Co dalej branżo badawcza?

Obrazek użytkownika czarnowidz
Kraj

Zastanówmy się przez chwilę, jak to się stało, że przez cały czas przedwyborczy wszystkie sondaże mówiły, że różnica między Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim będzie przynajmniej 10% jeśli nie więcej, oczywiście na korzyść Komorowskiego?

Jak się mogło tak stać, skoro narzędzia badawcze, takie same jak w badaniach na temat opinii wyborów używane są w badaniach rynku, badaniach od których zależy decyzja, czy wyda się ciężką kasę na wdrożenie jakiegoś produktu, albo na reklamę telewizyjną. A tu idzie o naprawdę poważne pieniądze. narzędzia, którymi posługują się instytuty badawcze są naprawdę sprawdzone, weryfikacja jakości wielostopniowa i nikt rozsądny w tych instytutach, zwłaszcza tych czołowych, nie ryzykowałby reputacji instytutu dla chwilowego tryumfu, albo ideologicznego zaślepienia, żeby zmanipulować wyborców tak, żeby ulubiony kandydat wygrał. Ryzyko utraty reputacji jest w tej branży zbyt wielkie, żeby sobie na to pozwolić, bo na reputacji cały ten biznes stoi.

Dlaczego zatem, zarówno tu na S24, jak i ludzie ogólnie uważają, że sondaże sa zmanipulowane, że są robione po to, żeby forować jednego kandydata, dlaczego wreszcie jest taki rozjazd z rzeczywistością?

Sądzę, że grają rolę tu dwa czynniki:

Pierwszy to INTERPRETACJA wyników, dokonywana przez tzw. “dziennikarzy”, a w istocie propagandystów w służbie jednej opcji politycznej

Drugi to rzeczywiste przeszacowanie Komorowskiego, przy równoczesnym nieoszacowaniu JarKacza, wynikającym z wyrobionego pokoleniami u Polaków odruchu nieprzyznawania się do swoich prawdziwych poglądów i z kolei propagandowości poglądów wszystkich lemingów.

Tzw. “dziennikarze” z natury rzeczy mają trudność z z akceptowaniem obrazu który wyłania się z badań, a badania dają obraz jak fotografia danego momentu, a rzeczywistość jest dynamiczna. Analogia do fotografii jest bardzo adekwatna - świat się zmienia, a obraz zostaje. Tzw. “dziennikarze” tego nie rozumieją, i interpretują wynik jak prawdę objawioną, a w pracowniach infograficznych w redakcjach, tam gdzie rysuje się słupki tym bardziej, w związku z czym powstają takie ładne rysunki, gdzie nie dość, że procenty słupkowe nie schodzą się do 100, to ich wzajemne proporcje dają obraz zaburzony na korzyść Komorowskiego. Po prostu w tym środowisku nie wypada powiedzieć czegoś pozytywnego o Kaczyńskim, wszystkie chwyty dozwolone.

Po tych wyborach nic już w relacjach instytuty badawcze - media zamawiające badania nie będzie takie samo jak przedtem. Wydaje się, że skala manipulacji wynikami przez tzw. “dziennikarzy” jest tak duża (podawanie wybiórczych wyników, sumowanie wielu kategorii wyników do jednej, pomijanie wyników niekorzystnych itd), że sądzę, iż cała branża   badawcza będzie musiała opracować jakiś spójny model polityki względem mediów, przynajmniej niektórych, żeby obronić swoją wiarygodność, aby nie utracić klientów.

Bo tu naprawdę chodzi o ciężkie pieniądze.
Wiele razy widziałem na prezentacjach instytutów, w pierwszych slajdach, że badania są wiarogodne, reputacja doskonała, a perspektywy wielkie.

Co dalej branżo badawcza?

Brak głosów

Komentarze

Witam

Dziękuję za Twój post: celny i trafny (10!).

Jako, że w swoim życiu zawodowym byłem właścicielem kiedyś firmy badawczej (prowadziłem badania m.in. oglądalności TV i zachowań konsumentów, w tym sondaże... na próbach reprezentacyjnych o N> 1200 osób) i wielokrotnie pisałem o sondażach, metodologii badawczej i możliwych realnie manipulacjach wynikami... to za niedługo przygotuję jeszcze raz jeden tekst jako kompilację wszystkich moich innych postów w tym temacie... z wyjaśnieniem szczegółów...

Pozdrawiam serdecznie...

krzysztofjaw
http://krzysztofjaw.blogspot.com/; kjahog@gmail.com)

Vote up!
0
Vote down!
0

krzysztofjaw

#66871

Dzięki i czekam na Twój tekst

Czarnowidz Były Jasnowidz
Precz z komuną! Chodżcie z nami!

Vote up!
0
Vote down!
0

Czarnowidz Były Jasnowidz
Precz z komuną! Chodżcie z nami!

