Wielka Brytania przejmuje od Polski przywództwo tych krajów Unii, które chcą twardo rozmawiać z Putinem.

Obrazek użytkownika Mind Service
Artykuł

Najbardziej spektakularną inicjatywą ogłoszoną przez premiera Davida Camerona jest wysłanie na zachodnią Ukrainę 75 brytyjskich instruktorów z zadaniem przeszkolenia ukraińskich wojsk. Do tej pory poza malutką Litwą żaden kraj Unii, w tym Polska, nie ośmielił się bezpośrednio wesprzeć ukraińskiej armii.

– To nie jest dostawa broni, ale przecież prowadzi do tego samego: umocnienia sił zbrojnych Ukrainy – mówi David Clark, dyrektor Russia Foundation w Londynie.

Twardych inicjatyw Camerona wobec Moskwy jest jednak więcej. Premier zapowiedział, że jeśli rosyjscy separatyści w dalszym ciągu będą łamać rozejm w Donbasie, Londyn zacznie forsować zasadnicze zaostrzenie unijnych sankcji przeciw Moskwie.

– Mam nadzieję, że Unia odpowie na taką agresję nowymi sankcjami, łącznie z sankcjami sektorowymi, które mocno uderzą w rosyjską gospodarkę. Ale jeśli to się okaże niemożliwe, będziemy szukali innych rozwiązań. Odłączenie Rosji od systemu SWIFT to duża sprawa, ale jest w tym pewna logika – ostrzegł Cameron.

Utrata przez Moskwę dostępu do systemu wymiany informacji między bankami SWIFT oznaczałaby paraliż całego rosyjskiego systemu finansowego. Miesiąc temu premier Dmitrij Miedwiediew ostrzegł, że spowodowałoby to bardzo poważne zaostrzenie konfliktu między Rosją i Zachodem.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)