i matką mieli przed wojną duży sklep
spożywczy. Po wkroczeniu 22 września 1939 roku Sowietów do Lwowa rozpoczął on pracę w NKWD. Jego służąca, młoda Żydówka o imieniu Tinka, w tym czasie przychodziła do nas i opowiadała, że jej pan przychodzi z pracy często w pokrwawionej koszuli. Przekonywała nas, że jej pan morduje więźniów politycznych w więzieniach lwowskich.” (Relacja lwowianina w czasach wojny, Zbigniewa Schultza, w liście do J. R. Nowaka z 28 marca 1996.)/
„Do bydlęcych wagonów ładowano polskie rodziny, nie wyłączając dzieci i starców.” „Brano starców i niemowlęta, kaleki. (...) Spędzono z łóżek rodzące kobiety, ciągnięto obłożnie chorych i sparaliżowanych.”
„Dnia 12 VI 1941 r. o godzinie 6 rano, do domu wszedł Żyd Szerman z pięcioma enkawudzistami... podjechały wozy i nas zawieziono na stację. ... W wagonie
razem z nami było 60 osób. W wagonie było bardzo gorąco. Wody nie było nawet po trzy dni. Starcy i dzieci mdlały z gorąca. Tylko na większych stacjach
dostawaliśmy jedno wiadro wody, która została od razu rozchwytana. Po dwóch tygodniach takiej ciężkiej jazdy dojechaliśmy do miasta Nowosybirska”.
POLSKA ELITA – JAK ŚCIGANA ZWIERZYNA
„Większość aresztowanych stanowili urzędnicy polskiego rządu, obszarnicy, oficerowie polskiej armii... Tej nocy (14.VI.40 w Święcianach) podobne akcje
miały miejsce na terenie całej Litwy; blisko 30 tysięcy ludzi, całymi rodzinami, zostało aresztowanych i deportowanych na Syberię i do Kazachstanu.
Żydzi grali relatywnie wielką rolę w komunistycznym aparacie partyjnym, który stał za tą akcją.”
(Yitzhak Arad, żydowski autor w „The Partisans”.)
ŻYDOWSKA MASAKRA W BEREZWECZU
Maria Antonowicz
„Na terenie więzienia zastali doły pełne okaleczonych trupów, powiązanych drutem. Część ciał nie posiadała kończyn, uszu, języka, Wszystko wskazywało na
to, że przed śmiercią byli okrutnie torturowani. Według relacji świadków mordu dokonało NKWD przy udziale żydowskiej bojówki.
Więźniów których nie zdążono zamordować (podobno około 2000) pędzono na wschód (...) Na drodze kolo wsi Nikołajewo NKWD wymordowało całą kolumnę więźniów (...). Nie znam przypadku ocalenia Polaka przez Żyda, a była ku temu okazja w czasie okupacji sowieckiej i PRL.”
PLAN EKSTERMINACJI POLAKÓW NA KRESACH
Zbrojne wystąpienia żydowskie przeciwko wojskom polskim w Grodnie, Skidlu,
Zborowie, Lubomlu, Kamieniu Koszyrskim, Kołomyi, Różyszczach, Izbicy, Stepaniu,
Byteniu, Uściługu, Łunnie, Ostrynie, Indurze, Jeziorach i Folwarkach Tylwickich
były skonsolidowane. Były one pierwszym etapem planu eksterminacji Polaków
kresowych, który zrealizowali Żydzi w latach 1939-45:
1. Zdradzieckie ataki na wykrwawione z Niemcami wojsko.
2. Wymordowanie żołnierzy i ochotników, urzędników, inteligencji, obszarników
MATKA BIAŁOCZERWONA
Popatrz Mamo na Łyczaków
Tam brzmi chór Czerwonych maków
Tam jest Polska, u twych stóp
Tam jest kraj jedyny Lwów.
Nie płacz Mamo ja wnet wrócę
Lecz na chwilę odejść muszę
Nie płacz mamo w mej czerwieni
To Lwów tylko się zieleni.
Lwów nasz żyje, Polski Rota
Nic, że dzisiaj krwi Golgota
Nic, że dzisiaj stąpasz cieniem
Ja to z Obrońcami zmienię.
Nie płacz mamo na mą duszę
Ja na chwilę odejść muszę
By powrócić do twych stóp
I zobaczyć polski Lwów.
Aleksander Szumański
Źródła:
„Głos Polski” Toronto
http://forum.gazeta.pl/forum/w,13,18439,18439,KIEDY_ZYDZI_PRZEPROSZA_POLAKOW_ZA_GRODNO.html
http://www.naszdziennik.pl/wp/10085,orleta-grodzienskie.html
Dr Jan Jerzy Milewski IPN Oddział w Białymstoku
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 3831 odsłon
Komentarze
Cały czas się zastanawiam
18 Października, 2014 - 15:08
co zrobić, aby ta wiedza docierała do młodych Polaków już od momentu pójścia do przedszkola.
Tak jak już w przedszkolu dociera do dzieciaków - tfu... 'gender'
Dziękuję za Pańskie wpisy i Pozdrawiam
Podziękowania dla autora postu.
18 Października, 2014 - 15:59
Nota "Bibrusa" 5.
Dziekuję także adminowi za dostrzeżenie i wyeksponowanie, tego jakże ważnego, wpisu-".Aleszumy".
Pozdrawiam.
"Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana."
Wtedy kiedy zaczną powstawać
18 Października, 2014 - 16:31
rzetelne filmy fabularne o walkach z Sowietami od 17 września 39 czy późniejszych walkach z tą zarazą. Uznam że żyję wm wolnym kraju.
Jesteś Polakiem? Zastrzeliłbym się, gdyby w moich żyłach płynęła inna krew. W. Łysiak
Bez komentarza...