#66875

na "GW" wielki napis "Sondaże zawiodły. Komorowskiego i Kaczyńskiego dzieli tylko 4,5pkt. proc."
hehehe...jak są robione na tzw "zamówienie" to się nie dziwie że taka rozbieżność jest miedzy rzeczywistością a sondażem:))

Vote up!
0
Vote down!
0
#66872

W 2005 r. sondażownie przewidywały wyraźne zwycięstwo Tuska - niektóre nawet różnicą około 20%. I coś się zmieniło? Warto poczytać artykuł Piotra Lisiewicza "Grupa trzymająca sondaże". W sondażowniach roi się od postkumunistycznych złogów. Co do metodologii - wczoraj w TVP Info na idiotyczność postawionego respondentom pytania zwrócił uwagę bloger Budyń78. Udowodnił, że pytanie o to czy tragedia smoleńska wpłynęła na sposób głosowania w wyborach nie ma sensu - bo wpłynęła. W wyniku katastrofy pod Smoleńskiem w wyborach wystartowali inni kandydaci. Sondażownia bezmyślnie zadała głupie pytanie, respondenci bezmyślnie na nie odpowiadali.

oszołom z Ciemnogrodu

Vote up!
0
Vote down!
0

oszołom z Ciemnogrodu

#66879

Wieczór wyborczy wykazał, jak tendencyjne mogą być sondaże. Wg TVN Komorowski i Kaczyński uzyskali odpowiednio 45,7 % i 33,2% (różnica 12,5 %), a wg TVP 41,2 % i 35,8 % (różnica 5,4 %). Państwowa Komisja Wyborcza natomiast ogłosiła, ze Komorowski uzyskał 41,22 %, a Kaczyński 36,74 % (różnica 4,48 %). Brawo TVP!

Vote up!
0
Vote down!
0

Jerzy Zerbe

#66886

 Nawet Kwach był zdziwiony tą rozbieżnością. To się w pale nie mieści żeby serwować ludziom coś takiego, TVN-owsy macherzy po raz kolejny odkrywają swoją kuchnię. To chyba nie sabotaż ;) , raczej zbytnia pewność siebie ich gubi - tak dalej ""drodzy"" "państwo" z ITI.

Vote up!
0
Vote down!
0
#66909

Widać , bardziej opłaca się mieć łatkę propagandowni, obarczonej dużym błędem statystycznym . Wymownym jest milczenie profesorów socjologii i tych od badań opinii społecznej. Oni też wiedzą kto rządzi korytem. Siłą rzeczy ludzie oburzający się na skalę zakłamania i manipulacji są spychani na emigrację wewnętrzną i marginalizowani. Śmierć dr Ratajczaka boleśnie obnaża jakość naszej wolnośći i demokracji. Ośrodki badania opini społecznej są w warstwie decyzyjnej i ogłaszanych wynikach całkowicie podległe komunistycznym służbom bezpieczeństwa. Trzeba chwalić kulawego tancerza , wszak to spadkobierca moskiewskiego namiestnictwa.

Vote up!
0
Vote down!
0
#66904

 mafia zamawia sondaże słuszne dla siebie. Wystarczy codzienne klepanie tych fałszywych wyników i po ptokach. Dzień w dzień we wszystkich przekaziorach antypolskich różnica powiedzmy 10%. Powoduje myślenie u ludzi; po co ja mam iść na wybory jak i tak wygra Komorowski, pewniak. Po co mam psuć głos na kogoś innego jak i tak wygra Komorowski. Większość Polaków wybiera Komorowskiego to i ja. Wynik jest wtłoczony ludziom do głowy. A jak wiemy większość wcale polityką się nie interesuje tylko telewizornią. Ludzie telewizory. I o to chyba chodzi- mafią wbrew pozorom nie rządzą durnie, wiedzą co robią. Prosty wniosek że nie ma instytucji uczciwych w POLSCE, aby takim praktykom zapobiec. Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#66910

Możemy oczywiście dyskutować bezkrytycznie o sondażowniach i o metologi i celowości tendencyjności wyników, ale najgorsze już się stało. Efektem tych działań jest całkowite ogłupienie społeczeństwa, elektoratu, który wbrew wszystkiemu, wbrew zdrowemu rozsądkowi wybiera durnia, zależności, niewolę i wbrew wszystkim bredniom o bogactwie faktycznie biedak wybiera dla siebie biedę. Oczywiście powinna być werfikacja sondażowni, powiem więcej,sondażownie, których wyniki odbiegają o rzeczywistości o 5%, powinny być pozbawione prawa do publikowania wyników??? Szkodliwość społeczna takiej działalności jest ewidentna i niszczycielska dla demokracji. Pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#66912

Wymień społeczeństwo.Co w zasadzie trwa,Polaków wyganiają za chlebem a wędrowniczków swiatowych przybywa do Polski coraz więcej.Czy Ty się interesujesz kto wymyślił rower, czy widelec.Tak samo społeczeństwo słucha telewizorni wszelkiej maści. Co słyszy, a no że Komorowski to hrabia, najuczciwszy z uczciwych,Polak z krwi i kości ,inteligentny, bystry , walczący o dobro Polaki i POLAKÓW.W państwie prawa tych piewców powinno się zamknąć do pierdla.Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#66919