Jak nas piszą, tak nas widzą - przegląd mediów "zachodu"

Obrazek użytkownika AdamDee
Blog

Narzekamy sporo na nasze media ale powiem tak - zagraniczne nie są lepsze. Poziom kłamstw (tak - kłamstw) przeinaczeń i nadinterpretacji jest p o w a l a j ą c y.
Śledzę anglojęzyczne niewsy i ręce mi opadają.
Są insynuacje ciosane siekierą dla idiotów i są zniuansowane kłamstewka dla wykształciuchów.

No cóż, trudno oprzeć się złudzeniu, że najwyraźniej dyspozytornia przekazu medialnego jest ta sama. Dowodzą tego drobne ale charakterystyczne błędy, które pojawiają się w kilku osobnych miejscach - np. błędnie podane nazwisko Kacynski.


Niemała część niewsów z oddalonych od siebie zakątków świata nosi znamiona zaawansowanych technik produkcji informacji znanej w świecie komputerowym i wśród guru edytorów tekstu pod nazwą cut&paste.

Strasznie dużo czasu zajmuje przegrzebanie się przez wszystkie możliwe publikacje, a i tak wiele uchodzi bokiem. Poniżej stan na 2 czerwca 2010.

Fatalnie wyróżniają się jako źródła Associated Press, Deutsche Welle - pisują tam nawet "Polacy" ale to co pisują... formalnie nóż w kieszeni się otwiera.
Ostatni wątek to oczywiście "zapisy czarnych skrzynek" - roi się w tych tekstach od takich np. kwiatków jak w SifyNews:

There is speculation that late Polish President Kaczynski may himself have precipitated the circumstances by asking the pilots to ignore the Russian traffic-controllers' advice and urging them to land the plane despite the inclement weather.
According to The Scotsman, the transcript provided no evidence of this, though three minutes before the crash it quoted an unidentified person in the cockpit as saying: "(S)he will be annoyed if..." It did not make clear who the subject of the sentence was and said the rest of the sentence was unintelligible.

Na nasze:
Obecne są spekulacje, że zmarły Polski Prezydent Kaczyński mógł osobiście przyczynić się do zaistnienia okoliczności katastrofy, prosząc pilotów o zignorowanie komend rosyjskich służb kontroli naziemnej, naciskając na podjęcie lądowania mimo trudnych warunków pogodowych na lotnisku.
Według The Scotsman transkrypcje tego nie dowodzą ale trzy minuty przed katastrofą cytowana jest wypowiedź niezidentyfikowanej osoby z kokpitu "Zirytuje się jeśli...". Nie jest jasne kim jest bohater wypowiedzi, a reszta zdania jest nieczytelna.

No jak nie jest jasne jak wszystko jest jasne...

Takich wniosków ciągniętych wprost z d**y można znaleźć każdego dnia na pęczki.

Inne źródełko pompuje taki niews:
There was no evidence, however, that these two men told the pilots to land despite the bad weather, although investigators did not rule out that they applied psychological pressure.

Po naszemu:
Nie ma jednak dowodów aby tych dwoje ludzi (Kazana i Błasik mój przyp.) nakazało pilotom lądowanie bez względu na złą pogodę, choć prowadzący dochodzenie nie wykluczyli wywieranej przez nich presji psychologicznej.
- jestem niezmiernie ciekawy w jaki sposób można wykluczyć bądź potwierdzić presję psychologiczną post mortem ?

W Toronto SUN znajdujemy pewnik, iż za sugerowanie iż Rosja ma coś do ukrycia odpowiedzialne są jedynie polskie tabloidy, podczas gdy polskie władze nie mogą się nachwalić jak Rosjanie zareagowali i pomagają w prowadzonym dochodzeniu. Kłamstwo o niesłychanym ładunku hucpy - Rosjanie pomagają...
O czym donosi dziennikarz o polsko brzmiącym nazwisku wprost z Moskwy.
Jako, że tabloidy na całym świecie cieszą się właściwą sobie reputacją, każdy mający się za poważnego człowieka czytelnik zrozumie subtelny komunikat.

New York Timesowi notorycznie myli się transkrypcja (której nota bene, nikt, nigdzie nie zarzuca oczywistej niewiarygodności) z odsłuchiwaniem zapisów z czarnych skrzynek. I tak przeciętny konsument niewsów jest zapewne święcie przekonany, że doszło do odsłuchania zapisów audio, a nie do przeczytania dziurawych jak ser szwajcarski, suchych zapisów, przygotowanych przez nie wiadomo kogo.

Portal B92 News (tak jak z resztą i większość pozostałych) dokonuje zbitki zdań Kazany "no to mamy problem" i "na razie nie ma decyzji prezydenta co robić" nie wyjaśniając możliwego kontekstu tych słów, w zamian proponując jedynie słuszny ciąg logiczny w wersji DIY. W niektórych zakątkach świata (i to całkiem cywilizowanych) ludzie do niedawna zwykli myśleć, że w Polsce większość czasu podczas roku zajmuje nam opędzanie się od białych niedźwiedzi - nietrudno będzie im zatem uwierzyć, że Polski Prezydent pośród licznych kompetencji i obowiązków (również i tych rytualnie związanych z niedźwiedziami) ma w zwyczaju dowodzić statkami powietrznymi.

A ponieważ wspomniana wcześniej operacja cut&paste znana jest jak świat długi i szeroki to dokładnie te same bzdury można znaleźć i w Indiach - NewKerala.

Całkiem przytomnie jawi się artykuł z Bloomberg Businessweek ale niestety taki styl i bogactwo odniesień jest rzadkością.

Uwzględnienie głosu Jarosława Kaczyńskiego w dość rzetelny sposób jest też równie rzadkie, a zdarzyło się portalowi Earth Times.

Interesujące jest jak w istocie mały jest świat.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

cui bono
Tak było i przed wojną.Naszym przyjaciołom może i zabrakło pieniędzy na zbrojenia, ale na polityków i media nigdy nie żałowali i nie żałują. A do naszych drugich przyjaciół należały i należą dalej światowe media prawie w całości.
Żałuję, że nie znam arabskiego, bo w tłumaczenia nie bardzo wierzę.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

cui bono

#62807

 Dużo takich na całym świecie.Kto ich właścicielem większość wie.Ci co nie wiedzą to je czytają.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#62835

New York Times w latach 30 zamieszczał artykuły w których pisał że informacje o głodzie na Ukrainie są mocno przesadzone. Zdaje się zę autor nawet Pulitzera dostał.

 

Wiadomo że "prasa" jest w rękach żydokomuny albo komunistycznej agentury. Elegancko wyśmiewa to Yuri Bezmenov w filmach na youtube.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#62836

Z Rosji się smieją, ale w gruncie rzeczy wszyscy się ich boją i nikt nie powie, że to był zamach nieudolnie udający nieszczęsliwy wypadek. Przecież nikt nie będzie ryzykował swoich interesów politycznych i gospodarczych (a nie jeden pewnie kasy branej pod stołem) dla Polski! germario

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

germario

POLSKOŚĆ to NORMALNOŚĆ !!!

#62843

To jest nawet ciekawsze.
Owszem, strach jest obecny ale raczej w sensie seksualnym - typ relacji sado-maso.
Rosja przeraża ale i podnieca, fascynuje.
Bardzie przypomina to obecną w S-M popularność strojów o esesmańskim rodowodzie ; )

Co do rzucania na ew. szalę własny interesów - niestety podzielam to przekonanie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#62936