„Niedzielny” wywiad z kardynałem A. Amato

Obrazek użytkownika GosiaNowa
Blog

Zachęcam do przeczytania ciekawego wywiadu zamieszczonego w najnowszej Niedzieli, przeprowadzonego przez Włodzimierza Rędziocha z kard. Angelo Amato — prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o beatyfikacji Jana Pawła II. Przypominam, ze to właśnie on celebrował Mszę św. Beatyfikacyjną bł. Jerzego Popiełuszki na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Kardynał Amato podkreśla, że obaj z Benedyktem XVI byli bliskimi współpracownikami Jana Pawła II i właśnie dlatego obaj starali się przeprowadzić wszystko jak najlepiej, aby w przyszłości nikt zakwestionować tej beatyfikacji. Ze słów Kardynała przebija wielkie uznanie dla Papieża Polaka, o którego świętości był przekonany jeszcze przed rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego. Widział w nim człowieka wielkiej wiary, który nigdy nie zwątpił w tryumf dobra nad złem. Uważa, że ufności w Obecność Bożą nie złamały lata nazizmu i komunizmu. Ponadto Jan Paweł II, był dla kard. Amato wielkim ewangelizatorem świata.

W wywiadzie można tez przeczytać, ze modląc się przy grobie naszego Papieża prosił go o pomoc w pracy.

Na pytanie o uznany cud, powiedział:

„My z Kongregacji w żaden sposób nie wywieramy wpływu na decyzje Rady Lekarskiej — naukowcy muszą wyrazić swoją ocenę zgodnie z ich sztuką lekarską i sumieniem. Jeżeli w ich ocenie jakieś uzdrowienie jest nie do wyjaśnienia z punktu widzenia nauki, takim przypadkiem zajmują się następnie teologowie.”

Kardynał Amato opowiedział o ułatwieniach przy tym procesie beatyfikacyjnym.

1. Benedykt XVI pozwolił na odstąpienie od zasady, według której należy odczekać pięć lat od śmierci, by rozpocząć taki proces.

2. Został on umieszczony na „uprzywilejowanym pasie” — w praktyce oznaczało to, że gdy kończono jeden etap procesu, bez oczekiwania rozpoczynano następny, ale bez żadnej taryfy ulgowej.

Podając powody, dla których wybrano niedzielę Bożego Miłosierdzia kardynał powiedział, „że to Papież, zainspirowany św. Faustyną Kowalską, ustanowił to święto. Dlatego klimat tej niedzieli będzie odpowiedni dla uczczenia Jego chwały w niebie.”

Dodatkowo warto zauważyć, że właśnie w tym roku ta niedziela zbiega się ze świętem robotniczym, a przecież Papież był w młodości robotnikiem.

Ważną wiadomością jest to, że można już rozpocząć proces kanonizacyjny.

Na koniec kardynał Amato podkreślił to, że lecz okres między beatyfikacją a kanonizacją powinien być wykorzystany przez wiernych do lepszego poznania postaci Jana Pawła II po to, by nie tylko modlić się o wstawiennictwo, ale także naśladować naszego wielkiego rodaka.

Ze swojej strony postawam się przybliżać postać i naukę Jana Pawła II, bo chociaż go kochamy, to zbyt słabo znamy jego przesłanie.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

W tą Niedzielę zawsze Niebo jest otwarte. W przyszłą Niedzielę Miłosierdzia Bożego bEdA otwarte wszystkie Bramy Niebios. Modlitwy o Ojczyznę będą oczywiście wysłuchane, Pan Bóg nie zostawi nas bez odpowiedzi - taka jest moja Nadzieja.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#129248