18 Października, 2014 - 22:17
"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com
Wysłuchałem tego w pociągu relacji Warszawa - Lublin.
19 Października, 2014 - 09:21
W rozmowie nie brałem udziału, bo moja rodzina nie doznała takich traum, bo tu sprawcami byli Niemcy.
Zaczęło sie niewinnie, a potem usłyszłem jak to wywozili ludzi szczególnie późna jesienią i zimą w wagonach, jak opisano wyżej. Ludzie byli w nich stłoczeni do granic możliwości. Załatwianie odbywało się przez dziurę w podłodze, więc aby się tam dostać wykonywano, i to z trudem, roszady ludzi. Najgorzej te ostre warunki znosiły malutkie dzieci i ludzie starzy.
Jedna z osób opowiadała, że jej rodzinę wywieźli zimą. Gdzieś w szczerym polu pociąg został zatrzymany na kilka dni. Ludzie w zmarzniętym śniegu z trudem wykopali jamę, by grzebać tam zmarłe dzieci. Kiedy pociąg ruszył jama była zapełniona.
Natomiast z literatury pozostała mi w pamięci scena, gdzie Polacy wywożeni byli w bydlęcych wagonach tak ciasno upakowani, że nie można było nic zrobić i ludzie załatwiali po pewnym czasie się na stojąco. Kiedy na jakiejś stacji otworzono wagon, aby można było się doprowadzić do ładu to obsługa mając widzów w lokalnej ludności kpiła mówiąc
- Smatritie, polskije pany jedut.
Polacy i Ukraińcy: UPA - dla nas ludobójcy,
18 Października, 2014 - 22:06
Zbrodnie UPA - opis jeden z wielu
18 Października, 2014 - 22:12
9 lutego 1943 r. oddział Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki", uznany za pierwszą sotnię UPA , dokonał w kolonii Parośla I na Wołyniu masakry polskich mieszkańców, zabijając około 150 osób, w tym dzieci i niemowlęta. Zbrodnia w Parośli była pierwszą zbrodnią na tak wielką skalę dokonaną przez UPA na Polakach.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem na ludności polskiej, jakiego dokonała Ukraińska Powstańcza Armia. Dowódcą oddziału, który zamordował mieszkańców koloni Parośle I, był Hryhorij Perehiniak „Dowbeszka-Korobka”, skazany przed 1939 rokiem za zabójstwo sołtysa-Polaka. Odsiadywał wyrok wraz ze Stepanem Banderą, przywódcą krajowego kierownictwa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i znajdował się wówczas pod jego wpływem.
Oddział „Dowbeszki-Korobki” wszedł do Parośli przedstawiając się jako oddział partyzantki sowieckiej. Mieszkańców przekonano, by położyli się na podłodze w swoich domach i pozwolili się związać. Dzięki temu mieliby uniknąć podejrzenia i zemsty Niemców za „dobrowolne” goszczenie i karmienie partyzantów. „Nawet jeśli niektórzy Polacy mieli wątpliwości co do intencji +sowieckich partyzantów+ to i tak sterroryzowani nie byli w stanie stawiać oporu” - pisze Grzegorz Motyka w książce „Od rzezi wołyńskiej do akcji +Wisła+”. Związanych Polaków zamordowano siekierami, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Z rzezi ocalało 12 rannych osób.
http://dzieje.pl/aktualnosci/71-lat-temu-upa-dokonala-zbrodni-w-parosli-na-wolyniu
"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com
Polacy i Ukraińcy
19 Października, 2014 - 08:08
Ciekawy tekst Adama Świątka na Interia.pl
Sowieckie rządy, przesiedlenia, zmierzch polskiego Lwowa. Koniec czy początek?
To jest wina przede wszystkim polskiego prezydenta, premiera
19 Października, 2014 - 09:46
ministra spraw zagranicznych, że nie potrafią głośno o tej zbrodni ukraińskich nacjonalistów mówić na forum międzynarodowym i podczas spotkań oficjalnych z władzami Ukrainy. Powinny być protesty i jasne stanowisko Polski, że nie akceptuje ona gloryfikacji zbrodniarza Bandery, który bezpośrednio odpowiada za zbrodnie ludobójstwa na ludności polskiej.
"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com
Panie Aleksandrze,
19 Października, 2014 - 09:37
rozglądam się po komentarzach i zdumienie odbiera mi mowę. Przecieram oczy, ale one nadal tu są. Co u diabła? Jakieś podchody, jakieś inne treście panują już na mieście?
Nie wiem, ale ja faktorowania temu, co wyjątkowo brutalnie Pana tu na NP zaatakował nie zapomnę i traktuję to jako kolejny etap ustawiania prawicowych błogerów i takiejż blogosfery.
Pozdrawiam Pana serdecznie i proszę nie rezygnować z propagowania spraw związanych z Kresami, bo temat nie jest zbyt znany, a Pańskie pisanie te sprawy przybliża. Z racji historii Pańskiej Rodziny ma Pan niezbywalne prawo o tym pisać.
Niech bedzie Pan prowadzącym tę karawanę do pełnej wiedzy o tych sprawach, na którą psy tylko mogą szczekać.
zamiast komentarza
20 Października, 2014 - 20:00
Dziękuję Bardzo Panie Aleksandrze za inspirację:
Tadziku.
Polskim Miastem.
Tadzik.
nie zamiera.
lontu.
DZIECIAKA.
przywiązała do czołgu swojego,
Historii.
ŻYWE TARCZE
Napadł wtedy gród warowny -
Polski Głogów.
Polskim Plemieniu.....
Matkom Polkom.
DUCHA ! ! !
ŻYWĄ TARCZĄ !
tanku....
Tam już Pokój Tylko jest.