Rosja drugą fabryką zbrojeniową świata. Ale nadchodzą trudne czasy

Obrazek użytkownika Mind Service
Artykuł

Według pierwszych danych z 2014 roku Rosja utrzymała swoją drugą pozycję na liście głównych eksporterów uzbrojenia. Na pierwszym miejscu tradycyjnie są Amerykanie, którzy sprzedali uzbrojenie za 23,7 mld dolarów. Rosjanie - za 10 mld. Autor raportu, brytyjska firma analityczna Jane's, ostrzega jednak przed nadchodzącymi trudnymi czasami dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Rosyjskie media koncentrują się na podkreślaniu, że w porównaniu z 2013 r., eksport uzbrojenia z Rosji wzrósł o dziewięć procent. Głównymi odbiorcami były Chiny (2,3 mld dol), Indie (1,7 mld dol) i Wenezuela oraz Wietnam (po 1 mld dol). Rosjanie sprzedają głównie samoloty i broń przeciwlotniczą. W mniejszym stopniu okręty i broń rakietową.

Brytyjczycy przestrzegają jednak, że nadchodzą trudne czasy dla rosyjskich eksporterów uzbrojenia. - W 2015 roku należy się spodziewać spadków, ponieważ wiele dużych kontraktów zbliża się do końca - pisze Jane's. Analitycy dodają, że spadki zostaną pogłębione przez sankcje, oraz znaczący spadek cen ropy, który zdruzgotał budżet Wenezueli dotychczas finansującej zakupy w Rosji eksportem surowców.

Ocena polecanki: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)